Z Paříže do Paříže

Neuvěřitelný, avšak pravdivý příběh začíná v okupované Paříži, kde dva bratři, desetiletý Joseph a dvanáctiletý Maurice, tráví čas jako ostatní kamarádi školou, pouličními hrátkami i lumpárnami. Až do dne, kdy musí na kabátě začít nosit žlutou hvězdu. Pak se situace zásadně změní. Nacisté pořád přitvrzují, Židům jde o život, a tak tatínek rozhodne: kluci musí pryč. Okamžitě, sami, bez papírů, mají odjet nočním vlakem, nějak se dostat přes demarkační čáru a pak za staršími bratry do svobodné zóny na jih Francie. Vydávají se tedy na nebezpečnou cestu, téměř bez peněz, vybaveni jen svou bystrostí, statečností a instinktem. Nikdo netuší, že potrvá ještě tři roky, než válka skončí, ani zda se všichni znovu setkají. Joseph Joffo sepsal dojemný a prostý příběh své rodiny v roce 1971, od té doby byl přeložen do desítek jazyků a dvakrát zfilmován....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/340981/z-parize-do-parize-7EO-340981.jpg 4.5185
Literatura světová, Biografie a memoáry
Vydáno, Mladá fronta

Un sac de billes, 1973

Kniha Z Paříže do Paříže

Veroba
15. listopadu

Kniha je z válečného období, ale nemá v sobě násilnosti. V tom je výjimečná. Navíc je napsána podle skutečnosti. Nezvykle je vypravěčem malý chlapec, takže události vidíme jeho pohledem. Měli bychom si více vážit, v jaké době žijeme.

Janca007

Knížka se mi líbila stejně jako stejnojmenný film :)

Charlie

Příběhů o Židech bylo napsaných mnoho. Tento je však z pohledu desetiletého Josepha. Válka a jeho židovský původ mu vzal dětství. Bezstarostné toulání po Paříži a hraní si s kamarády musel ze dne na den opustit a vydat se se svým bratrem Mauricem na dalekou cestu na jih Francie.

Asi v půlce knihy jsem si říkala, kdy se něco zvrtne, když jim na začátku tatínek říkal, že se potkají s hodnými, ale i zlými lidmi. V podstatě od té doby, co nasedli na vlak se jim dařilo a v podstatě všechno šlo podle plánu.

Barča21

Pěkně napsaná knížka pohledem malého chlapce. Bráškové byli šíkovní a měli i v této smutné době docela štěstí na hodné lidi. Doporučuju přečíst a určitě se kouknu na film.

jana0338

Moc hezký a dojemný příběh. Dám přečíst i synovi. Velmi čtivě napsané.

Anett0901

Velice autenticky popisuje, jak to Židé měli za druhé světové války těžké. Líbil se mi i styl vyprávění.

_Michelle_

Úžasná kniha o soudržnosti, kuráži, šikovnosti, pracovitosti, podnikavosti a samostatnosti dvou malých židovských kluků, kterým se podařilo dílem štěstí, náhody, osudu, vyšší moci, zázraku (těžko hodnotit, které zařazení je to správné) zvládnout situace, při kterých tuhne krev v žilách i dospělým lidem. Jsem ráda, že se mi tento autobiografický příběh dostal do rukou a chci stejně jako pan Joseph Joffo doufat, že: "Chlebníky jsou na půdě, zůstanou tam navždycky. Snad..."

david9690

Ti kluci se mi prostě líbili. Takové správné esa to byly a fakt jsem obdivoval jak se s těmi nepříznivými okolnostmi a situacemi vypořádali. Velmi zajímavé osudy měli a skutečnost, že to je napsáno jako autobiografie, jako vzpomínky na události které fakt prožili a nikoliv jen fantazie autora činí tuto knihu ještě čtivější a reálnější. Rád jsem si to přečetl a doufám zu už nikdy nebudou muset děti prožívat to co Joseph a Maurice.

Pohyblivý svátek
Pohyblivý svátek