PeťkaW. PeťkaW. komentáře u knih

Rezistence Rezistence Veronica Roth

Místní pře o to, jestli je lepší první, či druhý díl, mi přijdou naprosto zbytečné vzhledem k tomu, že jde o dvě úplně rozdílné knihy, byť patřící do jedné trilogie. Divergence nám představila určitý systém a snažila se nás s ním seznámit, ukázat vnitřní konflikty a problémy, kdežto Rezistence už zabředá mnohem dál. Ukazuje, že problémy jsou mnohem starší a hlubší, než jsme si mysleli. Druhý díl je proto psaný úplně jinak, děj se mění, stejně tak struktura knihy a logicky i chování postav, které se musí přizpůsobit nové situaci.
Musím se ale přiznat, že mě tenhle vývoj moc neoslovil. Čekala jsem od ságy něco docela jiného. Podobné náměty musí mít autor velmi dobře promyšlené, aby pak do sebe všechno zapadlo, fungovalo a bylo dobře vysvětleno. A to v případě Veronicy Roth moc nedopadlo. Nedokáže správně vtáhnout do děje, objasnit chování postav a jejich pohnutky a co mi chybí úplně, je dostatečné objasnění celého původního praproblému. Náznaky tam jsou, ale pro mě je to hrozně málo a zkratkovitě podané. Jsem skoro ve 3/4 posledního dílu a pořád jsem se pořádně nedopídila toho, čeho jsem chtěla.

Řád vysokých mečů Řád vysokých mečů Markus Heitz

Přiznám se, že druhý díl mě zklamal. Čekala jsem, že po rozvleklé jedničce zvolí autor trochu rychlejší tempo, připraví si nějaké zvraty, překvapení, která by čtenář nečekal... a on se místo toho striktně dál držel přesně dané linky, od které neodbočil ani o píď, což dává knize dost kostlivcový nádech. Jediné pozitivum je, že se Ulldart hrozně dobře čte, díky volbě slov a celkově stylu. Ale jinak je pro mě zatím tato série, po excelentních Trpaslících, zklamáním. Budu doufat, že ve třetím díle se to konečně trošku (s příchodem dvou zajímavých postav) rozjede.

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Děj knihy vlastně není nijak převratný. Nemá spád, utíká pomalu, zápletka neoplývá akčností ani zvraty, jazyk je zbytečně strojený, až místy kýčovitý a na někoho již zastaralý. Prostředí na mě občas působilo až nereálně pohádkově... a i přesto je to úžasná kniha, jejíž čtení jsem si neskutečně užívala. Má zkrátka kouzlo. Všechny "zápory", které jsem vyjmenovala výše, jsou totiž zároveň i její nesporné přednosti. Pýcha a předsudek není o ději, ale o postavách. Normálně upřednostňuji knihy, kde dominuje spíše děj nad charaktery, ale tady ráda udělám výjimku, protože všechny postavy jsou bravurně propracované a krásně napsané. Určitě po Pýše a předsudku v budoucnu sáhnu znovu, protože její čtení je parádní relax... Neskutečně nadčasová kniha.

Pronásledovaná Pronásledovaná Kristin Cast

Ehm... tohle bylo... dosti přitažené za vlasy. Celkově se mi tato sága líbí, ale některé její prvky, jsou prostě otravné. Nechápu, proč se autorky pořád drží linie s několika obdivovateli Zoey. I když pominu fakt, že je přinejmenším dost zvláštní, aby se do ní pobláznil každý chlap na světě, pořád tu ještě zůstává její neobyčejná schopnost všechny stejně milovat. Nezlobte se na mě, ale občas se chovala hůř než profesionálka z E55. A o to horší mi přišlo její chování, že vlastně nešlo o sex (alespoň většinou), ale že je měla opravdu ráda. Tímhle mě první polovina knihy naprosto vytáčela. Tím + prázdnými místy o ničem, které jenom měly knihu nafouknout. V další půlce se vše naštěstí trochu srovnalo a některé dějové linky se uzavřely, ale i tak hodnotím tenhle díl, jako zatím nejhorší.

