PeťkaW. PeťkaW. komentáře u knih

Oběť Oběť Andrea R. Cremer

Tento díl hodnotím jako jednoznačně nejlepší z celé série. Jako by ho psal jiný člověk. Propracovaná struktura příběhu, parádní gradace, zvratové momenty i zajímavý konec. Oběť je pro mě skutečně velkým překvapením, oproti sic čtivým, ale vlažným a autorsky nevyspělým předchozím dvěma dílům.

23.03.2017 4 z 5

O zlých samotářích O zlých samotářích Ivan Olbracht (p)

Zlí samotáři nejsou vůbec tak špatní, jak se z počátku obávala. Kniha obsahuje 3 povídky, z nichž každá poukazuje na nějaké záporné lidské vlastnosti v rozporu s těmi dobrými. Občas jsou popisy opravdu až dost naturalistické, ale nic, co by se nedalo přežít. Knížka je během dne přečtená. Nenechá ve vás žádné hluboké pocity, ani nevyvolá řadu filozofických otázek, ale jen tak ji taky nepřejdete.

Nikdo není bez viny Nikdo není bez viny Kiersten White

Druhý díl na mě působil dojmem, jako by si autorka řekla: "Tak a já chci trilogii a ne jenom dvoudílnou minisérii!" A bohužel je to na knize hodně vidět. Prakticky veškerý děj této knihy nebyl pro hlavní zápletku nijak podstatný a dal by se scucnout do padesáti stránek. Ale zůstala čtivost a lehkost vyprávění, takže i přes prázdné pasáže děj ubíhal hladce a rychle. Zkrátka oddechové čtení po náročném dni v práci...

Nezkrotná Nezkrotná Kristin Cast

Nevím, jak tenhle díl ohodnotit, aby to bylo adekvátní a výstižné. Z první půlky jsem měla pocit, jako by jim psal někdo jiný. Nevím, čeho chtěly autorky dosáhnout tím, že udělaly z hlavní postavy běhnu a nesympatickou ufňukanou mrchu, která neví co chce, ale řekla bych, že tenhle jejich tah moc nevyšel a dost lidí mohl dokonce odradit od dalšího čtení. Stejně jako nulový děj, nezáživné plácání odnikud nikam a nepochopitelné chování postav. Druhá polovina trochu napravila pošramocenou reputaci a děj se konečně rozjel. Postavy se začaly chovat aspoň trochu (v rámci možností) racionálně a závěr byl vyloženě dobrý, i když pár detailů se dalo ještě vychytat líp. Do dalšího dílu jdu trochu s obavami, co dalšího na mě čeká a jak se s rozvinutou zápletkou autorky porvou. Snad líp, než na začátku tohoto dílu.

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Ke čtení jsem se hodně přemlouvala, protože obvykle knihy s tímto tématem nevyhledávám. Přece jen je potřeba mít na tituly podobného rázu tu "správnou" náladu. Kamarádka mě ale knihu vylíčila tak nadšeně, že jsem se do ní nakonec pustila. Nedostavilo se žádné přehnané melodrama ani zbytečný patos, z čehož jsem měla asi největší strach. Celý příběh je podaný hodně lidsky - nepřehání, nekrášlí, neservíruje tuny sentimentu. Prostě se všechno podává tak, jak to je. Vtipně, smutně, láskyplně, vesele, odtažitě... díky svérázné a trochu střelené postavě Lou, která příběh většinou vypráví, se dá zvládnout i takhle těžké téma s nadhledem. Najdou se tu pasáže, které trochu váznou a konec mi přišel takový trochu... nevím... zkrátka mi neseděl vůbec ke zbytku knihy, jako by si autorka najednou nevěděla rady s tím, jak teda ten konec přesně napsat, aby to sedělo. Ale to jsou detaily. Děj krásně odsýpá, kniha je velmi čtivá, postavy dobře vykreslené a Jojo Moyes do psaní přidává i takové ty nepatrné detaily, díky kterým je všechno mnohem uvěřitelnější a sympatičtější. Celkově jde o hodně pohodové, i když někdy trochu emočně náročnější, čtení. Času stráveného nad touto knihou určitě litovat nebudete.

