Pedruska01 Pedruska01 komentáře u knih

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Pořádně jsem netušila do čeho jdu, navíc už od samého začátku mě lehce deptala ta tlouštka knihy samotné. Přiznám se, že jsem se v těch pojmech dobře ztrácela a delší dobu nevyznala. Měla jsem rozhodnuto, že jestli dočtu, kvůli tomu snížím hodnocení. Omyl.
Do knihy jsem se začetla nepopsatelným způsobem, zvykla jsem si na pojmy a nestačila jsem zírat, jak kniha ubíhá. S takovýmhle světem jsem se pořádně ještě nesetkala. Nemůže se tvrdit, že se jedná o duchařinu, tohle je něco víc.
Hrozně se mi to líbilo, Paige byla skvělá, Strážce nepředvídatelný, měla jsem tušení, že bude jiný, ale do poslední chvíle to nebylo poznat, o to milejší, když to přišlo a Nick? Ten mě ze vzpomínek Paige trochu překvapil, ale i tak - tahle věc se mi zdá "otevřená" - chyběla mi tam vysvětlující vzpomínka nebo vyprávění, proto jsem zvědavá, zda se ho dočkám třeba v pokračování, ale jinak samozřejmě báječný muž. Prostě - neměla jsem výtku. Proto plný počet hvězd!
Rozhodně nijak ohraný příběh. Hodně dobře promyšlený nový svět - klobouk dolů před autorkou. Je pravda, že mi to místy něco někde připomnělo, ale nepřišla jsem na to, co.
Tohle je prostě něco pro mě. Nebezpečí/romantika. Těším se na druhý díl a dokonce mohu doporučit. :)

26.07.2015 5 z 5

Tím všechno začíná Tím všechno začíná Robyn Schneider

Hnedle od prvních stran mě kniha k sobě upoutala. Podle řádků, které jsem pročítala, jsem věděla, že tohle nebude jen tak obyčejný příběh. A nemýlila jsem se. Lehce morbidní, nešťastný, realistický, krutý a tragický.
Ezro byl naprosto úžasný hlavní hrdina. Získal si mě okamžitě. Celá kniha si mě získala - skvěle a hrozně rychle se četla a především, já jsem téměř zrozená pro takovéhle témata. Aspoň čtenář žije nohama na zemi, a ne s růžovými brýlemi na nose! Život není pohádka a tahle kniha to jednoznačně dokazovala. Člověk ztrácel pojem o čase, a to už o knize-autorce něco vypovídá.
U Cassidy jsem ani ve snu nečekala, že by se zachovala tahle. Vlastně jsem v závěru ani její chování moc nepochopila.
Po celou tu dobu jsem přemýšlela ohledně toho názvu. "Tím všechno začíná" - ale čím? A kdy to začalo?
Tenhle příběh si zapamatujete. Možná nebudete vědět pořádně proč, ale zůstane ve vás, tak jako u mě. Proto bez debat doporučuji! :)

14.07.2015 5 z 5

Věž zkázy Věž zkázy Michaela Burdová

Skvělá záležitost. Autorka zase dokázala, že bez pokračování to prostě nepůjde. Napnutá, jak kšandy! :D Asi tak jako předchozí díly mě příběh nenechal pořádně v klidu. Kniha se dobře četla a nedala se pustit z rukou, věčně se něco dělo. Autorka má velké plus, že nedala tolika prostoru králi Edrianovi. Nevím, prostě mě ten člověk a to spolu s ním spojené, nějak nebavilo. Místo toho mnohem zajímavější byli cca 3 páry. Důležité a oblíbené postavy. :)
Jedna opravdu nečekaná smrt mě trochu dostala, ale mám takové malé a doufám že reálné tušení, že v posledním díle bude vyvrácena. Také mě zajímá, jak se k tomu postaví Neilin, i když mi to je jasné, přesto konec tohoto pokračování je silně rozporuplný. Slečna Burdová, prostě umí!
Jednoznačně a hrozitánsky se těším na poslední díl, kde doufám, že se dočkám již mnohem většího prostoru pro mého oblíbence Sorgana. :)

