Broučci

kniha od:


Koupit

Broučky, jediné umělecké literární dílo Jana Karafiáta (1846–1929), potkaly nejednoduché osudy. Roku 1876 anonymně vyšel skromný, neilustrovaný svazek – tehdy s názvem Broučci pro malé i velké děti – a zapadl vcelku bez povšimnutí. Až teprve po sedmnácti letech knížku objevil a zpopularizoval novinář Gustav Jaroš, který ji označil jako „snad nejkrásnější květ naší české literatury dětské“ a jejího autora nazval „českým Andersenem“. Poetická obraznost Broučků, citlivý přírodní lyrismus a ušlechtilý humanismus si dále uchovávají nepomíjející platnost. I jazykově, svým jadrným básnickým slohem šťastně spojujícím hovorovost lidové řeči s vytříbenými biblismy, je dílo Jana Karafiáta pozoruhodné. Dotisk v r. 2009...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2521/broucci-oQN-2521.jpg 4.2764
Žánr
Literatura česká, Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno, Albatros (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (130)

Kniha Broučci

Přidat komentář
EvikU.
31. července

Má to své kouzlo. Občas jsem viděla jako dítě pohádku. Kniha je lepší. Ale přece jenom je to starší kniha, lépe ji pochopí děti vedené k víře. Ale je miloučká i ta smrt je tam tak hezky pro děti vysvětlena. Takový je koloběh života. Určitě doporučuju.

m_martina
29. července

Kdyby nebylo toho smutku v knížce, dala bych i poslední hvězdu. Jinak si myslím, že příběh není vhodný pro úplně malé děti, pochopí jej až ty větší.


georginaa
22. července

Krásné vyprávění o broučcích. Je dost poukázáno na hodnoty života. Jak správně se rozhodovat, čemu věřit, jak se chovat. Je to přizpůsobeno pro mladě čtenáře, aby pochopili mravní hodnoty člověka, že broučci mají úplně stejné starosti a radosti jako lidé.

Monika1717
20. července

Broučky pana Karafiáta jsem svým dětem nikdy nečetla. Je tam příliš mnoho moralizování, nabádání k poslušnosti a divných dlouhých souvětí. A na konci všichni zmrzli. Proč to nekončí optimisticky jako ostatní pohádky - třeba, že žili až do smrti. Mám z té knížky divný pocit.

hamploka
16. července

Krásná knížka, jen se na dnešní dobu dětem hůře čte. Hodně přímé řeči a modlení. Jinak nádherné příběhy co chytnou za srdce.

vladislav6610
07. července

Život je radost i smutek.

Chesterton
06. června

Milovala jsem scénku s probuzeným Broučkem a maminkou, jenž jde vařit zelnou polévku, kterou jsem jako dítě milovala. Nikdy jsem v dětství nebyla agresivní, ale potkat Janinku, podrazím jí nohu:)) Dnes už nevím proč, ale dobře si pamatuji, jak jsem na tyto pohádky byla alergická:)) Zřejmě určitá forma moralizování mi z toho trčela. Bohužel. Děti mají slušné radary na pravdivost. . . .Jen obrázkovou od pana Hrubína jsem měla ráda, ale Karafiátovy ani náhodou.

Worbitka89
26. května

Skutečně umělecké dílo! Zlatý fond naší literatury.
Jeho krásu podtrhl i černobílý původní serál, končící v nejlepším, na jehož popud jsem knihu začala číst. V knize jsem milovala jména malých broučků. Samotný temný závěr mě, jako dítě, hodně překvapil a rozesmutnil. Při pohledu na sedmikrásky (chudobky) si na broučky občas vzpomenu.

1

Doporučujeme

Povídání o pejskovi a kočičce
Povídání o pejskovi a kočičce
Z deníku kocoura Modroočka
Z deníku kocoura Modroočka
Lichožrouti
Lichožrouti
Ferda Mravenec
Ferda Mravenec