Kuře melancholik

Novela z vesnického prostředí o utrpení malého dítěte je pozoruhodnou ukázkou z tvorby vůdčího představitele českého naturalismu 2. poloviny 19. století. Jako všichni naturalisté i Šlejhar vychází z pojetí člověka jako tvora, pro něhož zlo, sobectví a násilí jsou přirozené sklony, vítězící nad city, obětavostí a pocitem soucitem. Na malém prostoru v příběhu osiřelého nemocného chlapce sadisticky týraného svým okolím, shrnul myšlenku, že člověk postrádající běžné lidské vztahy a lidskou účast, postrádá to nejdůležitější, co činí člověka člověkem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/1531/kure-melancholik-lNh-1531.jpg 4.2616
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Tribun EU

eva3655
včera

Když jsem kdysi dočetla knihu Jerzyho Kosinskeho Nabarvené ptáče, říkala jsem si, že něco tak příšerného už nikdy čist nebudu. Novela Kuře melancholik je míň hrozná jen v tom, že je krátká, takže deprese a smutek při čtení trvá jen dvě hodiny. V hlavě ale zůstane napořád.
Běžím obejmou dceru...

Hobo
07. prosince

Opravdový naturalismus! Myslím, že tato kniha zaujímá mnohem vyšší místo mezi českými (i světovými) autory než o tom vypráví česká literární historie. Do morku krve smutná, bezútěšná a... pravdivá.

Lewi
03. listopadu

Tato knížka se mi nečetla dobře. Děj je sice zajímavý, ale styl, kterým je napsána, mi dával místy zabrat. Samotný osud dítěte je pak kapitolkou samo o sobě, neboť je skutečně pro silné povahy.

Fantasmagorka

Napsané je to skvěle a děj rychle ubíhá, ale příběh je hrozný a je to něco, o čem nechcete číst. Kdybychom tu knihu neměli na škole jako povinnou četbu, určitě bych ji odložila.

LiKa00

Krásná knížka.

1.Agness

Je potřeba se na tento příběh naladit, abyste mohli vnímat a prožívat chlapcův osud. Jazyk není jednoduchý, ale je kouzelný, protože díky němu autor dokázal navodit atmosféru. Knížku jsem ale i díky němu musela odložit, a až podruhé jsem byla překvapená sílou vyprávění.

Chajda69

Odporné, strašné, hrozné, zvrácené... a tak silné... jedno vím jistě, tuhle knihu už znovu nikdy číst nebudu. To ale rozhodně neubírá nic na jejích literárních kvalitách, jen už na to prostě nemám sílu.

Radek99

Jedna z utajených perel české prózy! Neuvěřitelně drsný příběh a výjimečně dokonalá forma...syrovost, naturalismus x lyrika, poetizace krutého údělu i světa...paralela dítě-kuře v ryzím uměleckém vidění světa...

Bokattyna

Knížku jsem přečetla jedním dechem. Neuvěřitelné, jaká dokáže být lidská krutost. Určitě to není žádné oddechové čtení, ale je to napsané naprosto báječně i přes to, jaký zločin se v ději objevil. Rozhodně doporučuji.

niki-chan

Velmi smutné čtení o malém chlapci, ke kterému se po smrti maminky všichni chovají naprosto hrozným způsobem. Výborně popsána lidská odpornost v celé své kráse.

aardvarka

"Jsi tedy sám, vyhoštěn a zavržen, hochu ubohý tam, kde jsi býval chloubou a útěchou duše mateřské, nedopřáli ti v strastech tebou nezaviněných jiného útulku než v kůlně na slámě. Týrali tě, rvali, posměchem zavrhovali, mořili hladem a bitím, a když jsi klesl pod tolikerými útrapami, budíš jejich ošklivost. Proto takto dovršili dílo své. Jsi tedy sám, zápase se smrtí a objat mrákotami."

BeyondHorizon

Příběh o dítěti, o které nikdo nestál. Nikdo to nevysloví, ale všichni se ho chtějí zbavit. Postupně je naprosto vyčleněn z kolektivu. Chlapec se ale nebrání, nebojuje. Paralelně pozorujeme vývoj kuřat, z nichž je jedno slabší a ošklivější než ostatní a nedrží tempo. Nakonec je také vyčleněno z kolektivu. Je srovnáváno s chlapcem, oba mají stejný osud a nakonec se stanou smutnými společníky a jsou tu jeden pro druhého. Nakonec to skončilo tak, jak muselo.
Novela je to krátká, ale na rozsahu 60 stránek se autorovi podařilo vystihnout vše důležité. Nebyl důvod to natahovat.
Je to četba smutná, ale pravdivá. Podobná je naše společnost, ať v mírnější, či radikálnější formě. Silnější prosperují, slabší budou vytlačováni na okraj.

