PeťkaW. PeťkaW. komentáře u knih

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Na můj vkus bylo v knize až moc politiky. Občas jsem se ztrácela v tom, kdo koho zradil, kdo je s kým ve spolku... Hodně postav, hodně jmen, málo místa na zapamatování si všech. Ale ve výsledku se dalo v knize docela zorientovat a i když člověk na pár stránkách tápal, o několik stránek dál pochopil, nebo si alespoň udělal dobrý přehled. Těším se, až se pustím do dalšího dílu. Jsem zvědavá, jak se všechno vyvrbí. Sapkowského styl vyprávění mi opravdu sedí a užívám si ho, stejně jako příběh samotný.

Čarodějka Jennifer Čarodějka Jennifer Elaine Lobl Konigsburg

Teď s odstupem tolika let si říkám, proč jsem tuhle knížku vůbec četla. Ale v těch 13 to nebylo nejhorší počtení. Docela mě kniha bavila, ale už i v tom věku jsem věděla, že je to knížka sice čtivá, ale bez valného děje a myšlenky.

Čaroděj Čaroděj Michael Scott

Scott rozehrál opravdu fascinující podívanou... pardon, počtenou! Volba historických i mytologických postav je úžasná a už jen díky nim stojí za to příběh číst a kniha vás neustále drží v lehkém napětí z toho, kdo další se objeví dál a jakého bude charakteru. Druhý díl drží laťku prvního a možná ji ještě o kousek zvedl. Akční scény jsou propracovanější, stejně tak charaktery postav (obzvlášť zvědavá jsem na vývoj Machiavelliho a Johse) a jejich vzájemné propletení. Trochu ironií je, že se vlastně vůbec neřeší základní zápletka - ukradený Kodex a probuzení starých bytostí - a autor ji pořád jakoby záměrně zdržuje a obskakuje. Výjimečně to ale vůbec není na škodu, spíš naopak a jsem zvědavá, co bude následovat...

Broučci Broučci Jan Karafiát

Krásný poetický příběh. Bohužel já vždycky skončila u té pasáže, kdy se z Janinky stala po kruté zimě sněženka. Moje dětské srdíčko a hlava to nějak nechtěly přijmout a přišlo jim to až dost drsné na to, že jde o pohádku. Ale jinak jsem měla jejich příběhy moc ráda a kdykoliv jsem viděla nějakého broučka, tak jsem si představovala, že je to ten z knížky, což je pro dětskou fantazii velké plus :)

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

U předchozích dílů jsem nerozlišovala první a druhé díly, protože jsem vždy četla vázanou edici, ve které byly spojené dohromady. Tentokrát ale byl rozdíl mezi první a druhou polovinou knihy tak výrazný, že by si každá zasloužila komentář zvlášť.
První díl byl totiž opravdu neskutečně vleklý. Žádná akce, žádný zvrat a skoro ani žádný příběh. Všechno se táhlo a ubíralo pod popisem krajinek a okolního prostředí, což celý děj zbytečně zbrzdilo a knihu natáhlo možná o dobrých sto stránek. Mám ráda detaily a propracovanost, ale tady bylo všeho až moc a kniha místy vážně nudila...
Naopak u druhé poloviny Martin upustil od popisů krajin, líčení historie i heraldiky a konečně se zaměřil na děj, což se ihned podepsalo na čtivosti, zajímavosti a poutavosti. Prokousat se první polovinou knihy byl boj... číst druhou polovinu byla radost. Parádní vývoj postav, překvapivé momenty, napínavé chvíle, masakr většiny hlavních postav a konečně nějaký posun v ději. Rozhodně jde zatím o nejlepší díl/část, která mě opravdu bavila a četla jsem ji s chutí. Krom toho jsem konečně dohnala seriál, takže se těším na další díly dvojnásobně.

Blonďatá Kerolajn Blonďatá Kerolajn Ivona Březinová

Jako asi čtrnáctiletou mě kniha docela bavila. Je v ní plno vtipných pasáží a hlášek. Příběh takový ničím extra originálním neoplývá, ale číst se to ve volných chvílích dá. Občas mi přišlo zapojení osudů K. Světlé do textu dost násilné a zbytečné, ale to je jen můj osobní názor a někomu se to může naopak líbit.

Blbej fór Blbej fór Lenka Lanczová

Upřímně - děje všech knih této autorky, které jsem přečetla, mi po těch x letech docela splývají na to, abych je mohla nějak objektivně okomentovat. Tuhle knihu si ale pamatuji docela dobře a musím říct, že ji beru jako jednu z těch slabších. Námět byl sice konečně trošku jinačí, než u zbytku knih, což oceňuji, ale neoslovilo mě provedení a styl psaní.