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Úžasný román, který někomu může přijít nudný a o ničem, ale mě jeho provedení, výstavba a celkový ráz, naprosto pohltily. Vše je naprosto přesně a do detailu vystavěné. Vše má v příběhu svůj důvod, který se vysvětlí dříve či později. Kniha ve mně vyvolala snad všechny možné emoce a vryla se mi hluboko pod kůži.

Nad propastí Nad propastí Wolfgang Hohlbein

Námět knihy je zajímavý. Děj čtivý, postavy propracované, prostředí taky. Ale něco mi na knize nesedělo. Některé motivy a myšlenky postav se zbytečně často opakovaly, kniha je zbytečně rozvláčná a dlouhá a konec na úkor toho hodně zkratkovitý a jakoby... nedotažený. Z posledních stránek jsem měla pocit, jako by je psal někdo úplně jiný, než zbytek knihy. Čekala jsem, že dozvíme mnohem víc, ale třeba si autor ta největší překvapení nechává na další díly. I přesto si myslím, že kniha mohla být propracovanější a "dotaženější".

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Nejdříve jsem se bránila tuhle knihu číst (naše učitelka nám ji tak vychválila a pěla na ni ódy snad celý týden výuky). Pak jsem viděla filmové ztvárnění se skvělým démonickým Ralphem Fiennesem, který mě velmi mile překvapil, až jsem si řekla, že knihu nakonec přečtu.
Začátek je trochu zmatečný a hůře stravitelný, ale jakmile se člověk zorientuje ve vztazích "kdo, kdy, kde, s kým, proč a jak", tak se všechno zklidní a můžete si plně užívat krásný, ale zároveň trochu děsivý příběh o vášni tak velké, že zničí hned několik životů.
Věřím, že kniha někomu nesedne, ale všechno je o vkusu. Mně se tajemná atmosféra knihy líbila, i když i v takové klasice jako je Větrná hůrka bylo několik věcí, které mi nesedly...

Muka Muka Lauren Kate

Na druhém díle je rozhodně patrný pokrok. Příběh je čtivější, dynamičtější, trochu akčnější a propracovanější. I tak je tu ale spousta chyb, ze kterých se z prvního dílů autorka nepoučila. Pořád opakuje určitá schémata, která začínají nudit. Vrací se ke stejným frázím a momentům a příběh tak vypadá otřepanější, než ve skutečnosti je, což je trochu škoda. Vadilo mi i určité protiřečení si - Luce a Daniel jsou osudová dvojice spojená tisícem životů a společných zážitků a Luce stejně myslí na jiného... nevím, prostě mi to tam nesedí. Ani tentokrát jsme se nedočkali většího odhalení minulosti a vztahů mezi anděly a démony.
Ale i přes to všechno je druhý díl podstatně lepší, lépe se četl a dokázal navnadit na pokračování. Na 60 % nemá, ale těch 50 si zaslouží...

Mrazivý polibek Mrazivý polibek Richelle Mead

Mead je výborná vypravěčka, a díky tomu působí i první polovina, ve které se vlastně vůbec, ale vůbec nic neděje (milovníci série mi snad odpustí) čtivě a skvěle utíká. Děj je prakticky nulový a o celková zápletka se začne víc řešit až skoro na konci knihy. Doufám, že na téhle stránce autorka zapracovala a další díly budou lepší. Ale ani přes tyto zápory se nedá říct, že by byla kniha špatná. Je výborná na odreagování, člověk u ní skvěle vypne a čte se opravdu skoro sama.