ErikaJ

Strašná lidská krutost...Je mi z toho smutno.Věřím,ze dřív bylo takové chovani macech běžné.Knížku budu mít v hlavě hodně dlouho.

Lilda

Už před přečtením knihy jsem slyšela, že jestli chci pořádnou dávku deprese, tak tohle je jedinečná volba. Řekla jsem si, že to určitě nebude tak hrozné a že se proti tomu obrním. Což jsem se snažila. Nicméně neúspěšně. Příběh a asociace mezi dítětem, kuřetem a naturalistickým světem mi sebral poslední naději, že ve světě to takhle nefunguje. Že přece tak zlý být nikdo nemůže. Plně jsem se s dítětem i s kuřetem v jistých myšlenkách ztotožnila. Stále jsem doufala v nějakou pomoc, která dítě zachrání a vše se v dobré obrátí. V průběhu čtení jsem měla potřebu dovnitř proniknout a dítěte se zastat. Myslím, že dívčí i mateřské srdce nad tímto zapláče. Ovšem mohou existovat i lidé, kteří si své emoce schválně obrní a pak s jistotou řeknou, že je to nijak nezasáhlo.

jengibre

Vydržím opravdu hodně, ale pokud jde o knihu, mohu v tomto případě asi poprvé v životě říci: „Tohle bylo i na mě moc.“ Syrový popis lidské krutosti a hlouposti. Pokud chcete ukázku pravého naturalismu, měli byste sáhnout přesně po této knize.

Pro tentokrát se zdržím hodnocení, protože by nebylo udělené na základě kvality knihy, ale zkreslené (snížené) negativními emocemi, které ve mně vyvolala.

RudýOnkel

Stačí se podívat na tento okolní hektický svět plným materialisticky uvažujících lidí a povšimneme si, že to, co se dělo kdysi, se děje i dne s a v to ještě mnohem větší míře. Sami s tím nemůžeme nic dělat, ale hlavně tomu my sami (pokud bychom se do takové situace dostali) musíme předejít. Kniha je relativně krátká, ale její obsah dá za víc než tisíc slov...

Příběh 10/10

Romance -/10
Akce 2/10
Humor -/10
Napětí 2/10

aktijnov

Drsné, smutné, beznadějné, silné. Ale rozhodně stojí za přečtení.

chamyl

Neuvěřitelně smutná, silná a odpudivá kniha! Z jejího čtení si kromě lítosti nevzpomínám na jiné než negativní pocity. Zhmotněný cynismus a zlo, které ovšem bohužel nepatří pouze do 19. století.

Cink262

Kuře melancholik je zoufalý výkřik duše spisovatele, výkřik nad společenskou nespravedlností, všudypřítomným zlem, protestní výkřik, který nenachází žádné východisko z nynějšího stavu.

V knize je popsáno život, či spíše umírání dítěte a kuřete, přičemž jejich popisem získává čtenář dojem rovnocennosti jejich postavení i jejich osudu, osudu naprostého odvržení od světa kvůli jejich nepřizpůsobivosti. Naivně nevědomé dítě (a kuře) nemá ani ponětí o tom, jak funguje společenský řád, jak "funguje" svět, nechápe smrt své matky a když její mrtvolu zakopávají do hrobu, dítě pláče ne kvůli matce, ale kvůli pro něho krásné rakvi, která takto skončí pohřbena a už se z ní nebude moci těšit. Dítě je i k prospěchářským polibkům své "nové" matky docela netečné.

Dítě, které si přisvojováním různých slov pro ně cizích dozví, že kuře je "melancholik" přijme toto slovo (stejně jako by asi přijalo jakékoli cizí slovo popisující kuře) za pojem hluboké nespravedlnosti, kterou společně s kuřetem pociťuje.