06.07.2015 5 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Kniha se dobře četla, byla vtipná i sarkastická - což je super. Příběh byl dobrý, opravdu mě fascinuje, jak autor dokáže vlastně z tak jednoduchého příběhu vytvořit něco tak velkého. Dokáže do "ničeho" vpravit velké věci. Vždy se soustředí na něco, co by předal dál a do toho ty hluboké myšlenky - obdivující.
Styl i hlavní hrdina se mi hodně líbil. S postavami jsem neměla nijaký problém, jen mě trochu hlava nebrala právě Aljašku, její chování. Svými náladičkami mi i lezla na nervy. Vím, to co se jí stalo jí muselo poznamenat, chápu, ale prostě, byl to cvok. Případ vyřešen a přesto se mi to nezdá.
Samozřejmě knihu nemůžeme srovnávat s Hvězdami, to je nebe a dudy. Tady jde o tenhle příběh. Tak do 3/4 se mi to moc líbilo, přiznávám, že ta smrt tam byla hodně nečekaná. Věděla jsem, že něco přijde - šokujícího, ale tohle? Ta poslední 1/4 mi přišla kapku zdlouhavá, protahovaná, horší. Však celkový dojem na knihu mám kladný. ;)

30.06.2015 4 z 5

21. den 21. den Kass Morgan

U tého knihy opravdu váhám nad hodnocením, jelikož mě nedokázala tak strhnout tako první díl. Dala bych možná tak 3,5 hvězdy. Ano, sice se už od samého začátku "něco" dělo, ale mě to přišlo jako hodně pomalý rozjezd. Až samotný závěr všechno vyvážil. Četlo se to dobře a autorka neztratila schopnost nechat vždy a každou kapitolu otevřenou, proto se těším na závěr téhle série. Odehrálo se tam toho tolik, co není vysvětlené.
Ohledně postav... Clarke mě chvílemi vážně pila krev a začala jsem si ji nějak zprotivovat. Wells mě překvapil, že zahořel k jiné, "tak náhle". :D Ke Glass nemám asi výtku a Bellamy - prostě můj oblíbenec. :)
Opravdu jsem zvědavá, jak to celé bude pokračovat a nakonec skončí s osudy hlavních hrdinů.

24.06.2015 4 z 5

Čtyřka: Divergentní povídky Čtyřka: Divergentní povídky Veronica Roth

Původně jsem tenhle dodatek číst nechtěla. Rozhodla jsem se hnedle po dočtení celé série Divergence - jako na co? Pak jsem šla v knihovně kolem regálu a řekla jsem si, a tak proč ne. Je to tenké, zkusím to.
Autorka mě zaujala už jen tím jejím úvodním slovem. Že původně měla být Divergence z Tobiasova pohledu a už před několika lety? Kniha se četla výborně, tak jak jsme u autorky zvyklí z Divergence. Hrozně mě zaujala a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Tobiasův pohled byl hodně dobrý - jsem ráda, že jsem ho mohla poznat mnohem blíže a z té druhé strany. Asi bych knihu nenazvala povídkami, rozhodně ne, a ten "závěr 3v1" byl vlastně lehce zbytečný.
Během čtení mě napadlo, že je vlastně škoda, že předešlé knihy nevypráví Tobias. Přišel mi jako větší osobnost, než Tris. Netvrdím, že Tris byla špatná, to ne, ale tohle mě tak nadchlo, že mi Čtyřka přišel mnohem milejší. Bavilo mě to. Nejen číst o jeho minulosti, přítomnosti, myšlenkách, Neohroženosti, výcviku, ale i o jeho nových přátelstvích, úspěších, nemotornosti u prvního rande, tak i o rivalitě mezi ním a Ericem. ;) Autorka lehce přeskakovala, takže nevíme všechno a pořádně, škoda, ale aspoň to zrealizovala.
Jsem opravdu ráda, že jsem si to nakonec přečetla a nelituji. :))

14.06.2015 5 z 5

Město z popela Město z popela Cassandra Clare (p)

