Hadí doupě

Hadí doupě – příběh, který na scénu nepřivádí ani slavnou slečnu Marplovou, ani bystrého ješitu Hercula Poirota, a dokonce ani Tommyho Beresforda a jeho ženu Pentličku; přesto jej jeho autorka opakovaně označila za jednu ze svých nejoblíbenějších detektivek. Ve velkém, poněkud bizarním domě na londýnském předměstí žije rozvě... celý text

Ve velkém, poněkud bizarním domě na londýnském předměstí žije rozvětvená rodina řeckého přistěhovalce Aristida Leonidese. Když náhle starý pán za podezřelých okolností zemře, vše nasvědčuje tomu, že byl úkladně zabit a že pachatele je nutno hledat právě v okruhu rodinných příslušníků. Vždyť příslib tučného dědictví je tak lákavý...
Ovšem motivů vraždy může být přinejmenším tolik, kolik žije na sídle lidí. O ruku milionářovy vnučky Sofie se shodou okolností uchází syn kriminalisty ze Scotland Yardu – napůl host v domácnosti a napůl amatérský detektiv začíná luštit hádanku, jejíž řešení vyráží dech. Jaké štěstí pro čtenáře, že před více než padesáti lety nepodlehla Agatha Christie naléhání vydavatelů a odmítla závěr Hadího doupěte přepsat! méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/257/hadi-doupe.jpg 4.5302

Crooked House (1949)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub

Koka

V tomto případě nesdílím zdejší všeobecné nadšení. Ta role a "slepota" většiny zúčastněných postav je mi natolik neuvěřitelná, až mi kvůli ní celý příběh působí naprosto nepravděpodobně, hrozně vykonstruovaně, jaksi lacině. Paradoxně si myslím, že právě proto si autorka tuto knihu (údajně, jak se o tom píše v anotaci na zadním přebalu) tak vysoce cenila, že při její tvorbě musela zřejmě velmi dlouho a pracně fabulovat, vymýšlet, kombinovat; ostatně - je to snad jeden z jejích nejdelších příběhů. Na můj vkus to vykombinovala přespříliš.

Majdule

Tahle detektivka patří do mého soukromého top 10 Agathy Christie. Stísňující atmosféra „křivého“ domku a osobnost zavražděného povyšují zápetku do vyšší ligy. Navíc jsou výborně načrtnuty hlavní postavy, pár tahy dokáže ACH věrohodně vykreslit různé, uvěřitelné typy osobností. A překvapením je i rozuzlení, nebo spíš odvaha autorky k nekonvečnímu (nezapomeňme, že to Christie psala v době, kdy ještě existovala tabu) řešení.

kackahracka

Četla jsem před léty, nyní se ke knížce vrátila a doufala, že jsem dostatečně zapomněla děj. Bohužel ne - rozuzlení všeho bylo tak skvělé, že se zkrátka zapomenout nedá. Doporučuji všem, co se seznamují s Agátou.

Rup

Na rozdíl od Aknel26 si nemyslím, že je překlad hrozný, krkolomný, nýbrž tragický. Alespoň v mnou vlastněném vydání. A na rozdíl od autorky, patří tento její příběh k mým nejméně oblíbeným. Jeví se mi poněkud povrchní, až naivní, jako by si autorka chtěla odpočinout od obvykle velmi dobře odpozorovaných postav, jejich charakterů a jednání. Dávám střed.

ajka91

Pro mne zatím nejlepší detektivka od Agathy Christie.

Gi-Gi

já ji prostě miluju, nemám co bych dodala, agáta je agáta.

jan0504
23.12.2016

Istota klasickej, "dobovej" detektívky.
Agatha nikdy nesklame.

astroweb
18.11.2016

Autorka téměř nikdy nezklame, sice jsem zjistil, že jsem tento příběh už kdysi četl, ale naštěstí jsem zjistil, že pachatele jsem si nepamatoval.

