Interview s upírem

Interview s upírem https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30311/bmid_interview-s-upirem-p3t-30311.png 4 536 112

Upíří kroniky série

Příběh jejich prazvláštního vztahu začal roku 1791 v New Orleansu, kdy věčný upír Lestat pomohl překročit citlivému a přitažlivému mladíkovi Louisovi práh lidského utrpení. Louis v tu chvíli ale ani zdaleka netušil, že věčný život v nikdy nekončící noci je mnohem větším prokletím, než jakákoliv lidská bolest.

Horory Romány Fantasy
Vydáno: , Paseka

Interview with the Vampire , 1976

Šnek86
09.01.2020 4 z 5

V tomto případě je film možná o trošku lepší než kniha, ale jen díky skvělému hereckému obsazení.Jinak zážitek je víceméně srovnatelný s nepatrnými odlišnostmi.

Katka81
03.11.2019 3 z 5

První půlka knížky super, napínavá, zajímavá, pak ale obrat a fakt nuda a rychle, aby to bylo přečtený. Kvůli čt.výzvě jsem nechtěla nechat nedočtený. Škoda, no, je to zajímavé téma. Od autorky si už nic nepřečtu, i když si podle hodnocení ostatních knih asi své čtenáře našla.

andrysek158
31.03.2019 3 z 5

Na knihu jsem byla hodně zvědavá, ale nějak nesplnila očekávání. Příběh je hezký a zvláštně skončí, ale ničím mě bohužel nezaujala. Ještě mám v plánu zkouknout film snad aspoň hvězdné obsazení filmu nahradí nevalný děj knihy

andrii24
03.03.2019 4 z 5

... probere /k životu/ nepokojný tep krvavé historie. Aristokrat v černé kápi. Bledý jako svit luny. Oči přišpendlené korálky. Teď jste na to kápli. Ať tryská, prýští, nektar nejoblíbenější, nazývaný rudou vášní, jenž napájí baladické srdce knížete. Hlavu do záklonu. Divoká růže splynula se zbloudilou labutí... Jsem ochotna krk nastaviti, pro Váš polibek, tak sladký, tak hluboký, a pak zemříti. V peřinách. V karmínových pavučinách. Skrz špičáky, žhnoucí temnou, erotickou smrtí.

Elea
08.02.2019 2 z 5

Mám ráda fantasy, ale s touto knihou jsem dost bojovala, nelíbila se mi. Vadil mi autorčin rozvláčný styl psaní, neskutečně mě štval Louis a jeho stále dokola opakované, ubrečené, rádoby hlubokomyslné úvahy.

Rawen616
20.01.2019 3 z 5

I přes celkem zajímavě pojaté upírství a solidní brutalitu (a také docela odvážné náznaky homosexuality a pedofilního vztahu mezi upíry - zejména když vezmeme v potaz kdy to vzniklo) mě to hrozně nebavilo a chvílemi doslova vyčerpávalo až pilo krev:-) Kniha je rozdělena na dvě části. Dočetl jsem, se značným sebezapřením, jen tu první. Počítam, že hodnocení bych asi stejně nezměnil. Nerad nechávám knihu nedočtenou, ale tady mne opravdu neláká vůbec nic abych to dočetl.

Layyen
24.11.2018 5 z 5

Kam se hrabe stmívání... hodně dlouhá kniha, kterou jsem dal za dva dny, pro někoho to je možná nezajímavé, ale pro mě až do konce... vzhledem k tomu jak to zkončilo, by nebylo špatný nějaký pokračování :)

Pythonissam
03.10.2018 5 z 5

Kniha kterou miluji, jelikož se zajímám o opíry. Později jsem viděla i film, ale na knihu na 101% nemá!

Nikey
19.06.2018 2 z 5

Už je to opravdu dlouho, co jsem četla něco tak nehorázně vyčerpávajícího. Málem jsem zemřela naprostou nudou. Takhle dlouhé nemám ani chvíle na úřadě. Jediný důvod, proč jsem četla až do konce, bylo zjistit, co se stalo s Lestatem.

AbigailM.M.
19.04.2018 4 z 5

Film jsem neviděla, takže nemůžu porovnávat. Aleje to úžasná kniha a stojí za přečtení, ačkoliv to může být složitější. Záleží na čtenáři. Mě osobně se kniha líbila. Měla jakési kouzlo, které mě nutilo číst dál a dál. Byla jsem zvědavá na konec.