Most do Země lásky Most do Země lásky Lenka Lanczová

Po letech, kdy jsem knihy od Lanczové četla, si jen u opravdu málo z nich dokážu vybavit, o čem vlastně přesně která je, protože vesměs jsou skoro všechny na stejný princip a s obdobným dějem. Tahle se ale v některých ohledech vymyká autorčině tvorbě a možná právě proto mi oproti dalším utkvěla v paměti. Konečně překvapivý konec bez happyendu.
Lanczovou se nebojím přirovnat k hvězdě na našem spisovatelském poli. Září na něm už několik let a je ostřílenou autorkou, kterou knihkupectví milují, protože je vždy zárukou zisku. Po takové záplavě knih není divu, že už nápady na dívčí romány dochází. Chtělo by to víc podobných světlých momentů jako v Mostu do země lásky.

Moje první lásky Moje první lásky Ivan Klíma

Krásně poeticky napsané dílko, které se čte skoro samo. Líbí se mi provedení, které popisuje skutečně ty dětské lásky, až po ty skoro dospělé. Najde se tu spousta milých vět, ale i hodně vět moudrých, nad kterými stojí za to se pozastavit a trochu o nich popřemýšlet. Kdybych ale měla být naprosto upřímná - po týdnu nebudete vědět, o čem povídky jsou.

23.03.2017 4 z 5

Město ztracených duší Město ztracených duší Cassandra Clare (p)

Bez dlouhé předehry musím uznat, že tohle se autorce povedlo. Předchozí díl byl prakticky o ničem a víc než na děj, byl zaměřený na chování a myšlenky hlavních postav, takže působil dost utahaně. Díky tomu se mi do pokračování ani moc nechtělo, ale naštěstí jsem se zapřela. Město ztracených duší je totiž přesně takové, na jaké jsme od Clare zvyklí. Napínavé, čtivé, poutavé, překvapivé, výborně podané a stránky se louskají skoro samy. Sem tam se autorka už maličko opakuje, ať už jde o zápletky nebo o volbu slov (je ale možné, že je chyba v překladu), ale ve výsledku to není nic tak hrozného, aby to zkazilo dobrý dojem z knihy. Série o Nástrojích smrti je opravdu jednou z nejvydařenějších ve svém žánru.

23.03.2017 4 z 5

Město ze skla Město ze skla Cassandra Clare (p)

Musím se přiznat, že by mě zpočátku rozhodně nenapadlo, že mě tahle série tak nadchne. Opravdu výborně se čte, jsou tu zajímavé postavy, příběhy i světy. Hlavní hrdinka mi sice občas lezla krkem, ale dalo se to přežít. U posledního dílu mě trochu mrzelo, že byl tak průhledný (ne, že by předchozí díly nebyly, ale nebilo mě to tak do očí). I přes to se tu našlo několik zvratů, které překvapily. Není to rozhodně nejlepší fantasy, jaké jsem četla, ale času stráveného četbou rozhodně nelituju a je možné, že se ke knihám v budoucnu ještě i vrátím.

23.03.2017 4 z 5

Město z popela Město z popela Cassandra Clare (p)

Ve všech směrech je druhý díl o mnoho propracovanější a vyspělejší, než ten první. Byl tu víc představen podsvět a další bytosti, o kterých se v prvním díle autorka jen lehce zmínila, což bylo fajn. Děj byl dobře vygradovaný. Neobsahuje sice žádnou převratnou myšlenku nebo hloubku, ale moc dobře se čte a já měla knihu během dne přelouskanou. Autorka dokáže bravurně popsat pocity a vztahy mezi postavami. Co osobně oceňuju, je i její snaha vmísit do popisu nejen zvukové, hmatové a obrazové vjemy, ale i pachové, což mám ráda, protože to přidává celému příběhu na autenticitě a já se do něj můžu lépe vžít. Lehce ohraně na druhou stranu působila jediná a neustále se vracející záporná postava. Umřel, objevil se, zfingoval svou smrt, vrátil se, uprchl a je zase tady a na konci máme zase útěk. Chtělo by to v dalším pokračování zapojit dalšího záporňáka. Objevilo se i pár překvapivých momentů, ale jinak byl děj poměrně lehce prohlédnutelný. Pokud máte rádi fantasy příběhy, s nadpřirozenými bytostmi, tak tahle kniha by vás ale neměla zklamat.