LibraryGirl
30.09.2016

Od Agathy jsem si udržovala vždycky určitý odstup. Nebyla to pro mě zajímavá autorka. Až na doporučení jsem po ní sáhla. Musím říci, že opravdu uměla napsat skvělý příběh. Sice jsem od ní ještě nečetla tolik knih, kolik bych si přála, ale rozhodně se zlepším. Tato detektivka bude patřit mezi mé oblíbené. Hodnotím všemi pěti hvězdičkami, které mám k dispozici:-). Hezky to utíkalo. Nemohla jsem se dočkat konce. Agatha si tu se mnou pěkně pohrála, vraha jsem vůbec neodhadla správně, pořád jsem si říkala, že to bude ten nebo ta. Co kdyby to bylo takhle, vždyť ten měl přece motiv... Postava Charles Hayward byla opravdu sympatická, všechno mi pěkně ukázal, líbilo se mi, jak stál nad celým příběhem. Těším se na další detektivní příběh od A.CH.:-) Doporučuji:-)

danielosbourne
01.09.2016

Moje pátá kniha od Agathy Christie a opět se mi velice líbila. Musím však jednu hvězdičku u hodnocení ubrat, protože jsem již v polovině knihy odhalil vraha a dokonce jsem i odhadl motiv vraždy. Závěr pro mě tak nebyl žádným velkým překvapením. Odnáším si ale skvělý pocit z toho, že se mi konečně podařilo přelstít královnu detektivek a prokouknout její kamufláž.

natkaf
11.08.2016

Další skvělá detektivka od královny detektivek. Dokonale mě pohltila a nepustila, dokud jsem nebyla u poslední stránky. Snad nikdy jsem nebyla tak šokovaná z rozuzlení jako u téhle knihy. Jedním slovem neskutečné.

morava
05.06.2016

Tak jsem si zase uzila dalsi knihu teto uzasne autorky.Uz se mi dlouho nestalo, ze jsem precetla celou knihu behem jednoho dne.Pekne jsem se ve vysetrovani motala a podezirala postupne uz uplne kazdeho a to je na tom to nejlepsi.Napeti az do konce a vy nejste schopni odlozit knihu, dokud nezjistite, kdo je vrah.

Bumeso
01.05.2016

Pachatel neodhalitelný

PiplaOsmahlá
08.04.2016

V této knize od A. Christie výjimečně nevyšetřuje žádná ze známých postav, ale snoubenec vnučky zavražděného milionáře - shodou okolností syn detektiva ze Scotland Yardu. Všechny informace od policie má z první ruky a navíc i postupně poznává celou rodinu z tohoto poněkud extravagantního "křivého domku". Nejvíc podezřelá je o padesát let mladší manželka - vdova, ale je to opravdu travička? Vždyť vlastně motiv i příležitost měli všichni... Jako vždy zajímavé a napínavé až do brilantního konce :-)

Pet007
03.04.2016

Skvělá kniha. Tahle Agatha Christie se neztratí ani vedle módních autorů severské krimi. Napínavé. Nečekané. Čtivé. Uvěřitelné.

David_Vesely
14.03.2016

Super kniha!

petr1132
23.02.2016

Za mne slabší detektivka. Možná i protože jsem (na rozdíl od většiny komentátorů zde) měl vraha vytipovaného asi od 1/3 knihy.
Přišlo mi to celkově krkolomné a celkově mi ta kniha nesedla.

gossipavlina
21.02.2016

Velká dáma, mistryně detektivek. To je Agatha Christie. Její detektivky nejsou založené na akci, mrazivém napětí a strhujícím ději. Její detektivky jsou důmyslné, inteligentní, a Christie slovíčkaří, přesouvá motivy vraždy z jednoho podezřelého na druhého, dokáže čtenáři pěkně zamotat hlavu, kdo je vlastně vrah. A ten je většinou dost překvapivý. Nejinak je tomu i v Hadím doupěti.

Meme
03.02.2016

Tuhle knihu jsem vzala do ruky a neodložila dokud jsem ji nedočetla. Vrah je velmi nečekaný a musím říct že jsem vůbec netušila :). Od Agathy rozhodně jedna z nejlepších knih!

pavla.ctenarka
03.01.2016

Pro mě jedna z nejlepších od Agathy. Netradiční vrah a napětí až do konce.

