Purple7 Purple7 komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

5 hvězdiček je málo. Ti, kteří váhají nad tím, jestli se jim české fantasy s dystopií s 12letou holkou bude líbit, tak bude, věřím tomu.

27.09.2018 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Jo, tak to je ona! Kniha, kterou tisíce lidí milují a mně způsobila čtenářskou krizi. Nejsem technik, fyzik, chemik, matematik a ani nejsem blázen do vesmíru. A o tom to je. Asi tak tisíckrát jsem ji chtěla vzdát, podrobné technické postupy mě sžíraly zaživa, ale nakonec jsem vytrvala. Tak, jak se Mark blížil k MAVu, já se blížila ke konci knihy a věřím, že naše radost v cíli byla úplně stejná. Zdolala jsem Mount Everest. I když musím uznat, že nápad super, autor je machr a film si pustím.

25.07.2019 2 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Před přečtením jsem o této knize věděla tři věci. Že se můžu těšit na virtuální realitu, že má dobré recenze a že je zfilmovaná. Po přečtení o ní vím už čtvrtou věc - (když nebudu počítat Harryho Pottera) stala se mou naprostou jedničkou a prorokuji svému vydání brzké salátové vzezření.
Za mne naprostá dokonalost a zcela upřímně nevím, co o tom víc psát. Totálně mi to sedlo. Takových myšlenek, takových pocitů!
Jak to tak vidím, zresetuji svou paměť a pustím se do čtení nanovo. Ale tentokrát si nezapomenu zapnout svého systémového asistenta, aby mi zaznamenal všechny filmy, hudbu a další narážky nejen z 80. let, které jsou v Clinově veledíle zachyceny. Děkuju, opravdu děkuju autorovi za přiblížení osmdesátek, na jejichž sklonku jsem se narodila.
A zrodila se má nová závislost...

'Cause maybe
You're gonna be the one that saves me
And after all
You're my wonderwall!

10.02.2019 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Bavilo, hodně. Vůbec se nebojte toho, že je to jen první díl ze série. Na konci je sice náznak toho, jakým směrem se bude děj vyvíjet dál, nicméně není nikterak brutálně otevřený, takže vhodné i pro ty, kteří si na série nepotrpí. Kupte ji, čtěte ji a mluvte o ní, zaslouží si to. Ukažte této knize, že není bez šance. Ideálně doporučte tuto knihu alespoň třem lidem a ti ať mají stejný úkol. Snad, snad se Euromedia slitují a dopřejí nám další díl. ;) Kdo by nevěděl jak na to, doporučuji se podívat na Pošli to dál. ;)

23.10.2018 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Vůbec to nečtěte. Přehltáte to, najednou strana 435 a vás bude děsně štvát, že ještě není třetí díl. ;)
Miluju tuhle sérii, i když Naslouchače jsem si užila trochu víc. Přeci jen ve Fajovi už jsou nějaké opakovačky, hlavní postava není vždy tak sympatická a konec jsem přibližně takto odhadovala. Přesto 4,5*.

05.10.2018 4 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Starý dobrý Dan Brown... anebo ne? Četlo se to samo, užila jsem si to, to nepopírám. 500 stránek uteklo jak voda, ale dle mého faktem zůstává, že se jedná o nejslabší díl s Robertem Langdonem. Neznat předchozí čtyři díla, tak uvažuji i 4-5 *, ale jako znalá bohužel za 3. Dan Brown píše prakticky pokaždé stejně - tajemná (sebe)vražda, útěk symbologa Roberta Langdona s pěknou ženou po svém boku, která mu cestou sekunduje v odhalování pravdy a likvidací protivníků. Ne že by to vysportovaný Robert potřeboval, má eidetickou paměť a přečetl snad všechny knihy na světě. K tomu se přichomýtne několik vedlejších postav, kdy až v závěru pochopíte, kde kdo stojí, jaký je jeho podíl na skládance. Někomu stejný styl autora vyhovuje, někoho nudí a po dvou dílech má pocit, že autora dostatečně zná. Já jsem ten první typ. Jenže tentokrát to bylo trochu jiné...

