Domovina

Domovina https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/376/bmid_domovina-65c8ec052719b.png 4 392 46

Legenda o Drizztovi 1 - Temný elf 1 Postavení je paradoxem světu mého lidu, poutem moci v hladu po moci. Získává se zradou a vybízí ke zradě těch, kdo ji získali. Nejmocnější postavy v Menzoberranzanu se celý život ohlížejí přes rameno a chrání si záda. Ale smrt obvykle přichází zepředu Drizzt Do´Urden

Romány Fantasy
Vydáno: , Fantom Print

Homeland , 1990

knihomolkajanca
15.11.2018 4 z 5

Z počátku mě trochu odrazovaly trochu krkolomné názvy postav a míst, ale postupem času mě kniha vtáhla a přečetla jsem ji jedním dechem. Líbilo se mi, v jak nepřátelském prostředí se Drizzt nacházel, až se mi svým způsobem hnusilo. Nicméně právě to mě na knize hodně bavilo, jelikož jsem byla zvědavá, jak Drizzt obstojí. Ihned po přečtení jsem se musela vrhnout na další díl a chystám se na celou ságu.

InaSeLoki
07.11.2018 4 z 5

Znáte to. Máte kamarádku, která vám každou volnou chvíli s velkou vervou vypráví nebo spíše přednáší o své milované knižní sérii a jejím hlavním hrdinovi. Postupem času vám nabídne, že vám půjčí knihu z té série, aby jste si to přečetli. Že neznáte? Ono to přijde časem možná v podobě jiné vám blízké osoby.
Tak už je to venku, jak jsem se k této knize dopracovala a teď přijde důležitá otázka - Líbila se mi či nelíbila?

Kniha se mi líbila, ale nenadchla mě, ale i přesto chci trilogii Temný elf přečíst celou.
Co se musí autorovi nechat, je popis Menzoberranzanu a vykreslení společnosti drowů. Opravdu bych v takovém světě nechtěla strávit ani minutu.
Překvapil mě seznam důležitých postav, který mám tak moc ráda u divadelních her.
Musím pochválit ilustraci obalu.
Hlavní postava - Drizzt Do´Urden je od začátku svého bytí jiný než ostatní jeho druhu, což značí, že to nebude mít lehké v budoucnu. Má své zásady a hnusí se mu způsoby a pravidla světa, do kterého se narodil. To, že mu půjde o život ve společnosti protkané intrikami, podlostí a zradou, žijící ve víru věčného mocenského soupeření jednotlivců a hlavně rodů ve jménu bohyně Lloth, je jisté a nevyhnutelné.
Drizzt je super postava, ale více jsem si oblíbila postavy Zaknafeina a Guenhwyvar.
Při čtení jsem si nemohla pomoct, ale Drizzt mi přijde jako jméno pro křečka nebo morče, tím nechci napsat, že si ho tak představuji. Nic proti němu. A jméno Masoj mi neustále evokovalo slovo masaj, ale také nic proti postavě.
Děj byl celkem předvídatelný, karty byly do jisté míry více poodkryty na můj vkus. Pro mě tomu chybělo takové větší tajemno, tajemství, překvapení. Akci jsem si užívala.
Hledáte světlo. Omyl, najdete temnotu, ale i v temnotách světlo může vzplát...
Hledáte emoce. Jo, emoce to má v přiměřeném množství. Autor se mě nepokusil rozbrečet ani mě dohnat k ukašlání se k smrti pomocí smíchu jako jedna nejmenovaná autorka. Z čehož usuzuji, že je kniha bezpečná pro čtenářovo zdraví.

Hledáte hrdinu, který je ochoten vzdorovat tomu, co by mělo být jeho přirozeností, i kdyby měl jít cestou svého života sám a do neznáma. Tak to jste na správném místě nebo přesněji u správné knihy.

Eillen
25.10.2018 4 z 5

O knize jsem věděla od přítele jen to, že ji mám zkusit a že je braná za velmi dobrou. Dlouhou dobu jsem kolem ní kroužila a nakonec po ní sáhla a to jen proto, že jsem měla náladu začít číst něco delšího a při pohledu na obálku jsem prostě neodolala. A protože jsem netušila do čeho jdu, byla jsem mile překvapena.

