Kuře melancholik

Koupit

Novela z vesnického prostředí o utrpení malého dítěte je pozoruhodnou ukázkou z tvorby vůdčího představitele českého naturalismu 2. poloviny 19. století. Jako všichni naturalisté i Šlejhar vychází z pojetí člověka jako tvora, pro něhož zlo, sobectví a násilí jsou přirozené sklony, vítězící nad city, obětavostí a pocitem soucitem. Na malém prostoru v příběhu osiřelého nemocného chlapce sadisticky týraného svým okolím, shrnul myšlenku, že člověk postrádající běžné lidské vztahy a lidskou účast, postrádá to nejdůležitější, co činí člověka člověkem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/1531/kure-melancholik-lNh-1531.jpg 4.2647
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Tribun EU

Kniha Kuře melancholik

karol.cadex

Nejhorší a nejodpornější týrání je týrání zvířat a dětí. Od začátku do konce jsem u knížky brečela, naštěstí to netrvalo dlouho. Kniha je krátká a i přes komplikovaný "zastaralý" jazyk a archaismy se čte svižně. To, jak Šlejhar dovedl vykreslit nenávist a zlobu v lidech, mě upřímně děsí. Po dočtení podobných knih si vždy říkám, jestli je správně, že je nás na světě tolik a jestli to s lidmi bude někdy lepší. Posledních pár stran jsem se modlila, aby chlapeček i kuře konečně zemřeli a dostali se pryč, někam, kde jim bude lépe.

yvett239

Mým nejoblíbenějším literárním klasikem je Guy de Maupassant. Chtěla jsem tedy prozkoumat pro srovnání český naturalismus a nezklamal mě. Sice je téma úplně jiné, ale kniha je skvěle napsaná, příběh má hloubku a silné emoce. Zastaralý jazyk mi vůbec nevadil, hodil se tam.
Hrůza, jakého chování dokážou být lidé schopni... Kniha ve mně vyvolala velký smutek a zároveň agresi - touha ublížit někomu tolik zlému jako macecha a potrestat někoho tak slepého a ignorantského jako otec.

Celestino

Víte, mě tenhle román opravdu nesedl... Ač jsem na něj slyšel převážně pozitivní ohlasy (a to dokonce i z řad mých náctiletých vrstevníků), mě neoslovil. Život je krutý, to ano, to autor vystihl dokonale (!), ale vidět jak je vše doopravdy podáno takto chladnokrevnou formou, bylo pro mé oči a duši poněkud dehonestující, potažmo dokonce "násilné". Ale jo, jsem rád, že jsem si jej přečetl. Nechápejte mě špatně; tím, že říkám, že se mi román nelíbil nijak nehaním autorovu tvorbu, která je bezesporu geniální, spíše zkrátka takovýhle typ příběhu není můj šálek kávy. A právě pro autorův um přidávám dva body do svého hodnocení (2/5).

pixiepickpocket

Tragický příběh osiřelého dítěte, které se ze dne na den stává nechtěným břemenem. Otce sice dítě má, ale ten nejeví sebemenší zájem. Macecha se společně s novým osazenstvem snaží dítěte metodicky zbavit. Ve věku, kdy dítě potřebuje cítit lásku a oporu v rodičích, se mu tak dostává pravého opaku - bezcitného a krutého jednaní. Dítě nedokáže samo přežít bez pomoci a podpory a nemá patrně ani vůli k tomu, aby zvrátilo svůj smutný osud.

nikikostadinova
31.12.2018

Čerstvý zážitek. Jsem naštvaná a rozčarovaná. Kniha je napsána krásně, příběh je samozřejmě tragický, jazyk občas trošku složitější.
Pochopil někdo sebemenší příčinu k tomu nenávidět to dítě? Minimálně ze strany služebnictva mi to přišlo naprosto bezdůvodné a absurdní. Možná jsem to jenom nepochopila.

Nuny
29.12.2018

Je to opravdu silný zážitek. Kam až lidská zloba může zajít? Opravdu tak daleko...

eva3655
11.12.2018

Když jsem kdysi dočetla knihu Jerzyho Kosinskeho Nabarvené ptáče, říkala jsem si, že něco tak příšerného už nikdy čist nebudu. Novela Kuře melancholik je míň hrozná jen v tom, že je krátká, takže deprese a smutek při čtení trvá jen dvě hodiny. V hlavě ale zůstane napořád.
Běžím obejmou dceru...

Hobo
07.12.2018

Opravdový naturalismus! Myslím, že tato kniha zaujímá mnohem vyšší místo mezi českými (i světovými) autory než o tom vypráví česká literární historie. Do morku krve smutná, bezútěšná a... pravdivá.