PeťkaW. PeťkaW. komentáře u knih

Lucerna Lucerna Alois Jirásek

Jiráska obecně moc nemusím, i když jde o jedno z nejvěhlasnějších jmen 19. století mezi realisty. Jeho rozsáhlé x dílné romány mě prostě nijak za srdce nechytly. Ale tohle pohádkové drama, které do jeho tvorby jinak moc nezapadá, se mi líbilo. Možná právě tím, že je jiné, než jeho ostatní knihy. Jirásek-historik se v Lucerně sice nezapře, ale nehraje tu hlavní slovo. To má lidskost a vztahy mezi lidmi. To vše doplněné o hezké prostředí, trochu pohádkových motivů a zajímavý námět.

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

První část knihy mě ihned vtáhla do děje. Humbert Humbert mě neskutečně bavil. Jeho smysl pro ironii i způsob, jakým vše vyprávěl, je Nabokovou mistrovskou hrou se slovy i významy. Druhá část o cestování, podle mě, už postrádala onu lehkost a hravost z první části. Zbytečně dlouhé popisné pasáže chvílemi až uspávaly. I tak hodnotím knihu velmi kladně. Lolita donutí člověka podívat se na celou problematiku z trochu jiného úhlu, než byl doposud zvyklý...

23.03.2017 4 z 5

Literatura v kostce pro SŠ - přepracované vydání 2007 Literatura v kostce pro SŠ - přepracované vydání 2007 Marie Sochrová

Kostky jsou strašné učebnice. Přehledné, ale učivo je tak strašně okleštěné, že naučit se z nich něco víc než jméno autora, základní znaky a názvy děl, je nad lidské síly. Bohužel se podle nich v dnešní době učí většina škol...

23.03.2017 2 z 5

Léto přálo láskám Léto přálo láskám Eva Herzová

Knihu jsem vyhrabala z mamčiny zaprášené knihovničky ve chvíli, kdy jsem byla v naprosté čtenářské zoufalosti. Byly prázdniny, knihovna zavřená a já neměla co číst. Vědět, co vím dneska, tak si radši nejspíš zoufám dál, než abych knihu četla.

23.03.2017 1 z 5

Ledový oheň Ledový oheň Kai Meyer

Moje první setkání s tímto spisovatelem je víceméně dílem náhody. Každopádně jsem si řekla, že když už mám knihu doma, byla by škoda ji nepřečíst. Ledový oheň je spíš taková milá pohádka pro mladší generace náctiletých, ale musím říct, že se moc dobře četla. Kniha je v první půlce taková poznávací. Seznamujeme se s postavami, jejich životy, strachy, minulostí. Až na konci druhé půlky se začne taky něco dít. Děj ničím extra nepřekvapí, ale díky stylu psaní nenudí a i slabší místa s pramálem akce rychle utíkají. Meyer mě zaujal a pokud budu mít možnost přečíst si od něj nějaká další díla, udělám to ráda.

Ledová země Ledová země John Flanagan

Ledová země je opravdu oproti předchozím dvěma dílům o něco pomalejší a "lyričtější". Děje je, co by se za nehet vešlo, ale i tak je kniha čtivá. Doufám, že v pokračování bude opět nějaká větší zápletka, aby příběh znovu dostal trochu života. Jsem zvědavá i na to, jak si autor poradí s vnitřní charakteristikou postav, protože události tohoto dílu je nutně musely všechny trochu změnit. Uvidíme, co má pro nás nachystáno ve čtvrtém pokračování.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Jedna z mála básnických klasik, kterou uznávám a která si veškerý ten obdiv a zařazení do učebnic zaslouží. Chodila jsem do školy ve městě, kde se Erben narodil, takže nám jeho básně byly předhazovány prakticky denně. V tom věku je člověk asi jen těžko schopný hloubku Erbenových básní ocenit. S odstupem času mi ale jeho balady přirostly k srdci mnohem víc. Je v nim mnohem víc rovin, než se na první pohled zdá. Každé další čtení objevím něco nového a zajímavého - ať už jde o samotnou myšlenku, nebo jen slovní spojení.

23.03.2017 4 z 5

Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud Josef Kajetán Tyl

Nikdy jsem se netajila tím, že Tyl není právě můj oblíbený autor a odmítala jsem ho číst jak na základce, tak na střední. Až vysoká a jeden opravdu tvrdý profesor a jeho pohrůžka vyhození od zkoušky mě donutily. Nic mě ale nedonutilo mít Tyla a jeho tvorbu ráda. Jeho styl mě opravdu nezaujal. Nebaví mě jeho způsob vyprávění, ani stylistické zpracování. Takže ani tato kniha není výjimkou.