Menzoberranzan byl vykreslen tak podrobně, že jsem měla pocit, že se v něm opravdu nacházím. Uskupení, kde vládnou ženy a muži jsou pouze tolerováni (když mají to štěstí), bylo pro mne novinkou. A přesto že se už od začátku dalo očekávat, že Drizzt bude mít problém zapadnout, musím autorovi poděkovat za postavu Zaknafeina - bílé ovce mezi temnými elfy...

Po knize doporučuji sáhnout v sobotu dopoledne, ale pouze za předpokladu, že celý víkend nikam nemusíte a nikdo po vás doma nic nebude chtít, protože se od ní nebudete moci odtrhnout.

Jednu hvězdu dolů dávám za krátké vpisky Drizzta z budoucnosti vzpomínajícího na své dětství - čtenář se tak nedokáže plně o Drizzta bát, když ví, že to přežije.

Cibulek
03.06.2018 5 z 5

Drizzt je super, čtenář mu musí držet palce. Kniha se čte úplně sama. Odrostl jsem na Icewind Dale,apod. tak je skvele potkávat všechny ty fantasy rasy.

Sharpo
27.04.2018 5 z 5

První díl Legendy o Drizztovi se mi jakožto fanouškovi DnD četl vážně skvěle. Je to super náhled do temného světa drowů a jejich chaotického a zvrhlého života. Rozhodně doporučuji a lituji snad jen toho, že jsem se o knihách dozvěděl teprve teď. Ještě bych rád dodal, že jakožto příležitostnému čtenáři se mi to četlo velmi dobře, díky krátkým kapitolám, po kterých jsem si vždy mohl dát pauzičku.

Morgana
11.04.2018 3 z 5

Po přečtení ságy Ledu a ohně je moje hodnocení asi trochu nefér, ale i tak mi první kniha přišla slabší. Nic to ale nemění na tom, že se mi líbila.

Aki12
28.09.2017 5 z 5

Úplně první setkání s Drizztem jsem zhltnul za 7 dní. Salvatore mě hned překvapil a uchvátil líbivým hrdinou a světem Temných říší. Jeho kniha má pro mě všechny důležité fantasy prvky! Proto jí doporučuji všem lidem, kteří chtějí žít ve světě fantasy.

Sási
04.04.2017 5 z 5

Úžasně zpracovaný svět plný intrik, zla a bojů o moc. Dlouho jsem hledal fantasy, které mě naprosto pohltí od začátku až do konce a konečně jsem ho našel. Salvatorův rukopis mi opravdu sedí a postavu Drizzta si nelze neoblíbit. Jsem rád, že je Salvator velice aktivní autor, protože tenhle spisovatel si místo v mé knihovně určitě zaslouží.

Cryptkeeper
31.03.2017 5 z 5

Úžasná kniha! Naprosto parádní vykreslování prostředí,lokací a charakterů. Autor naprosto vtáhne čtenáře do ponurého světa Menzoberranzanu a jeho nebezpečného okolí plného intrik a lží. Tak neváhej a čti!!! ;)

jan14s
23.03.2017 5 z 5

Velmi se mi líbilo. Sledovat Drizztovo dospívání v krutém světě Drowů bylo zajímavé.

PeťkaW.
21.03.2017 4 z 5

Hodně zvláštní počin. Děj není nijak převratný. Vlastně se v celé knize neděje nic extra zajímavého. Žádný epický příběh plný putování, žádný boj "dobré" strany proti "zlé, který vyvrcholí v zuřivé závěrečné bitvě, jež má rozhodnout o osudu světa... A i přesto se Temný elf výborně čte a dokáže zatáhnout do děje. První stránky jsou trochu matoucí kvůli velkému množství krkolomných jmen, ale čtenář se po chvíli zorientuje. Užívala jsem si nový pohled na svět temných elfů, jejich složitou hierarchii, zvyky a systém. Celý svět byl výborně promyšlený a propracovaný a to posouvá celý příběh o stupínek výš. Těším se na další díly.

