petraj30 petraj30 komentáře u knih

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Nostalgické a sentimentální vzpomínky? Ale jistě. Tahle sbírka mě provázela od základní školy stejně jako každého z nás, nicméně já jsem ji nesnášela, tedy alespoň v té době a myslím že jsem nebyla zdaleka jediná.
Pamatuji si jak mi horko těžko lezly do hlavy verše s nesmyslným textem, ale v té hlavě mi kupodivu zůstaly do dnes. A komu taky ne, že?
Měla jsem z toho strach už na základní škole, ale děsí mě to i teď v dospělosti Pořád mám z toho husí kůži. Moje nejoblíbenější balada byla a stále zůstává Svatební košile, jak veršovaná tak filmová.
Teď už se na to dívám jinýma očima, možná zkušenějšíma. Proto o téhle knize můžu říci, že právem patří mezi poklady české literatury a pokud nezruší školní docházku tak to jistě ještě dlouho poklad bude. Ale stejně si myslím, že je to sbírka, kterou dokáže člověk ocenit až ve zralejším věku. Nad některým slovním spojení a výrazy tápu dodnes.
P.S. Co všechno se musí člověku honit hlavou, aby napsal takové psycho? Tahle sbírka je dokonalá, i když má v sobě jistou formu zvrácenosti

04.01.2022 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Ježíši, to bylo dobrý! Film jsem viděla už v dětství, ale kniha absolutně předčila moje očekávání.
Ještě teď mi tečou slzy smíchu. Ještě teď mám křeče ve tvářích, protože jsem se po celou dobu jen smála a moje břišní svaly dostaly taky slušně zabrat:-) Za všechno může Saturnin. Ale bez těch ostatních by to taky nebylo ono. Ironické odpovědi doktora Vlacha a dědečka. Hysterické výjevy tety Kateřiny a nesmím zapomínat na Jiřího, Barboru a samozřejmě Milouše
Můj syn se jmenuje Milan a já ho oslovuji jedině "Milouš." Myslím, že po přečtení knihy s tím přestanu, protože ten filmový Milouš byl sice trochu slaboduchý, ale kniha té jeho blbosti ještě více přidávala:-).
Je to úžasná, nadčasová a velice vtipná kniha. Sice je to psáno hodně jednoduchým stylem, ale já jsem si to každým slovem užívala. Opravdu skvělé, tleskám!

20.05.2021 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Skvělé jako vždy, možná ještě lepší. Tento scénář byl krvavější než posledně a taky napínavější. Vyskytlo se tu sice pár výjimek, kdy to bylo trochu přehnané a taky nebylo úplně všechno vysvětlené, ale i přesto "klobouk dolů." Pro mě to bylo uvěřitelné.
Možný spoiler.
Scénář, kdy vraha známe od poloviny knihy, je u této série téměř neměnný. Ale vůbec není na škodu sledovat vrahův postupný vývoj. Dokonce jsem narazila i na pár překvapení.
Tato série je úžasná a moc mě mrzí, že už se blížím do finiše. Erice bych přála štěstí i v tom osobním životě.
Upřímně doufám, že tato série ještě nekončí a dočkáme se dalších skvělých pokračování.

08.10.2021 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Upřímně doufám, že ještě nějaký ten díl navíc přibude. I když Bergman jako člověk i jako vyšetřovatel má své mouchy, nechce se mi s ním loučit, stejně tak i se Sedlákovou.
Všechny díly mají něco společné - zazobance nebo naopak chudší obyvatelstvo se všemi možnými problémy, nádherně popsanou scenérii, vraha, kterého by mnoho lidí netiplo a v neposlední řadě Bergmana, kterému se lidé svěřují na potkání, ale policii neprozradí ani ň.
Pravdou ovšem zůstává, že tato série se mimořádně povedla. I když některé knihy nepatřily mezi nejlepší a nejnapínavější, četlo se to velmi pěkně a často jsem nemohla knihu v klidu odložit.
Velice děkuji za všechny případy a doufám, že tenhle není poslední.

