Domovina

Legenda o Drizztovi 1 - Temný elf 1 Postavení je paradoxem světu mého lidu, poutem moci v hladu po moci. Získává se zradou a vybízí ke zradě těch, kdo ji získali. Nejmocnější postavy v Menzoberranzanu se celý život ohlížejí přes rameno a chrání si záda. Ale smrt obvykle přichází zepředu… Drizzt Do´Urden

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/376/domovina.jpg 4.5208

Forgotten Realms - Temný elf (1.)

Homeland (1990)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Fantom Print

Sási

Úžasně zpracovaný svět plný intrik, zla a bojů o moc. Dlouho jsem hledal fantasy, které mě naprosto pohltí od začátku až do konce a konečně jsem ho našel. Salvatorův rukopis mi opravdu sedí a postavu Drizzta si nelze neoblíbit. Jsem rád, že je Salvator velice aktivní autor, protože tenhle spisovatel si místo v mé knihovně určitě zaslouží.

Cryptkeeper

Úžasná kniha! Naprosto parádní vykreslování prostředí,lokací a charakterů. Autor naprosto vtáhne čtenáře do ponurého světa Menzoberranzanu a jeho nebezpečného okolí plného intrik a lží. Tak neváhej a čti!!! ;)

jan14s

Velmi se mi líbilo. Sledovat Drizztovo dospívání v krutém světě Drowů bylo zajímavé.

PeťkaW.

Hodně zvláštní počin. Děj není nijak převratný. Vlastně se v celé knize neděje nic extra zajímavého. Žádný epický příběh plný putování, žádný boj "dobré" strany proti "zlé, který vyvrcholí v zuřivé závěrečné bitvě, jež má rozhodnout o osudu světa... A i přesto se Temný elf výborně čte a dokáže zatáhnout do děje. První stránky jsou trochu matoucí kvůli velkému množství krkolomných jmen, ale čtenář se po chvíli zorientuje. Užívala jsem si nový pohled na svět temných elfů, jejich složitou hierarchii, zvyky a systém. Celý svět byl výborně promyšlený a propracovaný a to posouvá celý příběh o stupínek výš. Těším se na další díly.

trudoš

Kromě toho, že byl děj k uzoufání předvídatelný, mě dost iritovala řemeslná šablonovitost, což ještě podtrhují všechna dostupná klišé, ke kterým se R. A. Salvatore aktuálně dostal. Samotného Drizzta Do'Urdena formuje dle vlastní potřeby, přičemž svým záměrům přizpůsobuje i společnost, ve které hrdina vyrůstá, aniž by to mělo jiný smysl, než obdobu laciných světelných efektů. Ale protože se jedná o úvod, je nasnadě, že se autor teprve zahřívá. Tedy doufám.
Rozhodně bych jinak nerad vyprávění upřel kouzlo dobrodružství, které jde přímo za svým cílem. Taky je tu pár moc pěkných nápadů, které však vyniknou spíše díky ilustracím Todda Lockwooda dohledatelných na netu, než pro literární um spisovatele. Ale autorství je jeho, o tom žádná. Ovšem Drizzt jako takový je pro mě prozatím zklamáním. Prototyp dokonalého rozervance, který je zajímavější v představách, než na stránkách románu, páč - jak je u těchto zádumčivých patronů zvykem - mu chybí smysl pro jakýkoliv humor a všechno bere moc vážně.

hana4834
01.12.2016

tato kniha mě moc neoslovila naštěstí jsem ji nečetla jako první. podle mně je moc temná a na táhlá ty emoce jsou přehnaný.

woodward
14.09.2016

Neuchvátilo mě to. Uznávám, že je v tom leccos nového a zvláštního, a zkusím další díly, třeba se to zlepší. Ale celej ten základní koncept - ve zvrhlé společnosti sloužící zlé, vraždící bohyni, vyrostl slušný, nevinný hoch - mi trochu připomíná Cimrmanovo vyprávění o tom, jak se v rodině chudých přistěhovalců narodil bohatý hrabě Nikolič.

