Cikáni

Román Cikáni vznikl roku 1835. Je jedním Máchovým dokončeným románem. Děj se odehrává v romantickém údolí pod hradem Kokořínem a v Itálii. I v tomto románě je Mácha mistrem v líčení krásy přírody. Základem vypravování jsou osudy hraběcího levobočka, který se dostal mezi cikány a byl jimi jako cikán vychován. Kromě toho je tu historie hraběte Valdemara a Angeliny, jeho milenky, jež zešílí, cikána Giacoma, dříve benátského gondoliéra, který se dostal mezi cikány a bloudí světem, aby se pomstil únosci své milenky, a pomatené židovky Ley. zdroj: http://knihy.abz.cz/prodej/cikani...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/27802/cikani-suG-27802.jpg 3.6105
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Michal Zítko - Otakar II.

los

...i když, co se autorství týká...?!

kalimero007

Nečekala jsem tak krásné vylíčení příběhů. Zajímavé zápletky.

Oleg_Kabelac
14.11.2017

Dokonalá těžební činnost smyslového romantismu v oblasti Kokořínska. Povinnost pro každého turistu citu!

tester
15.05.2017

Audioknihu Cikáni považuji podle mého vkusu za nejlépe namluvenou knihu.

janadibelkova
13.05.2017

Velmi mile mě kniha překvapila, oproti Máji, který je mnohem lépe hodnocen, se četla mnohem líp..zajímavý příběh, krásné citáty, proč ne?

PeťkaW.
21.03.2017

Asi budu znít jako barbar, ale Mácha je podle mě jedním z nejvíce přeceňovaných českých autorů. Upřímně mě nikdy jeho díla nikdy nepřišla ani tak zajímavá, ani natolik kvalitní, aby se musel na základních školách probírat už od 4. třídy a aby jeho knihy byly ve všech seznamech povinné četby. Máj je krásná báseň, obdivuhodná, a líbí se mi. Ale zbytek Máchových děl mi nikdy k srdci nepřirostl...

Stolda
06.02.2017

Ne vždy jsem zastánce audio knih, ale v tomto případě u mě vyhrála audio kniha. Nejprve jsem knihu četl a nedočetl, pak jsem slyšel nahrávku a to bylo snad úplně jiné dílo. Poté jsem se ke klasickému čtení vrátil a knihu v jednom zátahu dočetl. Už jen to, že jsem slyšel sám sebe s tou správnou intonací k dobru celé pozdější četby.

Damato
30.01.2017

Roozervanost Máchy,to je to co jsem od Máchy čekala a dočkala se i v tomto jeho díle. Jestli se chcete se svými ,potažmo jeho- Máchovými emocemi- plácat ode zdi,ke zdi,tak to je čtení pro vás.

lavendy
07.11.2016

Úplná nádhera! Kdo by to řekl?

Beltrix
15.07.2016

Naprosto dokonalé líčení přírody, velmi intenzivní příběh a jeho prožívání, zajímavé postavy a jejich osudy. Rozhodně skvělé čtení.

tester
23.11.2015

Má v dnešní době Mácha nějakého autora který se mu aspoň zdaleka přibližuje? Odhaduji že v dnešní citově chudé a zploštělé době se moc autorů vnímavých tak jako Mácha neexistuje. Kromě toho asi nejsou ani témata a příběhy, které by se daly podobným způsobem zpracovat. Ono ani ti dnešní cikáni nejsou už tak citově vybavení jako za starých časů. Kdo osobně zažil ty staré klasické cikány jezdící s cikánskými vozy atd. má z prožívání knihy mnohem víc. Dnešní čtenář se těžko vžije do situace kterou nezná, kterou aspoň z části nezažil a neviděl. Když už jsem to tak rozvedl tak se mně zdá že dnešní lidé jsou citově chudší než starší generace.

jaryn
22.11.2015

Téma otcovraždy nedalo Máchovi evidentně spát... Už jenom vzhledem k jeho věku je to úžasné dílo, a to jak strhující atmosférou, tak důmyslnou kompozicí.

Angie91
19.10.2015

Zajímavé je, že Mácha popisuje "cikány", kteří (alespoň podle dnešního světa) nejsou cikáni! Ale to je spíš jen na zamyšlenou, i když bych o tom někdy ráda vedla na univerzitě debatu :) ... Máchu jsem nikdy z jistých důvodů nedocenila, a myslím, že jeho báseň Máj, je až absurdně přeceňovaná, ale tento román byl opravdu příjemnou změnou.

annihilation
26.03.2014

Mácho, Mácho, co to je za paskvil? Jak básník, co napsal něco tak krásného, čím je Máj, mohl vytvořit něco tak nudného? Próza mu očividně vůbec nesvědčí, jeho popisy jsou kostrbaté a často uměle useknuté - při popisování krajiny různými přízvisky na konci dodá "atd." a tím jeho líčení skončí, takže kontrast krajina/člověk zmizí neznámo kam a zbudou jen prázdná slova. A je to velká škoda - v díle jsou opět patrné klasické motivy profilované do ubohých lidských osudů, jen jsou pohřbené hluboko pod mdlou půdou...

Natique
19.03.2014

Překrásné dílo. Nádherné líčení přírody, poeticky vyprávěný příběh. Nešťastná láska a vykonaná pomsta, zatracený syn, nepoznaný otec, nevěrná milenka, smrt milence. Kdo četl Máchův Máj, nemůže si nepovšimnout určitých podobných rysů, a to nejen co se dějové linie týče, i v tomto díle lze najít například prvky vlastenectví.

mcleod
19.02.2014

Výborný romantický příběh, který ve svém ději i v přiblížené atmosféře velmi připomíná nejgeniálnější Máchovo dílo Máj. Autorem zajímavě a intenzivně představený tragický rozervaný příběh plný napětí se odehrává v romanticky popsané krajině s klasickým důrazem na její temné a skličující stránky. Jde zkrátka o klasické romantické dílo, další z důkazů postupně se rozvíjejícího Máchova umu a geniality, které musí fascinovat snad každého romantika.

Graine
16.08.2012

Krásné líčení přírody. Krajina – dotváří děj, není pouze kulisou příběhu, ale odráží pocity

VerčaP
27.06.2011

já poslouchala audio knížku a mohu vřele doporučit :-)

Beranka66
06.05.2011

Měl radši napsat Máj II.

Breburda
09.03.2011

Dojemný příběh plný náhlých zvratů.