PeťkaW. PeťkaW. komentáře u knih

Filosofská historie Filosofská historie Alois Jirásek

Jakmile se řekne název téhle knížky, vybaví se mi hodiny přemlouvání, kdy jsem ji musela přelouskat kvůli referátu v sedmé třídě. Myslím, že chtít po dětech toho věku, aby četly Jiráska, je doslova mučení a není se pak čemu divit, že k němu mají odpor. U mě to dopadlo stejně. Jirásek si může být ceněný a opěvovaný jak chce, ale mně se Filozofská historie nebude líbit už jenom z principu, právě kvůli tomu, že jsem ji přečíst musela.

Faust Faust Johann Wolfgang Goethe

Faustovi (i dalším knihám) hrozně škodí zaškatulkování do "povinné četby". Většina lidí čte to, co musí, s nechutí. Faust je úžasný příběh. Má mnoho rovin, ze kterých si podle mě každý něco vybere, i kdyby to měla být jen jedna zajímavá myšlenka. Je psán sice těžším jazykem, který nesedne každému, ale přidává knize na kouzle.

Ezopovy bajky Ezopovy bajky Ezop

U rodičů jsme měli krásné, bohatě ilustrované, vydání s velkými písmeny, takže by se dalo říct, že tohle byla asi první knížka, kterou jsem přelouskala sama. Krásné příběhy, které ani po staletích neztrácí na pravdivosti a stále mají své opodstatnění a místo.

21.03.2017 5 z 5

Epigramy Epigramy Karel Havlíček Borovský

Zpočátku jsem měla epigramy jen za hezké jízlivé rýmovačky. Teprve, když jsem o těch "pár rýmovačkách" napsala seminární práci na 10 stran, došlo mi, jak hodně jsem byla vedle. Číst Havlíčkovy Epigramy jako pouhé krátké básničky jde, ale když se člověk nad slovy trochu víc zamyslí a není líný si spoustu historických faktů dohledat, zjistí, kolik toho v sobě básně mají, jak velkou pravdu obsahují a hlavně... jak jsou nadčasové.

21.03.2017 4 z 5

Encyklopedie komiksu v Československu 1945–1989 [1] Encyklopedie komiksu v Československu 1945–1989 [1] Josef Ládek

Pro někoho, kdo se o podobné věci zajímá, je to určitě velmi zajímavá a přínosná kniha. Já po ní sáhla jen kvůli státnicím, protože mi podobná tématika v seznamu četby chyběla. Jinak mě komiks upřímně moc nezajímá, tím pádem ani čtení knihy mě moc nebavilo a dost často jsem přeskakovala. Navíc - ty chyby a překlepy jsou opravdu hrozné a dost ruší při četbě.

Elfové I Elfové I Bernhard Hennen

Napínavé fantasy se spoustou pokračování. Všechny mám stáhnuté v pdf, ale i když se mi první díl opravdu líbil, nějak se nemůžu dokopat k tomu, pustit se do dalších. V dnešní době, kdy je knižní svět doslova zahlcen knihami s podobnou fantasy tématikou, je opravdu těžké vymyslet něco nového, co čtenáře alespoň trochu zaujme a u čeho nebude mít pocit, že něco podobného četl už stokrát. V tomto případě se jedná o úspěch. Jsou tu zajímavě propojeny světy lidí i elfů a mnoho dalších. Národ ladných lidí je tu vylíčen trochu jinak, než obvykle, což také hodnotím jako plus. Zkrátka kvalitní počtení pro všechny, kteří mají podobný žánr rádi.

Domovina Domovina Robert Anthony Salvatore

Hodně zvláštní počin. Děj není nijak převratný. Vlastně se v celé knize neděje nic extra zajímavého. Žádný epický příběh plný putování, žádný boj "dobré" strany proti "zlé, který vyvrcholí v zuřivé závěrečné bitvě, jež má rozhodnout o osudu světa... A i přesto se Temný elf výborně čte a dokáže zatáhnout do děje. První stránky jsou trochu matoucí kvůli velkému množství krkolomných jmen, ale čtenář se po chvíli zorientuje. Užívala jsem si nový pohled na svět temných elfů, jejich složitou hierarchii, zvyky a systém. Celý svět byl výborně promyšlený a propracovaný a to posouvá celý příběh o stupínek výš. Těším se na další díly.

21.03.2017 4 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Toma Sawyera jsem přečetla kvůli maturitě. A číst ji nebylo ani zdaleka takové utrpení, jako u jiných titulů. Je psaná stravitelným jazykem, děj je docela zábavný a čtivý, líbí se mi detailní popisy americké kultury a zvyků z pohledu malého chlapce. Jako celek kniha působí tak nějak... čistě a nevinně. Twain se dokázal až obdivuhodně vžít do postavy malého chlapce a kdybych nevěděla, co vím, tak bych i věřila tomu, že knihu napsal malý chlapec :) Celé je to krásně uvěřitelné a mile naivní.

Divergence Divergence Veronica Roth

Po přečtení zdejších komentářů jsem čekala, že budu knihu hltat jedním dechem a budu z ní unešená. Bohužel žádné extra nadšení se nekonalo, čtení jsem přetrhávala bez problémů a celkový dojem je takový... vlažný. Těžko říct, jestli za to může fakt, že jsem dřív viděla film, ale myslím, že ne. Příběh je zajímavý, čtivý, má spád, nápad je poměrně originální (ještě jsem nečetla Hunger Games), ale stejně jako ve filmu, i tady mi chybělo větší vykreslení prostředí a propracování příběhu - proč jsou frakce, co se stalo v minulosti a tak dál a tak dál... je tu prostě příliš mnoho neobjasněných otázek. Je možné, že na některé najdu odpovědi v dalších dílech, ale to je podle mě už pozdě, protože jsou určitá fakta, která by čtenář potřeboval vědět už od začátku, aby si mohl na některé věci udělat lepší názor. Takže jako oddechovka a pro mladší generace - dobré. Já čekala víc...

