Kuře melancholik

Koupit

Novela z vesnického prostředí o utrpení malého dítěte je pozoruhodnou ukázkou z tvorby vůdčího představitele českého naturalismu 2. poloviny 19. století. Jako všichni naturalisté i Šlejhar vychází z pojetí člověka jako tvora, pro něhož zlo, sobectví a násilí jsou přirozené sklony, vítězící nad city, obětavostí a pocitem soucitem. Na malém prostoru v příběhu osiřelého nemocného chlapce sadisticky týraného svým okolím, shrnul myšlenku, že člověk postrádající běžné lidské vztahy a lidskou účast, postrádá to nejdůležitější, co činí člověka člověkem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1531/big_kure-melancholik-lNh-1531.jpg 4.1998

Kniha Kuře melancholik

Mark3ta

Kuře melancholik je první kniha od J. K. Šlejhara, kterou jsem přečetla. Od začátku do konce velmi smutný příběh, až přímo depresivní. Je to tragický příběh o lidské krutosti, která nebere ohledy ani na malé dítě, jež se teprve učí o tom, co život vůbec je a pozná ho právě z té smutné a kruté stránky.

martinasudová

Četla jsem úplně omylem, dcera si vybírala povinnou četbu k maturitě.
A doporučuji všem. Krátké, drsné a smutné. Stále mě nepřestává udivovat ( a rozčilovat) čeho jsme schopni páchat mezi sebou prostě jen tak.

nevermore3
17.11.2022

Naturalismus, ok. Forma, ok. Fabule, ok. Ale mě to nezaujalo a ani to se mnou nehlo. Rád bych, kdyby příběh ještě krátkou chvíli pokračoval. Ale dalšího Šlejhara si už asi nedám.

huhuhu
31.10.2022

Na jednu stranu si říkám, jak tohle někdo mohl vůbec napsat a jestli byl normální... Na druhou stranu ale lze vzít novelu jako varování před tím, co dokáže zlo, když se mu nechá volný průchod, a ano, to je potřeba si stále připomínat - v 19. st. stejně jako dnes. Dále oceňuji, jak je ukázáno, že týrání mívá svůj postupný vývoj: začíná drobnými ústrky, postupně graduje, a když nikdo nezasáhne (a oběť si to nechá líbit), může dospět až k děsivé tragédii. Zajímavá je i postava otce. To je přesně ten typ člověka, který sice sám netýrá, ale ke zlu přispívá svou lhostejností. Vlastně je až děsivé, jak je ten příběh realistický.

ber-tram
03.10.2022

Jazykově archaické (leč výstižné), dějově nadčasové (obzvlášť pro pediatry), literárně pomíjivé (kapku oživené filmem). 33/22

bosorka@
30.09.2022

Četla jsem kdysi a nezapomenu na to, jak to mnou otřáslo. Z hlediska popisu psychické krutosti a naturalistickeho hnusu je to nejvystiznejsi popis tyrani, jaký jsem kdy četla. Dokonce bych autora místy skoro podezirala z nějaké poruchy. Něčím ten příběh pro mne už překračuje hranici toho, co je ještě nezbytné písemně sdělovat.

lukaskmn1
19.09.2022

Geniální kniha. Rozhodně bych ji doporučil k maturitní četbě, pokud tam ta možnost je. Děj je velice poutavý a rozhodně dokáže zaujmout, když se do domu nastěhuje nové služebnictvo, tak se přeci jen nedá přestat číst. Rozhodně nemám rád, když od začátku knihy vím, jak dopadne konec, ale tady to bylo přímo naopak. Upřímně doufám, že se povídka stane českou klasikou a přiláká mnohem více čtenářů.

Barbanka
14.06.2022

Jak v lidské tak ve zvířecí říši dokážeme být krutí a nemilosrdní. Jen u zvířat se takové chování dá přičíst k tomu, že tak nějak vycítí slabšího jedince a zprovodí ho ze světa kvůli tomu. Ale u lidí jsou důvody většinou zištné, sobecké a vypočítávé…velmi smutný příběh….