Balady a romance

Balady a romance https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11937/balady-a-romance-11937.jpg 4 406 46

Tato sbírka básní vyšla poprvé v roce 1883 jako první číslo Poetických besed redigovaných Janem Nerudou. Jednotlivé básně sbírky vznikaly a byly uveřejňovány v časopisech v letech 1875-1883, většina z nich ale vznikla až v 80. letech.

Ignis
12.09.2023 5 z 5

Takhle knížka má jednu zásadní nevýhodu - těch básní je tam málo :-)

Peter74
15.06.2023 5 z 5

Príjemné čítanie.

RonnieSmithx
09.06.2023 4 z 5

Nesnáším, když omylem zabiju svého budoucího zetě.

Legens
05.05.2023 5 z 5

Sice méně známé, ale naprosto stejně hodnotné jako Erbenova Kytice. Ne zcela odkrytý poklad národa, mělo by se to číst a recitovat více.

nevermore3
17.11.2022 4 z 5

Svěží sbírka. Vtipná je zejména báseň o Češích, jak je Karel IV. hodnotí.

"Však jaká země - taký lid!
Vás kdyby učit chtěli všichni svatí,
zda všimnou si jich Češi paličatí -
buď svatý rád, když není bit!"

Clivicus
11.08.2022 5 z 5

Básně moc nečtu, na tento skvost jsem narazil náhodou, a to přešťastnou.
Nerudovy verše, psané ladnou češtinou, v sobě nesou skryté, ale bystrou a otevřenou myslí vnímatelné významy.
Básně jsou sice krátké, leč o to pevněji třímají naše uši.
Zkrátka klenot národa.

rozina351
11.07.2022 5 z 5

Kvalitní a nadčasové dílko, které zaujalo i puberťáky na ZŠ. Já jako správná nerdka jsem ty verše milovala od dětství.

drakamena
01.06.2022 4 z 5

Jedna z našich nejslavnějších básnických sbírek. A osobně se mi moc líbí, protože obsahuje básně různých žánrů, od náboženských, přes mýtické až po historické. Kupříkladu Romanci o Karlu IV. četli nebo slyšeli aspoň jednou v životě snad úplně všichni.

Král Karel s Buškem z Vilhartic
teď zasedli si k dubovému stolu —
ti dva už pili mnohou číši spolu
a zapěli si z plných plic.
»Nuž dej sem zlaté číše, páže,
a nalej vína — dolej výš —
dnes, pane Bušku, čehos zvíš!«
král Karel vesel káže.

Karoley
04.01.2022 3 z 5

Poezii čtu pouze okrajově a tahle sbírka byla pro mě celkem těžko stravitelná, zejména básně s náboženskou tematikou šly naprosto mimo mě. Romance helgolandská a Romance o Karlu IV. se mi líbily asi nejvíc.

Zelený_Drak
10.12.2021 3 z 5

Sbírku "Balady a romance" už jsem v minulosti četla, ale nepamatovala jsem si z ní po mnoha letech nic než docela dobrý dojem. Tentokrát se mi líbily "Balada pašijová", "Romance helgolandská", "Balada zimní" a "Balada stará — stará!". Je ovšem pravda, že až tak dobré jako Erbenova Kytice to zase není.

Lenka4
20.10.2021 3 z 5

Pro hodnocení jednotlivých balad by bylo možné využít celou bodovou stupnici. Pěkná je například Romance helgolandská či Ballada zimní. Žel, s Karlem Jaromírem Erbenem v tomto oboru lze jen těžko soupeřit.

ellypusik
15.02.2021 3 z 5

Neruda je pro mne ceněnou ikonou české poezie 19. století, avšak Písně kosmické mne zaujaly o dost více. Toto dílo není vůbec špatné a některé balady se mi moc líbily, ale znovu bych po verších určitě nesáhla.

rencovav
19.12.2020 4 z 5

Také u Nerudy cítím, že jsem velkou část jeho básní už četla. To asi není překvapivé. Některé balady/romance jsou opravdu ikonické. V čem jsem se v roce 2020 utrvdila? Neruda byl rozhodně lepší básník než spisovatel. Samozřejmě, jen můj názor, který vychází i z toho, že třeba takové Povídky malostranské jsou opravdu sbírka drbů.

Akléda_
25.10.2020 2 z 5

Z téhle knížky jsem si neodnesla vůbec žádné pocity. Už si skoro ani nepamatuji že jsem ji četla. Jednotlivé balady a romance mě nebavily, většinou jsem je nepochopila a i přes to, že je knížka útlá jsem se u ní dokázala nudit.

janadibelkova
22.10.2020 2 z 5

Občas není vůbec špatné přečíst si poezii..

ladyxx
17.07.2020 5 z 5

Sbírka básní vlasteneckých, politických, i jiných. Uchvátila mě romance o Černém jezeře, po jejím přečtení jsem musela knihu odložit, abych vstřebala emoce a mohla se soustředit na další básně. Kromě ní je tam několik dalších zajímavých - zimní, helgolandská, stará.

Ronnie68
08.02.2020 5 z 5

Tyto balady a romance mě opravdu bavily číst, podle mě mají hlavu i patu (pochopí i naprostý laik) a docela je to útlá kniha ...

bankurka
08.03.2019 4 z 5

Překrásná poezie

Briv
24.02.2019 3 z 5

Jelikož doháním povinnou četbu, kterou jsem na střední škole zanedbala, tak se mi do rukou dostala i tato knížka. Přečíst se určitě dá v pohodě, jelikož je opravdu krátká, ani jednotlivé balady a romance nejsou nijak dlouhé. Ovšem přiznávám, že to není čtení pro mě, nijak mě to vyloženě neuchvátilo.

Hani77
10.01.2019 3 z 5

Poezii nečtu, ale "vyhecovala" jsem se k tomuto dílku. Některé balady/romance se mi četly dobře, jiné hůře, ale souhlasím s komentáři níže, že je to krátké dílko, které by mohl zvládnout každý do půl hodinky a že by si ho člověk alespoň jednou za život měl přečíst. Mně osobně se nejvíc líbí Romance o Karlu IV.,, kdysi jsem první sloky uměla nazpaměť, jak mě zaujala :-). Hezká (ale smutná) je Balada dětská, na kterou si pamatuji ze školy, a při čtení jsem zjistila, že jsme četli ještě minimálně Baladu českou a Baladu štědrovečerní. Já jsem byla zvědavá hlavně na Baladu o Černém jezeře, protože jsem tam hodně jezdila v dětství a nyní tam jezdíme každoročně na lyžování. V některých verších jsem to jezero úplně viděla před očima :-). Hezky napsané. Asi tak polovina básní mě neoslovila, ale neodsuzuji je. Jen to není můj šálek čaje.