(Lehčí spoiler) Za prvních sto stran knihy Robert Langdon odhalí pouze dva symboly, z toho jeden je znak Uberu (trapas...!). Mnohem větší důraz je tentokrát pokládán na "vedlejší" postavy, takže jinak super znalý profesor prakticky hraje druhé housle minimálně celou polovinu knihy, a ani v té druhé to není o moc lepší. Hlavního "padoucha" musí již v první polovině knihy odhalit i ti méně chápaví čtenáři (ti, co znají Browna, ti ho musí poznat bezpečně), protože okatěji to snad napsat už nešlo. A když se tak stane, máte o dost zhoršený prožitek ze čtení, protože si stále kladete otázku "Jako fakt?!" Zapomenete na úvodní záhadu "odkud jsme a kam směřujeme" a říkáte si, "Roberte, tak kdy už ti to konečně dojde?". Tentokrát tam také byly dějové linky, jejichž účel jsem úplně nepochopila a považuji je za vycpávku (tím myslím zejména situaci kolem krále). A ještě dvě věci jsem od knihy očekávala - zmínku o Robertově klaustrofobii a hodinkách...., kterých jsem se samozřejmě dočkala. Zkrátka starý dobrý Dan Brown a Robert Langdon.

28.07.2018 3 z 5

P.S. Stále Tě miluju P.S. Stále Tě miluju Jenny Han

Vím, že je toto čtivo určeno pro náctileté, nic převratného jsem proto neočekávala, chtěla jsem jen na chvíli vypnout a užít si něčeho "milého" bez mrtvol. Jako jo, účel to splnilo, jenže tohle bylo nakonec za trest. I kdybych na to koukala svýma 16letýma očima, spokojená bych nebyla. 140 stránek se tam neřeší nic jiného, než video a to, co LJ pekla/vařila. Video, jídlo a vzpomínky seniorek z domova důchodců. Nic víc. Konečně cca na 145. straně se objevuje ten, koho slibuje anotace, takže prakticky až v půlce. Druhá část byla sice zajímavější, ale zase nic světoborného. I když tam byly okamžiky, které mi velmi připomínaly mé vlastní dospívání, tudíž trochu nostalgie se přeci jen dostavila, celkově se "děj" nesl v duchu "Ne, ne, ne, já jsem hodná holka! Chybí mu to? Co s ní má, je lepší jak já?" Z hlavní hrdinky se v druhém díle stala dokonalá puťka. Škoda. Nicméně kdybych měla dospívající dceru, tuhle knížku bych jí jedině schvalovala, Lara Jean je hodná holka, miluje svou rodinu a nenechá se do ničeho vnutit. Takže očima (prudérní) matky, ano - víc takových knih! Očima náctileté holky - i knížka pouze s lehkou romantikou se dá napsat lépe, takže nuda! Ale jedno velké plus tato kniha má - navnadila mě na něco kvalitnějšího, i když drsnějšího.

27.01.2019 2 z 5

Královna povětří a temnoty Královna povětří a temnoty Cassandra Clare (p)

Do 3/4 knihy mě to bavilo. Jakžtakž. A pak se to tak neskutečně vleklo! Zbytečně zdlouhavý konec, plný kýčovitých melodramat, nacpaná LGBT až kam, skutečně mělo to všechno! Až mě to vy víte co! Zápletka pořádně žádná, největší padouch zapadl, překvapivý konec vlastně nic moc. Proč já tomu vlastně dávám tři hvězdy?

15.02.2020 3 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Shusterman nezklamal, opet dobra, trochu jina a vaznejsi YA. Ale Bez sance se Smrtkou se mi libily vic.

24.11.2019 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Dobré, hodně dobré to bylo. Je vidět, že to psal chlap. Méně drastické a naopak více intrik, jojo, sedlo mi to. Oproti Smrtce jsem i trefila dobré čtecí rozpoložení. Ten závěr byl boží a trojky se asi nedočkám.

