Kuře melancholik

Koupit

Novela z vesnického prostředí o utrpení malého dítěte je pozoruhodnou ukázkou z tvorby vůdčího představitele českého naturalismu 2. poloviny 19. století. Jako všichni naturalisté i Šlejhar vychází z pojetí člověka jako tvora, pro něhož zlo, sobectví a násilí jsou přirozené sklony, vítězící nad city, obětavostí a pocitem soucitem. Na malém prostoru v příběhu osiřelého nemocného chlapce sadisticky týraného svým okolím, shrnul myšlenku, že člověk postrádající běžné lidské vztahy a lidskou účast, postrádá to nejdůležitější, co činí člověka člověkem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1531/big_kure-melancholik-lNh-1531.jpg 4.1895

Kniha Kuře melancholik

PetraBery

Smutná a bolavá novela o týraném chlapci, který po smrti své matky přežívá po boku slabého kuřete. Neskutečná krutost nejen nové macechy, zloba, povrchnost a nespravedlnost se táhnou celou knihou. A po konci zůstává jen úzkost, tíseň a beznaděj.

brosofa

Při čtení jsem stále cítila narůstající tíhu a úzkost z toho jak je svět nespravedlivý.

knizni_bulvar

Četla jsem na sš. Je to kniha, která mě mile překvapila. Neplánuji číst od autora nic dalšího, ale tuto knihu si umím představit číst vícekrát.

Bmisarova

Četla jsem v rámci maturitní četby a musím uznat, že to nebyla zas tak špatná kniha, ale hned se nepohrnu k jejímu dalšímu čtení.

Petronela16

Túto knihu som si našla, lebo mi pasovala do výzvy, bola tu zadarmo na stiahnutie ako e-kniha,inak neviem, či by som sa na to dala.Mam z nej veľmi, ale že najviac rozporuplné pocity.Neviem ani,či sa mi páčila, alebo nie, v každom prípade, viem si predstaviť, že táto novela vznikla na základe skutočnej udalosti.Tajne som dufala, že to neskončí tak, ako som niekde vzadu v mojej šedej kôre mozgovej, aj tak vedela ako to skončí .A že to nebol happyend je všetkým jasné.Pred chvilou som napísala hodnotenie na Dextera, tak ma len tak napadlo, že tá nevlastná matka tohoto dieťatka z novely by bola super navnada pre Dextera.Dopriala by som mu ju ako chuťovku.Ved kto už chce týrať malé dieťa?No dosť,lebo mi je z toho nevoľno, aky vieme byt my ľudia zlí!

Bajbojka

Příběh zajímavý, velice realistický a smutný, musela jsem si dělat menší přestávky, ale stejně jsem si nedokázala přečíst úplně vše. V příběhu se ocitáme na vesnici s malým chlapcem, jemuž umírá matka. Dostane se do rukou otcovy nové ženy, která se stala chlapcovou macechou. Od té chvéle zažívá chlapec pouze ústrky, šikanu nejen od macechy. A zbytek si přečtěte. Ale vážně. alespoň jednou to stojí za to.

Beltrix

Velmi smutné a beznadějné čtení.

Elevant

Povídka s mimořádným názvem Kuře melancholik je natolik typicky naturalistická, až jsem měl pocit, jako bych četl samotného Zolu. I zde mne rušily některé nedostatky, které jsou dle mého názoru naturalistům vlastní a které tu nehodlám rozebírat, nicméně stejně jako Zola i Šlejhar umí napsat velmi silný příběh s použitím syrové estetiky, ale na rozdíl od Zoly jsou postavy v jeho próze více schematické a působí jen jako prototypy, loutky, které mají odehrát svou určitou roli. (Jak je tomu ostatně i u Émila, jen ne tak okatě.)
K naturalismu mám velmi ambivalentní vztah. Na jednu stranu je mi sympatická jeho estetika, na druhou stranu zásadně nesouhlasím s jeho myšlenkovou základnou. Takže v podstatě mi byl Šlejhar (či Zola) takový "guilty pleasure".