15.04.2022 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Po tom, co jsem se dočetla v knihách Chrise Cartera jsem se domnívala, že mě nemůže už nic nového překvapit. Tahle kniha mě vyvedla z velkého omylu. Sice tu neteče proudem tolik krve, ale z těch nechutných technik, kterých je obyčejný člověk schopen dělat pro zábavu, se mi zvedá žaludek úplně stejně.
Hned na začátku mi dělalo problém se v tom všem orientovat. Každý pracoval na něčem jiném a to vedlo k dalším případům, které byly potřeba vyšetřit. Kapitoly lítaly o jednoho k druhému, a ještě do minulosti... a nakonec to vyústilo v jednu velkou hru. A že to byla pořádná pecka. Vraha nebylo těžké uhádnout, protože to bylo "buď a nebo."
Knihu jsem nemohla odložit a pořád ji tahala někde sebou, a i když to byl nechutný zážitek, tak jsem z této knihy nadšená. Těším se na další díl a myslím, že ani ten mě nenechá chladnou.

04.02.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Velmi mě překvapilo, s jakou lehkostí se tato kniha četla. Neotřelý a velmi klidný příběh, ale velice nápaditý a čtivý.
Na začátku se mi zamlouvalo jen málo osob. Každý z nich měl nějaké tajemství, které mělo zůstat ještě dlouho ukryté. Ale charaktery se během četby vyvíjely a jejich tajemství jakbysmet. Byl to velmi zajímavý příběh s nečekaným rozuzlením a během čtení na nějakou tu nehodu, co se tam stala, skoro zapomenete. Nádherný popis přírody tomu ještě přidává. Nádhera.
Děkuji paní Klevisové za úžasnou četbu a tímto ji prosím, aby psala dál. Její detektivky patří mezi nejlepší.

09.06.2023 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Ani nevím, kde začít...Jako vždy se to četlo samo.
Pachatele známe od začátku. Je zavřený v psychiatrické léčebně, a než vyšetřovatelé zjistí všechny souvislosti, dojde k několika velkým zvratům, které jsou jen těžko uvěřitelné.
Bylo to velice napínavé a jen těžko jsem od čtení odcházela, ale něco mi na tom nesedí. V minulém díle jsem zřejmě něco špatně pochopila a teď mi to nedává smysl, nebo ještě zřejmě něco vypluje na povrch v příštím díle, ale jak když Linna....no nebudu zbytečně spoilerovat. Třeba se všechny nesrovnalosti vyřeší. Každopádně mě to nenechává chladnou a moc se těším na další díly a případy.

09.12.2022 5 z 5

Devatero pohádek Devatero pohádek Karel Čapek

Nádherné pohádky, zase jiné, ale originální a neméně skvělé. Pro děti je to trochu složitější, ale velký ohlas měla Loupežnická pohádka. I po tolika letech se některým pohádkám s chutí zasměju. Stačí přečíst jedna a hned je ten svět o poznání klidnější a usměvavější :-)

30.12.2021 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Pepík Bergman vyšetřuje svůj další příběh zase v Čechách. Snad konečně našel sám sebe, i když jsem narazila na pár vět, které dokazovaly opak... Ale teď už k této knize.
Telenovela s různými osudy obyvatel malé vesničky. Jsme v Čechách, takže se opět můžeme pochlubit prvotřídními charaktery. Velice klidné čtení, kde zhoustne napětí až v posledních stránkách. Mezitím Bergman vyšetřuje případ a zastává roli zpovědníka, kterému všichni plně důvěřují a k vyřešení případu přijde jako slepý k houslím.
Plně se ztotožňuji s komentářem pode mnou, ale kniha se mi líbila mnohem víc.
Škoda, že není víc dílů. Tento byl super. Amen. A jdeme do finiše.

29.03.2022 5 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

S každým dílem je to lepší a napínavější a Joona Linna se rozhodně nenudí. Všichni vyšetřující jdou doprava, ale Linna jde doleva. Snad právě proto mu všechno vychází. Dvě vraždy v ústavu se mohou ostatním jevit jako jednoduchá záležitost, zvláště když v téže době uteče jedna schovanka. Kdo jiný by vraždil?
Možný spoiler:
Kdo vraždil jsem nějakým zázrakem poznala hned. Tam ani nebylo moc jiných možností. Ale jak do všeho zapadá bláznivá Flora, byla záludná otázka.
Nakonec se z toho vyklubal případ, který sahal až do dávné minulosti, ale Linna je prostě génius. Těším se s ním na další případ. Bylo tu i něco naznačeno, s čím se bude Linna potýkat dál.