28.07.2019 5 z 5

Síla Síla Siri Pettersen

Série plná havranů, ocasů, bezocasů, splynutí člověka s přírodou, patetických řečí a stále se opakujících frází. "Jsem mensrk, plíseň, Ódinovo dítě..." Nedivím se, že jsou ty knihy pak tak dlouhé. Nic není tak, jak je vám servírováno, naopak série plná klišé - hlavní hrdinka superspasitelka, opět zápletka s rodinnými vazbami a sex v nejnevhodnější dobu, jen aby tam byl, vždyť se to přece očekává. V tom se pak autorka šťourala tak, až mi to nebylo milé. Chápu, že tato série má své fanoušky, i přes to všechno negativní to má něco do sebe, ale já asi čekala vzhledem k recenzím obrovskou pecku. Ze všech třech dílů mi paradoxně sedl nejvíc ten druhý, nejhůře hodnocený a jediný z nich neoceněný cenou za nejlepší norskou fantasy.

22.01.2019 3 z 5

Modré hlubiny Modré hlubiny Jennifer Donnelly

Naprostá ztráta času, posledních 60 stránek už jsem text spíše skenovala očima, než abych četla slovo od slova. Nedivím se, že nevyšly další díly. Nuda, slečny na útěku před pronásledovateli a já se přistihla, že bych si vlastně přála, aby je chytili, učinili s nimi krátký proces a já měla klid. Hlavní postavy 16leté holky, no, tohle je kniha s bídou pro 13leté.

A ještě víc než samotný děj, mě iritovala odfláknutá práce editora a i překladatel stál za starou belu. Jsou libo desítky stránek v nepochopitelné kurzívě? Kniha, kde jsou užity minimálně dvě velikosti písma? Tak jo, sáhněte po této.

07.12.2018 1 z 5

Sedlo mi to, hodně mi to sedlo. Jsem nadšená z nápadu vdechnout starým zapomenutým fotografiím nový život. Do příběhu jsem se ponořila, jako kdybych byla jeho součástí. Chytil mě hned na začátku, což se mi stane málokdy. A taky - bavil mě styl psaní, bylo to vtipné! jo, chlapi prostě umí psát! Nemohla jsem knihu odložit a tentokrát jsem měla problém opačný - úplně jsem přešvihla denní limit přečtených stran.

18.02.2020 4 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

No, jak začít... kapesníčky jsem nakonec nepotřebovala, protože jsme si relativně nedávno sami prošli něčím velice podobným. Taky to nemělo dobrý konec. A když víte, že tohle je jen jako, že je to prostě jen příběh, tak vás to tolik nedojme. Po těch reálných zážitcích fakt ne.
Ale i přes to nechci snižovat poselství celé knihy, stylu psaní a ilustracím není co vytknout. Děj sice předvídatelný, ale to mi nevadilo, spíš by mě zamrzel nějaký překvapivý obrat ve finále.
Dítěti bych tuto knihu číst asi nedala. Ani ne kvůli tématu smrti, ale tahle kniha je depresivní z více důvodů. Šikana, nezájem rodiče, neoblíbená babička... A kde je nějaká ta naděje? Ta mi tam chyběla, alespoň drobek z ní.

13.03.2019 3 z 5

Milion světů s tebou Milion světů s tebou Claudia Gray (p)

Achjo, čím vyšší číslo dílu, tím vyšší míra áchání a óchání po Paulovi. Paul sem, Paul tam. Cestování po dimenzích se proměnilo v jednu nesmyslnou honičku. Asi by nebylo o čem psát, kdyby konečně chytré řešení jejich Meg napadlo dřív, že? A ten konec? Autorka zase bez fantazie a bez kuráže... Škoda, škoda, tahle série měla větší potenciál.
P. S. Fialová ponorka? Sorry jako! ;)

13.03.2019 2 z 5

Prokletá krev Prokletá krev Ange

Musím říct, že mi celkově kniha sedla. Od první kapitoly jsem se nestačila nudit a stránky mi ubývaly docela velkou rychlostí. Jen ten závěr mi trochu zkazil celé početníčko, přišel mi zbytečně překombinovaný, postava Bytosti byla dle mého názoru naprosto zbytečná, šlo to vymyslet lépe. Na druhou stranu poslední odstavec epilogu? Výborné, mám ráda lehce otevřené konce.
O této knize se mluví jako o upíří Selekci, s tím nesouhlasím. Daleko více mi připomínala upíří Nebezpečné známosti, které já naprosto, ale naprosto miluju. Ani Valmont tam nechyběl. :-* Kniha protnutá historií, šlechtou a úžasným místy francouzských dějin, které jsem před lety navštívila, o to více jsem se dokázala vžít do prostředí. Jen ta představa Paříže bez Eiffelovky se mi nelíbí. :) Ač tedy upírovina pro mladé, líbilo se mi to a jistý rereading. 4,5*