Druhý díl se mi do rukou dostal poměrně po dlouhé době, že jsem měla obavy, že si již z předešlého moc nepamatuji, ale dostala jsem se opět do obrazu poměrně rychle. Četlo se to dobře a líbilo se. Pravda sice je, že se děj nijak výrazně neposunul vpřed, ale přeci jenom bylo tam dostatek akce. Byla jsem spokojená. Každopádně autorka dokáže za každé situace překvapit i vyděsit jako např. s tím Simonem. Což je znepokující i skvělé zároveň.
Jsem "zastáncem" milostných trojúhelníků, proto mě závěr toho všeho lehce šokoval. Nejen Simonovo přiznání, ale i Jaceův proslov. Rozhodně jsem zvědavá, kam to všechno povede a jak se to vyvrbí dál. :)

07.06.2015 4 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

Kniha se velmi dobře četla. Okamžiky jsem ji měla problém vůbec pustit z rukou. Myslela jsem si, že to bude takový ten typický až klišé příběh. Naivní holka, špatný kluk, nějaký problémek, velká láska a už to pojede. Hrozně jsem se zmýlila.
Prvky klišé se tam lehce objevovaly, ale zbytek byl tak naproto úžasně jiný, hezký, citlivý a krutý, šokující zároveň! Děj byl naprosto skvělý. Za žádných okolností bych si nepředstavila takovou problematiku, kterou autorka nastolila. Ještě jsem se s tím v takovém druhu literatury nesetkala a proto úžasný nápad. Opravdu mě zaujala a oslovila - kniha, autorka, vývoj děje.
Holdera jsem si hrozně zamilovala (škoda jen, že se neužívalo více jeho křestní jmého Dean), už od první chvíle jeho vystupovaní. Ať byl jakej byl, s jakoukoliv pověstí - byl perfektní. :) Kamarád Breckin byl taky hrozně fajnový kluk :D. Rozhodně skvěle podanná forma dialogů.
Dokázala mě rozesmát, rozesmutnět, zamyslet se i slzy vyloudila - tohle už o něčem svědčí.
Nemám k tomu více než, že kniha se mi moc líbila a neváhám jí doporučit! :)

15.05.2015 5 z 5

Upálená zaživa Upálená zaživa Souad

Celá kniha byla "šílenost", která nelze nijak hodnotit. Co by se jinak hodnotilo? Utrpení? Bolest? Neuvěřitelnou krutost? Nebo by autorka/postižená měla dostat 5 hvězd za to, že přežila? To by byl výsměch.
Už od prvních stran mě vyprávění hrozně fascinovalo. Nemohla jsem uvěřit, zda je to opravdu pravdivý příběh. Bylo to neskutečné. Byla jsem rozhozena a znechucena. Už od prvních stran jsem ty zrůdy, ty muže, kteří rádoby hájili svou čest nebo své rodiny, považovala za hyeny. O nic jiného nešlo než o nechutný hyenismus. Nyní, po přečtení, nenacházím horšího slova.
Rozumím, že v zemích "třetího" světa mají jiná pravidla, zákony, mentalitu, ale tohle? Opravdu?
V tomhle století, v oblasti i v kolektivu určitých lidí, ve kterém jsem vyrostla, se mi jednoduše nechce věřit, že se tohle na druhé straně světa děje. O to smutnější je fakt, že to je u nich "normální". (!!!) Moje hlava to nepobírá.
Že se jedná o vážnou věc jsem si uvědomila, hned, ale téměř mě vyděsilo, když autorka zmínila, že nějaká dívka je bez nohou, protože její otec a snad bratr jí svázali a hodili pod vlak. (???)
Já z toho opravdu nemám slov, a tak se celkem divím, že tenhle komentář je tolik obsáhlý.
Musím se přiznat, že jsem měla výtky vůči tomu, jak se vlastně do toho kolotoče dostala. Autorka věděla o zvycích a trestech, které by jí čekaly, kdyby se něco nedovoleného stalo a přesto riskovala. Ať už z nerozvážnosti (dle mě) nebo snad z touhy k čemukoliv. A ta její až moc rychlá zamilovanost měla k pravé zamilovanosti daleko.
Ale do tohoto příběhu ženy, která měla to štěstí, že dokázala přežít nevidím a omlouvám se, jestli bych jí křivdila.
Chápu a rozumím jí v tom, že se pak psychicky zhroutila, měla šíleného stihomana a chtěla se od toho všeho odloučit - měla na to právo.
Na konec nemohu nezmínit, že vše zlé se v dobré obrátí. Možná ne na 100%, ale ve větší části se jí to splnilo, což jí moc přeji vůči tomu, co má za sebou.