Blanche2001
09.12.2015

Hadí doupě je moje asi nejoblíbenější kniha od královny detektivek. Neobjevuje se ani Poirot, ani slečna Marplová, což je příjemná změna. Vrah byl vážně zajímavě vybraný a celkově mi naháněl husí kůži.

Aknel26
08.11.2015

Podle mě jedna z těch slabších od královny detektivek, moje vydání navíc bylo s dost hrozným, krkolomným překladem. Ale během cestování se čte lehce, to jo.

Skawin
13.08.2015

Lehké čtení do vlaku, svižné, nenudí. Vraha jsem neodhadla, pointa byla opravdu překvapivá.

Pivísek
25.07.2014

Možná proto, že mi byla vychvalována předem až moc, tak jsem čekala víc... Ale ani tak mě Agatha nezklamala.

alnahu
26.05.2014

Tuto knihu autorka označuje ,jako svoji nejoblíbenější. Nevystupuje v ní ani Poirot ani slečna Marplová . Dle mého názoru nepatří kniha k nejlepším od této autorky.

krizek
03.02.2014

Ano, nevyskytuje se tam žádná z nám známých postav, ale pokud se opravdu začtete, musíte uznat, že je to o to lepší kniha. Celou jsem jí zhltala na posezení, úžasný dej, nezvyklý příběh, prostě super čtení! Jedno z těch nejlepších

pavucik
20.01.2014

Po dlhsom case som siahla po detektivke bez oblubeneho Poirota. Dost dlho som bola trosku domotana, kniha sa mi citala tazsie, asi preto ze mi nesadla tak ako poirotovky. Dej v skutku premysleny, ale zasa nie az taky ohromujuci ako som u Agathy zvyknuta. Mala som take tusenie, kto je vrah, aj sa mi to potvrdilo. Kniha na oddychovy vecer, ale netreba cakat nic extra. Kedze som dala Modremu vlaku 3 (dala by som aj 3 a pol), tak tu musim ist s hodnotenim nizsie.

astroweb
26.12.2013

I přes všechnu chválu v komentářích, musím napsat za sebe, že jsem od Agathy četl mnohem lepší. Hadí doupě poněkud nepřehledné a finále nepravděpodobné.

Katy007
22.11.2013

Úžasné! Královna detektivky nám opět dokázala, že umí překvapit nečekaným příběhem se strhujícím koncem. Důsledně jsem postupně podezírala všechny potenciální vrahy, přesto jsem toho pravého přehlédla, i když byl před očima!!! Rozhodně je to jedna z mých nejoblíbenějších knih, jak od Agathy, tak všehovšudy.

MarieAnnaSarah
13.10.2013

Skvělé :) Christie se v tomto díle opravdu vytáhla.

Za podezřelých okolností zemře Aristid Leonides, bohatý řecký přistěhovalec. Pátrat po vrahovi se tentokrát nevydává žádná ze známých tváří, ale pouze snoubenec vnučky zemřelého - shodou okolností syn detektiva ze Scotland Yardu :)
Pátrání se neobejde bez našich dobře známých zavádějících informací a proto není v podstatě až do samotného konce vrah zřejmý.
(SPOILER) Sice mě to párkrát napadlo, nejvíce u nálezu židle od bláta, ale vždy jsem tu myšlenku zas zavrhla.

(SPOILER jako prasátko, tak to nečtěte, kdo to nečetl :)
Během samotného pátrání nám vykresluje Agatha zajímavý příběh o křivých lidech z křivého domku, o jejich minulosti, vlastnostech a hlavně špatnostech, které se nakumulovaly uvnitř netvora, jež nyní vraždí.
Vskutku brilantní vyústění s ještě lepším zakončením. Klobouk dolů, královno :)

Pro mne jedna z nejlepších knih od Agathy, tedy 5*

P.S. Jediné, co by si mohla odpustit je ten happyend na konci. Ale budiž, byla to žena a už to k ní tak nějak patří :)