02.12.2022 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Krásný, dojemný a nadčasový příběh, který nám připomene, jak moc jsou Vánoce pro nás důležité. Když se nad tím zamyslím, je škoda, že Duchové nechodí pravidelně a některým z nás nepřipomenou co a proč Vánoce jsou.
Každý rok jsem ráda shlédla filmové podání a moc se stydím, když přiznám, že to dnes bylo poprvé, co jsem přečetla i knihu:-). Je v mnohém stejná, ale přece jen o kapánek lepší. S radostí se k ní vrátím.

29.12.2021 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Víc než krimi, mi to na začátku připomínalo spíše telenovelu o vztazích a tajemstvích jedné dědiny:-). Opět jeden člověk sympatičtější než druhý (to se ale netýká těch dospívajících), a to jsem někde četla, že jsme národ milých, vstřícných a usměvavých lidí:-)
Znovu mi tam vadilo to oslovování i kultivovanost a až na pár maličkostí, to bylo skvostné.
V minulých dílech mělo všechno svůj konec, tady v něčem zůstávají jen dohady, jak to asi bylo. To mě taky trochu mrzí, ale jinak jsem se čtením moc a moc spokojená

30.09.2021 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Na začátku to bylo jen sáhodlouhé seznamování s místními obyvateli a jejich problémy. Bylo to velmi klidné čtení, které nerozvířila ani vražda. Teprve až po první polovině napětí nepatrně zhoustlo, ale pořád to bylo velmi plynulé a poklidné. Ani ten konec nebyl nijak extra napínavý. Nicméně to bylo velice povedené. Trochu mě mrzelo, že se děj neodehrává v Čechách. Minulý díl se mi tolik nelíbil, i z části proto, že se odehrával v zahraničí, ale tady mi to vůbec nevadilo. Příroda a krajina byla nádherně a věrohodně popsané. Motiv pro vraždu mi z počátku přišel jako vystřižený z jiné knihy, ale kupodivu to ke stylu psaní i zápletce sedělo.
Všechno bylo popisováno velmi dopodrobna, proto jsem všechno tak pečlivě nepročítala, ale byla jsem se čtením moc spokojená. Co mě ještě více překvapilo, bylo, že se v knize objevují lidé milejší a vstřícnější než v minulých dílech.
Skvělé, těším se na další díl.

18.02.2022 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Ještěže tahle kniha existuje. Mého syna už unavili všechny knihy, které jsem s ním za poslední týden v karanténě přečetla, tak už jsme vzala i knihy ze železné zásoby a na horší časy. Další nádherná kniha z mého dětství, na kterou se nedá zapomenout. Podlaha, dort a roztržené kalhoty jsem přečetla nesčetněkrát a ještě častěji pustila v televizi. Už se mi o tom i zdá:-).
Jsem moc ráda, že můžu předávat dál. Jsou to pohádky, které nikdy neomrzí:-)

18.03.2020 5 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Tohle bylo velice povedené čtení a podle mého názoru lepší než první díl. Sice tam bylo hodně nevěrohodných situací, i jak velmi malé detaily hrály důležitou roli, ale to prostě k tomuto typu detektivek sedí.
Mělo to spád od první stránky, a i když už znáte všechny okolnosti, pořád trnete hrůzou, jak to asi skončí. Jsem moc spokojená a těším se na další díl.

28.10.2022 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Chci předem poděkovat všem svým knižním přátelům, kteří mě na tuto krimi upozornili. Byl to velmi napínavý příběh. Je to trochu z jiného soudku, proto mi chvíli trvalo než jsem přivykla zvláštním jménům i jiné kultuře. Možná dám severské krimi ještě šanci, když Nesbo v tomhle u mě pohořel.
Na začátku to byla naprostá bomba, další část sice nebyla tak zajímavá a napínavá, ale já tomu říkám klid pře bouří. Ovšem, co přišlo po tom, ještě teď s těží vydýchávám..
Stačí zdánlivě prostý souhlas a rozpoutá se peklo. No jo, potom se v tom všichni začnou šťourat a zjistí ještě něco dalšího. A že to stálo za to. Sice tam nebylo vysvětleno úplně všechno, ale člověk si to domyslí. Jde mi z toho hlava kolem. Raději předstírám, že taková zvěrstva jsou jen na papíře a neexistují.
Kniha je velice obsáhlá a velmi detailně popisovaná, bohužel naprosto zbytečně, ale je to moje první kniha a jsem velmi spokojená. Těším se na další díl

