Walden aneb Život v lesích

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Soubor originálních přírodních esejů amerického literáta a filozofa. Ve své nejznámější knize líčí svůj dvouletý pobyt ve vlastnoručně postavené chatě na břehu jezera Walden, kde žil odloučeně od společnosti v nejužším kontaktu s okolní přírodou. Ze zkušeností vznikla sugestivní kontemplace nad vztahem člověka a přírody, nad smyslem lidského života a existence. Doslov napsal Josef Jařab....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13858/big_walden-aneb-zivot-v-lesich-y8x-13858.jpg 3.9313
Žánr:
Literatura naučná, Příroda, zvířata

Vydáno: , Odeon
Originální název:

Walden; or, Life in the Woods, 1854


více info...
Nahrávám...

Komentáře (80)

Kniha Walden aneb Život v lesích

knižní_Káťa
10. dubna

Z mého pohledu jsou některé myšlenky opravdu poplatné době, některé naopak k zamyšlení a svým způsobem nadčasové (samozřejmě jedna z hlavních myšlenek, že člověk ke štěstí nepotřebuje bohatství, je platná pořád, ačkoliv je hodně stará). Jde vidět, že se Thoreau stal inspirací mnoha environmentalně zaměřeným dílek, protože mnoho myšlenek bylo předvidatelných (jakoby "jasných") a čtení se pro mě tedy stávalo často nudným. Protože je člověk už zkrátka zná z vícero literatur. Knihu jsem nakonec četla neočekávaně dlouho, protože ač je popisování přírodních jevů příjemné, musela jsem ho prokládat i literaturou více "dobrodružnou". Walden mě však zaujal natolik, že si v budoucnu určitě něco dalšího od Thoreau přečtu.

PoetickaM
06. února

Kdysi jsem tak chtěla žít, ale nešlo to. Před dvěma lety jsem si řekla TEĎ,nebo si svůj sen už nikdy nesplníš. Někdy to není lehké, ale je to klidné, má to svůj řád...
Ale jak už někdo psal je to jiná doba...ale i tak si člověk uvědomuje, že nepotřebuje téměř nic.
jen splnit si svůj sen...


iridius9373
29. ledna

Tuhle jsem kdysi nejen četl, ale i žil... Hezká vzpomínka, návrat naivního snílka...

čtenářP
13. ledna

Jako kdyby napsal dnes. Jen telegraf vystřídal internet. A všechno se ještě znásobilo. Možná by dnes Thoreau napsal něco podobného, jen by možná hůře hledal takové klidné místo, a snad by ho rušily motory čtyřkolek a houfy lidí fotografující se na Instagram :)

morienhithwen
09. ledna

Čas od času je dobré si číst takové knihy, aby si člověk uvědomil, že "teoreticky" se svět nezhoršuje, nýbrž že to tak vždycky lidem přišlo. Protože pocitově to působí, že si Thoreau víc stěžuje na otravné lidi a jejich společnost, než že by oslavoval přírodu, samotu a vlastní myšlenky:D

kamila5406
12.10.2021

Přírodovědný

ibs
07.10.2021

Uplne banalne uvahy, zabity cas.

janka2000
24.09.2021

Očekávala jsem velmi duchovní knihu plnou moudra a velkých slov, ale Walder je spíše ukazatel, že se dá žít jednoduše a být šťastný a mít smysl.
Toto je filozofické dílo v stoickém až minimalistickém stylu. Doopravdy ukazuje největší moudra a to ta, že v životě potřebujeme smysl a že si ho neskutečně rádi zjednodušujeme, ale ve skutečnosti nepotřebujeme nic.
Na začátku mého vydání byla předmluva, kde se přibližně psalo: Ke knize se čtenáři vrací v obdobích krizí, kdy potřebují ujištění o morálních základech, kdy se dá uniknout do jednoduchosti a krásy přírody.

1