Interview s upírem

od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh jejich prazvláštního vztahu začal roku 1791 v New Orleansu, kdy věčný upír Lestat pomohl překročit citlivému a přitažlivému mladíkovi Louisovi práh lidského utrpení. Louis v tu chvíli ale ani zdaleka netušil, že věčný život v nikdy nekončící noci je mnohem větším prokletím, než jakákoliv lidská bolest.

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30311/interview-s-upirem-30311.jpg 3.9409
Série:

Upíří kroniky (1.)

Orig. název:

Interview with the Vampire (1976)

Žánr:
Horory, Romány, Fantasy
Vydáno:, Paseka
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (86)

Přidat komentář
Layyen
24.11.2018

Kam se hrabe stmívání... hodně dlouhá kniha, kterou jsem dal za dva dny, pro někoho to je možná nezajímavé, ale pro mě až do konce... vzhledem k tomu jak to zkončilo, by nebylo špatný nějaký pokračování :)

Pythonissam
03.10.2018

Kniha kterou miluji, jelikož se zajímám o opíry. Později jsem viděla i film, ale na knihu na 101% nemá!

Nikey
19.06.2018

Už je to opravdu dlouho, co jsem četla něco tak nehorázně vyčerpávajícího. Málem jsem zemřela naprostou nudou. Takhle dlouhé nemám ani chvíle na úřadě. Jediný důvod, proč jsem četla až do konce, bylo zjistit, co se stalo s Lestatem.

AbigailM.M.
19.04.2018

Film jsem neviděla, takže nemůžu porovnávat. Aleje to úžasná kniha a stojí za přečtení, ačkoliv to může být složitější. Záleží na čtenáři. Mě osobně se kniha líbila. Měla jakési kouzlo, které mě nutilo číst dál a dál. Byla jsem zvědavá na konec.

Nikolas0311
18.03.2018

Přečetl jsem jedním dechem! Úžasná kniha!
Přiznám se, že jako valná většina jsem nejdřív viděl slavnou filmovou adaptaci a pak si přečetl román. Dlouho jsem přemýšlel, když jsem četl tuto knihu jestli se mi líbí více film či kniha. Až po přečtení jsem zjistil, že kniha je lepší. Film je nádherně natočen s vynikajícími hereckými výkony, ale kniha se mi prostě líbila více. Ačkoli se mi film líbí tak mě mrzí, že většina lidí dává přednost jemu a knižní adaptaci zatracují. Proč? Proč vidím to nízké hodnocení? Proč čtu některé ty ohavné komentáře? Ta kniha mě naprosto pohltila! Příběh úžasný a ty emoce co z knihy jen přetékají se nedají popsat. Temný, krvavý a smutný příběh upíra Louise. Hold většina lidí dává přednost Edwardovi ze Stmívání a to mi vadí. V Česku by se Interview s upírem mělo dočkat většího úspěchu jako celá autorka Anne Riceová. Upíří kroniky tvoří 11 románu a v Česku byly prozatím přeloženy pouze 4 a já se ptám proč?!

Nomia
17.03.2018

Anne Rice má zvláštní dost popisný styl vyprávění, dokáže ale krásně vystihnout atmosféru. Upíři v jejím podání mají opravdové kouzlo a jsou zahrnuti aurou tajemna, rozhodně se nejedná o třpytící se slizáčky, jako ve Stmívání.
A i přes všechny předchozí superlativy mě Interview s upírem příliš nebavilo. Film je pro mě už naprostou klasikou a mám ho ráda, ale knižní verze mě velmi často nudila, místy mi dokonce pila krev. Louis de Pointe du Lac a jeho pseudofilozofické žvásty a skuhrání se postupem času stávají opravdu otravnými. Poselství tam možná nějaké bylo, ale notně zahrabané pod nánosy balastu.
Krásná atmosféra a barvité temné vyprávění knihu nezachrání, velká ukňouranost knize bohužel značně ubírá, právě kvůli zmíněnému pro mě kniha nevyčnívá ničím nad průměr.