23.03.2017 4 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Nebýt traileru na připravovaný film, tak bych po knize asi ani nesáhla. Po prvních 15 stránkách jsem měla sto chutí se čtením přestat, protože se mi nelíbilo, jak je čtenář do děje bez jakéhokoliv varování hozený. Pak se ale celý příběh překvapivě slušně rozjel a ustálil. Je čtivě napsaný a najde se tu plno zajímavých momentů. Líbilo se mi, jak si autorka pohrála s klasickými nadpřirozenými osobnostmi a dala jim nový nádech. Mohla ale o něco víc rozvinout podsvětí a víc ho čtenáři přiblížit, to mi tam docela chybělo. Na druhou stranu oceňuju, jak propracovala postavy a vztahy mezi nimi. Mám ráda, když jsou hrdinové v knihách propracovaní a mají své vlastní osobnosti, takže v tomhle vidím rozhodně plus. Mínus dávám za průhlednost děje a plochost příběhu. Sečteno podtrženo - nebylo to vůbec tak špatné, jak tu někdo píše. Je to opravdu čtivý příběh, u kterého se dá skvěle vypnout a žít v jiném světě. Má své mouchy, ale po dalších dílech jsem i tak sáhla.

23.03.2017 3 z 5

Město padlých andělů Město padlých andělů Cassandra Clare (p)

Souhlasím s ostatními názory zde. Čtvrtý díl je opravdu o něco slabší, než předchozí. Upřímně řečeno moc nechápu, proč autorka neskončila třetím dílem. Jenom tak potvrdila minulostí ověřený fakt, že snažit se vyždímat co nejvíc z fungujícího, ale ukončeného díla, nedělá zkrátka dobrotu. Zůstal jí neuvěřitelně čtivý způsob vyprávění, který táhne většinu děje, což je velké plus. Vymyslela i několik nových zápletek, z nichž by v dalších dílech mohlo být ledacos zajímavého. Čtvrtý díl jsem četla asi s ročním odstupem od toho posledního a uznávám, že i to mohlo mít vliv na objektivitu mého názoru, ale i tak... Město padlých andělů je utahanější a nudnější, než jeho předchůdci. Doufám ale, že to bylo jen nutné zlo k tomu, aby si autorka připravila dobrou půdu pro následující díly a že se děj trochu rozjede. Konec knihy vypadal slibně, tak snad se dočkám...

Měsíční píseň Měsíční píseň Patricia Briggs

Měsíční píseň rozhodně není klasická fantasy. Jde spíš o detektivku, ve které náhodou figurují postavy jako upír, vlkodlak, čarodějka nebo kožoměnec, a tím jí dávají punc fantastiky. Moc se mi líbilo, jak dobře autorka vystavěla a popsala hierarchii a celkovou podstatu vlkodlaků. Většinou se autoři spokojí s tím, že jedna z postav bude vlkodlak, a tím to pro ně končí. Je vidět, že Briggs se snažila o mnohem hlubší a rozsáhlejší pojetí těchto bytostí, a myslím, že se jí to povedlo na výbornou. Některé pasáže mi přišly trochu zmatené a nedotažené, ale celkově se kniha moc dobře četla a i když byla dějově uzavřená, má člověk chuť číst i další díly.

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Krásně, jemně napsané verše, plné skutečného lidského citu a lásky nejen k matce, ale i k obyčejným lidským radostem a strastem, které nás životem provází. Seifert je jedna z nejzářivějších postav české literatury, a to zaslouženě. Maminka je klasika, jež by si zasloužila ve školách mnohem větší pozornost, která je často dopřávána dílům, co mají (dle mého) mnohem nižší hodnotu a charakter.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Důkaz toho, že i krátká a zdánlivě jednoduchá kniha v sobě může skrývat velký, neobyčejný příběh, který v člověku zanechá ono NĚCO!