Básně noci Básně noci Vítězslav Nezval

Básně v této sbírce plně vystihují myšlenky surrealismu. Jelikož jsem tento směr nikdy nějak zvlášť nevyhledávala, neoslovilo mě nějak extra ani toto dílo. Aby člověk plně pochopil veškerou hloubku, musí mít neobyčejný přehled o všem možném (od antiky, latiny, přes československé dějiny, až po vlastní život autora a spoustu dalšího). Podivuhodný kouzelník je ale báseň skutečně výjimečná, která nutí k zamyšlení a kterou hodnotím jako nejlepší z celé sbírky.

Balady a romance Balady a romance Jan Neruda

Neruda zkrátka umí a tato sbírka mi přijde jako jedna z nejstravitelnějších. Líbí se mi fantazie a originalita, kterou tu musel básník použít.

21.03.2017 3 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Neobyčejně milé rozšíření základní ságy o Harrym Potterovi, které musí potěšit každého jeho příznivce. Člověk na ni nesmí nahlížet jako na samostatnou knihu, protože pak by její hodnota rapidně klesla. Nejde zase o tak propracované dílo a mezi nejoriginálnější se taky určitě nezařadí. Jako doplnění základního příběhu je to ale velmi dobrý nápad, který se výborně čte, u kterého se člověk výborně pobaví a nad kterým znovu a znovu musí žasnou a obdivovat autorčinu fantazii.

Babička Babička Božena Němcová

Za přečtení Babičky by se měl dávat metál. Opravdu nechápu, proč zrovna tenhle titul je v povinné četbě snad na všech školách, když autorka napsala i lepší a záživnější knihy. Babička je tak idylická a naivní, až to bolí. Ano, bylo by krásné, kdyby se měli všichni rádi, všechno by fungovalo a nebe bylo bez mráčků, jako tady, ale bohužel na mě je to sladké až moc. Každá stránka pro mě byla utrpením a musela jsem se do čtení vyloženě nutit.

21.03.2017 2 z 5

Astrologie, trable a láska Astrologie, trable a láska Jitka Sani (p)

Co k tomu říct? Prostě romanťárna pro náctileté. Problém ale je, že tahle kniha mě ničím neoslovila a nezaujala, ani když mi bylo těch počátečních náct, takže se asi někam vloudila chybička...

21.03.2017 1 z 5

Annejet má problémy Annejet má problémy Miep Diekmann

Vtipné znázornění každodenních problémů a starostí puberťácké holky. Nebyla to rozhodně nejhorší knížka jakou jsem četla, ale že bych ji doporučila dál, se také říct nedá. Je to zkrátka kniha, kterou si přečtete a po měsíci nevíte, o čem byla. Alespoň já jsem to tak vnímala, a to už někde v těch třinácti letech, kdy se mi kniha dostala do ruky.

Aliance Aliance Veronica Roth

Abych byla upřímná, čekala jsem od téhle série něco úplně jiného. První díl se tvářil spíše jako akční fantasy a já doufala, že se v podobném duchu ponesou i pokračování. Místo toho jsem dostala přehršel nepromyšleného a nepropracovaného sci-fi, což bylo poměrně nepříjemné překvapení. Knihy jsem dočetla vlastně jen z jediného důvodu - nesnáším rozečtené série. První díl byl dobrý, ale následující dva díly pozitivní dojem zabily. Nedoladěné, zmatkovité, nedotažené, nelogické... a kupa dalších a dalších "ne-". Za celou dobu jsem si nebyla schopná vytvořit k většině postav nějaký vztah a když už jsem si ho udělala, tak je autorka nechala naprosto zbytečně zemřít. Veronica Roth se měla držet rozjetého konceptu a zbytečně nezabředávat do utopických myšlenek a postapokaliptických teorií. Zklamal mě i závěr, i když byl dost předvídatelný. Jedno velké patetické gesto hlavní hrdinky totiž 3 celé knihy opravdu nezachrání a ještě patetičtější truchlení jejího přítele, také ne. Věřím, že si série o Tris najde hodně fanoušků, ale já se k ní rozhodně vracet nebudu a musím říct, že tohle je opět vzácná výjimka potvrzující pravidlo, a to sice v tom, že film je lepší než kniha.