radusak9806-1
09.03.2018

Jelikož jsem prvně viděla film a ten považuji za geniální, tak mě kniha nějak zvášt nesebrala. Jsou tam odchylky od filmu, což asi ani tak moc nevadilo, ale celkově je ten děj táhlý a když už víte co má zhruba přijít čekáte jen kdy se to stane. Osobně za sebe ale doporučuji knihu upír Lestat, která mě bavila mnohem více.

zimela
03.02.2018

Když to tak vezmu, King je oproti Riceové v jistém ohledu docela beránek. Zatímco u něj se krutost a násilí pojí s odsudkem, Anne je dosti znepokojivě, a nutno si přiznat, že i lákavě, mísí krásou, morálkou a smyslností.
Toť ale bohužel vše; Luisovo „filozofování“, jež mělo Interview jako celek vyzdvihnout, totiž není ničím víc, než rozpačitým přežvykováním laciného udidla.

3 povrchně elegantní, hystericky nabubřelé ***

any333
06.01.2018

Jako první jsem viděla film. Zaujala mě myšlenka, tak jsem si začala hledat další souvislosti a našla ještě Královnu prokletých. A potom už nikde nic, tak jsem se alespoň vrhla na knihu. Tady jsem se narozdíl od filmu setkala s detailními filosofickými popisy Louisových myšlenek. Ano, někdo sice může namítnout, že to už bylo až moc, ale nedělá to tuhle knihu originální? Která jiná kniha to má takhle? A ve změti těchto myšlenek jsem i akceptovala, že Louis si někdy stěžuje až moc a těch pár neodbytných dvojsmyslů, co se tam objevily.
Co se týče děje, bylo to pro mě rožšíření scén, než jaké byly ve filmu, a taky další várka Lestata. Do téhle postavy jsem se úplně zažrala, že se mnou týden nebylo k vydržení, ale tak už to bývá. Nuže, děkuji za tuto knihu, byla plná krásně temné filosofie.

ber-tram
27.11.2017

Takhle ukázněným jazykem takhle výstavní blábol... to se jen tak nevidí (...nečte). Nejvíc mi nakonec pila krev autorka, jak to dokonale zazdila. Na tuhle knihu třeba málem upírské nesmrtelnosti, dočíst ji zaživa, toť skoro zázrak. 39/17

Gustik5
10.11.2017

S těmi co si tu stěžují na Louisovu ukňouranost si dovolím nesouhlasit. Trochu mi tvůrci oněch komentářů připomínají onoho mladého reportéra. Přečetli příběh, ale tak úplně nepochopili jeho poselství, nebo jej odmítají pochopit. Zvláště pak nesouhlasím s tím, že nedělá nic, aby svůj osud změnil. On ho právě změnit nemůže, o to jde. Věčný život bez naděje není nic příjemného... Jak román, tak film se mi líbily a zaujaly mne. Oproti filmu se mi však více líbilo podrobnější vykreslení nejen postav, ale i vztahů mezi nimi. Takhle má vypadat román o upírech...

PeťkaW.
29.07.2017

Neobyčejně lyricky napsaný román o vnitřních pochodech a myšlenkách nesmrtelné bytosti, která se se vším snaží vyrovnat po svém. Během první poloviny knihy jsem se musela do čtení dost nutit. Neustále jsem měla tendenci srovnávat knihu s filmem a nemohla jsem se od toho oprostit, což samozřejmě čtení rušilo, ale to je problém můj, ne autorky. Její "problém" je zvolení hodně těžkého květnatého jazyka, které spolu se zamotanými myšlenkami a filozofickými pochody Louise, jsou pro čtenáře někdy opravdu hodně těžce stravitelné a dost lidí to může od čtení odradit. Což je škoda, protože druhá pasáž knihy je už o poznání epičtější a více zaměřená na samotný život/neživot Louise a jeho společníků. Ubylo filozofování, kňučení, přibyla akce, nové postavy, změnilo se prostředí... Osobně mě moc bavil vývoj postavy Claudie, která by mohla být jako námět pro román mnohem zajímavější. Jsem ráda, že jsem se konečně dokopala k tomu, abych si po výborném filmu přečetla i knižní předlohu. Ale znovu se k ní vracet nehodlám.

makynka911
27.07.2017

Tady jsem asi udělala chybu a první se podívala na film. Evidentně jsem od toho očekávala víc než mi kniha mohla dát, nevím. Možná je to jen špatné období a ke knize se ještě někdy vrátím, možná spíše v originálním znění. Každopádně jsem se nedostala dál než za polovinu a tam mě to prostě přestalo bavit. Ale jak říkám, není všem dnům konec :)

pastelka53
06.06.2017

"To, co dnes v noci tady v pokoji zemřelo, nebyla ta žena.... Dnes tady zemřela poslední stopa lidskosti ve mně."