13.05.2015 5 z 5

Planoucí hvězda Planoucí hvězda Moira Young

Po knize jsem skočila hned, byla jsem zvědavá, jak to všechno vlastně skončí. Kniha se čte báječně, horko těžko se odkládá, i přesto, že má celkem dlouhé kapitoly. Neustále se něco děje, ať už akce samotná anebo ohledně citů.
Kniha je skvělá, ale cca posledních 50 stran? Jsou výborné a nejsou. Celkově samozřejmě ano, ale kdybych to měla rozkouskovat do jednotlivých situací, tak moc ne. Aspoň pro mě.
Možná mě autorka vyloženě nepotěšila, ale nemohu tvrdit, že by mě snad zklamala. Konečné rozhodnutí záleželo jen a jen na ní.
Však si neodpustím jednotlivé "rozbory". Ohledně zrádce - stále jsem myslela na toho naivního zamilovaného snílka... Všechno tomu nasvedčovalo. Stydím se, dost jsem mu ukřivdila.
Naopak do pravého zrádce bych to nikdy neřekla. Důvody byly rozumné, ale nečekala bych, že...
Osud Emmi? Opravdu? Vážně se událo to, co se skrývalo pod písmeny v knize? Osud Lugha? ...
Byla škoda, že autorka ten konec... ano, uspěchala! Stalo se toho tolik na málo stránkách. Tak moc důležitých a velkých věcí! Šok byla i vazba mezi DeMalem a Tommim, kdo by to čekal? Fascinovala mě přítomnost Mercy, porodní báby, u Saby! Žasla jsem, co Saba dokázala DeMalovi udělat! Nevěřila jsem, jak Molly dopadla a s čím.
Příběh vlastně dopadl se šťastným koncem, ale přesto, šťastný konec to nebyl. Prostě ne.
Ačkoliv to nebylo nijak emočně vypjaté, pár slz mi ukáplo. Možná událostmi. Možná osudy "hrdinů".
Mrzelo mě, že DeMalo neměl tolika prostoru. Když ho naopak měl, byl jiný, než jsem ho poznala. Byl "nově" horší. Přesto mi ho bylo nehorázně líto. Očekávala jsem jeho jiný životní příběh. Asi bych stavěla vzdušné zámky, kdybych řekla, že společně se Sabou, ale spokojila bych se, kdyby třeba odešel někam pryč...
A samotná Saba? Nijak výrazně se jí nedotkli rodinné záležitosti, osudy členů - nových, starých, všech. Celkem mě to zarazilo, když celý příběh byl vlastně stavěn na základním kameni: rodina. Její poslední rozhodnutí, které jsme se dozvěděli, bylo rychlé, nepromyšlené a zvláštní. Rozhodně překvapilo.
Každopádně, skvělá, úžasná série. Jsem ráda, že jsem na ní narazila a šla do ni! Nelituju! Výborná záležitost, která se čte sama, toužíte po dalším přídavku a neradi ji vůbec pouštíte z rukou - vřele doporučuji!!! :)

27.04.2015 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Příběh, který zná snad každý, nezáležíc na věku. Ačkoliv jsem již před dlouhými lety četla, jsem ráda, že jsem si opět samotný začátek příběhu připomněla. Jistě, filmovou verzi znám na zpaměť, nač číst? Je to sice příběh o chlapci, který přežil, který se stal přes noc nejslavnějším člověkem v kouzelnickém světě, ale tak nějak - úplně jiný. Člověk si ani neuvědomuje, jaký v tom je velký rozdíl. Nedokázala jsem nesrovnávat knihu s filmem. Hodně "(po)drobností" ve filmu nebylo. Dozvěděla jsem se více v písmenech než v obrazech, ale dovolím si tvrdit, že v jistých ohledech byl film vytvořen lépe než popsaná situace v knize. Možná jsem barbar.
Však knížka se četla báječně a upřímně se těším, až se podruhé vrátím do Bradavic. :)
I kdybych k tomu měla nějaké výtky, což nepopírám, že nejsou, díky za tento příběh jako takový. Je to skvělá záležitost, která svým časem způsobovala téměř revoluci v dobrém slova smyslu. Přesto, Harry Potter rozhodně nikdy fanoušky neomrzí a nikdy pro ně zcela nezemře. A proč? Zkrátka proto, že je to - Harry Potter!!! :)
Snad ani nemá cenu se zmiňovat, že vřele doporučuji! :)

