Peyka Peyka komentáře u knih

Kamarádky Kamarádky Bonnie Bryant

Většinu série jsem přečetla na základní škole a hrozně mě to bavilo. Byl to hrozný fenomén, každá malá holka četla knihy o koních. :-) Ráda na to zavzpomínám.

14.03.2021 4 z 5

Manželky Manželky Tarryn Fisher

To byla teda jízda. Nevím, ale jestli v dobrém či špatném smyslu slova. Kniha má rozhodně vynikající potenciál, který byl ovšem trochu zazděn. V něčem je ale velmi atraktivní - chlap nadsamec, obklopen krásnými ženami, náhodné erotické scény a malá thrilling zápletka. Fanoušci Colleen Hoover si asi přijdou na své. Viděla jsem podobnost, i vzhledem k tomu, ze Tarryn Fisher s Hoover spolupracuje.

Plusem je, že se kniha dobře čte a téma je šokující, zprvu vzdálené západnímu myšlení. Jakoby hlásala, pojďme žít všichni v polygamii. Zpracování je ale horší. První polovina knihy nadchne (nebo zklame) fanoušky knih Manželka mezi námi, Poslední paní Parishová, Ví o tobě; druhá půlka připomíná Ženu v okně, V pasti lží nebo Za zavřenými dveřmi. A to jsou jen zmála tituly, které znám.

Co se týče postav, nejde si oblíbit ani jednu. Každá je rozpolcená, zvrácená, vulgární a povrchní. Přišlo mi, že hlavní vypravěčka vydá za dalších deset. Text byl nepřehledný a lze se snadno ztratit v ději. Která je teda ta pravá manželka? Je Seth takový hovado?
Kdo vlastně teď mluví?

Celkově nebyla poskládána pomyslná skládačka, jak to u kvalitních thrillerů bývá. Spoustu hluchých míst, chvílemi naopak až překombinované; nesympatické postavy a nevěrohodné rozuzlení. Takový nekonzistentní autorčin výkon, jako by při psaní jezdila na horské dráze. Někde jí to jede na 100%, někde na 25%

11.03.2021 3 z 5

Pustina Pustina Stina Jackson

Po Kristině Ohlsson přichází další švédský ženský talent. Stina Jackson, Švédka žijící v USA, jejíž první román Stříbrná cesta vzbudil velmi pozitivní ohlasy! Bohužel jsem Cestu nečetla, takže jsem s Pustinou střílela od boku.

Při čtení jsem si připadala, jako bych se ocitla na konci světa v předminulém století. Atmosféru bych přirovnala k husté mlze, která padá na město. Nejdřív vidíte zdálky bílá oblaka a pak najednou město zaleje mléko a člověk si nevidí ani na špičku nosu. K tomu si představte syrovou, ponurou atmosféru severského venkova s nejpodivínštějšími obyvateli na světě.

Vesnice Pustina je sama o sobě postavou, takovým městem duchů. I když tam žijí lidé, jsou v podstatě oddaní svému osudu a životem jen proplouvají - jako duchové. To se týká i naší hlavní hrdinky Liv. Je těžké si ji oblíbit, natož ostatní postavy.

Zarazil mě i autorčin postoj vůči mužům. Nevím, čím to je, ale poslední dobou jsou vyzdvihováný ženské autorky, což je naprosto senzační, nicméně jejich postoj k opačnému pohlaví mě dost zaráží. Neříkám, že každý den je posvícení, ale nazývat chlapi netvory a zvířaty?!

Pustina není úplně typickým scandi noir románem. Chybí moralizace postav, hrdinský čin, přemíra severských jmen nebo dokonce kontrastující postavy. Vidar se skrývá v každé z nich a chamtivost je ovládá na plné čáře.

Celkově na mě Pustina působila velmi zvláštně. Konec nic převratného nepřináší. Ani se mi moc nelíbilo rozuzlení. Za mě 55%

07.03.2021 3 z 5

Žena, kterou jsem byla Žena, kterou jsem byla Kerry Fisher

A jsou tu další Zoufalé manželky. Tento úspěšný seriál se mi vybavil, když jsem se do knihy začetla. Rádoby idylický život, velmi podobné okolnosti a podobná jména (v knize Parkview, v ZM Fairview).

