Domovina

Legenda o Drizztovi 1 - Temný elf 1

Postavení je paradoxem světu mého lidu, poutem moci v hladu po moci. Získává se zradou a vybízí ke zradě těch, kdo ji získali. Nejmocnější postavy v Menzoberranzanu se celý život ohlížejí přes rameno a chrání si záda. Ale smrt obvykle přichází zepředu…

Drizzt Do´Urden

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/376/domovina.jpg 4.5255

Forgotten Realms - Temný elf (1.)

Homeland (1990)

Romány, Fantasy
Vydáno:, Fantom Print

Kniha Domovina

R0ger
30.12.2018

Každému čtenáři se jednou, dvakrát za život stane, že narazí na knihu nebo sérii, u které má pocit, že byla napsána přímo pro něho. Pro mě je touto sérií Leganda o Drizztovi.

A zdaleka to není jen proto, že po letech hraní Dračího doupěte, Baldurs Gate a dalších her jsem zjistil, že existují i knihy ze světa Forgotten Realms. R. A. Salvatore v roce 1988 stvořil postavu, které se do té doby vymykala, postavu hodného temného elfa. Dnes bychom řekli, že jde o klišé, že tohle schéma používá každý druhý autor. Ale mnohým z nich byl právě Drizzt předlohou.

Po úspěchu trilogie Magického krystalu (tři původní knihy o Drizztovi a společnících síně) čekal Salvatora nelehký úkol postavu Drizzta zformovat. Děj Domoviny začíná před Drizztovým narozením v drowském městě Menzoberranzan, a celý se odehrává na pozadí bojů drowským rodů a jejich politiky. Popis nenávistné a naprosto vražedné drowské společnosti bylo vlastně to, co mě původně ke knize upoutalo. Čtenář s napětím sleduje osud temného elfa, který zřejmě do této společnosti nepatří, nemá ale prostor pro jakýkoli větší odpor. Příběh asi ničím nepřekvapí, autor se zjevně zaměřil právě na vývoj hlavní postavy (a dalších postav, které rozhodně v knize nejsou jen do počtu a mnohé z nich se v dalších dílěch Legendy znovu vrací na scénu), na atmosféru světa podzemních Temných říší a na (jakkoli kýčovitě to zní) boj dobra ve světě, kde ho nikdo ani nečeká a kde přežívají jen ti nejzákeřnější.

Abych to shrnul, Domovina je pro mě skvělým zahájením celé série, kde člověk pochopí, proč je hlavní postava taková, jaká je, se skvělou atmosférou, odehrávající se v nádherných a děsivých místech. A těm, kteří mají rádi intriky, politikaření a klasický boj dobra se zlem, nezbyde, než knihu doporučit.

PS. kdybych mohl, dám ještě hvězdu navíc za kočičku :)

Tarja666
15.11.2018

Z počátku mě trochu odrazovaly trochu krkolomné názvy postav a míst, ale postupem času mě kniha vtáhla a přečetla jsem ji jedním dechem. Líbilo se mi, v jak nepřátelském prostředí se Drizzt nacházel, až se mi svým způsobem hnusilo. Nicméně právě to mě na knize hodně bavilo, jelikož jsem byla zvědavá, jak Drizzt obstojí. Ihned po přečtení jsem se musela vrhnout na další díl a chystám se na celou ságu.

InaSeLoki
07.11.2018

Znáte to. Máte kamarádku, která vám každou volnou chvíli s velkou vervou vypráví nebo spíše přednáší o své milované knižní sérii a jejím hlavním hrdinovi. Postupem času vám nabídne, že vám půjčí knihu z té série, aby jste si to přečetli. Že neznáte? Ono to přijde časem možná v podobě jiné vám blízké osoby.
Tak už je to venku, jak jsem se k této knize dopracovala a teď přijde důležitá otázka - Líbila se mi či nelíbila?