Nikolas0311
18.03.2018 5 z 5

Přečetl jsem jedním dechem! Úžasná kniha!
Přiznám se, že jako valná většina jsem nejdřív viděl slavnou filmovou adaptaci a pak si přečetl román. Dlouho jsem přemýšlel, když jsem četl tuto knihu jestli se mi líbí více film či kniha. Až po přečtení jsem zjistil, že kniha je lepší. Film je nádherně natočen s vynikajícími hereckými výkony, ale kniha se mi prostě líbila více. Ačkoli se mi film líbí tak mě mrzí, že většina lidí dává přednost jemu a knižní adaptaci zatracují. Proč? Proč vidím to nízké hodnocení? Proč čtu některé ty ohavné komentáře? Ta kniha mě naprosto pohltila! Příběh úžasný a ty emoce co z knihy jen přetékají se nedají popsat. Temný, krvavý a smutný příběh upíra Louise. Hold většina lidí dává přednost Edwardovi ze Stmívání a to mi vadí. V Česku by se Interview s upírem mělo dočkat většího úspěchu jako celá autorka Anne Riceová. Upíří kroniky tvoří 11 románu a v Česku byly prozatím přeloženy pouze 4 a já se ptám proč?!

Nomia
17.03.2018 3 z 5

Anne Rice má zvláštní dost popisný styl vyprávění, dokáže ale krásně vystihnout atmosféru. Upíři v jejím podání mají opravdové kouzlo a jsou zahrnuti aurou tajemna, rozhodně se nejedná o třpytící se slizáčky, jako ve Stmívání.

A i přes všechny předchozí superlativy mě Interview s upírem příliš nebavilo. Film je pro mě už naprostou klasikou a mám ho ráda, ale knižní verze mě velmi často nudila, místy mi dokonce pila krev. Louis de Pointe du Lac a jeho pseudofilozofické žvásty a skuhrání se postupem času stávají opravdu otravnými. Poselství tam možná nějaké bylo, ale notně zahrabané pod nánosy balastu.
Krásná atmosféra a barvité temné vyprávění knihu nezachrání, velká ukňouranost knize bohužel značně ubírá, právě kvůli zmíněnému pro mě kniha nevyčnívá ničím nad průměr.

radusak9806-1
09.03.2018 3 z 5

Jelikož jsem prvně viděla film a ten považuji za geniální, tak mě kniha nějak zvášt nesebrala. Jsou tam odchylky od filmu, což asi ani tak moc nevadilo, ale celkově je ten děj táhlý a když už víte co má zhruba přijít čekáte jen kdy se to stane. Osobně za sebe ale doporučuji knihu upír Lestat, která mě bavila mnohem více.

józi.odkudkam
03.02.2018 3 z 5

Když to tak vezmu, King je oproti Riceové v jistém ohledu docela beránek. Zatímco u něj se krutost a násilí pojí s odsudkem, Anne je dosti znepokojivě, a nutno si přiznat, že i lákavě, mísí krásou, morálkou a smyslností.
Toť ale bohužel vše; Luisovo „filozofování“, jež mělo Interview jako celek vyzdvihnout, totiž není ničím víc, než rozpačitým přežvykováním laciného udidla.

3 povrchně elegantní, hystericky nabubřelé ***

any333
06.01.2018 5 z 5

Jako první jsem viděla film. Zaujala mě myšlenka, tak jsem si začala hledat další souvislosti a našla ještě Královnu prokletých. A potom už nikde nic, tak jsem se alespoň vrhla na knihu. Tady jsem se narozdíl od filmu setkala s detailními filosofickými popisy Louisových myšlenek. Ano, někdo sice může namítnout, že to už bylo až moc, ale nedělá to tuhle knihu originální? Která jiná kniha to má takhle? A ve změti těchto myšlenek jsem i akceptovala, že Louis si někdy stěžuje až moc a těch pár neodbytných dvojsmyslů, co se tam objevily.
Co se týče děje, bylo to pro mě rožšíření scén, než jaké byly ve filmu, a taky další várka Lestata. Do téhle postavy jsem se úplně zažrala, že se mnou týden nebylo k vydržení, ale tak už to bývá. Nuže, děkuji za tuto knihu, byla plná krásně temné filosofie.