Pro mě to byl ale velmi slabý příběh, kterému nedominovala žádná ze tří postav. Autorka se stylově přibližuje knihám Liane Moriarty, ale ta má lepší nápady a zápletky.

Dějově příběh stagnuje, žádné šokující zvraty nečekejte, postavy nebyly dost propracované. Zápletka s Kate byla odfláknutá, Sally mi bylo líto, Gisela mě nechala chladnou. Nelíbilo se mi, jak si autorka poradila s otázkou brexitu, podle mě to bylo zbytečné a skoro až nemístné. Její postoj mi přišel až útočný, i když jsem žila do loňského roku v Británii, s nenávistí a předsudky jsem se nikdy nesetkala. Je pravda, že jsem žila v Londýně a tam je mentalita poněkud jiná než ve zbytku země.

Žánrově ani nevím, kam bych knihu zařadila. Asi fakt jen podprůměrný román pro ženy s otřepanou zápletkou a poukázání na fejkový život na social media.

26.02.2021 2 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Četla jsem už před lety v prváku na střední škole. Ačkoliv jsem velký fanoušek klasických upírských příběhů, tato série se mi líbila. Nelze srovnávat s filmovými zpracováními, protože volba herců byla naprosto tragická, ale Stephenie Meyer vytvořila velmi poutavý příběh lásky, dospívání, odvahy a klasickým souboje mezi dobrem a zlem. Svět upírů a vlkodlaků je do dnešní doby atraktivní nejen pro mládež. Věřím, že si celou sérii někdy přečtu znovu.

21.02.2021 4 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

(SPOILER) Nenáročná, odpočinková literatura s krásnými popisky divoké islandské přírody. Ze začátku jsem se i nasmála. Opět jsem sáhla po něčem, co je mi tematicky velmi blízké. Hlavní hrdinka Lucy je nemotorná, trochu nerozhodná, rozverná mladá manažerka. Potkal mě podobný osud jako právě Lucy, vím, jaké to je přijet do cizí země a vydobýt si autoritu jako manažerka hotelu. Ach ty problémy a strasti v hotelnictví, se kterými se hrdinka potýkala - opravdu se to děje, viz "Nemám výhled z pokoje, který jsem si zaplatil, kvůli počasí, tudíž nezaplatím." :) Lucy mě dojímala, rozesmívala i soucítila jsem s ní. Tamní personál jí to hodně ulehčoval, je fajn, když se sejde takhle super tým lidí, kteří se, až na výjimky, navzájem podporují. Z Islanďanů srší obrovský pozitivismus, spontánnost a ohromné patriotství.

Dějově žádná velká sláva, ale to v tomto případě není vůbec na škodu. Autorka krásně popisuje islandskou přírodu i místní zvyky, hodně cestuje, takže výklad je o to víc autentičtější, stejně jako dialogy mezi protagonisty. Malinko mě iritovala zápletka s natáčením dokumentu. Alex od začátku působil strojeně, nemastně neslaně, vůbec na mě neudělal dojem. Oproti tomu Hekla mi byla ohromně sympatická. Konec mě zklamal, myslela jsem, že to pohádkové místo, které Lucy vybudovala, se stane jejím novým domovem.

21.02.2021 3 z 5

Interview s upírem Interview s upírem Anne Rice (p)

Kam se hrabou novodobé přeslazené příběhy o upírech?! Pro mě zůstane tato kniha napořád tou syrovou, naturalistickou, ale také zvláštně romantickou pravdou o nemrtvých.

20.02.2021 5 z 5

Králova přízeň Králova přízeň Philippa Gregory

Srdcovka, filmové zpracování je mým oblíbeným. Jsem ráda, že vlastním originální vydání přímo z Boleynovic sídla v zámku Hever. :-) Sama se velmi zajímám o tudorovské dějiny, tento příběh se zaměřuje na začátky Boleynových děvčat u dvora a na to, jak sesterský souboj a žárlivost mohou vyústit v tragický konec. Philippa Gregory patří vedle Alison Weir mezi nejlepší britské autorky historických tudorovských románů.