Jako první jsem před lety viděla film, z kterého jsem byla nadšená, zdařilá toť adaptace.
Kniha mě ale uchvátila mnohem víc! Rozvinula příběh a odpověděla na mnoho otázek, které jsem po shlédnutí filmu měla.
První částí jsem se prokousávala, od druhé už to šlo snadno.

Ach Lestate ... cos to stvořil za ufňukánka. Má lásko, jsem tvým výběrem naprosto zklamaná! Příště vyber raději nějakého necitelného drsňáka, se kterým budeš po nocích zabíjet nevinné panny.
Louise ... snažila jsem si ho oblíbit, ale jeho neustále fňukání mě nebavilo. Snažila jsem se pochopit jeho nelibost k tomu co se z něj stalo ... Jeho "depku" ze zabíjení, z nesmrtelnosti ... Podařilo se mi to až ke konci knihy...
Claudie ... zvrhlé nemilosrdné dítě! Vzhledem k mé nelibosti k menším tvorům jsem překvapena tím, jak jsem si ji oblíbila.

Taková tma, taková prázdnota a není v tom útěchy ...

Chemiczka
14.05.2017

Skvělá sonda do "života" upíra. Kniha se četla celkem snadno, zvlášť proto, že jsem neprve viděla film, tudíž jsem dopředu věděla velkou část děje.
Oproti filmovému zpracování je zde řada nesrovnalostí, mnohem lépe je zde pro mne vykreslen původní život Louise na plantážích v Mississippi, a soužití Louise s Lestatem. Velmi krásná byla pro mne část poslední, cesta amerických upírů do Evropy, aby hledali počátek své nadpřirozené existence.
Skvěle vykreslena Louisova beznaděj nad jeho existencí a také jeho snaha vysvětlit jak moc je jeho upíří bytí spíše utrpením. A přesto všechno je jeho snažení marné, ten jediný člověk, kterému se rozhodl svůj příběh vyprávět, zatouží po jediném - stát se upírem.

Atanone
22.04.2017

Tak jsem ji dočetla. Roky jsem ji odkládala,možná právě proto,že se mi moc líbil film (i přes tu glorifikaci upírů,ale to je holt boom poslední doby,že když chlap není upír nebo vlkodlak,nestojí za nic) .Asi jsem se bála,že budu zklamaná. tak jsem kolem ní spíš jen kroužila.
Nakonec první kniha,kterou jsem od Riceové přečetla,byla Hodina čarodějnic a druhá Ramses prokletý. Vy,kdo jste je četli,asi víte,kde je problém. Hodina čarodějnic mě naprosto dostala. Brilantně napsáno a spisovatelka si se mnou dělala,co chtěla. Ramses je druhá strana mince. Nemám ráda romantické knihy a když už,tak snad jen ty dobré. Tahle nebyla ani to. Takže jsem se logicky bála otevřít Interview,abych nebyla zklamaná.

Pro mě je tato kniha někde mezi těmi dvěma zmíněnými... tak 50:50.
Co se týče děje,ano! Vtáhlo mě to a i přes výhrady jsem vydržela do konce.
Co mi ale vadilo bylo nekonečné patlání v citech. Louis-Lestat,Louis-Claudie,Louis-Armand. Ale bohužel pokud bych se snažila tyto pasáže přeskakovat ( a že jich bylo), scvrkla by se mi kniha na pár stránek. Jelikož jsem nejdřív viděla film a logicky mi tudíž v postavě Louise naskakuje Brad s psíma očima,řekla jsem si "budiž" a dotáhla to do konce.
Pokud bych nahlédla knihu z té lehce erotizující strany,asi bych ji viděla jako příběh o citovém hledání mladého submisivního bisexuála. Možná kdyby mi bylo 20, připadala by mi Louisova rozervanost a jistá neschopnost nějakého činu,nebo rozhodnutí, přitažlivá. Dvacet mi už bohudík není a jediné co bych mu mohla doporučit by bylo přestat se patlat v sobě a jít dělat něco užitečného. Bohužel s vyhlídkou nesmrtelnosti by se po této větě (až by si ji pořádně promyslel a procítil) dostal do ještě hlubší deprese.

