Upír Lestat

Lestat je upír, nikoli však obvyklá nemrtvá-neživá bytost. Je temperamentní, výstřední a živý v tom nejlepším slova smyslu. Střemhlavě se řítí v čase ze smyslného prostředí Paříže osmnáctého století do doby vlády římského císaře Augusta, ze starověkého Egypta plného démonů do New Orleansu před koncem devatenáctého stolet... celý text

Lestat je upír, nikoli však obvyklá nemrtvá-neživá bytost. Je temperamentní, výstřední a živý v tom nejlepším slova smyslu. Střemhlavě se řítí v čase ze smyslného prostředí Paříže osmnáctého století do doby vlády římského císaře Augusta, ze starověkého Egypta plného démonů do New Orleansu před koncem devatenáctého století, z Galie zabydlené potomky Keltů a jejich kněžími - druidy, do frenetického světa rockových superhvězd ve dvacátém století. Lestat - pronásledován jak smrtelníky, tak nesmrtelnými - se snaží ve světě dobrat smyslu své existence a skrze čas se mu podaří dobrat se tajemství vlastní temné nesmrtelnosti. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/175817/upir-lestat-175817.jpg 4.165
Série:

Upíří kroniky (2.)

Originální název:

The Vampire Lestat (1985)

Žánr:
Horory, Romány, Fantasy
Vydáno:, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (19)

Přidat komentář
Twinny
14. ledna

Pokoušela jsem se jí číst třikrát.
Poprvé jsem skončila po pár stránkách, podruhé v polovině a po třetí také po pár stránkách. Zajímavý příběh, jen by si zasloužil záživněji napsat.

RiverSong
02.08.2016

Úžasné! Ještě lepší než první kniha. S Lestatem byl děj živější a zajímavější než s Louisem a celkový životní příběh působil mnohem svižněji. Škoda jen, že toho Louis věděl o Lestatově životě tak málo, možná by ho dokázal více pochopit a hledět na něj i z jinéhu úhlu. Pro mě se Lestatovo osobní kouzlo stalo prostě neodolatelné. Jeho vzdorovitý postoj, občasná marnivost, ale i schopnost hluboce se zamyslet nad podstatou věcí. Další díly si v každém případě přečtu, i kdybych je měla louskat hodiny se slovníkem v ruce. Pro ty, kterým se líbilo Interview, určitě doporučuji.

Durancie
18.07.2016

Kdysi v dětství jsem v časopise Pevnost četla článek, jehož první věta se mi na věčné časy vpálila do paměti: „Nenávidím Anne Riceovou a její upíry, ty ufňukaný buzíky, kteří si pořád stěžují, že jsou až do konce svého bídného života ach tak sami.“
Pamětliva zmíněné věty jsem tedy k této knize přistupovala patřičně skepticky.
A výsledek?

Guilty pleasure! Občas nadbytečně filozofující, občas opravdu upírsky ukňourané a připomínající spíše fanfiction, nežli skutečný román, ale přesto svým způsobem skvělé. Anne Rice vytvořila podmanivý upírský polosvět, a podala svou verzi jejich mytologie a původního poslání. Tedy, že upíři byli na počátku své kariéry bohy, kterým se přinášela obětina. To dává smysl! Takovou míru propracovanosti jsem nečekala a moc mě potěšila. Stejně tak i skvěle vykreslené charaktery postav a lehce homoerotický nádech mezi nimi. Ačkoliv stále se opakující popisy těch hebkých a lesklých vlasů byly už unavující.

A samotný Lestat? To je zářivý paprsek mládí, okouzlující a svébytný džentlas, který by si o třpytkujícího a bezvýrazného Edwarda Cullena neotřel ani boty a ještě by ho nějakou trefnou hláškou poslal zpátky na strom. Musím si přečíst i ostatní knihy z Upířích kronik.

AllyKumari
10.07.2016

Mnohem dynamičtější, bombastičtější, akčnější a rychlejší než pochmurné a osobní Interview s upírem. Obě knihy jsou koneckonců "autobiografiemi" dvou rozdílných osobností a podle toho to také vypadá. Milovala jsem obě. (poznámka - obě knihy jsem četla v angličtině)

hana6742
01.03.2016

Nečetlo se to špatně, ale po Interview s upírem to bylo něco hodně jiného, než jsem očekávala. Knížku jsem nedočetla, skončila jsem tak v 1/3, takže ji ještě určitě dám šanci, ale zatím mě nijak moc nezaujala, Interview s upírem mi přjde teda daleko lepší. Moc mi nesedí charakter Lestata tak, jak je popsán v Interview, tady s tímhle, ale možná jsem jen nedošla do správné části knihy. Za mě tedy zatím 3/5.

Belatris
26.12.2015

Po Interview s upírem zklamání. Hodně těžko se mi prokousávalo stránkami. U Intervia mi to nevadilo, naopak. Přestože by Lestat měl být spádnější (prostředí, postavy), tak je to právě naopak. Budu se k tomu muset ještě vrátit, pokud přemůžu vybudovanou nechuť.