20.02.2021 4 z 5

Má ji rád, nemá ji rád Má ji rád, nemá ji rád Sharon J. Bolton

Knihu jsem přečetla už před pár lety, ale dodnes si pamatuju, že mě zaujal autorčin styl. Spojení kriminálního příběhu a soudního thrilleru jsem ještě nečetla. Bavila mě psychologie postav, se kterou se autorka obstojně poprala. Ke konci už jsem vytušila rozuzlení, ale je to opravdu dobrá kniha. Nenechte se odlákat počtem stran. Pamatuji si, že tenkrát ještě nebyl dotisk její první série s Lacey Flint, ale na tu se taky chystám.

19.02.2021 3 z 5

Walden aneb Život v lesích Walden aneb Život v lesích Henry David Thoreau

...aneb zpátky na stromy. Občas si říkám, že bych sama takhle utekla od civilizace. Jedno z nejlepších filozofických děl klasické literatury. Thoreau jako hlavní transcendentalista a velký naturalista syrově popisuje veškeré dění, které divoká příroda nabízí a moderní svět vám nedá.

19.02.2021 4 z 5

Autorka touto knihou odstartovala svou literární kariéru. Díky jejímu blogu vznikla její prvotina a svět tak získal velmi sympatickou autorku s ještě sympatičtějšími postavami a krásnými příběhy. V Česku je autorka velmi populární, proto máme skoro všechny její knihy hned přeložené.

Francie a káva?! To jde přeci dohromady. Jakožto milovník obou zmíněných mám její knihy moc ráda a vždycky, když potřebuju pozitivně naladit nebo vypnout, sáhnu po paní Agnes. :-)

19.02.2021 3 z 5

Holky odnikud Holky odnikud Amy Reed

Bohužel se nezařadím mezi nadšené fanoušky této knihy. Nejen že klame růžová sladká obálka, ale klame také pravda tohoto klišé příběhu. Absolutně mi nevyhovovala forma, kterou autorka knihu napsala - er-forma v přítomném čase působí jako vyprávění Velkého bratra. Postavy jsou ploché, bez výrazu, i když se dějově mění, čtenář to nepociťuje. Kompozičně je to jeden velký blázinec. Kapitoly neměly ani hlavu ani patu. Nerozuměla jsem kapitolám "My," protože se jednalo o ty samé charaktery a nijak se neodlišovaly od ostatních. Kapitoly "Prescottští chlapáci" jsou v reálu výplodem fantazie nějakého čtyřicátníka mamánka, který je ještě panic.

Dále se velmi ráda vyjádřím k tématu. Kniha má celosvětově spíše kladné hodnocení, nicméně recenze jsou sporné. Když budu knihu brát v rámci žánru YA, nevím, co bych si tenkrát z toho jako náctiletá odnesla. Vydedukovala bych, že všechny holky jsou sjeté štětky a kluci násilničtí hajzlové. Dost by mi to tenkrát asi hnulo s mezilidskými vztahy a sexualitou vůbec. Vadilo mi, že autorka mermomocí chtěla napsat feministickou knihu se silnými ženskými charaktery, což se jí dle mého moc nepodařilo a kdyby bylo po jejím, všichni muži světa jsou misogynní hajzlové a všechny ženy nenávistné lesbičky. Autorka prezentuje sex jako něco špatného a divného, přitom je to naprosto normální věc. Žijeme snad ve 21. století, kde tohle už není tabu, všichni to dělají. Konec je jedno velké klišé.

Téma znásilnění je na místě, mělo by se o tom mluvit, holky by se neměly bát, měly by se mít komu svěřit, kladně hodnotím seznam institucí v ČR na konci knihy, kam se dívky v nesnázích mohou obrátit.

Opravdu jsem zklamaná. Dvě hvězdičky dávám za pár drobných zajímavých myšlenek a sympatickou postavu Erin, ale toto křehké téma by si zasloužilo víc pozornosti a lepší zpracování. Mám pocit, že autorce nešlo primárně o poukázání na hovadský čin znásilnění a co to dokáže udělat s dívčí psychikou, nýbrž o jakousi feministickou revoluci s cílem zadupat muže hluboko pod zem.