Může to vypadat,že knihu haním. Ani náhodou. Četla se dobře a v tomto případě si myslím,že zfilmování jí paradoxně pomohlo.

kleozpatra
07.04.2017

Interview a další knihy s Lestatem, Louisem, Armandem a Mariem mají skvostně podmanivou atmosféru a když se podíváte do Benátek nebo Paříže před a pak pod vlivem horečky:), ta města už nejsou stejná. Svého času jsem Anne Rice zcela propadla, dokonce tak, že jsem její knihy pořizovala v originále a louskala v angličtině, protože u nás nevyšly a já musela nutně vědět, co bylo dál. Upírská romantická vlna přišla do módy později, ale Anne je první a naprostá jednička.

Beatrisie
08.02.2017

Úžasný příběh plný překvapení i poznání myslel upíra:)

CamilleTyler
11.10.2016

Aby jsem pravdu řekla, tak k této knížce nemám moc výhrad. Kdo se do této knihy pustí měl by spíše počítat s tím, že bude číst psychologické drama podobné autobiografii, než nějakou upíří jízdu.
Co musím pochválit je to, že autorka dokázala vyladit každý detail a představila mi prvního, hodného upíra, který není jako vybásnění nějakého pubertalního snu(ano, narážím na Twilight) a že vytvořila krásný kompromis mezi tím, zda jsou upíři hodní nebo zlý(nebot doba se holt mění) . S čím se čtenář musí ihned smířit je Louis. Ta postava je dost melancholická a hodně lidem to vadí, ale mě osobně vůbec. Líbí se mi, jak nám skrze něj autorka posílá své filozofické myšlenky, které činí tuto postavu jedinečnou. Navíc celkové jeho vystupování působí cize, nadpřirozeně, opravdu v něm dokáže zřít tu nadpřirozenou bytost, cizince, vyhnance, někoho, kdo nepatří do běžného lidského světa a přežívá ve stínech. Louis je postava, co má na všechno moudrou a trefnou odpověd a jeho styl vyprávění opravdu působí velice reálně. Ta postava je velice šetrná a důkladná, čímž činí příběh reálnějším. Sofistikovanost té postavy ještě doplnuje Lestat, který tvoří jeho dokonalý protipol. Konfrontace těch postav mě bavily, protože i když jeden je citlivý a druhý naopak bezpáteřní, tak oba jsou silné osobnosti, které svojí sílu projevují odlišným způsobem a nebýt Louisovi pasivity, nejspíš by se zníčili navzájem. Doposud nedovedu přesně označit, co za vztahy mezi nimi vzniklo. Učitel a žák určitě, nicméně Louis byl samouk, dost odolával tomu, aby neporušil své morální hodnoty, které si nesl ještě z lidského života. To je z dalších plusů, co autorka u mě má, protože i jak Louis, tak i upíří vztahy jsou jiné, zcela jiné od těch lidských, nelze přesně určit, co mezi nimi vzniká, je to taková směs všeho, co je možné, ale v lidské světě by takové mixy byly naprosto dysfunkcionální.

Ta kniha by se mohla zdát jako autobiografie skoro až dokonalá, nicméně tam chybí jakési ono. Pokaždé, když jsem četla jedno kapitolu za druhou, nemohla jsem si pomoct, že do dokonalosti tomu prostě něco chybí.
Autorka nám vylíčila upíří svět, být upírem bylo, jako být v jiné sféře, kde pomalu nic nemá pravidla, upíři jsou tu nevyzpytatelné bytosti, dravé a nadřazené všemu a všem, ale svým způsobem dosti primitivní. Louis je takový přechod mezi dvěma světy, aniž by do jednoho z nich ryze patřil. Kdo mě překvapil byl upír Armand, který nebyl primitiv, ale naopak byl elegantní, inteligentní a správně tajemný a svůdný. Kromě Louise opravdu nevíme, co se jiným honí hlavou a jaký bude jejich další krok.
I když lidé a upíři žijí na jedné planetě, jejich světy jsou odděliny jedním tlustým řezem.

