pavčape pavčape komentáře u knih

Pomněnkové matky Pomněnkové matky Lenka Chalupová

A kruh se uzavřel... V knížce vystupuje opravdu celkem dost postav a musela jsem si dávat pozor, kdo s kým a proč, ale neztrácela jsem se v nich. A všechny ty ženy, muži i děti byli pro děj podstatní, všichni byli nějakým způsobem spřízněni, ať už příbuzenskými vztahy nebo tím, že jim osud zkřížil cesty. Příběh je to smutný, k zamyšlení a přestože skončil, pokračuje. A chyběl už jen krůček, aby alespoň jeden příběh došel šťastného konce... Někdy by stačilo tak málo...

29.11.2018 5 z 5

Jak jsem se zbláznila Jak jsem se zbláznila Ivanka Devátá

Milým a úsměvným způsobem popsáno nepříliš veselé životní období. Není se čemu divit, že skončilo jak skončilo. Je vidět, že duše je křehká nádoba, ať už patří herečce nebo obyčejnému smrtelníku.

29.11.2018 3 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Přemýším co ke knížce napsat... V každém případě je třeba tyhle události, které autorka popisuje, nezapomenout. Vysídlení Němců z poválečného Československa je v poslední době zpochybňováno. Nevím, jistě nebylo vždy vše spravedlivé a podle zákona. Jednalo se o překotnou akci, kdy byla spousta lidí - žen, dětí a starců, odsunuta neprávem. Určitě ano, ale na druhou stranu, čemu se divíme? Za zločiny, které byly páchány během války, holokaust, Lidice a mnoho dalších došlo na odplatu. Nicméně pokud se vrátím k hlavní postavě příběhu - Gertě Schnirsch, bylo mi jí líto. Zpočátku nešťastná doba, nešťastný osud, násilí páchané i od nejbližších na ní zanechalo stopy a z Gerty se stala zatrpklá žena, s přibývajícím věkem stále zatrpklejší. Ke konci už jsem jí měla dost. Soucítila jsem s ní , ale vadila mi. Osud a okolnosti z ní udělaly starou nešťastnou ženu, která se nedokázala smířit s nespravedlivým osudem a v podstatě ani se svými nejbližšími.
Knížka je čtivá, určitě stojí za to si ji přečíst, ovšem příběhy paní Mornštajnové jsou mi bližší

24.11.2018 4 z 5

Všechny mé domovy Všechny mé domovy Ivanka Devátá

Milá vtipně pojatá knížka. Autorka košatým jazykem popisuje svoje útrapy během celoživotního stěhování z bytu do bytu.

24.11.2018 4 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Po dlouhých letech jsem se díky Čtenářské výzvě pohroužila do stránek této knížky. Musím říct, že shledání to bylo veskrze příjemné. Věřím, že se brzy pustím do další knižky Betty Mac Donaldové - Co život dal a vzal.

12.11.2018 5 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Nevím co dodat... Rozepisovat se zde o thrillerech, které vypustil do světa C. Carter by znamenalo nešetřit superlativy. Ale nač to? Kdo zná jeho knihy, ví, že se má s každou další na co těšit. Tahle je trochu jiná v tom, že Robert je zde lehce upozaděn za federálními agenty, ale dá se to očekávat vzhledem k vyšetřovaným zločinům. Nicméně to neznamená, že by se do vyšetřování nezapojoval s genialitou sobě vlastní. Vidím posun v osobě jeho parťáka Garcii, dost mě bavil a už se nezdá být jen takovým Watsonem a nebo Hastingsem, který stojí až v druhé řadě, už má svůj názor, a názor v mnoha ohledech správný. Navíc jeho poznámky mě tentokrát hodně bavily. To že autor tak trochu odkazuje na chystaný nový příběh mi nevadí. Aspoň víme, co nás čeká! Další souboj supermozků je na cestě. Myslím, že se máme na co těšit! Ale to čekání bude nekonečné! :-(

07.11.2018 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Tak každopádně to bylo zajímavé - kladu si otázky, zda se to mohlo stát, zda to byly jen výplody fantazie zfetovaného Igora, jestli na nás na čtenáře autor přichystal léčku.. .Nicméně odkazy na články na internetu hovoří jinak. Opravdu se tu ztrácejí lidé? Opravdu mizí i v současné době, nejen v minulém a předminulém století?... Nevím, názor si na to musí čtenář udělat sám. Mně se knížka víceméně líbila. Zpočátku se mi zdálo vyprávění zdlouhavé, nic moc se nedělo, pořád se jen dumalo nad tím, jak se dostat do trezoru. Když už jsme v něm byli, něco bylo objeveno. Poté další zdlouhavé pasáže. Ale když už se konečně vypravili na výpravu (byla jedna nebo dvě ?), začal mít příběh spád a já jej dočetla na jeden zátah.. Faktem je, že Igor mi byl velmi nesympatický, do sebe a svých blogů zahleděný nýmand. Jestli byla jeho vina, jak výprava skončila, nechci soudit. Nicméně ve mně kniha zanechala stopu, stále se k příběhu v duchu vracím, což znamená, že nebyla až tak špatná a zaslouží si trochu pozornosti. Jsem zvědavá, jak se s příběhem poperou filmaři. Na motivy Trhliny má vzniknout seriál.

01.11.2018 4 z 5

Polámané panenky Polámané panenky James Carol

Tak po delší době opět sahám po thrilleru. Možná proto jsem celkem spokojená. Nápad s lobotomiemi prováděnými obětím je neotřelý, ale celkově je knížka méně děsivá než třeba příběhy Ch. Cartera.

30.10.2018 4 z 5

Utopená Utopená Lenka Chalupová

Přečteno za půl dne. Není zde příliš mnoho postav, které by se pletly, není zde příliš překombinovaný děj, je zde k mání nenáročná detektivka, která má sice pár slabin, ale čtivost jí neschází.