Alchymista Alchymista Michael Scott

Už od malička mám velkou slabost pro všechny možné mýty, legendy, báje a především pro starověký Egypt a celkově archeologii, takže kombinace toho všeho ve fantasy příběhu mě zákonitě strhla. Scott výborně skloubil i zdánlivě neslučitelné a s historií i životy bájných i historických postav si opravdu vyhrál. Líbí se mi, že prostě jen nesedl a nezačal psát, ale dal si tu práci s hledáním reálných míst a všech legend. Jeho podání fantasy světa je neotřelé a zatím se ke mně nedostala žádná podobně pojatá kniha. Samozřejmě jako každá kniha má i Alchymista svoje slabší stránky (např. začátek knihy působil strašně amatérsky a laicky zpracovaný), ale pozitiva je dle mého názoru zdatně převyšují, takže se dají přehlédnout. Děj odsýpá, je akční, nikde nedrhne a nenudí, což je zázrak vzhledem k tomu, že je celý příběh knihy nahuštěn do dvou dnů. 4 hvězdičky dávám víceméně jenom proto, abych měla rezervu na další díly. Někdo se nudil a čekal víc, já byla nadšená...

366 pohádek na dobrou noc 366 pohádek na dobrou noc kolektiv autorů

Jedna z nejkrásnějších pohádkových knížek, která se mi kdy dostala do ruky. Jako malé mi tyhle pohádky mamka četla každý večer. Rozdělení příběhů na jednotlivé dny v roce je velmi originální, ale pochybuju, že by kniha na celý rok skutečně vydržela. Alespoň tedy já škemrala vždy alespoň o tří denní dávku ;). Hajadánovy povídačky obsahují jak klasické pohádky typu Popelka, Růženka, Zlatovláska, ale i spoustu nových a neznámých příběhů, které upoutají. Všechno je doplněno krásnými obrázky, kterých je často několik na jedné stránce.

21.03.2017 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

1984 je bezesporu úžasným dílem, které v sobě skrývá obrovskou pravdu, životní moudrost a myšlenkovou vyspělost autora. Je úžasné, jak dokonale Orwell vykreslil techniky diktátorských režimů (především komunismu), když s ním ještě sám neměl žádné zkušenosti. Nedivím se, že si někteří lidé myslí, že byl schopný cestovat časem a viděl komunistickou budoucnost, protože některé detaily jsou vážně zarážející. Nicméně... kniha se čte dobře, i když některé do děje vložené úřední zápisy a úryvky z knih působí občas trochu nudně a zbytečně odvádí pozornost od hlavního děje. Na druhou stranu je pravda, že bez nich by náš pohled na Oceánii asi nebyl úplný. Přiznám se, že prostřední část mě opravdu nebavila a do čtení jsem se musela často nutit. Závěr ale veškeré záporné pocity odsunul do pozadí a zbyl jen skvělý zážitek.

Ledový zámek Ledový zámek Tarjei Vesaas

Díky této knize jsem asi ve 12 letech začala číst. Její příběh mě naprosto odzbrojil. Vše je podáno dětským dětským pohledem, ale přitom jazyk knihy je více než dospělý. Skvělá kniha jejíž hloubka je obdivuhodná.

21.03.2017 5 z 5

Kupec benátský Kupec benátský William Shakespeare

Pro mě je Kupec benátský mnohem lepším a zajímavějším dílem, než stále opěvovaný Romeo a Julie. Je mnohem plastičtější, má víc rozměrů, rovin... je sice něčím typicky Shakespearovský, ale něčím mi přijde naprosto odlišný od zbytku jeho děl. Žádný dramatický konec, kdy poumírá půlka postav, a přesto je děj dostatečně napínavý na to, abyste trnuli a prožívali osudy postav spolu s nimi.
Výjimečně se v tomto případě povedl i film, který rozhodně doporučuju. Je úžasně natočený. Už jen to herecké obsazení...

K moři K moři Petra Soukupová

Je až neskutečné, kolik životů a osudů jde rozpitvat na 200 stránkách a kolik emocí a dojmů ve mně kniha vyvolala. Autorka použila velmi zvláštní a v našich vodách ojedinělý styl vyprávění, u kterého jsem si zpočátku říkala: "To jako budu číst knížku pro děti?" Ale právě tohle zdánlivě jednoduché a prosté vyprávění a styl, neskutečně ostře koresponduje s jednotlivými příběhy, které působí na první pohled hodně obyčejně a svým způsobem i obyčejné jsou. Mohly by se týkat kohokoliv z nás... a právě v tom je jejich síla a poutavost. Do knížky jsem se začetla a po jejím přečtení si řekla: "No sakra!" Věřím tomu, že K moři mi v hlavě zůstane ještě několik dní, což je pro mě důkazem kvalitní knihy. Rozhodně sáhnu i po dalších titulech téhle nadějné autorky.

21.03.2017 5 z 5