18.02.2021 2 z 5

Sedm let v Tibetu Sedm let v Tibetu Heinrich Harrer

Tato část světa je stále pro Evropany tak trochu záhadou. Pomocí této knihy se čtenář dozví nespočet reálií, velmi zajímavé jsou poznámky pod čarou. Kontrastuje evropské myšlení s tibetskou kastovní společností. Filmové zpracování je zdařené, i když tehdejší štáb včetně Brada Pitta má zákaz do Číny vstoupit dodneška, stálo to za to.

05.02.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Po dlouhé době jsem sáhla po české literatuře a byl to spíš omyl. Takhle depresivně na mě naposledy působily Dny opuštění od Eleny Ferrante, ale úplně z jiného důvodu. Chtěla jsem knihu dát za jeden večer, ale nešlo to. Asi by mi z toho přeskočilo. Tak to dopadá, když se narodíte jako druhé, nejspíš nechtěné dítě. Chudák Bára, nedokážu si představit, že bych takhle dospívala. Člověk si začne víc vážit vlastní rodiny. Píchalo mě u srdce, jak strašně moc jí nikdo nerozuměl, neměla by takhle dospívat žádná holka!

K postavě matky se radši vyjadřovat nebudu, protože to by vydalo na slohovou práci, ale úplně jsem si vybavila ty sociální matky, ověšené taškami s Tesca z jedné strany a z druhé strany dětmi, které ani nechtěly a nanuka koupí vždycky jenom jednomu z nich.

Co se týče jazykových prostředků, nesmírně mě iritovala nespisovná čeština. Chápala bych to u Báry, ale u matky bych jako autor zvolila sofistikovanější styl. Možná chtěla Dvořáková poukázat na nevyzrálost, možná až primitivní blbost. Že dospělá ženská používá slovo pipina nebo prcina?! Nebyla ta pani náhodou knihovnice?! Oslovení Baruno se mi úplně hnusilo.

Symbolika mě ale bavila. Vrány zpravidla značí smrt, ale také změnu. Nápadná černá barva představuje barvu stvoření, je zobrazením nesmírné moci každého z nás uchopit se svého osudu. Nicméně, příběh je za mě nedotažený, autorka chtěla poukázat na problémy společnosti, nelehké dospívání dívek nejen v Čechách, neporozumění sebe sama ani celému světu, ale nevidíme následky chování, trest, pokání, ani vykoupení jiné postavy než Báry. Dvě hvězdičky dávám za symboliku a melancholický, až romantický (od slova romantismus) závěr. Pro mě tohle není.

04.02.2021 2 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Opět kvalitní Odeonka! Cop je příběh velkých obětí a ještě větších zisků. Autorka, povoláním herečka a filmová režisérka, vytvořila velmi působivý příběh tří žen, který se čtenáři vryje do paměti. Nejsem moc fanouškem feministické literatury, v některých titulek jsou muži až moc zatracováni a ponižováni, s tím já moc nesouhlasím, nicméně, toto dílo je jedno z nejlepších svého žánru, ačkoliv muži v něm působí apaticky, až zženštěle.

Sledujeme syrově popsané osudy na první pohled odlišných hrdinek (ano, hrdinek!), které spojí symbol pevného pouta - cop. Vlasy slouží odjakživa jako vizitka sebe samého, jakýsi odkaz našich předků. Autorka velmi krásně použila tento symbol k propojení osudů třech mladých, silných žen, které se nekompromisně snaží zbourat místní konvence a začít nový život. Spojení Smity a Giulie dopomůže Sarah k novému životu. Vybočení ze stereotypů, touha po svobodě a pevná vůle jsou transkontinentální. Každá z žen musí v životě něco obětovat, Smita svoje vlasy, Giulia ukončí dříve své mládí a Sarah svůj zdánlivě dokonalý život přední montreálské advokátky. Myslím, že ženy minulosti bojovaly za lepší zítřky, abychom se měly co nejlépe. To samé bychom měly dělat my, ženy moderní doby a ženy budoucnosti. Podle mě se s touto knihou ztotožní každá čtenářka, i v tom nejzapadlejším koutě světa. Takže, holky, buďte otevřené, spontánní, cílevědomé a neoblomné!