Taji
29.03.2016

Tak jsem se zařadila mezi nejnovější fanynky této dokonalé záležitosti. Uff, tak "krásně" prosakující emoce mi daly zabrat.

borknagar
02.01.2016

Vstup do světa temných elfů mě mile překvapil. Lehké fantasy s dobrým příběhem, nápadem a dějovým spádem. Postava Drizzta super. Skvělá kniha na cesty, u které nemusíte přemýšlet, ale jen se bavit dobře vymyšleným světem.....

Mortiis
15.05.2015

Prvú knihu o temnom elfovi Drizztovi považujem za najlepšiu z celej série. Mocenský súboj drowých rodov v Menzoberranzane dostane každého milovníka temnejšej fantasy (aj keď celá séria je viac menej lajtová). Navyše Drizzta som si obľúbil už počas hrania Baldurs Gate, keď som ho zákerne zabil pri masakrovaní chudákov gnollov :)

Cathan
23.06.2014

Nedokážu snad ani popsat, co jsem při četbě cítil. Svět drowů byl jako svět věčné temnoty, a Drizzt jako jiskra která se chrání před tím aby byla uhašena. Četl jsem, a prožíval každý okamžik, cítil jsem jak byl Drizzt zrazen, a stejně nepropadl temnotě, jak měl možnost vydobýt si své místo, a přesto riskoval pro záchranu jednoho jediného života. Není to fantasy pro malé děti, možná pro přemýšlivé puberťáky, ale ne pro děti. Autor totiž má neuvěřitelně umění emoce vtisknout do knihy, A vy je cítíte, do poslední stránky.

lucie.8
21.06.2014

Pěkný začátek série. Fascinoval mě mocenský boj ve světě temných elfů.

Lenny33
06.02.2014

Krásná a výjimečná fantasy jejíž čtení mě naprosto pohltilo a na knihu jsem musela pořád myslet. Je to nevšední, dobře napsané. Pro mě lepší i než Hra o trůny.
Těším se na další díl. A další, další, další... :)

Walkyrka
24.09.2013

Mrzí mě, že se o tomto skvělém spisovateli málo mluvilo a mluví. Salvatora, společně s Martinem řadím mezi své oblíbence. Nejenom román Domovina, ale i ostatní knihy stojí za přečtení. Miluji fantasy a zde se jedná o opravdu dobře napsaný příběh. Salvatore jako většina spisovatelů fantasy čerpá ze zážitků od stolu Dungeons and Dragons, což bývá velice zábavné a tak kniha nepůsobí vůbec strojeně a člověk se u ní prostě nemá šanci nudit. Mé hodnocení je 6/6. Stojí za to.

Teii-hime
04.09.2013

Ačkoli fantasy žánr většinou nevyhledávám, tento svět temných elfů si mě získal a nejspíš se vrhnu i na druhý díl.

Eryl
07.10.2012

Z počátku jsem si myslela, že to bude jen další tuctové fantasy, ale jakmile jsem se seznámila s Drizztem, jeho osobností a životem, byla jsem naprosto unešená.

Maica
02.09.2012

Byla jsem zvědavá. A nakonec se mi to docela i líbilo. Zvrhlá společnost Menzoberranzanu mě samozřejmě odpuzovala a samozřejmě jsem fandila udatnému a dobrému Drizztovi. A tak to má být. Jen mě tak ale při čtení napadlo, jak by vypadal příběh z Menzoberranzanu, bez kladného hrdiny. Myslím, že by to mohlo být velice zajímavé. :-)

Brutius
07.04.2012

Tuto knihu jsem dostal darem a byl jsem k ní zprvu skeptický, teď už nevím proč tomu tak bylo... -a je to jedna z nejlepších knih jaké jsem kdy četl.

nezdula
07.04.2012

K Drizztovi jsem se dostala díky bratrovi a jsem za to vděčná...užásný příběh. Zamilovala jsem se do něj :-)

gilthix
20.07.2011

První kniha, kterou jsem od R. A. Salvatora přečetl, první setkání s Drizztem, nostalgická vzpomínka na hry Icewind Dale a Baldur's Gate. Přehledné, opravdu velmi poutavé, zábavné a perfektně odvyprávěné. Osobitost Drizzta se mi zdá vyjímečně kvalitně popsána a... je to prostě osobnost. Hrdina. Co dodat, další díl už čeká!