Dita Saxová Dita Saxová Arnošt Lustig

Ač si pana Lustiga velmi vážím jako člověka i jako spisovatele, nepřišla jsem tomuhle dílu na chuť. Uznávám jeho hodnotu, ale mě si nezískala. Děj mi přišel zdlouhavý, nezáživný, každou další stránkou jsem se prokousávala hůř a hůř... Krom konce, který byl o něco poutavější. V knize je pár pasáží, které mají spád a jsou zajímavé, ale utápí se v šedém zbytku.
Pro mladší čtenáře musí být jen těžko stravitelná. Většina knih se zaměřuje na jednu, popřípadě pár filozofických myšlenek. Tady jich je na každé straně několik, což na jednu stranu oceňuju, protože člověk dostane opravdu spoustu námětů k přemýšlení, ale na stranu druhou ho z toho pak bolí hlava a nestačí všechno to kvantum plně pobrat a ocenit. Musím ale uznat, že některým z těchto myšlenek se podařilo mě totálně rozebrat...

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Tato kniha je mezi dětskými příběhy podle mě naprosto ojedinělá. Už jen kvůli prostředí, postavám a jejich činnosti, které jsou pro české děti něčím úplně novým a neokoukaným. Bohužel současné děti asi toto kouzlo neocení a tak Děti z Bullerbynu zůstanou oblíbenými jen u odrůstajících generací.

Dcery měsíce I. – Bohyně noci Dcery měsíce I. – Bohyně noci Lynne Ewing

Knihu dostala spolu s pokračováním kdysi na základní škole spolužačka k narozeninám a já si je od ní půjčila k přečtení a nebylo to vůbec špatné. Záměr byl docela dobře promyšlený a věřím, že by si knihy své příznivce našly. Škoda, že u nás nevyšly i další knihy ze série, protože takhle si je koupí minimum lidí, když ví, že po druhém díle je série utnutá...

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Kouzelná knížka, kterou snad musí znát každé dítě i dospělý. Je to úžasně hravý a milý příběh, bez zbytečných umělotin a patosu. Pan Čapek zkrátka uměl. Ať už šlo o dětské knížky, nebo o promyšlená dramata, či psychologické romány. Jeho spisovatelský mozek byl obdivuhodný.

21.03.2017 4 z 5

Ďábelské kouzlo Ďábelské kouzlo Lynn Beach (p)

SH jsou už klasikou... duchařské příběhy jsem měla vždycky radši, než ty s kriminální zápletkou, kde. Proklepala jsem u nich jako malá několik večerů a kdykoliv je někde vidím, přepadne mě nostalgie ;)

Cikáni Cikáni Karel Hynek Mácha

Asi budu znít jako barbar, ale Mácha je podle mě jedním z nejvíce přeceňovaných českých autorů. Upřímně mě nikdy jeho díla nikdy nepřišla ani tak zajímavá, ani natolik kvalitní, aby se musel na základních školách probírat už od 4. třídy a aby jeho knihy byly ve všech seznamech povinné četby. Máj je krásná báseň, obdivuhodná, a líbí se mi. Ale zbytek Máchových děl mi nikdy k srdci nepřirostl...

Čeština bez chyb Čeština bez chyb Jaroslava Hlavsová

Šikovná knížečka, která se hodí každému, kdo se alespoň trochu zajímá o češtinu, nebo naopak tomu, kdo s ní má občas problémy. Najde se tu spoustu užitečných slov a vysvětlivek, které objasní nejeden problematický jev. Rozhodně bych se nebránila tomu, mít ji pro všechny případy v knihovničce.

21.03.2017 3 z 5

Český jazyk - přehled středoškolského učiva Český jazyk - přehled středoškolského učiva Drahuše Mašková

Všechny důležité jevy českého jazyka na jednom místě, srozumitelně a přehledně vysvětlené. Kdykoliv si potřebuju nějakou látku oživit nebo doplnit, tahle knížka nezklame. Velmi praktická příručka, kterou ocení všichni, co se trochu zabývají češtinou. Užitečné hlavně pro maturanty a k přípravě na přijímací zkoušky na vš.

21.03.2017 4 z 5

Český jazyk pro 1. ročník středních odborných škol Český jazyk pro 1. ročník středních odborných škol Vlastimil Styblík

Naprosto upřímně a jednoduše? - Nic moc... měla jsem v ruce o hodně lepší učebnice.

21.03.2017 2 z 5

Česká literatura od počátků k dnešku Česká literatura od počátků k dnešku Jiří Holý

Velmi šikovná kniha pro všechny, kteří se zajímají o literaturu. Přehledná, srozumitelná a dostatečně obsáhlá, aby posloužila i vysokoškolákům. Čerpala jsem z ní nesčetněkrát. Vlastně mám pocit, že bych bez ní asi neudělala vysokou :)

21.03.2017 5 z 5

Čekání na Godota Čekání na Godota Samuel Beckett

Čekání na Godota jsem musela přečíst kvůli škole. Možná jindy, až po něm sáhnu, protože budu chtít, budu na knihu nahlížet jinak. Teď je můj názor ale takový, že mě kniha absolutně neoslovila. Chápala jsem záměr i podstatu příběhu, ale nějak mě nedokázal zaujmout natolik, abych ho plně vstřebala a ocenila. Zkrátka sto stran žvatlání o ničem a o nikom. Godot prostě nepřijel. Třeba jindy...