Probuzení

Středoškolačka Elena je dívkou, po níž chlapci touží a které se dívky touží podobat. Jenže krásný a tajemný Stefan se zoufale snaží jejímu kouzlu odolat – stíhá ho temná minulost i vědomí, že jeho pomstychtivý bratr Damon je hrozbou pro každého, ke komu se Stefan přiblíží. Elena si brzy uvědomí, že se ocitla mezi dvěma bratry – a ve velkém nebezpečí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26011/big_probuzeni-CPl-26011.jpg 3.21251

Upíří deníky / Upírske denníky 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

The Awakening, 1991

Kniha Probuzení

shadowhunter06

Po knize jsem sáhla po mnoha nadšených recenzích na seriál, který byl natočen podle knižní předlohy. Samotný seriál jsem neviděla, jelikož jako správný knihomol razím teorii, že je třeba první číst knihu. Záhy mi ovšem došlo, že seriál by nemohl mít tak pozitivní ohlas, pokud by byl natočen striktně podle knižní série.

Málokdy se mi u knih stává, že by mi hlavní postava byla nejnesympatičtější z celé knihy, zde jsem se ale setkala se zklamáním. Upřímně nevidím velký rozdíl mezi chováním hlavní postavy Eleny a "záporačky" Caroline. Celkově všechny postavy mi přišly málo osobnostně rozvinuté - autorka rozhodně mohla zajít do větších detailů co se charakteru postav týče. Paradoxně nejsympatičtější mi přišly Bonnie s Meredith, které byly ovšem pouze vedlejšími postavami. Ani samotný Stefan mě příliš nenadchl, jelikož v podstatě celá kniha byla o jeho depresích a uzavřenosti.

I přes to všechno jsem každopádně zvědavá na další vývoj děje a rozhodla jsem se Upířím deníkům dát ještě šanci, doufám tedy, že moje příští recenze bude o něco kladnější :)

Alnima
06.11.2020odpad!

Po této knize jsem sáhla ve chvíli, kdy vznikl stejnojmenný seriál. Asi se to často nestává, ale zde vyhrála určitě první série právě výše zmíněného seriálu. Ve třetině jsem knihu odložila a určitě se k ní nehodlám vracet.

kajusjoch
15.10.2020

Četla jsem hodně dávno, jen si pamatuju, že to nebylo vůbec podobné seriálové verzi, kniha byla mnohem horší (což se stává minimálně). Bohužel, přečetla jsem tak 2 díly, nelíbilo se mi to.

rosalindaaa
27.09.2020

Jelikož jsem nejdříve viděla seriál, tak pro mě byla knížka celkem zklamání , ale nevzdám to a zkusím další díl :)

Chodskýpes
27.07.2020

Na seriál jsem se nikdy koukat nachtěla a možná právě proto se mi ta kniha nezdá zas tak strašná. Ale každopádně, znám lepší.

Za mě 4/5

Nelíísek
12.07.2020

Ani vlastně nevím proč jsem se do této série pustila, léta pobláznění Stmívání mě díky bohu už dávno opustila.

Nedávno jsem ale na HBO GO narazila na seriál Legacies který mě celkem zaujmul a měla jsem při pocit dežaví, nakonec jsem se dopátrala že je to né přímé pokračování upířích deníku kde jsem skončila u nějaké cca 4-5 serie v té době byla o tyhle knihy taková tahanice v knihovně že jsem se nakonec spokojila jen se seriálem a o nic moc sem nepřišla.

Kniha vs seriál je jako voda a oheň, pokud jdete do knih jen skrz seriál, budete zklamáni tak jako já, po přečtení knihy jsem si zopakovala 1 serii a snad nikdy mě nepřekvapilo jak se originál může lišit od adaptace.

V knize je Elena namyšlená blondýna která má nos nahoře všude kudy chodí, dala by se přirovnat k seriálové Caroline, i když knižní Caroline se chová ještě hůř, a ano jde to. Naopak v seriálu je to sympatická bruneta která se prostě nechová jak... no.

To nemluvím o ději Elena má v knize dosti malou sestřičku naopak v seriálu zase feťáckého bratra, Elenina tetička má v knize snoubence naopak v seriálu má na chlapy dalo by se říct dost velkou smůlu. Takto bych mohla pokračovat do nekonečna.

A teď jak kdyby seriál neexistoval. Kniha je typické upíří kliše (nečekaně), postavy mi nejsou sympatické skoro ani jedna a děj se vleče, emocionální výjevy Eleny jsou zbytečně moc natáhle, i když mě první díl nepřesvědčil dám tomu ještě šanci. přece jenom co může říct 1. kniha z 17 dílné serie.

Mohu jen konstatovat že za svoji dlouhou karieru knihomola jsem našla knihu která je horší než samotné vizuální zpracování.

Charmedka
20.06.2020

A dáme si trochu srovnání se seriálem. Stejně jako v seriálu Stefan přijíždí do malého městečka Mystic Falls, nastoupí na zdejší střední školu a hned první den školy si ho všimne Elena. V seriálu krásná dívka, milá a přátelská. Ovšem v knize namyšlená a panovačná mrcha, která dostane vše, po čem touží, zvlášť pokud jde o kluky.

Já musím přiznat, že mě kniha zklamala, jediné plus vidím v tom, že kniha končí v tom nejlepším, takže druhý díl si musíte přečíst co nejdříve, aby jste věděli, jak to bude pokračovat. Kniha mi přijde, že je hodně jednoduše psaná, spíše pro mladší ročníky a se seriálem se nedá vůbec srovnávat.

MikasaKubickov
04.04.2020

Musím říci, že navzdory tomu, že jsem ještě neviděla seriál, mě kniha zklamala. A nejenom tím, že je text psaný ve třetí osobě. Určitě se jedná o jednodušší četbu než na kterou jsem ze školy zvyklá.A o počtu gramatických chyb se ani nebudu zmiňovat,i když jsem s něčím takovým počítala.Celý příběh se mi zdál i na poměry Upířích deníků uspěchaný, kdy se dějová linka táhla podle všeho několik měsíců a mě se zdálo že musely uběhnout tak sotva dva týdny nanejvýš tři.
Zároveň se obavám, že se mi tato kniha nelíbila tolik je důsledkem toho, že už jsem přečetla kompletní Stefanovy deníky, ze kterých jsem nadšená mnohem více ať už se to týkalo postav, prostředí nebo použitého jazyka. A zároveň ke konci této knihy jsem měla pocit, že Stefan vypráví úplně jiný příběh než který se odehrává v druhé sérii, díky čemuž jsem se cítila celkem dosti rozhozeně.
Pokud to mám zahrnout, tak to nebylo až tak hrozné jak, jsem se obávala při čtení první poloviny, takže této sérii zkusím dát ještě šanci a přečtu si i další díly.