Kniha se mi líbila, ale nenadchla mě, ale i přesto chci trilogii Temný elf přečíst celou.
Co se musí autorovi nechat, je popis Menzoberranzanu a vykreslení společnosti drowů. Opravdu bych v takovém světě nechtěla strávit ani minutu.
Překvapil mě seznam důležitých postav, který mám tak moc ráda u divadelních her.
Musím pochválit ilustraci obalu.
Hlavní postava - Drizzt Do´Urden je od začátku svého bytí jiný než ostatní jeho druhu, což značí, že to nebude mít lehké v budoucnu. Má své zásady a hnusí se mu způsoby a pravidla světa, do kterého se narodil. To, že mu půjde o život ve společnosti protkané intrikami, podlostí a zradou, žijící ve víru věčného mocenského soupeření jednotlivců a hlavně rodů ve jménu bohyně Lloth, je jisté a nevyhnutelné.
Drizzt je super postava, ale více jsem si oblíbila postavy Zaknafeina a Guenhwyvar.
Při čtení jsem si nemohla pomoct, ale Drizzt mi přijde jako jméno pro křečka nebo morče, tím nechci napsat, že si ho tak představuji. Nic proti němu. A jméno Masoj mi neustále evokovalo slovo masaj, ale také nic proti postavě.
Děj byl celkem předvídatelný, karty byly do jisté míry více poodkryty na můj vkus. Pro mě tomu chybělo takové větší tajemno, tajemství, překvapení. Akci jsem si užívala.
Hledáte světlo. Omyl, najdete temnotu, ale i v temnotách světlo může vzplát...
Hledáte emoce. Jo, emoce to má v přiměřeném množství. Autor se mě nepokusil rozbrečet ani mě dohnat k ukašlání se k smrti pomocí smíchu jako jedna nejmenovaná autorka. Z čehož usuzuji, že je kniha bezpečná pro čtenářovo zdraví.

Hledáte hrdinu, který je ochoten vzdorovat tomu, co by mělo být jeho přirozeností, i kdyby měl jít cestou svého života sám a do neznáma. Tak to jste na správném místě nebo přesněji u správné knihy.

Eillen
25.10.2018

O knize jsem věděla od přítele jen to, že ji mám zkusit a že je braná za velmi dobrou. Dlouhou dobu jsem kolem ní kroužila a nakonec po ní sáhla a to jen proto, že jsem měla náladu začít číst něco delšího a při pohledu na obálku jsem prostě neodolala. A protože jsem netušila do čeho jdu, byla jsem mile překvapena.

Menzoberranzan byl vykreslen tak podrobně, že jsem měla pocit, že se v něm opravdu nacházím. Uskupení, kde vládnou ženy a muži jsou pouze tolerováni (když mají to štěstí), bylo pro mne novinkou. A přesto že se už od začátku dalo očekávat, že Drizzt bude mít problém zapadnout, musím autorovi poděkovat za postavu Zaknafeina - bílé ovce mezi temnými elfy...

Po knize doporučuji sáhnout v sobotu dopoledne, ale pouze za předpokladu, že celý víkend nikam nemusíte a nikdo po vás doma nic nebude chtít, protože se od ní nebudete moci odtrhnout.

Jednu hvězdu dolů dávám za krátké vpisky Drizzta z budoucnosti vzpomínajícího na své dětství - čtenář se tak nedokáže plně o Drizzta bát, když ví, že to přežije.

Cibulek
03.06.2018

Drizzt je super, čtenář mu musí držet palce. Kniha se čte úplně sama. Odrostl jsem na Icewind Dale,apod. tak je skvele potkávat všechny ty fantasy rasy.

Sharpo
27.04.2018

První díl Legendy o Drizztovi se mi jakožto fanouškovi DnD četl vážně skvěle. Je to super náhled do temného světa drowů a jejich chaotického a zvrhlého života. Rozhodně doporučuji a lituji snad jen toho, že jsem se o knihách dozvěděl teprve teď. Ještě bych rád dodal, že jakožto příležitostnému čtenáři se mi to četlo velmi dobře, díky krátkým kapitolám, po kterých jsem si vždy mohl dát pauzičku.

Morgana
11.04.2018

Po přečtení ságy Ledu a ohně je moje hodnocení asi trochu nefér, ale i tak mi první kniha přišla slabší. Nic to ale nemění na tom, že se mi líbila.