Kniha nepostrádá napětí, poutavost, moudrost, sofistikovanost, náboženství. Krásná historická kulisa, popisy upířího světa, ladnost, temnota za clonou běžné reality, kterou normální člověk nevidí. Přijde mi, jakoby ho spisovatelka napsala brkem a inkoustem, protože její styl byl opravdu jak z historických knih.

GreenMagritte
05.08.2016

Interview s upírem je knihou, která má své silné momenty jako je děsivá mise ve Varně a východní Evropě, nebo také sebevražda bratra, která se se svým náboženským podtextem zdá jako silný motiv, který pak bohužel není dále rozvíjen. Na druhou stranu je román značně rozkolísaný co do napínavosti, ale hlavně co do určité harmonie. Některé pasáže jsou zbytečně dlouhé, je nakousnuto mnoho motivů, ačkoli jen málo je jich propracováno.

Nevím, zda je to překladem či originálem, ale v některých pasážích jsem vůbec nepochopila, o čem je vlastně řeč. Ač se autorka snaží také o filozofické ponory, nejsou vždy kompaktní a je jich až příliš mnoho na to, aby čtenář pochopil, že Louise je vyhnanec ve světě lidském i upírském.

Nemůžu říct, že by mě příběh nebavil, naopak jsem ocenila drzé odříznutí od typických upírských klišé (krucifix, česnek, atp.) a vizi určité upírské evoluce, ale závěr byl neuvěřitelně nudný, což má samozřejmě rozhodující vliv na samotné hodnocení. Interview je originální vyvázáním z určité fádnosti upírského světa a otře se také o nevšední témata (homosexualita mezi upíry, nenaplnitelnost lásky mezi Louisem a dívenkou Claudií), avšak celkově působí zkrátka nevyváženě a nedospěle. Jeho silnou stránkou je enigmatická kulisa New Orleans a silný vliv na další literaturu věnující se upírské tematice.

Aggie.
14.07.2016

Musím se přiznat, že nejdřív jsem ani nevěděla, že filmu předcházela knižní předloha, když jsem to zjistila, byla jsem zvědavá. A kniha je úžasná! Naprosto mě pohltila, sice jsem postavy a místa viděla tak, jak byly ve filmu, ale nevadilo mi to. Přijde mi, že to je jedinečný, nádherný, originální příběh. Například díky Claudii, která mě neustále fascinovala. Tím, jak stále zůstávala dítětem, ale přitom už dávno byla dospělou ženou. Také mě fascinoval vztah mezi jí a Louisem. A film knihu pěkně dotváří.

AllyKumari
10.07.2016

Četla jsem knihu v originálním "znění" (tedy v angličtině) a nevím, jak kvalitní je český překlad. V angličtině je však Interview s upírem naprosto úžasnou paletou temných tónů a odhalení duší. Jedná se o zpověď fiktivní (a nadpřirozené) postavy, ovšem intimita je podána s takovou přesvědčivostí, že bych klidně věřila, že se jedná o skutečnou autobiografii.

RiverSong
26.05.2016

Osobně mě kniha naprosto uchvátila, nebyla jsem schopná se od ní odtrhnout. Delší popisy mi vůbec nevadily, báječně uvedly do děje se vší parádou a vyvolávaly dojem, že se nacházím přímo uvnitř knihy jako tichý pozorovatel. Postavy jsou velmi dobře vykreslené. Viděla jsem i film, který mi přišel jako velice zdařilá adaptace knihy. Výkon Toma Cruise byl úchvatný. Osobně jsem si (jak ve filmu tak i v knize) velmi oblíbila Lestata. Asi jedna z nejlepších knih mého života. :)

Charmedka
10.04.2016

Kniha je hodně filozofická, autorka se rozhodně nebránila dlouhým popisům a myšlenkám a že Louise přemýšlí v jednom kuse. Kniha má hodně bohatý jazyk, ale čte se to tak neskutečně špatně, že jsem se do čtení vážně nutila.