Téma tabu je v knize také obsaženo, je třeba o problémech mluvit, nebát se rozvést konverzaci. Nepřiznání si problémů právě způsobuje vnitřní neklid a tím způsobená vážná onemocnění. "Když se o něčem nemluví, neexistuje to," což je pěkná blbost. To neplatí jen pro ženy, někdy si sami prostě stačit nebudete.

03.02.2021 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Mám úctu k autorům a obdivuju obří odhodlání, trpělivost vůbec knihu napsat a se svým výtvorem se pochlubit nějakému redaktorovi. Ale proboha, co to jako mělo být?! :/ S takovou nesourodou, zmatenou knihu jsem se v životě nesetkala. Kompozičně naprosto pomatené, každá postava je napsaná jinými jazykovými prostředky, jednou er-forma, pak zas ich-forma. Vždyť takhle to nemá hlavu ani patu! A ten nespočet postav?! Chaos nad chaos, kniha, která by vydala na tři další. Vůbec jsem nepochopila autorčin záměr. Je vidět, že má dobré PR, a jen kvůli Dívce ve vlaku, která je pro mě naprosto tuctovým kouskem svého žánru, si dovolila redaktorka vydat něco takového. Tady se přesně dá použít termín "one hit wonder," protože autorka už nikdy nedosáhne úspěchu jako se svým debutem. Jednu hvězdičku dávám naší One Hot Book za zpracování audioknihy ve spolupráci s nejlepšími hlasy českého dabingu.

24.01.2021 1 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Další pán na holení vedle plejády švédských autorů, jako jsou Lars Kepler, Stieg Larsson, Henning Mankell nebo Kristina Ohlsson. Skandinávská krimi má své kouzlo. Realistický styl "nordic noir" s ponuře moralisticky laděným chováním postav . Příběhy jsou plné krve, násilí a zvrácených vrahounů. Působivý je kontrast mezi skandinávskou krajinou, kouzelným venkovem a brutálními vraždami, v tomto případě vyvražďování jedné "nevinné" třídy základní školy.

Hrdinové jsou vždy velmi komplexní postavy, vezměme si např. Keplerova Joonu Linnu, Nesbova Harry Hola - podivín, alkoholik, sukničkář. Fabian Risk na mě působil ale jinak, spíš hloupě než hrdinsky. Byl mi šíleně nesympatický, takové frajery, kteří pátrají na vlastní pěst a nejsou týmovými hráči, nemám v oblibě.

Celkově už nejsem asi cílová skupina. Dříve jsem nordic noir úplně hltala, i když Nesbo mě kromě Sněhuláka minul. Příběh mi přišel překombinovaný, nesmyslný, nereálný, až moc krve, násilí, přemíra postav, jak to bývá u tohoto žánru. Nedokázala jsem se začíst (spíš zaposlouchat), postavy byly ploché a nelogické. Seveřané se vyžívají ve velkém množství jmen, rozvětvené dějové linii, a náhodně vložených anglických výrazech (texty písní,..) - naprosto stejné v každé severské detektivce.

Jediné, co mě drželo do konce, byl charizmatický hlas Pavla Soukupa, který namluvil audioknihu, ale jinak nic, co bych vyzdvihla. :/

22.01.2021 2 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Autorka je pro mě svatý zlatý střed mainstreamové literární scény. Přečetla jsem její předešlé knihy, ale tahle je za mě tou nejlepší. Žánrově nám příběh sice spadá do rodinného dramatu, ale tematicky autorka využívá osvědčené prostředky, jako ve svých předešlých knihách. V tomto příběhu chybí akorát ta mrtvola(?!)

Příběh se rozjíždí celkem pomalu, ale slibně již od prvních řádků. To je kouzlo B. A. Paris, její kompozice a jazykové prostředky jsou nezaměnitelné. Znám její knihy i v originále a vsadím se, že se velmi dobře překládá.