24.03.2017 2 z 5

Probuzení Probuzení Lisa Jane Smith

Jen opravdu zřídka prohlásím, že filmová adaptace je lepší, než knižní předloha, ale Upíří deníky jsou toho zářným příkladem. Děj nezáživný, psaný čtivě, ale hodně zmateně a jaksi... nevyzrále. Z knihy je cítit autorčina nevypsanost. Porovnávání Upířích deníků se Stmíváním mi přijde trochu zcestné, i když si jsou knihy opravdu hodně podobné. Nevím... mám půjčené i další díly, ale moc se mi do nich nechce. Na druhou stranu ale mám zkušenost s tím, že další díly bývají propracovanější.
Sečteno podtrženo: Probuzení mě zklamalo a znovu ho rozhodně číst nebudu.

24.03.2017 2 z 5

Probuzená Probuzená Kristin Cast

Autorky začínají vařit z vody a tento díl na mě působil tak, že nevěděly, co s ním. Děj je nastavovaný, zbytečně protahovaný a spousta částí by se dala vypustit nebo alespoň o hodně zkrátit. Rozhodně jsem z Probuzené neměla tak dobrý pocit, jako z předchozích dvou dílů, které byly v sérii nadprůměrné. Castovic holky začínají všechno zbytečně komplikovat a vypadá to, jako by se kolikrát samy zamotaly do vlastních spojitostí a vytvořených souvislostí. Ve výsledku pak některé věci vůbec nedávají smysl, nebo nejsou absolutně vysvětlené. No, do dalšího dílu jdu s trochu rozpačitými pocity...

24.03.2017 3 z 5

Příběhy, na které svítilo slunce Příběhy, na které svítilo slunce Eduard Petiška

Z mého pohledu jde o nedoceněnou knihu E. Petišky. Co si vzpomínám, tak ve škole během hodin literatury se učitelky vždy zmínily o jeho tvorbě pro děti, řeckých bájích a to bylo všechno. Poprvé jsem tuto knihu dostala do ruky asi ve 12 letech a od té doby se k ní ráda vracím. Přehledně a poutavě jsou tu vysvětleny základní příběhy lidstva, které pochopí i děti, ale zároveň jsou psané tak, aby bavily i dospělého. To vše doplněno krásnými ilustracemi.

Před zraky Tzulana Před zraky Tzulana Markus Heitz

Čtvrtý díl konečně nabídl i nějakou tu akci a vzrušení. Děj se více zaměřil na okolní postavy, což jsem osobně uvítala po těch třech dílech, které se zabývaly více méně jen Lodrikem. Knížka se moc dobře četla, ostatně jako všechny od Heitze. Děj odsýpal, sem tam se dostavil nějaký ten zvrat. Prozatím jde rozhodně o nejlepší díl. Uvidíme, co nabídne poslední...

Pouštní Kopí Pouštní Kopí Peter V. Brett

Druhý díl Tetovaného se mi hrozně špatně hodnotí. Kniha je to ve výsledku dobrá, ale vzhledem k tomu, že postava Jardira je mi už od předchozího dílu krajně nesympatická a tady je jí věnována skoro polovina knihy, tak mi to celkový dojem hodně kazí. Na druhou stranu chápu záměr autora a vím, že vrátit se do Jardirova dětství a poznat jeho minulost, bude pro následný příběh hodně důležité.
Akce je tu podstatně víc, děj hezky utíká bez větších zádrhelů nebo hluchých míst, ale chybí mi tu ono nepopsatelné něco, co mě tolik nadchlo v prvním díle. Proto hodnotím Pouštní kopí o jednu hvězdičku hůř a budu doufat, že poslední díl bude zase to "něco" mít...

Poslední oběť Poslední oběť Richelle Mead

Výborně zpracované zakončení celé série. Spousta akce, napětí, zvratů, překvapení... trochu mě mrzí předvídatelný závěr a jeho, až překvapivě hladký, průběh. Čekala jsem trochu něco víc a možná i nějaký ten zvrat. Tak sladký happyend mi nebyl moc po chuti, ale celkový dojem to kazí jen minimálně. Série o Vampýrské akademii se čte skoro sama. První 3 díly jsou takové vlažnější, ale pak se všechno hezky rozjede a stránky ubývají, člověk ani neví jak. Rozhodně je to jedna z lepších sérií s upírskou tématikou. Hodně postav mi bude chybět a myslím, že se ke knihám ještě někdy vrátím.