19.04.2015 5 z 5

Pekáč buchet Pekáč buchet Kateřina Petrusová

Nechápu některé negativní komentáře. Na příběhu není nic "tak" hrozného. Mě osobně se kniha velmi dobře četla a moc líbila. Je to druhá publikace od autorky, kterou jsem měla čest číst a nemůžu si stěžovat. Umí dobře psát a používat slova. Nevadilo mi sprosté slovíčko - spíše to krásně okořenilo. Líbil se mi styl psaní - úžasně vystižené vtipné situace. Byly opravdu chvíle, kdy jsem se smála jako blázen. :D
K příběhu samotnému: tak trochu jsem čekala, že se objeví nějaký zvrat už v polovině, ale on nějak nepřicházel. Možná jsem tak čekala dle: S hlavou v..., kde se tak stalo, ale tady ne. Všechno Kláře vycházelo. Dobrá práce, kamarádky, láska. Netvrdím, že mě to zklamalo, ale přeci jenom to očekávání jsem si nemohla odpustit.
Nakonec přišlo, škoda, že až na samém konci, ale možná vím proč. Vyústění bylo, ale autorka z toho nechtěla dělat nějakou tragédii, spíše pohodovou romantiku. Nezazlívám jí to.
S problematikou, kterou nastínila, která se přihodila Matoušovi, jsem se setkala jen jednou a to v jiné velmi krásné knize, která ve mě zanechala hodně. Ačkoliv to bylo smutné nějak jsem se nedokázala rozesmutnit, protože vlastně celý příběh byl šťastný. :) Konec samozřejmě také, jak jinak. I když to všechno "klaplo", neodpustila jsem si zamyslet se, co vlastně s takovým člověkem a s životem toho druhého. Mimo knihu. Je toho hodně a je to sporné, ale to bych tu byla ještě týden! :D
Kniha je povedená, určitě se těším na další autorčiny knihy. Bez problému doporučuji. ;)

13.03.2015 5 z 5

Na stříbrné cestě Na stříbrné cestě Alice Moss

Je škoda, že si již moc do detailu nepamatuji dojmy z prvního dílu, ale i tak mi přišlo, že tenhle je o kapku (několik kapek :D) horší. Námět a děj byl dobrý, ale to zpracování? Hrůza. Všechno uspěchané, přehnané, hloupoučce naivní.
Kdyby si s tím autorka dala více záležet, věřím, že to je bezva kniha, ale tahle?
Faye mi místy lezla nehorázně na nervy. Tak "blbou" holku jsem dlouho nezažila! :D
Ještě, že u nás není vydaný třetí díl, neumím si představit o čem by byl, a zda bych do něj šla. Ale věřím, že by autorka, nějakou "kravinu" jistě vymyslela. ;)
Slabší průměr.

11.03.2015 3 z 5

Hněv Pána ohně Hněv Pána ohně Michaela Burdová

Rychle jsem se do knihy začetla a jen těžko se odkládala. Byla hodně dobrá, ale čekala jsem jaksi podobný "boom" jako u prvního dílu. Přesto tomu až tak tolika na kráse neubralo.
Začátek měl kapičku delší rozjezd, ale pak se to napravilo a byla akce za akcí.
Nejvíc mě bavilo číst o Neilin a Awrixeovi. Jak jinak! ;) Hodně jsem si oblíbila jejich nové přátelé, kteří se vydali na společnou cestu za Křišťály - R´Tilese a Ellnesu.
Co mě mrzelo, že nebyl žádný výrazný prostor věnovaný Sorganovi. Toho chlápka jsem si prostě oblíbila. :D A škoda, že neměl společnou chvilku i s Terien. Užívala jsem si to jejich "kočkování" v prvním díle. Doufám, že se dočkám v dalším pokračování. ;)
Jeden kaz, který mě iritoval byly kapitoly s králem Edrianem. Vůbec, ale vůbec mě nebavily. Překousla jsem někdy šílené popisy přírody, měst a okolí, kterými autorka věčně prokládá děj, ale král Edrian na mě byl moc. :( Nuda - i když přesto akce. Co mi je po něm? :D Nic pro mě. Měla jsem chuť vždy přeskočit několik stránek, ale pak jsem si řekla, že by to nebylo ono. I když - o nic bych nepřišla.
O hvězdičku míň než minule, ale i tak doporučiji. Těším se, až se zakousnu do další knihy. :)) Zdá se, že autorka opravdu umí psát! :)