16.09.2022 4 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Velmi vydařený díl, i když měl pár nedostatků, oproti předešlým.
Možný spoiler:
Nějak jsem nechápala, jak trestankyně Alex může mít pod palcem vedení věznice (nebo kde to vlastně byla...). Bylo to podle mě přitažené za vlasy a myslím, že celkem dobře se proti jejím argumentům dalo bránit. Tak si prostě myslím, že by to v běžném životě moc neobstálo. Ale ono se to jinak mluví když mám knihu v ruce a jinak se mluví v reálném světě. To jsou jen moje domněnky.
Ten druhý případ, respektive ten, který vyšetřoval celý tým byl skvělý a možný vrah mě ani nenapadl. Čekala jsem někoho jiného a o to víc jsem byla překvapená, jak to všechno bylo.
Ten začátek se trochu vlekl, ale pak se to začalo rozjíždět, hlavně v situacích, jak se Alex snažila potrápit nezlomnou Kim. Ten závěr s její matkou byl geniální, úplně mě mrazilo v zádech...Ufff.
Až na ten pomalejší začátek to bylo skvělé a moc se těším na další díl

16.12.2021 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Nebyla to špatná detektivka, ale z této série to bylo podle mě prozatím nejslabší. Mělo to velmi pomalý rozjezd a mnoho postav, ve kterých jsem se ze začátku špatně orientovala. Čekala jsem, až si vyšetřovatelé začnou pokládat ty správné otázky, ale pořád příběh plynul až moc klidně a poněkud nudně. To pravé krimi nastalo až v poslední třetině, která právě uběhla až moc rychle. Pak teprve všechno začalo dávat ten správný smyl.
Všechny postavy byly opět velice "sympatické", to je stejný rukopis, dokonce i sám Bergman mi často lezl na nervy.
Nemělo to takový spád jako minulé díly, ale ten konec byl špičkový.

10.12.2021 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Tohle je opravdu poslední díl ? Copak to takhle může skončit?
Budu se modlit za další díly a skvělé případy a teď k této knize.
Možný spoiler.
Od ostatních knih této série se to trochu lišilo, protože tady pachatele vůbec neznáme a pro mě to bylo o to napínavější a záludnější zjistit, kdo to vlastně je. Měla jsem svoje typy, ale byla jsem úplně vedle. Ovšem, když přišel ten konec a všechno vyšlo najevo, byla jsem trochu zklamaná. Motiv i vrah mi tomu případu a ke knize prostě neseděli.
Kdyby si na vraha zahrála nějaká zhrzená a podváděná manželka, líbilo by se mi to víc. Ale upřímně, kdyby se ten případ točil kolem nacismu od začátku, asi bych to ani nedočetla.
Bylo to rozhodně další originální dílo a já nemůžu dát méně hvězdiček, i když ten konec mi prostě nějak neseděl

04.11.2021 5 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Tohle byla parádní jízda. Ani jsem nečekala, že všechny díly budou spolu úzce souviset, ale o to zajímavější je sledovat další další zápletky kolem hlavního pachatele. Proto jsem již nebyla překvapená, že kniha byla zakončená velmi zajímavým stylem, ne s otevřeným konce, nýbrž nedokončenou větou.
Někdy to začínalo být až překombinované a byly tu velké shody okolností a náhod, ale nemohla jsem se odtrhnout, i když pár věcí bylo vyloženě do očí bijících.
Líbilo se mi to mnohem víc, než úvodní díl a velmi se těším na pokračování.
Možný spoiler:
I když se mi všichni vyšetřovatelé velmi zamlouvají, jsem hodně zvědavá jakou roli hraje můj oblíbenec Sam. Že bych se spletla v úsudku?
A musím uznat, že Bishop je fakt borec. I když jsem vyhrazená vůči takovým zvěrstvům, je to velmi zvláštní člověk.

22.09.2023 5 z 5