23.03.2017 2 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Pokud chcete mít jasnou představu o tom, jak vypadal naturalistický směr u nás, sáhněte po téhle knize. Žádný přesnější titul nenajdete. Depresivní, kruté, realistické a hodně drsné čtení. Svým způsobem jsem si čtení vůbec neužívala a kniha se mi nelíbila. Na druhou stranu nejde jinak, než jí dát 4 hvězdy, protože ten příběh si je zkrátka plnou měrou zaslouží.

Krvavý slib Krvavý slib Richelle Mead

Trochu mě zarazily komentáře o tom, že předchozí díly byly, v porovnání s tímto, lepší. Naopak si myslím, že autorka udělala moc dobře, že děj přesunula po 3 knihách do jiného prostředí. Příběhu pomohlo i přidání nových postav, a to jak kladných, tak i záporných. Kdyby se držela předchozích rámců, začal by celkový dojem působit už okoukaně a nudně. Takhle se čtenářova pozornost obrátila k nové zemi, novým charakterům a čtení dostalo nový elán. Celkově na mě Krvavý slib působil mnohem propracovaněji a promyšleněji. Hlavní hrdinky mě sice v určitých částech děje neskutečně rozčilovaly svým chováním, ale dalo se to přetrpět. Navíc dostatek akce, humoru a napětí tyhle drobné nedostatky hravě vyrovnal. Jsem upřímně zvědavá na další díl, i když se mi trochu nelíbí, jak se autorka pořád vrací k Viktoru Daškovi, coby hlavnímu záporákovi. Přijde mi, že jeho postava už toho nemá moc co nabídnout... ale kdo ví, nechám se překvapit.

Krevní pouto Krevní pouto Patricia Briggs

Druhý díl byl o poznání lepší, než jeho předchůdce. Děj byl lépe vystavěný, autorka vybrousila svůj čtivý styl vyprávění a příběh skvěle odsýpal. Trochu mi vadilo zdlouhavé a několikanásobné opakování faktů, které čtenář zná už z prvního dílu. Zbytečně rušily, ale chápu, že Briggs chtěla, aby byl příběh srozumitelný i pro ty, co třeba jedničku nečetly. Kostra příběhu byla prvnímu dílu dost podobná, což mi obvykle vadí, ale tady jsem to nějak dobře skousla. Líbí se mi, jak autorka dokáže přesně "dávkovat" napětí, čímž probouzí čtenářovu zvědavost a nutí ho číst pořád dál a dál. Jsem zvědavá, co za zápletky vymyslí do dalších dílů.

Krev elfů Krev elfů Wolfgang Hohlbein

S velkým sebezapřením a přemáháním jsem před chvílí konečně knihu dočetla. Musím bohužel říct, že takhle do čtení jsem se musela naposledy nutit, když jsem četla odbornou publikaci o české literatuře 19. století. Nenávidím rozečtené série, ale u téhle mě nikdo a nic nepřinutí, abych začala číst i další díly. Protože: děj - o ničem, postavy - do jedné krajně nesympatické, prostředí - nudné, zápletka - rovna příběhu o tom, jak pejsek a kočička vařili dort, spád - dětská sjezdovka je proti tomu, co se mi dostalo v knize, zabijácký sešup, poutavost - nulová, jazyk - otřesný, ale za to může s největší pravděpodobností překlad a korektura (překlepů a chyb v tisku nepočítaně, a několik vět za sebou typu: "Bývala by nebyla byla viděla..." mě opravdu ničily), rozsah - kolosální, když vezmeme v potaz, že děj se odehrával ve 14 dnech, z toho 2 byly popisovány na 300 stránkách. A takhle bych mohla pokračovat dál. Miluju fantasy tématiku a ještě víc tu, ve které jde o elfy. Ale tohle prostě... nešlo. Letopisy elfů jsou obrovským zklamáním.

22.03.2017 2 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Za sebe tuto knihu zatím hodnotím jako nejlepší ze série. Uvidím, jak laťku posunou další díly. Konečně je tu méně politiky (nebo je alespoň méně popisovaná). Co mě mrzí je, že máme tak malý přehled o tom, co se děje s Ciri, ale doufám, že další knihy nám všechno objasní. Děj je sice táhlý a občas až moc dlouhý, ale čtivý a čtenáře neustále drobné náznaky a otázky, nutí číst dál. Jsou tu pasáže, které pobaví,jiné ho zase donutí k zamyšlení. Jsem ráda, že se tu objevilo několik nových postav, které děj neskutečně oživily a posunuly dál. Hlavně Rigis a Milwa.