Kniha je krutá, zoufalá a až pronikavě přirozená. Josefu Karlu Šlejharovi se podařilo potřít snad veškeré rozdíly mezi lidmi a zvířaty (vždyť i gramaticky jsou kuře i děcko neutrálního rodu) a to jak vnější (častým přirovnáváním dítěte k různým zvířatům či přírodním jevům) tak i vnitřní, které si lidé často tak rádi a pyšně připomínají. A co víc, myslím, že se mu podařilo ukázat i to, že lidé jsou ještě horší než-li zvířata, lidé, kteří o sobě tvrdí, že jejich řád je řád etický, se nakonec prokážou za niternou součást tohoto řádu - ztělesněné zlo.

Novela končí tak, jak skončit musela - svět se tiše zbaví kuřete i dítěte, vždyť přece nebyly ničím jiným než nechtěnou kaňkou na společenských šatech jeho pusté zatvrzelé pseudokrásy, která vše pro ni ošklivé, tedy jiné, zanechá svému beznadějnému osudu.

Precim

V novele je popisován hlavně psychický stav týraného dítěte. Pro některé to může být těžké sousto, ale já si myslím, že by člověk měl znát tento druh lidského utrpení. Nejvíce mě zasáhlo, jak dokonce ani na konci příběhu, kdy je dítě smrduté a nemůže se už ani pohnout, není žádná z postav pohnuta ani tím nejmenším soucitem - vše co jsem tam četl, bylo znechucení a opovržení malou lidskou bytostí. Obvzlášt kruté se mi zdálo ještě zakončení, kdy si po podrobném popisování poslední agonie dítěte autor neodpustí věnovat poslední odstavec lidské zhýralosti.

Nomia

52 stran čisté krutosti, zla a smutku. Na mě to sice bylo příliš černobílé (především postavy), ale uznávám, že málokterá kniha na vás dýchne tak smutnou atmosférou a zanechá tak depresivní a zhnusený dojem.
Týrání dětí a zvířat mi bude vždycky bytostně odporné, Kuře navíc poukázalo na to, že i netečnost a nevšímání si může být velké zlo. Kuře melancholik už rozhodně nikdy čistý nechci, i když se bezesporu jedná o kvalitní dílo...

Karoli282

Příběh na mě velice silně zapůsobil. Občas jsem se musela ve čtení pozastavit a zhluboka se nadechnout, než jsem mohla dále pokračovat. Až tak těžké bylo snášet utrpení malého dítěte.

_Joker_

Opravdu silný a smutný příběh. Do teď nechápu jak někdo může být tak krutý na nevinné dítě. Příběh mě neskutečně dostal.

Imor

Silný příběh, tak moc smutný ..ten jen tak z hlavy nedostanu.

Lenna75

Díky za to, že jsem se ve škole dostala k této úchvatné knize. Kniha možná nemá příliš vyspělý děj, zato jsou z ní cítit tak silné emoce, že to člověka naprosto pohltí. Lidská krutost v kontrastu se soucitnou láskou je zde nádherně zobrazena.

RenoPi
27.11.2017

Už dlouho mi kniha takhle nebrnkala na city.

Deena_
08.10.2017

Silná knížka co má opravdu krutý děj! Hezky zpracované, ale tohle už nikdy číst nechci.

MichelleS
21.09.2017

Stará čeština plná přechodníků, jednoznačně dobré nebo zlé postavy a možná i námět (sirotek, přátelství s kuřátkem) mi nejdřív připomněly pohádku o Popelce. Ale tohle pohádka není, takže žádné kouzlo chlapce před lidskou krutostí nezachrání.

AbigailM.
20.09.2017

Ta kniha mi pripadala jiz od pocatku znacne prvoplanova. Stoji tu proti sobe dve naprosto protichudne sily, jakesi absolutnni dobro a absolutni zlo. Jako by nebylo mozne nalezt vubec nic mezi tim. Jiz od zacatku je take jasne, jak vse dopadne, neni zde zadne prekvapeni, zajimave preklenuti dobra a zla, naznak jineho reseni.. Jako by osud chlapce byl jiz od pocatku zpeceten. Pro me to byla pohadka s tragickym koncem. Kdyby byla ctivejsi, doporucila bych ji mladsim ctenarum. Tem starsim a narocnejsim zabrnka na city, ale mne nic noveho neprinesla.

Tanja00
16.09.2017

Je to silný příběh nabitý krutostí, nemám co více dodat.