Ezopovy bajky

Ezopovy bajky https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23447/bmid_ezopovy-bajky-64298a6e50136.png 4 330 40

Příběhy moudrého vypravěče Ezopa, řeckého otroka, který žil před dvěma a půl tisíci let. Prémie 13. ročníku edice Máj. 23-120-75

Literatura světová , Povídky , Pro děti a mládež

Vydáno: , Mladá fronta

Aesop's Fables , 1557

klmonkaa
klmonkaa
25.01.2023 5 z 5

Nachádzame sa v dobe, kedy by mal každý jeden človek povinne čítať Ezopove bájky. :-) A to opakovane!

Clivicus
Clivicus
06.08.2022 5 z 5

Æsopovy bajky jsem četl velmi mlád. Tehdy mě bavilo je číst, ačkoliv ponaučením jsem mnohdy nerozuměl. Člověk již trochu starší je rád, že jej Æsop doprovázel za mlada, chápaje už význam všech strastí a lstí toho dobytka a zvěře. Myslím, že spravedlivě činím, přiřknu-li mu titul filosofa, jen milovník moudrosti by ji totiž tak živě viděl v přírodě a jejích bytostech.
Měl-li bych děti, předložil bych jim to k čtení co nejdříve.

Usire
Usire
25.01.2021 4 z 5

Četl jsem několikrát (poprvé jako žák základky, pak jako student SOŠ, student VŠ a nakonec jako rodič a pracující člověk) a pokaždé jsem si vzal něco navíc. Člověk se pobaví a poučí zároveň.

Dorota09
Dorota09
13.01.2021 5 z 5

Bajky byly dobré a ráda jsem si je přečetla i když to není zrovna typ knížek po kterých bych šáhla.

Knišíl
Knišíl
13.12.2020 5 z 5

Krásná a poučná četba. Ezopovy bajky jsou zářným příkladem morálního nikoliv moralistního umění. Nejsem si toliko jist, na kolik jsou tyto bajky v tomto provedení vhodné pro opatrností zhýčkaného dětského čtenáře, když hlupáka jelena sežere lev, avšak spočítá si orgány, mozek jelena chybí, ten sežrala liška, jež jelena lvovi do pasti nadvakrát nahnala, a mozek jeho pak sama sežrala. Lvovi liška odpoví, že jelen mozek neměl, ať ho nehledá, vždyť hlupák to byl, když nadvakráte do pasti lvové skočil. Nekorektní a surové, přesně tak, jak by to mělo být, a dítě se aspoň naučí, že je lepší nebýt hlupákem, jenom se nebát svazujících konvencí dnešní rádoby ochranářské společnosti té naší Cancel kultury, páč pak by hlupák nebyl potrestán, přece za to nemůže, že je hloupý, a vyhřezlé vnitřnosti v dětské knize? To už vůbec ne.

Leona333
Leona333
24.03.2020 5 z 5

Ezop, ve své době velice moudře a rafinovaně zachytil skrze některá zvířata a přírodu, charaktery nás lidí. Pes a ovce, Lev a myš, Havran a páv, Liška a hrozny a mnoho dalších bajek, které jsou čtivé a oblíbené i dnes. Za sebe mám nejraději bajku Blecha a velbloud. : )

Simikik
Simikik
15.10.2019 5 z 5

Uplne jsem zapomnela jaka basen je.. je dobre si pripominat!

ComposeAdela
ComposeAdela
21.07.2019 4 z 5

V některých případech větší drasťák, než jsem očekávala. Ale musím přiznat, že jsem se docela bavila.

Pája20
Pája20
24.05.2019 2 z 5

Vcelku nebylo to tak špatné některé bajky se mi líbily..

Filip555
Filip555
05.05.2019 5 z 5

Osobně si myslím, že Ezopovy bajky by si měl každý alespoň jednou přečíst. V tomto literárním žánru těžko najdete konkurenci.

25.11.2018 4 z 5

Po knížečce jsem sáhla cíleně kvůli čtenářské výzvě. Bajky byly zmiňované ve sbírce povídek Jen zvířata, která mě hodně nadchla a zanechala ve mě silný čtenářský zážitek. V knize Jen zvířata bylo odkazováno na řadu knih a Ezopovy bajky je pouze jedna z těch, po které jsem sáhla.

Samozřejmě, knížka je klasika, kterou okrajově zná určitě každý. Já znala spoustu bajek, ale na druhé straně tam bylo spoustu bajek, se kterými jsem se nikdy před tím nesetkala. Celkově bych řekla, že některé byly opravdu dobré, některé o něco slabší. Ale nic to nemění na tom, že každá bajka v sobě nese poučení, které je platné i v dnešních dobách. Přesto jsem si říkala, že být v knize stránek o něco víc, asi bych se už pomalu začínala nudit.

09.09.2018 3 z 5

Bajky byly krátké, ač (díky staré češtině) poměrně náročné čtení. Některé bajky si pamatuji již od dětství (např. Havran, sýr a liška, O neposlušném kůzleti nebo Čáp a liška) a tak pro mě bylo dílo příjemnou melancholií...

03.09.2018 3 z 5

Bajky byly příjemné a krátké čtení, ač se zde čtenář musí poprat se starou poetickou češtinou. Několik bajek převzala i česká literatura a znám je tedy od dětství (např. Havran a liška, Kůzla a vlk nebo O čápovi a lišce). Spousta příběhů poukazuje na rozdílnou mentalitu v různých dobách a kulturách a tedy spousta z nich již není aplikovatelná do naší doby, nicméně přenést se opět do antické školy a nechat se Ezopovými bajkami učit neoblbnout se mazanějšími lidmi je příjemná zkušenost

Madli
Madli
05.08.2018 5 z 5

Tato kniha s bajkami je moje nejoblíbenější. Čtu ji pořád dokola a nemůžu přestat. Ezop má fakticky moc zajímavé příběhy.

Annkag
Annkag
15.04.2018 3 z 5

K tejto knižke som sa vrátila prednedávnom keď som ju čítala dcérke.Páči sa mi ako sú príbehy napísané a majú v sebe poučný odkaz.Pretože to v dnešnej dobe vo výchove chýba.

Zikus
Zikus
27.03.2018 3 z 5

Některé bajky jsou naprostá hovadina dokazující debilitu člověka.

Hoshi
Hoshi
20.03.2018 5 z 5

Příjemné, oddechové a stále aktuální příběhy s ponaučením nejen pro děti. Mohu jen doporučit :)

29.01.2018 4 z 5

Tlapka
Tlapka
08.11.2017 5 z 5

Miniaturky, ve kterých je toho strašně moc. A srozumitelně.

kantorka
kantorka
19.10.2017

dobře se čte doporučuji jako povinou četbu