Kráľ Ubu Kráľ Ubu Alfred Jarry

Ubu mi jednoduše nesedl a odradil mě od čtení dalších příběhů o něm. Příběh mě na několika místech šokoval, na dalších nudil, na pár překvapil, ale výsledný dojem je, že si skoro nic nepamatuju a kniha ve mně nenechala žádný hlubší dojem

22.03.2017 2 z 5

Kněžka Kněžka Michael Scott

Je jasné, že takový... hektický poslední díl asi nesedne každému. Někdo reptá kvůli překombinovanosti, další kvůli rychlým skokům mezi jednotlivými příběhovými rovinami, dalšímu vadí zbytečně zdlouhavé popisování děje na Alcatrazu...A všichni mají svým způsobem v něčem pravdu. Podle mě je ale Kněžka víc než zdařilým zakončením celé série. Všechno zapadlo tam, kam mělo a některé konce byly vážně překvapivé, což oceňuju. Děj měl spád, byl čtivý, akční, překvapivý, napínavý, dojemný, vtipný... co víc, by člověk mohl chtít? Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela se řadí, i přes drobné výhrady, mezi prozatím nejlepší ságy, které jsem četla.

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Asi budu vybočovat ze zdejších víceméně opěvujících komentářů, ale mně se kniha četla opravdu špatně. Téma bylo zajímavé a na knihu jsem se těšila, ale nějak mi nebyla schopná přirůst k srdci. Do čtení jsem se musela nutit, děj neubíhal, opakující se motivy mi přišly zbytečně protahované, slovosled kostrbatý. Tím vším nechci říct, že je kniha špatná, i když to tak možná zní. Není špatná, jenom není pro mě. Při představě, že to takhle opravdu v minulosti vypadalo, mi není právě dobře a z historického pohledu je Kladivo na čarodějnice výborným románem. Ale kdybych ho měla hodnotit pouze jako knihu, tak za mě - bohužel.

Kde je ta holka? Kde je ta holka? Alexandra Potter

Musím říct, že jsem čekala po přečtení recenzí a vyslechnutí různých názorů, o něco víc. Děj odsýpal, styl psaní je čtivý, ale vadily mi nejrůznější překlepy a chyby v textu (což není sice chyba autorky, ale nakladatelství, ale zážitek z knihy to zkrátka poznamená). Potkat své mladší já je rozhodně originální nápad, který se cení a člověk musí nad některými věcmi opravdu popřemýšlet, a to se mi líbí. Není to jen bezduchý románek pro ženy, ale najdou se tu i zajímavé myšlenky a podtext. Ale ani to mě nedává důvod dát víc hvězdiček. Zkrátka takový lepší průměr.

Kašpar Lén mstitel Kašpar Lén mstitel Karel Matěj Čapek-Chod

Znám jen málo knih, kde by byly tak dobře, podrobně a hlavně věrohodně popsané lidské myšlenkové pochody. Knížka na první pohled obyčejná, příběh taky ne moc originální, ale po spisovatelské stránce, jde o opravdový skvost, který se poměrně dobře čte. Nejdřív se mi do příběhu vůbec nechtělo, ale nakonec to vůbec nebylo tak hrozné a já si čtení chvílemi vážně užívala.

Kalibův zločin Kalibův zločin Karel Václav Rais

Kniha mi trochu připomíná základní myšlenkou Hordubala od Čapka. I tenhle příběh má svoje kouzlo. Je stejně dobře promyšlený, ale možná je o maličko čtivější a akčnější, než Hordubal. Mně se kniha moc dobře četla a zanechala ve mě určitý dojem.

Jsem roztříštěná Jsem roztříštěná Tahereh Mafi

Asi budu svým hodnocením od zdejších komentářů trochu vybočovat. Mafi má opravdu hodně originální styl psaní, jak je tu už několikrát zmíněno. Díky němu se až překvapivě hravě jste schopní vžít a vcítit do myšlenek a pocitů hlavní hrdinky. To beru jako jeden z největších kladů knihy. Celkově autorčin styl psaní a vyprávění je velmi čtivý, zajímavý, poutavý, originální... ale to všechno bohužel trochu na úkor příběhu... alespoň podle mého názoru. Nečekala jsem žádný mistrovsky propracovaný příběh, už jenom kvůli délce knihy nebylo možné něco takového očekávat. Ale i tak mi v něm něco chybělo. Brala bych větší rozpracování historie, popis světa, ve kterém se příběh odehrává, co se v něm stalo a proč je teď takový, jaký je... náznaky sice jsou, ale přijde mi jich málo. To samé charakteristika a minulost postav - i ty mohly být více rozepsané.
Ale jinak... svěží, nenáročné čtení po práci na jeden, dva večery. Světový hit typu Harryho Pottera z téhle trilogie ale asi nebude.