Tuhle knihu nedokážu ocenit, první půlka sice byla tak nějak zajímavá, ale ve druhé už jsem se téměř nesoustředila a vlastně bych ani pořádně nedokázala říct, o čem byla. Jediné, co se mi na knize líbilo, tak postava Claudie, její vývoj byl hodně zajímavý.

hroubek
08.04.2016

Před několika lety jsem viděl film, který mě zaujal. Před Vánoci jsem procházel levné knihy a najednou jsem tam našel tuhle knihu za rozumnou cenu, tak jsem si řekl proč ne. Kniha jako taková není špatná, jen je pomalejší a někdy je zbytečně natahovaná. Spoustu stránek by šlo ořezat a vytáhnout z toho to nejdůležitější, aby příběh více šlapal. Chápu, že je ten text tam je z určitého důvodu a má své opodstatnění, přesto mě to místy přišlo, že to trochu zbytečné. O to více pak fungují napínavé pasáže, přelomy mezi kapitoly, návštěva Divadla upírů, konec. Interview s upírem je zajímavá knížka, která má myšlenku a pocity, ale místy trochu drhne.

silvara
05.04.2016

Budu patřit k té části čtenářů, která nejprve shlédla film a byla jím zaujata. Ano, film je zdařilá adaptace. Ne, filmové zpracování mi nevysvětlilo, proč je Louis takový ublížený a ukňouraný.
A tak jsem se vrhla do čtení. První částí jsem se prokousávala (jako upír) pomalu. Na druhou stranu jsem začala Louise chápat a pak tu byl samozřejmě Lestat. Pro Louise zosobněné zlo, pro mě-čtenáře jedna z nejlepších postav, antihrdina par excellence. Od druhé části se knížka četla v podstatě sama. A komorní závěr? Geniální tečka za geniálním dílem.
Interview rozhodně není oddechovka na pár večerů, ale klasické hororové dílo říznuté filozofií a romancí, kde upíři sají krev a na slunci mají tendence vzplát.

Pavouček
01.02.2016

Nevím, zda vinit český překlad nebo vysoká očekávání po X zhlédnutích milované filmové adaptace, nicméně tato kniha mě zklamala. Zkusím to někdy v budoucnu v originále a uvidím, třeba změním názor...

Dreamless
26.12.2015

Moje detstvo.

Arya26
14.10.2015

Jako první jsem viděla film ,ale přesto jsem četla,četla a četla a děj mě pohltil a intenzivně jsem ho prožívala. Někomu Annin styl psaní vadí ,ale mě se líbí :) . Lestate, Lestate jsi pro mě jednou z nejzáhadnějších postav , s kterou jsem se ve světě knih potkala :) . Víme o něm tak málo a přesto je jedním z hlavních charakterů. Doufám ,že tě lépe poznám v knížce Upír Lestat. Luis mě často k smrti nudíval a z Claudie se stala necitelná a nevirovnaná upírka. Zklamalo mě to ,když jsem se dozvěděla o tom ,že jsou přeložené pouze 3 díly upířích kronik. Zbytek budu muset postupně přečíst s přítelem slovníkem :) . Smutek ,který jsem pocítila při dočtení knížky se nedá popsat :( .

hana6742
02.10.2015

Jako mnoho lidí zde, také jsem první shlédla film (snad 10x) a až poté četla knihu. Nedokážu ale srovnat filmové zpracování s knižním, obojí mě něčím nadchlo. Film se mi vždy líbil, ale po přečtení knihy mi některé věci z něj více zapadají do sebe. Kniha mi také přišla lepší v propracovanosti, ve filmu hodně důležitých částí z knihy chybí (ale obešel se i bez nich). Knížka mi po přečtení stále ještě leží v hlavě, pasáže Louisových myšlenkových pohnutek mi tedy ve srovnání s jinou literaturou, kterou jsem četla, dlouhé nepříjdou a naopak dodávají knize dramatický nádech a příběh hodně prohlubují. Svým příběhem mě kniha docela zasáhla (i na slzy došlo) a po dlouhé době opět knížka, kterou jsem přímo hltala.