trudoš
17.02.2017 3 z 5

Kromě toho, že byl děj k uzoufání předvídatelný, mě dost iritovala řemeslná šablonovitost, což ještě podtrhují všechna dostupná klišé, ke kterým se R. A. Salvatore aktuálně dostal. Samotného Drizzta Do'Urdena formuje dle vlastní potřeby, přičemž svým záměrům přizpůsobuje i společnost, ve které hrdina vyrůstá, aniž by to mělo jiný smysl, než obdobu laciných světelných efektů. Ale protože se jedná o úvod, je nasnadě, že se autor teprve zahřívá. Tedy doufám.
Rozhodně bych jinak nerad vyprávění upřel kouzlo dobrodružství, které jde přímo za svým cílem. Taky je tu pár moc pěkných nápadů, které však vyniknou spíše díky ilustracím Todda Lockwooda dohledatelných na netu, než pro literární um spisovatele. Ale autorství je jeho, o tom žádná. Ovšem Drizzt jako takový je pro mě prozatím zklamáním. Prototyp dokonalého rozervance, který je zajímavější v představách, než na stránkách románu, páč - jak je u těchto zádumčivých patronů zvykem - mu chybí smysl pro jakýkoliv humor a všechno bere moc vážně.

hana4834
01.12.2016 2 z 5

tato kniha mě moc neoslovila naštěstí jsem ji nečetla jako první. podle mně je moc temná a na táhlá ty emoce jsou přehnaný.

woodward
14.09.2016 3 z 5

Neuchvátilo mě to. Uznávám, že je v tom leccos nového a zvláštního, a zkusím další díly, třeba se to zlepší. Ale celej ten základní koncept - ve zvrhlé společnosti sloužící zlé, vraždící bohyni, vyrostl slušný, nevinný hoch - mi trochu připomíná Cimrmanovo vyprávění o tom, jak se v rodině chudých přistěhovalců narodil bohatý hrabě Nikolič.

Taji
29.03.2016 5 z 5

Tak jsem se zařadila mezi nejnovější fanynky této dokonalé záležitosti. Uff, tak "krásně" prosakující emoce mi daly zabrat.

borknagar
02.01.2016 5 z 5

Vstup do světa temných elfů mě mile překvapil. Lehké fantasy s dobrým příběhem, nápadem a dějovým spádem. Postava Drizzta super. Skvělá kniha na cesty, u které nemusíte přemýšlet, ale jen se bavit dobře vymyšleným světem.....

Mortiis
15.05.2015 5 z 5

Prvú knihu o temnom elfovi Drizztovi považujem za najlepšiu z celej série. Mocenský súboj drowých rodov v Menzoberranzane dostane každého milovníka temnejšej fantasy (aj keď celá séria je viac menej lajtová). Navyše Drizzta som si obľúbil už počas hrania Baldurs Gate, keď som ho zákerne zabil pri masakrovaní chudákov gnollov :)

lucie.8
21.06.2014 4 z 5

Pěkný začátek série. Fascinoval mě mocenský boj ve světě temných elfů.

Lenny33
06.02.2014 5 z 5

Krásná a výjimečná fantasy jejíž čtení mě naprosto pohltilo a na knihu jsem musela pořád myslet. Je to nevšední, dobře napsané. Pro mě lepší i než Hra o trůny.
Těším se na další díl. A další, další, další... :)

Walkyrka
24.09.2013 5 z 5

Mrzí mě, že se o tomto skvělém spisovateli málo mluvilo a mluví. Salvatora, společně s Martinem řadím mezi své oblíbence. Nejenom román Domovina, ale i ostatní knihy stojí za přečtení. Miluji fantasy a zde se jedná o opravdu dobře napsaný příběh. Salvatore jako většina spisovatelů fantasy čerpá ze zážitků od stolu Dungeons and Dragons, což bývá velice zábavné a tak kniha nepůsobí vůbec strojeně a člověk se u ní prostě nemá šanci nudit. Mé hodnocení je 6/6. Stojí za to.