Dreamless
26.12.2015

Veľa času som nad ňou strávila, aby som dospela k stručnému koncu, ktorý som tušila už dopredu.
Lestat je zlatíčko, miláčik, anjel, sklamané dieťa. Nejde nemilovať ako postavu, príbeh nekulhá, ale často sa vlečie a nudí.

tsal
14.12.2015

Nedočteno, vzdala jsem to někde po dvou třetinách. Anne Riceová je užvaněná autorka, ale doufala jsem, že s Lestatem v hlavní roli nebude její kniha tak strašná. Jenže ve chvíli, kdy se Lestat, v minulém díle jediný záblesk světla v temnotě sebelítosti, dostal do hlavní role, stal se z něj... Louis v bledě modrém.
Nedočetla jsem, protože tuhle knihu už jsem jednou protrpěla, jen pod jiným názvem. Stejná sebelítost, stejné nekonečné monology o ničem, stejně nulový posun děje či vývoj postav, stejná hlavní postava. Autorka okavidně umí vyprávět jen v jednom jediném stylu, a proto se raději měla držet Louise. Pak by to třeba nebylo tolik vidět. A taky z toho měla udělat pouhou povídku, protože víc obsahu to stejně nemělo.

Arya26
06.12.2015

ÚŽASNÁ knížka!!! Lestat - zlatíčko :), Gabrielle - Ze začátku jsem ji nemusela, ale pak byla dobrá., Luis - Jak jsme zjistili, tak si umí dobře vymýšlet, ale na mé oblíbenosti neklesl., Armand - h%jzl jeden !!!!!, Marius - :) zajímavá postava , Nicki - magor. Osobně se mi víc líbila dvojka, protože Lestat má něco do sebe. Luis mi extra moc nevadil - jako některým jiným, ale Lestat byl víc zajímavý, akční a vtipný než Luis. Jediný kdo mě naštval byl Armand. Vždycky jsem si myslela, že je to ubožák, ale takovej šmejd !!! Ten konec byl super :D ! Štve mě,že nepřeložili i Queen of dammned :( !

Tomlord Mighty
11.08.2015

Lepší jak interview...Lestat mi sedl mnohem lépe než Louise,a skrývalo se v něm mnohem více než jen vášeň a bohémství :)

Falquar
18.04.2015

Pakliže jste četli Interview s upírem a jste z toho trochu rozpačití, nevíte, jestli máte dát Lestatovi šanci, vězte, že tahle knížka představuje milé překvapení. Vrhá na děj předchozího dílu kapku jiné světlo - a především je mnohem zábavnější. Ufňukaný Louis nesahá neohroženému Lestatovi, filosofu Mariovi a úchvatnému Nicolasovi ani po kotníky; všechno, co bylo na Interview mdlé a fádní, v Upírovi jenom hýří životem.
Jediné mínus vidím v Lestatových neuvěřitelných schopnostech - já vím, já vím, kombinace prastaré krve a nezdolné vůle... ale zatraceně, takové divy by nezvládl ani Bílý Tesák! Přesto to mému hodnocení nic neubírá, vřele doporučuji.

Jennkie
11.08.2014

Velmi zajímavá kniha co do stylu i děje. U knih od Anne Riceové si vždycky rozšířím slovní zásobu, protože styl psaní je velmi květnatý a velmi podněcuje fantazii, takže se vám všechno odehraje téměř před očima. Místy to sice bylo zdlouhavé, ale ne zas tak moc.
Charakter hlavního hrdiny je jako vždy velmi propracovaný a jeho monology místy hodně inspirující, i když by to asi neměl číst člověk v depresi :-P Ovšem popis Lestatova charakteru vyznívá dosti podobně jako charakter upíra Louise. Nevím, jestli to tak autorka zamýšlela nebo se nevědomky začala opakovat. Z Interview s upírem mi však nezdálo, že by si ti dva byli až tak moc podobní.
Celkově patří tato kniha, a hlavně Anne Riceová mezi mé oblíbené a je mi líto, že je toho tak málo přeloženo... :-)

Aniday
02.04.2014

díky této knize jsem si k Lestatovi našla cestu a pochopila... konečně jsem taky měla možnost dočíst se, jak a kde to všechno vlastně mělo počátek, což ve mně vyvolalo touhu rozšiřovat si obzory v upírské tématice...

Peťulka3
16.03.2014

Začátek trošku nudnější, ale potom se to rozjelo :)

CurlyWolf
15.03.2014

Bohužel malinko slabší než Interview

SillverAngellus
28.02.2014

skvělá kniha! Četla jsem originál, který mám také v knihovně, neboť jsem se nemohla dočkat českého překladu, v který jsem ani už nedoufala :D

CurlyWolf
20.12.2013

Co čekat od úžasné série jiného, než skvělí zážitek? Po parádním zážitku s interview s upírem tu máme další skvělí počin. Sice nemám momentálně knihu přečtenou ceelou, ale už teď vím, že bude jednou z mích nejoblíbenějších. V první knize této série jsem Lestata nenáviděla, ale teď s ním mám soucit, a doufám že se mi brzi dostane do rukou i třetí díl - Upír s tváří anděla (Upír Armand)

upírka
01.11.2013

Knížka je neuvěřitelně poutavá a téměř se od ní nedá odtrhnout. Jediné, co mi na ní vadilo, byl ten šílený obal. Sehnala jsem v levných knihách.

Lenny33
02.10.2013

Ani nevíte jak jsem šťastná, že tato kniha vyšla! Už jsem ani nedoufala. :) Co nejdříve se začtu. :)