09.03.2015 4 z 5

Šmírák Šmírák Charlotte Link

Knihu jsem četla na dvakrát. Je to už delší dobu, ale měla jsem z toho zvláštní pocity. Vyloženě mě nudily dlouhé popisy, které nebyly nijak podstatné. Místy to bylo zajímavé, že se kniha těžko odkládala, jindy naopak, že jsem byla ráda, když jsem se jí zbavila.
Bohužel jsem věděla, kdo je vrahem, což mi kazilo takový ten pravý zážitek, ale rozhodně bych to nečekala a nikdy na to sama nepřišla.
Samsona mi bylo líto, jak byl terorizovaný vlastní rodinou. Jeho švagrové bych zakroutila krkem a jeho bratra propleskla, ať se vzpamatuje a vzmuží.
Nejsem si pořádně jistá, jak na mě Gillian působila v první půli knihy, ale v té druhé mě rozhodně ukrutně štvala. Ubohá chudinka!
Občas mě popadal dojem, že se to ukrutně táhne, ale přitom to nebylo tak zlé. Dělal to nejspíš fakt, že se v knize střídalo tolika pohledů.
Námět nebyl vůbec špatný. Jenže celkový dojem je průměrný. Což je škoda, když si uvědomím, kolik času mi ta kniha vzala. :(

25.02.2015 3 z 5

Pustina Pustina Moira Young

Někdo tvrdí, že tento díl byl zbytečný, nudný, nepodstatný, atd. Blbost! Je pravda, že byl možná kapku jiný, ale to jen díky událostem, které se staly v prvním díle. A ještě k tomu jen na "začátku".
Kniha se naprosto úžasně četla. Výborný námět, děj! Autorku jsem si vyloženě oblíbila! :)) Hrozně se mi to líbilo a měla jsem hodně velký problém knihu vůbec pustit z rukou! Jednoduše to šlo hodně těžko!! Hrozně čtivá záležitost, která trvá už druhou knihu! :)
V prvním díle jsem si oblíbila DeMala a čekala jsem, kdy se objeví. Mluvilo se o něm, ale jeho samotného jsem si vychutnala téměř až na konci. V kapitole Plačící voda - kde se vyskytl se Sabou v tváří v tvář mě dokonale odrovnal. Asi jsem se zamilovala! :DD Celkově mi ta celá kapitola vyrazila dech svým dějem.
Jack mě, ne vyloženě zklamal, ale hodně překvapil, samozřejmě ve špatném slova smyslu, hned, jak jsem se dočetla, že se snad přidal k Tontonům. Pak se mi ale náležitě ulevilo - přesto už to byl jiný Jack, než jsem na něj byla zvyklá.
Tomma mi bylo neskutečně líto - především na samém konci. :(
Závěr knihy dopadl podobně jako v prvním díle, ale přesto jinak. A hrozně mi chyběl DeMalo. Kdybych nevěděla, že bude i ve třetím pokračování, snad bych to i oplakala! :DD Člověk neví, co se s ním stalo! Rozhodně je to můj favorit a jsem zvědavá, jak si to Saba vyřeší, když srdcekámen žhne hnedle u dvou mužů! :))) (On ten trojúhelník ještě možná bude! :D)
Na třetí díl se nevýslovně těším a upřímně doufám, že se mi do rukou dostane hodně brzy!
Doporučuji, jak blázen!!! :))

