Planoucí hvězda

Saba je odhodlaná vzít osud pevně do svých rukou a porazit DeMala. Ten se rozhodl vybudovat Nový Eden – místo, kde mají místo jen mladí a zdraví, kteří budou věrně sloužit jeho zájmům. Zároveň místo, kde ovšem nemají místo staří, nemocní ani neposlušní. A Saba by se mohla stát spoluvládkyní Nového Edenu. A DeMalo jí nabízí dokonce ještě svůdnější nabídku, které prakticky nejde odolat. Ovšem musela by zradit své přátelé i vše, v co do teď věřila. Jak se Saba rozhodne? Dokáže změnit doslova celý svět? Cesta nikdy nebyla nebezpečnější a zrada číhá i v těch nejméně tušených místech v dech beroucím závěru trilogie Krvavá cesta....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225979/big_dustlands-planouci-hvezda-Wdg-225979.jpg 3.865

Dustlands 3.

Literatura světová, Sci-fi, Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

Raging Star, 2014

Kniha Planoucí hvězda

Sarah11
05.09.2021

(+ SPOILER) Pane bože, tohle už byla vyloženě slátanina...
Opět jako u přechozího dílu - většinu postav jsem nemohla vystát nebo ve mně absolutně nevyvolávaly žádné emoce, chemie mezi Jackem a Sabou nulová, protože Saba je posedlá DeMalem a potom ty zvraty na konci... Cením, že se autorka nebála zbavit důležitých postav, ale bohužel se mě to vůbec nedotklo. A odhalení s Tommem a DeMalem? Kolik by v tom případě muselo DeMalovi být? A proč by si proboha chtěl vzít svého největšího nepřítele? Přece by mu muselo být jasné, že to nevyhnutelně dřív nebo později musí vést k jeho konci.
Jestli si chcete přečíst dobrou YA dystopii, tak s touhle sérií neztrácejte čas.

majkyjuju
23.07.2021

(+ SPOILER) Za mě celá série nic moc.
Smrt dvou sourozenců, žádné valné emoce. Nic co by mě strhlo. Hoch zjistí, že jeho otec je největší padouch? Místo pořádných myšlenkových pochodů, monologů, vnitřní rozervanosti ze ztráty, jen pecka na dvě stránky a bylo po všem. K sérii jsem se opět dostala až po několika letech, kdy jsem pozapomněla, o čem to vlastně bylo.
Nakonec všechno dobře dopadne. No ještě že aspoň tak. Až na ten nečekaný potrat, bláznivý padouch co si nepřítele pustí tak blízko k tělu? Co se týká vztahu mezi hlavními hrdiny, to už bych raději očekávala Sabu a Setha, než ty dva. Jack soudí, ačkoliv sám by mohl být souzen za svůj život. Psychologie hlavní hrdinky rozervaná, jenže ne tím způsobem, který by byl od ní očekáván.
Myšlenka padoucha se taky nevyvedla. Kdyby náš svět opravdu padl, a z něho se zrodilo něco nového, tak přeci proč brát staré a nemocné. Na prvním místě by měli být opravdu ti, co dokáži dál přežít, čistě z logického hlediska. Přeci nemohou svět znovu osídlit starými, nebo na smrt nemocnými lidmi, kteří by mohli zavléct nákazy, nebo umírat na svou nemoc, protože léky taky nebyly, nebo by byly drahé a člověk by stejně zemřel. Dát jim nějaké šance, ale vždy budou nový svět osidlovat jen silní, zdraví mladí jedinci, protože nebude prostor pro ty, co budou staří, nebo nevyléčitelně nemocní. Pak je tam i otázka nějakého otrokářství, únosu dětí a další. Ano proti tomu by se opravdu dalo bojovat jenže pár rebelů proti tak mocnému nepříteli? Autorka věděla, že hrstka rebelujících prostě nemá naději, tak raději bitvu nahradila mazanou lstí. Otcovství Setha mi přišlo zbytečné, zajímavý nápad a autorka to využila i pro zvrat děje, ale zvrat byl sám o sobě tak krátký, že v tom případě ho mohla dávno zabít a měla k tomu spoustu příležitostí, pokud by to byl tak moc velký padouch. Smrt dvou sourozenců zbytečná, dalo se z toho nějak vyjít. Konec nic neříkající.
Každému bych doporučila přečíst první díl, který by tak lehce pod 80% procent obstál, pak ať si každý udělá svůj názor, jestli by chtěl pokračovat. Napsat knihu je opravdu náročné, ale bylo tady pár věcí, které by šly udělat jinak.