Aki12
28.09.2017

Úplně první setkání s Drizztem jsem zhltnul za 7 dní. Salvatore mě hned překvapil a uchvátil líbivým hrdinou a světem Temných říší. Jeho kniha má pro mě všechny důležité fantasy prvky! Proto jí doporučuji všem lidem, kteří chtějí žít ve světě fantasy.

Sási
04.04.2017

Úžasně zpracovaný svět plný intrik, zla a bojů o moc. Dlouho jsem hledal fantasy, které mě naprosto pohltí od začátku až do konce a konečně jsem ho našel. Salvatorův rukopis mi opravdu sedí a postavu Drizzta si nelze neoblíbit. Jsem rád, že je Salvator velice aktivní autor, protože tenhle spisovatel si místo v mé knihovně určitě zaslouží.

Cryptkeeper
31.03.2017

Úžasná kniha! Naprosto parádní vykreslování prostředí,lokací a charakterů. Autor naprosto vtáhne čtenáře do ponurého světa Menzoberranzanu a jeho nebezpečného okolí plného intrik a lží. Tak neváhej a čti!!! ;)

jan14s
23.03.2017

Velmi se mi líbilo. Sledovat Drizztovo dospívání v krutém světě Drowů bylo zajímavé.

PeťkaW.
21.03.2017

Hodně zvláštní počin. Děj není nijak převratný. Vlastně se v celé knize neděje nic extra zajímavého. Žádný epický příběh plný putování, žádný boj "dobré" strany proti "zlé, který vyvrcholí v zuřivé závěrečné bitvě, jež má rozhodnout o osudu světa... A i přesto se Temný elf výborně čte a dokáže zatáhnout do děje. První stránky jsou trochu matoucí kvůli velkému množství krkolomných jmen, ale čtenář se po chvíli zorientuje. Užívala jsem si nový pohled na svět temných elfů, jejich složitou hierarchii, zvyky a systém. Celý svět byl výborně promyšlený a propracovaný a to posouvá celý příběh o stupínek výš. Těším se na další díly.

trudoš
17.02.2017

Kromě toho, že byl děj k uzoufání předvídatelný, mě dost iritovala řemeslná šablonovitost, což ještě podtrhují všechna dostupná klišé, ke kterým se R. A. Salvatore aktuálně dostal. Samotného Drizzta Do'Urdena formuje dle vlastní potřeby, přičemž svým záměrům přizpůsobuje i společnost, ve které hrdina vyrůstá, aniž by to mělo jiný smysl, než obdobu laciných světelných efektů. Ale protože se jedná o úvod, je nasnadě, že se autor teprve zahřívá. Tedy doufám.
Rozhodně bych jinak nerad vyprávění upřel kouzlo dobrodružství, které jde přímo za svým cílem. Taky je tu pár moc pěkných nápadů, které však vyniknou spíše díky ilustracím Todda Lockwooda dohledatelných na netu, než pro literární um spisovatele. Ale autorství je jeho, o tom žádná. Ovšem Drizzt jako takový je pro mě prozatím zklamáním. Prototyp dokonalého rozervance, který je zajímavější v představách, než na stránkách románu, páč - jak je u těchto zádumčivých patronů zvykem - mu chybí smysl pro jakýkoliv humor a všechno bere moc vážně.

hana4834
01.12.2016

tato kniha mě moc neoslovila naštěstí jsem ji nečetla jako první. podle mně je moc temná a na táhlá ty emoce jsou přehnaný.

woodward
14.09.2016

Neuchvátilo mě to. Uznávám, že je v tom leccos nového a zvláštního, a zkusím další díly, třeba se to zlepší. Ale celej ten základní koncept - ve zvrhlé společnosti sloužící zlé, vraždící bohyni, vyrostl slušný, nevinný hoch - mi trochu připomíná Cimrmanovo vyprávění o tom, jak se v rodině chudých přistěhovalců narodil bohatý hrabě Nikolič.