24.02.2015 5 z 5

Den co den Den co den David Levithan

Kniha se četla velmi dobře. Dobře napsané, bavilo mě číst některé "vsuvky", které patřily k příběhu, ale zároveň je povídal sám autor. (Aspoň mi tak připadalo.) Ten nápad se mi hodně líbil - je silně netradiční. Rozhodně nic otřepaného nebo profláklého. Líbílo se mi i pojetí, ale...
Ta láska A k Rhiannom mi připadala rychlá, neuvěřitelná a falešná. Bylo hezké číst, jak se odehrává každý jeho den, jak se snaží každý den spatřit R, ale nepřesvědčilo mě to.
Pak jsem si uvědomila, že pro autora taky nemohlo být nic těžkého ani jedinečného popisovat v každé kapitole prostě "něčí" charakter a tělo. Všude kolem nás jsou takový lidé. Takže - žádný problém.
Když se ti dva "rozešli", pro A to bylo jistě tragické, ale byla jsem za to ráda. Ano, chvíli by se utápěl, ale bylo by to stále lepší, než každý den doufat, i když realizace by byla nijaká...
Ta kniha byla námětem úžasná, ale provedením nebo spíš jeho "pokračujícím" dějem už to bylo horší. Průměr.
Jediný důvod, proč jsem se rozhodla dát 4 hvězdy - jen kvůli tomu, že půlky nejsou :D (3,5)) - byl ten, že mě naprosto odrovnala, překvapila a rozhodila předposlední kapitola. Tak jak se A zachoval, bych v životě nečekala. Myslela jsem si, že když mu reverend řekl, že je možnost, tak jí využije. Už kvůli R a místo toho?! Klobouk dolů za jeho rozhodnutí. :)

22.02.2015 4 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

Začátku trval moc dlouho samotný "rozjezd". 3/4 knihy se nic moc nedělo - spíš nic než moc. Řešili především tu svou politiku a systém, ve které měl člověk někdy pocit, že se už/až ztrácí. Což byla velká škoda, protože tohle u Divergence ani u Rezistence nebylo. Rozhodně tento závěrečný díl byl na nejhorší, polední příčce.
Rozhodně jsem měla chvilky, kdy jsem se do čtení nutila, protože jsem chtěla vědět, jak to celé dopadne. Když jsem přestala číst a já opomněla, co se odehrálo, nijak mi to nevadilo - opět škoda. Rozhodně to nemělo takový šmrnc a prvek, po kterém nebudete chtít knihu odložit.
Ohledně postav: Největší změnu dle mého měla za sebou Tris. Bohužel k horšímu. Přišla mi mnohem sebevědomější, možná namyšlenější, takový až vůdcovský typ, co musí mít vše podle svého. Rozhodně to byla jiná dívka oproti uťáplé šedé myši, která se bála jakýkoliv velkých změn a věčně otálela. Narostl jí šíleně obrovský hřebínek! Změnila se tak, že se mi neuvěřitelně zrpotivila. To jak se zachovala na konci - možná se chtěla předvést, možná si/někomu chtěla něco dokázat nebo prostě byla zase tou neohroženou Beatrise. Těžko říct.
S tím souvisí i pojetí - rozdělení knihy, která byla nezvyklá tím, že byla z pohledu obou hlavních postav. Občas jsem se ptala, zda je to rozumné. Možná asi tím, že to bylo až od 3. dílu, což jsme dosud nepoznali. Ale v závěru to mělo svoje poslání. Byla jsem ráda, že nemusím koukat na věc jenom z Trisina pohledu. Za to ten Tobiasův mi umožnil ho vidět v jiném světle. Prostě to nebyl ten kluk, kterého jsme dosud znali. Překvapilo mě, jak se chová, jak je zranitelný, jak se rozhoduje, atd.
Další, co mě překvapuje je neuvěřitelná vlastnost autorky nechat umírat nebo vraždit známé a oblíbené postavy. Dělala to vlastně po celou dobu série, ale nějak jsem si na to nemohla zvyknout a mrzelo mě to. Z "mnoha" zbyla "hrstka".
Chtěla jsem dát 3 hvězdy - zlatý střed, ale jelikož se to rozjelo právě až od 3/4 knihy a bylo to nevýslovně skvělé, fascinující, drsné, kruté, překvapující a bavilo mě to, tak dávám 4!
Ten konec mě tak překvapil! Nesetkala jsem se doposud s žádnou z dystopií, která by měla takovéhle zakončení. Žádný happyend. Protože, až už to druzí vidí jinak - tohle nemělo šťastný konec!
Kniha mě trochu zklamala, ale za ten konec nebo spíš poznání toho celého příběhu to stálo. :)