Pokoušená Pokoušená Kristin Cast

Autorky konečně pochopily jednu věc - když máte sérii o tolika dílech, nejde psát pořád stejně a držet se ve stejném prostředí, se stále stejnými postavami. Takže přidaly vyprávění z pohledu jiných osob, což je asi nejčastější, ale nutno dodat, že taky nejefektivnější a nejjednodušší způsob, jak dosáhnout nového zájmu o děj. Ten přesunuly do jiného prostředí, takže další plus. U Zoey ubraly její puberťáckou stránku, která mě vytáčela už od prvního dílu - další pozitivní věc. A dočkali jsme se i několika neočekávaných zvratů. Takže dohromady můžu říct, že tenhle díl je po prvním, asi nejlepší a série konečně nabírá trochu dospělejší směr.

Pán čarodějnic Pán čarodějnic André Wiesler

Baví mě číst knihy z našeho prostředí od zahraničních autorů. Vždycky jsem zvědavá, jak naši historii a české prostředí pojmou a začlení do svého pohledu a příběhu. Musím říct, že Wiesler mě docela příjemně zaskočil množstvím historie, které v knize použil a je dobře, že nelenil a fakta si zjistil (i když u některých překroucení, která byla nezbytná k tomu, aby mu pasovala do děje, mě svrběly prsty).
Co se týče děje samotného, přijde mi, jak kdyby si teprve někde za polovinou knihy autor uvědomil, o čem vlastně příběh bude dál a jak chce pokračovat. Mezi první a druhou polovinou je neskutečný rozdíl, ale musím říct, že druhá půlka je podstatně akčnější a čtivější, závěr pak, naprosto nečekaný a zvratový. I kdybyste si během čtení říkali, že další díly asi číst nemusíte, tak po posledních několika stránkách zaručeně změníte názor. Jinak postavy jsou sympatické, drží se svých rolí, příběh je čtivě napsaný, i když občas mi přerušení intermezzem ze současnosti přišlo trochu násilné a "mimo mísu" a na můj ateistický vkus je tu až moc prostoru věnováno víře a křesťanství (ale uznávám, že vzhledem ke zvolené době a příběhu samotnému, je to nezbytné).

Palác modrých delfínů Palác modrých delfínů Brigitte Riebe

Mám ráda podobně laděné historické romány s pravdivým základem a tenhle je zatím jeden z nejlepších, které jsem četla. Velmi dobře vystavěný, propracovaný a vygradovaný. Výborný příběh i zápletky. Až bude čas, určitě si přečtu od autorky i nějaké další knihy.

23.03.2017 4 z 5

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

Ehm... jak to jenom správně vyjádřit a přitom se neopakovat? Chápu, že se kniha dobře čte, chápu, že je teď in tuhle trilogii číst, chápu, že pestré sexuální scény jsou pro někoho zajímavým zpestřením, chápu i znuděné maminky, které u čtení vypnou a zapomenou na stereotyp doma... ale tohle už vážně ne. Happyend, ze kterého se lepila pusa a trnuly zuby, rádoby kriminální zápletka, která neměla ani hlavu ani patu a svou naivitou konkurovala CSI: Miami... tady je prostě všechno špatně a jak se z něčeho... takového... mohl stát bestseller, pro mě bude asi věčnou záhadou.

23.03.2017 2 z 5

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Skoro bych mohla zkopírovat svůj komentář u předchozího dílu a vložit ho i sem. Všechno se pořád dokolečka opakuje. Výkyvy jakýmkoliv jiným směrem jsou naprosto minimální, ale člověk je rád i za ně. Náznaky detektivní zápletky mě spíš rozesmívaly. Jinak vše při starém - postavy nereálné, děj pražádný,orgasmus při každém sexu, nápad nulový, Anna fňuká nebo se rozplývá, Christian pouští hrůzu, čtivost jediná zachraňuje... prostě... opravdu nechápu všechen ten povyk kolem kvůli knize, která se snad ani knihou nazvat nedá.