Taji
29.03.2016

Tak jsem se zařadila mezi nejnovější fanynky této dokonalé záležitosti. Uff, tak "krásně" prosakující emoce mi daly zabrat.

borknagar
02.01.2016

Vstup do světa temných elfů mě mile překvapil. Lehké fantasy s dobrým příběhem, nápadem a dějovým spádem. Postava Drizzta super. Skvělá kniha na cesty, u které nemusíte přemýšlet, ale jen se bavit dobře vymyšleným světem.....

Mortiis
15.05.2015

Prvú knihu o temnom elfovi Drizztovi považujem za najlepšiu z celej série. Mocenský súboj drowých rodov v Menzoberranzane dostane každého milovníka temnejšej fantasy (aj keď celá séria je viac menej lajtová). Navyše Drizzta som si obľúbil už počas hrania Baldurs Gate, keď som ho zákerne zabil pri masakrovaní chudákov gnollov :)

Cathan
23.06.2014

Nedokážu snad ani popsat, co jsem při četbě cítil. Svět drowů byl jako svět věčné temnoty, a Drizzt jako jiskra která se chrání před tím aby byla uhašena. Četl jsem, a prožíval každý okamžik, cítil jsem jak byl Drizzt zrazen, a stejně nepropadl temnotě, jak měl možnost vydobýt si své místo, a přesto riskoval pro záchranu jednoho jediného života. Není to fantasy pro malé děti, možná pro přemýšlivé puberťáky, ale ne pro děti. Autor totiž má neuvěřitelně umění emoce vtisknout do knihy, A vy je cítíte, do poslední stránky.

lucie.8
21.06.2014

Pěkný začátek série. Fascinoval mě mocenský boj ve světě temných elfů.

Lenny33
06.02.2014

Krásná a výjimečná fantasy jejíž čtení mě naprosto pohltilo a na knihu jsem musela pořád myslet. Je to nevšední, dobře napsané. Pro mě lepší i než Hra o trůny.
Těším se na další díl. A další, další, další... :)

Walkyrka
24.09.2013

Mrzí mě, že se o tomto skvělém spisovateli málo mluvilo a mluví. Salvatora, společně s Martinem řadím mezi své oblíbence. Nejenom román Domovina, ale i ostatní knihy stojí za přečtení. Miluji fantasy a zde se jedná o opravdu dobře napsaný příběh. Salvatore jako většina spisovatelů fantasy čerpá ze zážitků od stolu Dungeons and Dragons, což bývá velice zábavné a tak kniha nepůsobí vůbec strojeně a člověk se u ní prostě nemá šanci nudit. Mé hodnocení je 6/6. Stojí za to.

Teii-hime
04.09.2013

Ačkoli fantasy žánr většinou nevyhledávám, tento svět temných elfů si mě získal a nejspíš se vrhnu i na druhý díl.

Eryl
07.10.2012

Z počátku jsem si myslela, že to bude jen další tuctové fantasy, ale jakmile jsem se seznámila s Drizztem, jeho osobností a životem, byla jsem naprosto unešená.

Maica
02.09.2012

Byla jsem zvědavá. A nakonec se mi to docela i líbilo. Zvrhlá společnost Menzoberranzanu mě samozřejmě odpuzovala a samozřejmě jsem fandila udatnému a dobrému Drizztovi. A tak to má být. Jen mě tak ale při čtení napadlo, jak by vypadal příběh z Menzoberranzanu, bez kladného hrdiny. Myslím, že by to mohlo být velice zajímavé. :-)

Brutius
07.04.2012

Tuto knihu jsem dostal darem a byl jsem k ní zprvu skeptický, teď už nevím proč tomu tak bylo... -a je to jedna z nejlepších knih jaké jsem kdy četl.

nezdula
07.04.2012

K Drizztovi jsem se dostala díky bratrovi a jsem za to vděčná...užásný příběh. Zamilovala jsem se do něj :-)

gilthix
20.07.2011

První kniha, kterou jsem od R. A. Salvatora přečetl, první setkání s Drizztem, nostalgická vzpomínka na hry Icewind Dale a Baldur's Gate. Přehledné, opravdu velmi poutavé, zábavné a perfektně odvyprávěné. Osobitost Drizzta se mi zdá vyjímečně kvalitně popsána a... je to prostě osobnost. Hrdina. Co dodat, další díl už čeká!