ber-tram
27.11.2017 1 z 5

Takhle ukázněným jazykem takhle výstavní blábol... to se jen tak nevidí (...nečte). Nejvíc mi nakonec pila krev autorka, jak to dokonale zazdila. Na tuhle knihu třeba málem upírské nesmrtelnosti, dočíst ji zaživa, toť skoro zázrak. 39/17

Gustik5
10.11.2017 5 z 5

S těmi co si tu stěžují na Louisovu ukňouranost si dovolím nesouhlasit. Trochu mi tvůrci oněch komentářů připomínají onoho mladého reportéra. Přečetli příběh, ale tak úplně nepochopili jeho poselství, nebo jej odmítají pochopit. Zvláště pak nesouhlasím s tím, že nedělá nic, aby svůj osud změnil. On ho právě změnit nemůže, o to jde. Věčný život bez naděje není nic příjemného... Jak román, tak film se mi líbily a zaujaly mne. Oproti filmu se mi však více líbilo podrobnější vykreslení nejen postav, ale i vztahů mezi nimi. Takhle má vypadat román o upírech...

PeťkaW.
29.07.2017 3 z 5

Neobyčejně lyricky napsaný román o vnitřních pochodech a myšlenkách nesmrtelné bytosti, která se se vším snaží vyrovnat po svém. Během první poloviny knihy jsem se musela do čtení dost nutit. Neustále jsem měla tendenci srovnávat knihu s filmem a nemohla jsem se od toho oprostit, což samozřejmě čtení rušilo, ale to je problém můj, ne autorky. Její "problém" je zvolení hodně těžkého květnatého jazyka, které spolu se zamotanými myšlenkami a filozofickými pochody Louise, jsou pro čtenáře někdy opravdu hodně těžce stravitelné a dost lidí to může od čtení odradit. Což je škoda, protože druhá pasáž knihy je už o poznání epičtější a více zaměřená na samotný život/neživot Louise a jeho společníků. Ubylo filozofování, kňučení, přibyla akce, nové postavy, změnilo se prostředí... Osobně mě moc bavil vývoj postavy Claudie, která by mohla být jako námět pro román mnohem zajímavější. Jsem ráda, že jsem se konečně dokopala k tomu, abych si po výborném filmu přečetla i knižní předlohu. Ale znovu se k ní vracet nehodlám.

makynka911
27.07.2017 2 z 5

Tady jsem asi udělala chybu a první se podívala na film. Evidentně jsem od toho očekávala víc než mi kniha mohla dát, nevím. Možná je to jen špatné období a ke knize se ještě někdy vrátím, možná spíše v originálním znění. Každopádně jsem se nedostala dál než za polovinu a tam mě to prostě přestalo bavit. Ale jak říkám, není všem dnům konec :)

pastelka53
06.06.2017 5 z 5

"To, co dnes v noci tady v pokoji zemřelo, nebyla ta žena.... Dnes tady zemřela poslední stopa lidskosti ve mně."

Jako první jsem před lety viděla film, z kterého jsem byla nadšená, zdařilá toť adaptace.
Kniha mě ale uchvátila mnohem víc! Rozvinula příběh a odpověděla na mnoho otázek, které jsem po shlédnutí filmu měla.
První částí jsem se prokousávala, od druhé už to šlo snadno.

Ach Lestate ... cos to stvořil za ufňukánka. Má lásko, jsem tvým výběrem naprosto zklamaná! Příště vyber raději nějakého necitelného drsňáka, se kterým budeš po nocích zabíjet nevinné panny.
Louise ... snažila jsem si ho oblíbit, ale jeho neustále fňukání mě nebavilo. Snažila jsem se pochopit jeho nelibost k tomu co se z něj stalo ... Jeho "depku" ze zabíjení, z nesmrtelnosti ... Podařilo se mi to až ke konci knihy...
Claudie ... zvrhlé nemilosrdné dítě! Vzhledem k mé nelibosti k menším tvorům jsem překvapena tím, jak jsem si ji oblíbila.

Taková tma, taková prázdnota a není v tom útěchy ...

upíři filozofie zfilmováno New Orleans

Anne Rice (p)
americká, 1941 - 2021
1996  78%Interview s upírem
1995  83%Hodina čarodějnic I.
2013  82%Upír Lestat
1998  81%Upír s tváří anděla
2012  68%Dar vlka

Kniha Interview s upírem je v