Devatero pohádek

Koupit

Pohádky v této knize - Velká kočičí pohádka, Pohádka psí, Pohádka ptačí, První loupežnická pohádka, Pohádka vodnická, Druhá loupežnická pohádka, Pohádka tulácká, Velká policejní pohádka, Pohádka pošťácká a Velká pohádka doktorská - patří mezi stálice základního fondu literatury pro děti společně s kouzelnými ilustracemi Josefa Čapka. Edice Jiskřičky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/47974/devatero-pohadek-arY-47974.jpg 4.5831
Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno · Albatros (ČR)

Kniha Devatero pohádek

Taralcielle

Klasika. Já prostě pohádky pana Čapka můžu. A to i v dospělém věku.

yellowbanna

Mám radost, že klasika bavila i moje děti.

Micha-Él

Miluju čtivý a srozumitelný styl psaní bratří Čapků, tudíž se mi pohádky četly samy. Pokud se však zamyslím nad jejich obsahem, už tolik nadšená nejsem. Rozhodně nemůžu říct, že by mě žádná ani trochu neoslovila, ale pohádky s moderními prvky mi zkrátka úplně nesedí. Nejvíc mě zaujaly ty, na jejichž námět byla natočena pohádka Lotrando a Zubejda, a pak ještě Pošťácká pohádka. Knihu celkově hodnotím tak, že neurazí ani nenadchne, čistý průměr.

JulianaH.

Mám bolestně smíšené pocity. Do Pohádek jsem se pustila s tím, že od Karla Čapka přečtu všechno, protože je to jedna z největších osobností literatury vůbec. A s přesvědčením, že cokoliv napíše, mi přijde dokonalé.
První pohádka, Velká kočičí, pro mě znamenala šok. (Aha, tak cokoliv asi ne?) Přečetla jsem ještě Pohádku psí (již jsem znala z dětství), Ptačí, První loupežnickou a Tuláckou a chtěla jsem knížku odložit. Ale pak si mě získala Pohádka vodnická a Pošťácká. Z Pohádky policejní jsem vysloveně nadšená. Konečně to pravé čapkovské: veliké, nezaměnitelné, laskavé, nápadité, moudré, humorné a jazykově mohoucí. Já panu Čapkovi věřím, že v podkrovích na Malé Straně bytují ještě strašidla. A v Pohádce doktorské, což je příběh rámcový, jsem u posledního vyprávění (o rusalce) předla blahem: to vám byla nádhera!
Tož nevím. Hodnotit hvězdami pro mě nemá smysl. Jsem jaksi vyjevená a překvapená, že tohle je také Karel Čapek.

* „Jestli si, děti, myslíte, že vodníci nejsou, tak teda vám říkám, že jsou."
* „... Proto jsou páni strážníci na strážnici až do rána vzhůru, zatímco jiní strážníci, kterým se říká patroly, chodí po ulicích a dávají pozor na loupežníky, zlodějíčky, strašidla a jiné takové nepořádky. A když takovou patrolu začnou bolet nožičky, vrátí se na strážnici a zas jiný strážník jde na ulici dávat pozor." (Pohádka policejní)
* „Potom na Karlově náměstí tancovala v noci Světýlka. Ale protože to nedělalo dobrotu a lidi se jich báli, uzavřela s nimi pražská obec dohodu, že se přestěhují do Stromovky a tam že je bude rozžíhat a k ránu zhášet zřízenec od plynárny. Jenže ten zřízenec, který je rozžíhal, musel za války narukovat, a tak se na ta Světýlka zapomnělo." (Pohádka policejní)
* „Strašidel v Praze bejvalo habaděj, ale teď jsou zrušena, protože bylo vědecky dokázáno, že žádná strašidla nejsou. Jen na Malé Straně prý lidé tajně a nezákonně přechovávají na půdách pár starožitných strašidel, jak mně tuhle říkal kolega z malostranského komisařství. A to je, pokud vím, všechno.“ (Pohádka policejní)
* „A když se tak trápil a vzdychal, připlížila se k němu ta saň a položila mu všech sedm hlav do klína a dívala se mu do očí takovýma krásnýma smutnýma očima; takové pěkné a zrovna lidské oči má každé zvíře, když se na člověka dívá s láskou a důvěrou.“ (Pohádka policejní)

Booky84

Milé a čtivé pohádky, které pohladí po duši a ke kterým se ráda vracím.

bibi.r

Mám pocit, že právě na pohádce se nejvíce prokáže, zda autor za něco stojí. A Karel Čapek stojí za mnoho. Jeho humor a inteligentní projev je naprosto nadčasový, protože jak jinak si vysvětlit, že to co napsal před 86 lety funguje i dnes.

Radka1911

Velmi milé pohádky psané nádhernou češtinou (samozřejmě u pana Čapka vždycky).

harena

Pohádky, které čteme už ve druhé generaci a i když je Evi jen 5-ti letá, moc se jí líbí. Nejvíc ovšem Pošťácká pohádka, jak skřítkové poznají, jestli v dopisech někdo posílá své srdce. I mně se pohádky stále líbí, Karel Čapek má obrovskou slovní zásobu, s kterou umí pracovat, pohádky jsou vlídné a jsou tam pro děti i věci nebo spíš činnosti, které neznají, tak si můžeme po pohádce pěkně povídat.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

pohádky zfilmováno rozhlasové zpracování české pohádky Karel Čapek

Autoři knihy