Broučci

Koupit

Broučky, jediné umělecké literární dílo Jana Karafiáta (1846–1929), potkaly nejednoduché osudy. Roku 1876 anonymně vyšel skromný, neilustrovaný svazek – tehdy s názvem Broučci pro malé i velké děti – a zapadl vcelku bez povšimnutí. Až teprve po sedmnácti letech knížku objevil a zpopularizoval novinář Gustav Jaroš, který ji označil jako „snad nejkrásnější květ naší české literatury dětské“ a jejího autora nazval „českým Andersenem“. Poetická obraznost Broučků, citlivý přírodní lyrismus a ušlechtilý humanismus si dále uchovávají nepomíjející platnost. I jazykově, svým jadrným básnickým slohem šťastně spojujícím hovorovost lidové řeči s vytříbenými biblismy, je dílo Jana Karafiáta pozoruhodné. Dotisk v r. 2009 - ISBN 978-80-00-01373-2...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2521/broucci-oQN-2521.jpg 4.2838

Kniha Broučci

Sidonka3

Tato místy až nepříjemně působivá, slavná dětská kniha o rodině broučků nezapře, že byla napsaná farářem. Snad pokaždé, když vidím sedmikrásky, vzpomenu si na ni. Moc se mi líbily ilustrace, nezapomenutelná pohádka. Některé dětské publikace jsem měla raději, přesto se stala neodmyslitelnou součástí mého dětství. Zvláštní, posmutnělá kniha o životě a víře, která asi nemusí sednout každému dítěti. Krtečkovskou, všeobecnou líbivost v sobě nemá.

akdar72

Krásná vzpomínka na dětství...

(audiokniha)
Tato kniha mne naprosto minula, když jsem byla dítě - a nyní nedokážu posoudit, zda to bylo dobře nebo ne. Spíš ale asi ano, protože v dětském věku bych ještě nechápala to, čemu rozumím teď. Audioknihu načetla Naďa Konvalinková, která se svého úkolu zhostila na výbornou a právě její zásluhou jednu hvězdičku přidávám ;-). Příběh jako takový by se mi i možná líbil, ale hodně mi vadilo neustálé moralizování a také opakující se smrt, která je poměrně často nelogická, a ani sám autor nedokáže přesvědčivě vysvětlit, proč k ní v konkrétním případě došlo. Když je někdo potrestán za svou neposlušnost, má to svoje odůvodnění, ale to se zde nestává vždy. Často Jsou totiž potrestáni i broučci, kteří nic neprovedli. A to by se (aspoň v pohádkových knížkách) stávat nemělo. Předpokládám, že malé dítě bude knihu vnímat jinak, pravděpodobně optimističtěji, než jsem ji vnímala já jako dospělý čtenář. Ale nemám důkaz, protože svým dětem (a ani těm od mojí sestry, které jsou ve stejném věku jako ty moje) bych ji nikdy nedoporučila! Večerníčkový seriál ve srovnání s knihou vychází z tohoto klání jako jednoznačný vítěz, protože je mnohem umírněnější. Proto knize dávám pouze tři hvězdičky, dvě za styl psaní, který není úplně marný ;-), a třetí právě za interpretaci audioknihy. Ale už se k ní vracet nebudu a doporučení dát ani při nejlepší vůli nemohu...

Pivka1

Za mě opět krásná knížka, kterou jsem jako dítě milovala a četla a četla. Měla jsem knížku ještě po mamince s modlitbičkami, které se potom někam vytratily a v dalších vydáních již nebyly. Bohužel, synovi už knížka nic neřekla a ani se mu nelíbila.
Spali a spali a spali - dobře se jim to spalo :-)

kristeen

Když trochu upravíte některé obraty a slova, bude knížka po textové stránce srozumitelná i dnešním dětem. Co ale moc nechápou je, proč je vlastně příběh tak smutný? A to je vlastně dobře. V současné záplavě happyendů zapomínáme na to, že proti přírodě někdy bojovat nejde a má svůj pevný řád. Ano, musí se to vysvětlit, ale smysl to má. Pořád.

Fontak

No jo no... To se tak holt někdy stává, že člověk neví co má říct nebo (v tomto mém případě) napsat. Tak napíšu jen - Pane Karafiáte, děkuji.

Lejčís

Pro dnešní děti už je jazyk nejspíš trošku zastaralý, takže by to patrně chtělo nový překlad. Tato kniha je však legenda a věřím, že se ho dočká. Broučky jsem celé dětství poslouchala načtené na CD a dodnes je miluju celým srdcem.. jak jsem byla napjatá a vyděšená při souboji se žlunou.. rozplývala se při setkáních Broučka s Beruškou.. líbí se mi i,jak nenásilně autor zahrnuje základní křesťanské hodnoty, byť nejsem věřící. Nádherná kniha :)

Ann58

Jako dítě jsem přečetla Broučky několikrát. Po mnoha letech jsem ji četla i svým dětem. Ale bohužel je nijak nenadchla. Jazyk už je pro dnešní děti zastaralý, ale já jsem si z nostalgie přečetla znovu a i přes smutný konec se k ní zase jednou ráda vrátím