Misa25
31.03.2019

Zaver serie byl dobry, celou dobu jsem podezirala dve osoby a jedna z nich to opravdu byla...jen mi bylo lito te male...to teda...ale jinak povedena serie..

Lil30
07.12.2018

Četla jsem i lepší série z budoucnosti, ale ani tahle vůbec nebyla špatná. Poslední díl mě ale trochu zklamal. Stalo se v něm hodně situací a dej stále plynul, nedokazala jsem se od něj odtrhnout, ale právě některé z těchto věcí mě dost překvapily a pár bych vypíchla. Samozřejmě zrádce, to bylo dost překvapivé, kdo by to čekal? Pak smrti bylo dost, ale některé mi přišly zbytečné, autorka u nich mohla vymyslet lépe. A také Saba, líbilo se mi, jak postupně dospěla a uvědomovala si, jaké břímě na ní leží. Ale co mě nemile překvapilo, byla její reakce na konci. Jakto, že ji to vůbec nezasáhlo? V Pustině truchlila nad tolika životy a tohle jen tak přešla? Pro mě to byl dost uspěchaný konec a ani ne moc šťastný.

SallyL
06.03.2018

Cela tato seria nebola uplny ‘’trhak’’ , ale jednotka mala dobry potencial. Z konca som pomerne sklamana- par veci som ocakavala ako napr. to ze Tommo je Sethov syn. Smrt Emmi si myslim, ze bola uplne zbytocna. Po par strankach zomrel aj Lugh a autorka to opisala kratkymi vetami, takze mi ich smrt (najma u Emmi) neprisla nejako smutna napriek tomu, ze Emmi bola jedna z mojich oblubenych postav. Reakcia Sabi mi prisla celkom neprimerana na to, ze jej zomreli obaja surodenci. Cele tri knihy sme cakali na to, ako sa napravi ich spolocnost a nakoniec to autorka zakoncila tak, ze Saba pocas najvacsieho spadu bola zavreta v izbe a cela ta najvacsia akcia tam akosi chyba. Najvacsiou akciou pravdepodobne autorka myslela utek deti, no to zorganizovala Emmi a nie Saba. Tato akcia bola asi na 4 stranach rovno s bezdovodnou smrtou Emmi. S Emmi sa mohla autorka vyhrat, kedze bola samankou(co tam ani nemusela autorka davat), ale akonahle to zistila Saba, uz bola mrtva. A aby som nezabudla na Jacka, ktory sa velmi zmenil. Tak ako som ho mala v 1tke rada, tak tu mi bol celkom lahostajny.
Ale seria ako taka sa dobre citala, bolo tam vela akcie (niekedy mi sice prisla az umelo dana, ale kazdopadne ste sa pri nej nenudili), nebolo tam vela zdlhavych opisov autorka posuvala dej stale dopredu (co moze byt vyhoda aj nie) a napad hodnotim tiez pozitivne. Koniec uponahlany... ale pokial vas takyto styl bavi a viete privriet oci pred nedostatkami tejto trilogie, tak mozte smelo siahnut po tychto knizkach:)

andrea4315
20.03.2017

no jednička je velmi dobrá - dobře popsaný svět, silní kladní hrdinové i pořádní padouši, rozvíjející se pěkný romantický vztah a velké finále, dvojka je ala Na cestě - pořád se sice něco děje, ale nějak to ne a ne někam pořádně vést, no a trojka je spíš tak trochu krimi, což nebylo vůbec špatné, naopak to celý tento díl podrželo.
Hodnotím celou sérii, tento díl samostatně by si zasloužil hvězdy 4.

fan-dee
23.02.2017

Tak a je dočteno... Poslední díl trilogie mě bavil o trochu více, nežli díl druhý, ale oproti dílu prvnímu je to i tak velký skok dolů. Je to velká škoda, protože kdyby si pokračování udrželo kvalitu dílu prvního, mohlo se jednat o jednu z nejlepších dystopických sérií. Přesto si myslím, že i tak knihy stojí za přečtení a pro méně náročné čtenáře je můžu doporučit... :)