24.10.2018 3 z 5

Dewey – kocour z knihovny, který okouzlil celý svět Dewey – kocour z knihovny, který okouzlil celý svět Vicki Myron

Knížka, po které jsem sáhla díky Čtenářské výzvě. Sice je psána ne příliš poutavou formou, ale příběh je to milý, něžný a smutný.

20.10.2018 3 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Tak tahle knížka mě vůbec neoslovila. Nevím, možná jsem ji jen nepochopila, ale nemohla jsem se do knížky začíst. Ke konci jsem už kapitoly přeskakovala, jen abych to měla za sebou. Možná snad v jiné době, teď ale nebyla tou pravou četbou pro mě. Ove super, naladil mě, ale Babičku jsem prostě nedala.

19.10.2018 2 z 5

Sanatorium smrti Sanatorium smrti Věra Fojtová

Tak já nevím jak hodnotit... Vinařská krimi od paní Fojtové se mi líbí a moc. Ale tohle mi přišlo velice ... zábavné? Kdybych měla hodnotit, tak za čtivost ****, za nápad ***, ale ten děj byl tak na *. Copak tohle by se mohlo někde v Čechách v nějakém, byť soukromém sanatoriu, odehrát? Mizející lidé, svévolně zpopelňované ostatky obětí havárií bez úmrtních listů , držení osob proti jejich vůli, nelegální transplantace? ... Mně to přišlo velmi úsměvné. Ale budu velkorysá a ocením tuhle knížku dvěmi *

05.10.2018 2 z 5

Rozhodnutí Rozhodnutí Charlotte Link

Od knížky jsem čekala více. Příběh byl zdlouhavý, protože jsem od počátku tušila v čem Jérome "jede". Natalie mi byla protivná a Simon přesto, že se zachoval jako gentleman a roztočil tím kolečka osudu na nesprávnou stranu, byl slaboch a bábovka.
Dějová linka v Bulharsku mi taky přišla nějaká slabá. No nevím, dávám dvě *. Ch. Linkovou mám ráda, ale tohle se mi moc nelíbilo. Myslím, že tohle téma mnohem lépe zpracoval P. James v knize Hon se smrtí.

30.09.2018 2 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

Další skvělý příběh z pera Agathy Christie

24.09.2018 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Knížka mě naprosto dostala! Starý nerudný dědek? Možná. A proč se jím stal? Prostě si to přečtěte , nahlédněte mu do nitra a udělejte si vlastní názor. Celou knížkou (až na určité epizody) jsem se prosmála a závěr jsem obrečela. V poslední době jedna z nejpříjemnějších knih, co jsem přečetla.
Nechápu hodnocení 2-0 hvězdiček, ale třeba se zrovna někomu Ove netrefil do nálady.. A to že je přirovnáván k filmu Grand Torino? Jistě, námět je podobný, možná hodně podobný, ale vyznívá naprosto jinak. Ove je optimistický, bez násilí a beze zbraní, je prostě jiný. Viděla jsem oba filmy, přečetla Oveho a mou srdcovou záležitostí se stal Švéd!

20.09.2018 5 z 5

Chlapec s kamínky Chlapec s kamínky Sophie Loubière

Všechno nakonec není takové, jak na první pohled vypadá...

17.09.2018 4 z 5

Tajemství letního odpoledne Tajemství letního odpoledne Kate Morton

Krásný příběh, odehrávající se v několika časových obdobích. Předválečné období, válečná léta, začátek šedesátých let až po současnost. Ale všechno tohle dějové prolínání má svůj smysl, v každé kapitole se dozvídáme něco dalšího, co se na konci příběhu změní v naprostý soulad... Díky Čtenářské výzvě jsem objevila další autorku, kterou považuji za svoji oblíbenou!

09.09.2018 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Spousta vět k zamyšlení. Tato kniha není jen pro děti...

17.08.2018 5 z 5

Manželka mezi námi Manželka mezi námi Sarah Pekkanen

Co napsat? Další knížka na téma domácího násilí. Četla jsem jich v poslední době víc, tedy hodnotím dle toho, jak se mi líbily.
1) Sedmilhářky - líbily se mi nejvíc a ohodnotila je právem (samozřejmě dle mého soudu) pěti *
2) Poslední paní Parishová - o něco málo slabší, tedy *čtyři. Příběh měl cosi do sebe a hodnotím v komentářích
Tři *ode mě dostala B. A. Paris a její Za zavřenými dveřmi.
Ovšem po přečtení Manželky mezi námi jsem jí musela jeden bodík strhnout, protože se mi tahle kniha líbila víc. Byla více logická, lépe zpracovaná a více uvěřitelná. Pár výhrad by se našlo, ale první část dle mého soudu byla super, další o fous horší a třetí nejslabší. Nicméně si myslím, že 3*si právem zaslouží.

16.08.2018 3 z 5

Stíny nad zálivem Stíny nad zálivem Lucy Clarke

Knížka o tom, jak jedno dávné tajemství změní osudy několika lidí. Moc dobrá četba, trochu jinak vystavěný příběh hlavních hrdinek. Sáry, která v reálném čase pátrá po synovi Jacobovi, který zmizel jedné noci z poloostrova, a Isly, která ve vzpomínkách pátrá po tom, co se mohlo stát před sedmi lety, kdy se v moři utopil její syn Marley... Jak moc zasáhly události před sedmi lety do vztahu nejlepších kamarádek a jejich blízkých? Jak moc ovlivnilo Sářino trauma z dětství to co se stalo potom? Nelze více rozvádět děj příběhu, je nutno jej přečíst!

13.08.2018 5 z 5