Sledujeme "dokonalou" rodinku, která se chystá na oslavu čtyřicátých narozenin, která velmi působivě kontrastuje s hrůzou, která rodinu čeká. Nenechte se zmást. Nic není perfektní. Každá rodina řeší určitá dilemata, životní překážky a strasti, to je břímě lidské rasy. Mně osobně vadila postava Livie, její myšlenkové pochody mi přišly iracionální, chvílemi i dětinské. Naopak postava Adama jí skvěle doplňovala, a když dojde k šokujícímu zvratu, knihu nepustíte. Musela jsem číst do noci, jinak bych neusnula, a to se mi moc často nestává. Upřímně, nechtěla bych být v Adamově kůži, vlastně v kůži žádné z postav.

Možná mi chyběl pohled třetí postavy, která by dodala trošku větší rozhled, vnesla by nestrannost do příběhu.

To rozuzlení jsem nečekala, a konec byl více americký s trochou britské ironie.

Kniha ve vás vzbudí všechny možné emoce, od pohody, štěstí až po úzkost, strach, vztek a úlevu. Za mě je to autorčina nejlepší kniha, jsem oficiálně fanoušek. Další kniha The Therapist vyjde ve Velké Británii letos na jaře, ale vsadím se, že díky oblíbenosti autorky český překlad na sebe nenechá dlouho čekat. :-)

22.01.2021 4 z 5

Manželka mezi námi Manželka mezi námi Sarah Pekkanen

Spolupráce autorky a její redaktorky se vyplatila z hlediska komerčnosti. Kniha se stala bestsellerem v několika zemích a ke knize byla koupena dokonce filmová práva, obě autorky mají napsat scénář. Upřímně, jako film to špatné nebude. Žánr thriller se nikdy neokouká.

Nicméně, obávám se, že pro pravidelné čtenáře psychologických thrillerů je to slabý příběh. Já jsem odhalila zápletku kolem sté strany. První část jako vyšitá z Bussiho Černých leknínů, kde v závěru u některých proběhne maličký šok, ale zbytek je slabý odvar "Poslední paní Parishové," což je naprosto brilantní psychologický thriller, a čtenáři J. P. Delaneyho nebudou taky nadšení.

Konec byl suchý, jako by se snažily o rychlý závěr bez náboje. Epilog mě ale překvapil a pousmála jsem se nad ním.

Bohužel, u mě se žádné wow nekonalo. Tím nechci knihu hanit. Pro ty, kteří s tímto žánrem začínají nebo nečetli zmiňované tituly, to bude vcelku dobře vykonstruovaný (nikoliv psychologický) příběh dvou (nebo více?!) žen, které spojuje jeden muž. Kniha má vcelku dobré vnitřní monology, postavy přiměřeně umíněné ke svému postavení v příběhu. Dávám 65%

18.01.2021 3 z 5

Májové růže Májové růže Dot Hutchison

Co k tomu říct?! Jeden velký faux pas. Oproti prvnímu dílu naprostá katastrofa. Díky Databázi jsem byla připravená na nejhorší, radši jsem tedy vsadila na audioknihu, kde vábivé hlasy Martina Pisaříka a Evy Josefíkové aspoň udržely moji pozornost až do konce.

Děj této knihy je absolutně směšný, vůbec nic se neděje, žádná akce, napětí, zvraty. Pouhé bezduché plácání a povrchní myšlenky jedné dívky a velmi zvláštní vztah přeživších obětí s agenty FBI. Autorka se snažila pokračovat v sérii Sběratel, a tak do děje přimíchala i dívky z prvního dílu, ale čtenář se ztrácí. Je to příliš chaotické. A tak natahovaný konec po odhalení vraha jsem snad ještě neviděla.

Opravdu nic mě na této knize nezaujalo. Nic, co bych podtrhla. Velmi podprůměrná, jak kompozičně, tak tématem, které volá po přívlastku klišé. Prý třetí díl Letní děti je o dost lepší, ale bohužel tady nevím, nad čím autorka přemýšlela. Ale i mistr tesař se někdy utne. Budu velmi překvapená, jestli v češtině vyjde i čtvrtý a závěrečný díl série (v orig. The Vanishing Season)

10.01.2021 2 z 5