Z Paříže do Paříže

Z Paříže do Paříže https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/340981/bmid_z-parize-do-parize-7EO-340981.jpg 4 274 87

Neuvěřitelný, avšak pravdivý příběh začíná v okupované Paříži, kde dva bratři, desetiletý Joseph a dvanáctiletý Maurice, tráví čas jako ostatní kamarádi školou, pouličními hrátkami i lumpárnami. Až do dne, kdy musí na kabátě začít nosit žlutou hvězdu. Pak se situace zásadně změní. Nacisté pořád přitvrzují, Židům jde o život, a tak tatínek rozhodne: kluci musí pryč. Okamžitě, sami, bez papírů, mají odjet nočním vlakem, nějak se dostat přes demarkační čáru a pak za staršími bratry do svobodné zóny na jih Francie. Vydávají se tedy na nebezpečnou cestu, téměř bez peněz, vybaveni jen svou bystrostí, statečností a instinktem. Nikdo netuší, že potrvá ještě tři roky, než válka skončí, ani zda se všichni znovu setkají. Joseph Joffo sepsal dojemný a prostý příběh své rodiny v roce 1971, od té doby byl přeložen do desítek jazyků a dvakrát zfilmován.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Mladá fronta

Un sac de billes , 1973

BaraCz
13.06.2017 5 z 5

Leckdo by tuto knížku označil za skvělou, ale já bohužel ne. Možná je to tím, že jsem již předtím četla lepší, jako je Vypravěčka a V šedých tónech, avšak knížku jsem jakž takž dolouskala, kdy jsem tedy od začátku věděla snad všechny nadcházející situace, což mě prostě zklamalo a následně už mě to ani tolik nebavilo. I přes to jí ale uděluji plný počet hvězdiček, neboť něco do sebe to mělo.

ReziEngli
02.06.2017 5 z 5

Neskutečně silná kniha, ovšem podaná humorným dětským pohledem. Neskutečně jsem se do ní zažrala, chytla mě a nepustila.

JezinkaJ
01.06.2017 5 z 5

Četla jsem už před lety a dokonce několikrát. Útlá knížka se silným obsahem. Důkaz, že síla příběhu se od počtu stránek nijak neodvíjí. Safra, byla to ale odvaha, že?
Mám velkou radost, že kniha vyšla znovu. Díky, Mladá fronto.
Určitě doporučuji k přečtení.

Nielada
20.05.2017 5 z 5

Tuhle knihu jsem si zamilovala. Je napsána prostým a přesto velmi půvabným stylem. Mezi knihami o holocaustu vyniká svým optimistickým vyzněním. U čtení jsem se často musela smát vykutálenosti a obchodnickému duchu obou malých hrdinů, jejich komentářů a pohledů na události. Smekám před jejich odvahou a schopností porvat se se životem, ať se děje, co se děje. Pokud zažíváte náročnější období, zkuste si ji přečíst, možná vás povzbudí, tak jako mě.

TaLu
16.05.2017 5 z 5

Přečetla jsem kdysi dávno a utvrdilo mne to v tom, že se za minulého režimu občas podařilo nějakými pěšinkami protlačit do tisku opravdu kvalitní knihu. Sám příběh o putování chlapců mi nikdy nevymizel z paměti, ale plánuji si knihu přečíst znovu.

bamba
21.08.2016 5 z 5

Po prvom prechode cez hranice si celú noc vylepšujú svoju ekonomickú situáciu prevádzaním ďalších utečencov.

Zbysek1
20.05.2015

Je to krásná kniha a dnešní podnikatelé by v ní viděli, jak vypadají skutečné problémy. Bratři Joseph a Maurice Joffo prošli během války celou Francií tam a zpět, stokrát byli v německých rukou, ale vždycky se s toho dostali a nakonec se úspěšně vrátili do Paříže, tentokrát už osvobozené spojeneckými armádami.

Moc bych si přál, aby kniha vyšla znovu.