03.02.2019 4 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Fíha, to byla jízda! Aneb jak přečíst tlustou bichli snadno, rychle a jak ji nedokázat odložit - naprosto jedinečný formát knihy, svižné tempo děje a čtivé to bylo až kam. S otočením každé stránky doslova nevíte, co přijde, jaké překvapení na vás čeká. Děj sice není zas tak převratný, OK, jenže ač se to celé koná v odlehlém vesmíru v daleké budoucnosti, tak díky přiloženým seznamům a fotkám je to takové realističtější a rozhodně nemůžu říct, že jsem něco podobného kdy četla a že to člověk jen tak přelétne očima. Na jedné stránce se ušklíbáte nad chování pubescentních jedinců, na druhé už vám ten úsměv mrzne na rtech. Chytlo mě to hned, prvních asi 50-100 stran jsem měla úplně mylnou představu, kam se to nakonec stočí. A ten jeden okamžik, kdy zjistíte, co a jak?! Boží!
Lascivní chaty mě zpočátku jaksi nepřesvědčovaly o kvalitách této knihy (i když konečně "normální" puberťáci), ale postupem času se to celé vyvíjelo úplně někam jinam, což teda na jednu stranu super, na druhou je to kniha, po které se mi nebude dobře usínat... a takovým knihám se ze zásady vyhýbám. ;) Netvrdím, že kniha je dokonalá - vzhledem k formátu knihy není možné poznat osobnost obou hlavních postav více do hloubky, nějaké to klišé taky bylo, trpěla jsem strašně u záměrně špatného pravopisu, ale za výsledný dojem z knihy tohle všechno pouštím z hlavy. Teď si dám asi pár dní pauzu, abych to celé vstřebala. ;)

24.01.2019 5 z 5

Divoká píseň Divoká píseň Victoria Schwab

Líbilo se mi to. Zas trošku jiná sorta nadpřirozena, akce, napětí a autorka fakt umí psát. Název je trošku zavádějící, líp zní i ta Krvavá píseň, jak o ní stále mluví booktuberka Zuzana. :)
Nicméně, zas tolik odvařená z této knihy nejsem, uvažovala jsem i nad 3*, ale pro mě překvapivý konec to ještě stačil vylepšit.

10.12.2018 4 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Stále jsem váhala, jestli 4 nebo 3. Začátek mě docela bavil, střed knihy mi velice připomínal film Expendables II, kdy parta superschopných zabijáků s Chuckem Norrisem v čele (jo, v tom je trochu oproti filmu rozdíl, ehm) přežije snad úplně všechno. Pak jsem si i vzpomněla na falešné Adidas ("čím víc proužků, tím víc Adidas"). A to zejména tehdy, kdy to zavánělo "čím víc královen, tím nejvíc nejlepší Expendables". Někdy jsem se ztrácela v ději a všemožných detailech, protože mi zřejmě na tohle fantasy moje fantazie jaksi nestačila... Jinak mnohem více se styl psaní přiblížil Dvorům. Jako bylo by to fajn, kdyby mi ta ústřední dvojice seděla. Jenže mi nesedí a napomáhá tomu i ten debilní překlad jména. Čtyři hvězdy nakonec dávám za konec, protože ano, překvapil, a s tím si autorka dost vyhrála. S napětím očekávám děj šestého i posledního dílu, kde se snad už dozvím, co se mezitím dělo s mou oblíbenou postavou...

27.08.2018 4 z 5

Tato kniha mě úplně nabádá a přímo nutí k rereadingu celé ságy. Nostalgie jako blázen!

29.06.2018 5 z 5