Jass
09.03.2021

Už jen fakt, že mi trvalo pět let, než jsem se po druhém dílu dostala ke třetímu asi něco vypovídá... O téhle sérii jsem se dozvěděla ještě než vyšla v češtině a hrozně jsem si ji chtěla přečíst. Když jsem se dozvěděla, že jí vydají, moje nadšení neznalo koncí, a tak není překvapující, že mě v některých ohledech první díl zklamal, pořád to ale byla dost dobrá kniha. Pak přišel druhý díl, ze kterého si upřímně nepamatuju skoro nic, jen jak hrozně jsem byla zklamaná (tenkrát jsem ho ohodnotila čtyřmi hvězdičkami, což nechápu jak se stalo, takže jsem si dovolila výjimku ze svého pravidla neměnit stará hodnocení a změnila jsem ho...). Ta pětiletá mezera nicméně tohle čtení dost poznamenala, protože jsem řadu událostí zapomněla a tudíž si ne všechno spojila a nemohla jsem některé aspekty příběhu hodnotit.
Přesto... bože, tohle byla hrůza. Popravdě je až zvláštní, že nemám nějaké silné konkrétní výtky, a přesto mě to hrozně rozčilovalo.
Většinu věcí bych snad byla schopná odpustit, kdybych věřila hlavní romantické lince, ale... upřímně, tomu, že Saba Jacka miluje jednoduše nevěřím. Vidíme jí do hlavy a její obsese s DeMalem je nekonečná, je jím posedlá, netvrdím, že ho miluje, ale tvrdím... vlastně nevím, co tvrdím. Žádný projev jejích citů k Jackovi nikde nevidíme. Nechci tvrdit, že Jack je lepší, upřímně nevím, protože z něj vidíme kulový...
No, ale pojďme dál. Pak je tu celá ta zápletka se zrádcem ve skupině. Upřímně, kdybych si dřív vzpomněla na některé ty události z druhého dílu, tak by mi to bylo jasné naprosto, ale protože ne, tak jsem váhala mezi dvěma. Byla to jediná linka, do které jsem byla naprosto investovaná, jenže pak to autorka zmrvila tím, že se to pokusila hodit na třetí postavu, která teoreticky dávala smysl, ale z našeho postavení bylo jasné, že to je blbost a tímhle svým tahem vyloučila jednoho z mých podezřelých. Takže jsem se v půlce knihy mohla už jen kopat do zadku a čekat, kdy nám to konečně prozradí.
Co dál? Už dlouho se mi nestalo, že bych mi nějaká hlavní hrdinka tak vadila. Mám ráda nedokonalé a chybující postavy, ale Saba... když si vezmu, že jsem jí v prvním díle měla ráda... že jsem jí měla ráda i přes její šílený vztah s mladší sestrou... Už v druhém díle mě z velké části ztratila a tady se to jen zhoršilo. Rozumím, že vůdcovství je těžké, ale vážně musí lhát úplně každému? Bylo to na mě trochu moc...

No, a pak je tu ten závěr, dále SPOILERy a to vážně seriózní, z konce knihy... myslím to vážně, jestli knihu plánujete číst, tak tenhle komentář dál nečtěte. Takže... zdá se, že se autorka inspirovala Hunger Games a řekla si, co kdybych to udělala ještě lepší a zabila dva sourozence? No jo, jenže zatímco v Hunger Games to mělo maximální emocionální impakt, tady to prostě jen vyšumělo do prázdna. Přestože jsem měla Emmi ráda, neuronila jsem pro ni jedinou slzu, nedotklo se mě to. Celá ta záležitost byla tak směšná... Pak umře ještě Lugh, proč není úplně zřejmé a aby toho nebylo málo, tak Saba ještě potratí dítě, o kterém ani nevěděla, že ho má. Tuhle třetí věc měla autorka prostě škrtnout. Právě zabila dvě postavy na kterých nám mělo záležet a místo aby se z toho pokusila něco vytěžit a ukázala nám, jak Saba truchlí, tak na hromadu přihodí ještě mrtvé dítě, kterému Saba nevěnuje druhou myšlenku (navíc mě trochu mate časová osa příběhu, v kolikátém vůbec mohla být měsíci, podle všeho byla těhotná jen chvíli, tak jak vůbec poznali, že to byl potrat a tak... nevím.... bylo to celé takové podivné...). O vyřešení celé situace už vůbec nemluvím, celková myšlenka boje bez boje a snaha nalomit základy systému mi přišla dost dobrá, ale fakt, že se jim to povede do pěti dnů se mi nezdá úplně realistický a posledních padesát stránek je dost podivných. KONEC SPOILERů

Celkově zklamání, zklamání a zase zklamání. K dočtení jsem se musela nutit a nebyla jsem si schopná najít žádný aspekt knihy, který by si mě skutečně udržel.