13.02.2015 4 z 5

Šest let Šest let Harlan Coben

Někde, v jednom komentáři jsem četla, že si to ten chlap zaslouží. Po celou dobu čtení jsem nad tím uvažovala. Až do samého konce jsem nevěděla, jak to skončí. A ten dotyčný měl pravdu, ten chlap si to opravdu zasloužil. :)
Kniha byla neskutečně napínavá, nebylo klidu ani pokoje. Četla se téměř sama. Neustále byla akce, žádná hluchá místa, žádná nuda. S každou další stránkou se člověk nepřestává divit. Je pravda, že kdyby se to mělo přirovnávat ke skutečnosti, tak je to kapku přitažené za vlasy, protože snad není na světě takového blázna, aby se po hlavě řítil od jednoho nebezpečí k druhému - navíc ke smrtelnému.
Ale byl to dobrý příběh. :)
Hrozně se mi líbilo, jak Jake jednal se "svou sekretářkou". Měli srandovní vztah. Je dobře, že kniha není jenom vážná detektivka plná zla, ale i odlehčených situací, kdy se čtenář může usmát - zasmát. :)
I to pojetí bylo... ne zvláštní, to je špatné vyjádření, bylo... odlehčené. Autor se obracel na své čtenáře, hlavního hrdinu líčil jako obyčejného člověka s různými neduhy a nedostatky. Bylo to lidské - bylo to příjemné. :)
Možná to byl jen můj vjem nebo jsem si něco vsugerovala, ale měla jsem dojem, že autor hrozně moc zdůrazňoval číslo 6. Ať už roky, metry, domy, počet stran, různá popisná čísla, apod. :D
Líbilo se mi to, proto nemám problém tuto knihu nedoporučit. :)

07.02.2015 5 z 5

Krvavá cesta Krvavá cesta Moira Young

No, co k tomu říct? Snad vše už bylo řečeno pode mnou.
Je pravda, že jak jsem knihu otevřela, měla jsem problém ji zavřít. Neskutečně čtivá věc. Neskutečně dobře napsaná a představitelná. Okamžitě dokáže vtáhnout do děje a jen tak nepustí - ovládne vás.
Hned na začátku jsem si uvědomila, že tohle nebude jen tak obyčejný příběh - a taky že ne.
S něčím podobným jsem se ještě nesetkala. Dělá mi problém to vůbec popsat slovy. Bylo to zvláštní, drsné, hezké i kruté zároveň. Ten námět? K tomu opravdu nejsou slova.
Fascinovalo mě, co všechno autorka dokázala vymyslet, jaké překážky a strasti hlavní hrdince připravit. Jakou "opravdovou" krutost popsala. Chování Miz Pinchové? Oholení hlavy? Boje v kleci? Smrt Ikea? Vážně? Nestačila jsem se divit.
Se žádnou z postav jsem neměla problém. Jack byl opravdu číslo. Dokázal oživit mrtvolnou situaci, kdy nikomu nebylo do smíchu. Byl jednoznačně úsměvný! Každopádně, nedovolím si poznámku k jedné rádoby záporné postavě: k DeMalovi. Už od první zmínky, kdy se objevil na "scéně" jsem od něj něco očekala. Toužila jsem na něj vždy někde narazit. Čekala jsem.
Autorka mu nedala moc prostoru, ale ukázal se jako někdo, koho jsem si hnedle oblíbila. Ano, četla jsem v komentářích, že se žádný milostný trojúhelník nekoná, ale já jsem stále doufala. DeMalo mi nedal pokoj. :)
Příběh skončil rádoby jako kdyby neměl mít pokračování až na pár maličkostí, proto jsem zvědavá, co bude v dalším díle. Rozhodně si ho přečtu, co nejdříve. A doufám, že DeMalo bude mít víc šancí! ;)
Doporučení!!! :)

01.02.2015 5 z 5