23.03.2017 2 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Velmi dlouho jsem odolávala tomu, abych si toho "dílo" přečetla. Nerada čtu to, co právě letí a ostatní mi to cpou horem dolem. Blízké mi není ani příběhově a tematicky, nicméně jsem usoudila, že už nadešel čas, abych si udělala na 50 odstínů šedi vlastní názor : Opravdu jsem nedoufala, že se dožiju dne, kdy se stane celosvětovým bestsellerem Stmívání skřížené s Harlequinem. Co je tak strašně výjimečného právě na této trilogii, mi prostě hlava nebere. Ano - kniha je psaná čtivě, ano - najdou se tu vtipné pasáže, ano - jako oddechovka pro pracující matky je to výborná věc, ale opravdu stačí tak málo k tomu, aby se z knihy stal hit? Nulový děj, pražádná logika, věčně se opakující podobné scény jen s minimálními rozdíly (které se většinou týkali toho, jestli "to" bude na klavíru, v mučírně, v posteli, v autě, na jachtě... či zepředu, zezadu, svlékne ho první ona, nebo on ji...) A i ty nejpikantnější scény začnou pak být po pár stránkách ohrané a nezáživné. A když už jsme u toho opakování - po padesáti stranách jsem měla chuť začít křičet při každé zmínce o podvědomí schovávajícím se za gaučem, nebo vnitřní bohyni metající kozelce, salta nazad a podobně. Jednou, dvakrát je to vtipné, pak ohrané a nezajímavé a nakonec se z toho stane rozčilující až, bohužel, trapné. Všechny 3 díly dočtu jenom kvůli tomu, že nesnáším rozečtené série. Ale že by mi to dělalo kdovíjakou radost, se rozhodně říct nedá.

Pád Pád Lauren Kate

3/4 knížky omílá autorka jedno a to samé, používá ta samá schémata a vůbec se neposouvá nikam dál, což, celkem pochopitelně, začne docela brzy nudit. Nápad je to určitě zajímavý, ale zpracování a promyšlení mi přišlo nulové. Postavy jsou hodně ploché, skoro nic se o nich nedozvídáme. Stejně tak nevíme krom letmých náznaků nic o andělské tématice, se kterou si tu mohla autorka skvěle vyhrát. A to ani nemluvím o pouhém náčrtu oněch předchozích životů, ze kterých se dalo vytřískat asi nejvíc. Být mi 14, tak jsem asi spokojená, ale takhle sáhnu po dalších dílech jenom proto, že z hloubi duše nesnáším rozečtené série a budu doufat, že všechny mínusy, které jsem tu vyčetla, se autorka rozhodla napravit a objasnit v dalších dílech.

Označená Označená Kristin Cast

Další série ze skupiny fantasy pro mládež. Těžko soudit celou ságu po prvním díle, ale rozjezd mi přišel takový slabší. Postavy mohly být vykreslenější a propracovanější. Co se děje týče, většina se soustředila na představování prostředí a postav, takže zápletka byla spíš v pozadí. Drobek akce jsem se dočkala taky až v závěru knihy. Při čtení jsem se neubránila srovnávání s Vampýrskou akademií, která mi tématem přijde hodně podobná, nicméně podstatně líp zpracovaná a možná i zajímavější. Uvidíme, co se z Označené vyklube dál. I kdyby si série udržela kvalitu a tempo prvního dílu, stojí za přečtení. Výborně se totiž čte a stránky vám ubíhají skoro samy. Jen přehnaně puberťácký jazyk leze občas na nervy.

Ostrov s vůní čerstvého chleba Ostrov s vůní čerstvého chleba Jenny Colgan

Pokud hledáte nějakou knihu, při které vám bude krásně ubíhat čas, stránky poplynou jedna za druhou, u které se chcete odreagovat a prostě jenom vypnout a číst, tak tahle je ta pravá. Je psaná velmi čtivě, děj je jednoduchý, ale velmi hezky psaný a příběh je tak akorát sladký, melancholický a emočně náročný na to, abyste s ním zabili pár večerů s čajem v ruce. Za jediný vroubek považuju snadnou předvídatelnost děje, ale jinak je kniha Jenny Colganové pro mě moc milým překvapením.

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Jedno z nejlepších děl, jaké jsem kdy četla. Wildeův styl psaní je úžasně čtivý, poutavý a obrazotvorný. Jeho vyprávěcí umění jen těžko někdo překoná. V díle se nezapřou jeho názory, osobnost a pohled na svět. Skvěle vykreslené postavy, propracované prostředí a neobyčejně originální zápletka z knihy tvoří něco neskutečného. Obvykle v knize najdete jednu, dvě myšlenky, které vás donutí se zamyslet. Tady člověk musí přemýšlet skoro 5x za stránku. Přečetla jsem knihu jedním dechem.

23.03.2017 5 z 5