Hadí doupě

Hadí doupě – příběh, který na scénu nepřivádí ani slavnou slečnu Marplovou, ani bystrého ješitu Hercula Poirota, a dokonce ani Tommyho Beresforda a jeho ženu Pentličku; přesto jej jeho autorka opakovaně označila za jednu ze svých nejoblíbenějších detektivek. Ve velkém, poněkud bizarním domě na londýnském předměstí žije rozvětvená rodina řeckého přistěhovalce Aristida Leonidese. Když náhle starý pán za podezřelých okolností zemře, vše nasvědčuje tomu, že byl úkladně zabit a že pachatele je nutno hledat právě v okruhu rodinných příslušníků. Vždyť příslib tučného dědictví je tak lákavý... Ovšem motivů vraždy může být přinejmenším tolik, kolik žije na sídle lidí. O ruku milionářovy vnučky Sofie se shodou okolností uchází syn kriminalisty ze Scotland Yardu – napůl host v domácnosti a napůl amatérský detektiv začíná luštit hádanku, jejíž řešení vyráží dech. Jaké štěstí pro čtenáře, že před více než padesáti lety nepodlehla Agatha Christie naléhání vydavatelů a odmítla závěr Hadího doupěte přepsat!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/257/hadi-doupe.jpg 4.4383
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub

Crooked House (1949)

Kniha Hadí doupě

kob

Dobrá - bavila mě.

kika_

Od Agathy Ch. jedna ze slabších knih. Já sem v ní neviděla takové to Waaaau... Napětí mi také chybělo... Pro mě oddychovka, což by detektivka být neměla.

MichaelaBublina

Knížka mě moc nebavila a to jsem skalní fanynka A.Ch. Znovu bych ji určitě nečetla, má mnohem povedenější díla.

edith79

Opět skvěle. Rozuzlení perfektní, i když tentokrát jsem to od půlky knihy tušila. Lehce mi zde chyběla postava s brilantnějším mozkem. Ano, vy víte kdo....

Medunka041
15.12.2018

Taky nechápu proč chtěl vydavatel změnit pachatele. Jsem ráda, že Agatha nepodlehla a nepřepsala konec.

sgjoli
03.11.2018

Už jsem se jednou přesvědčila o tom, že Agatha Christie umí napsat skvělý, strhující příběh bez toho, aby tam byl některý z jejích velkých geniálních mozků (Poirot, Marplová), a to v knize Deset malých černoušků. Ani v Hadím doupěti tu nikdo takový není. Bohužel, v případě téhle knihy se to ale podle mne moc nepovedlo. Dějově je kniha zajímavá – zápletka solidně vystavěná. Ale bohužel jsem narazila na ty postavy. Vůbec nic ve mně nevyvolaly, nic ve mně nezanechaly, nebavily mne. Příběh sám o sobě je napsaný dost průměrně. Proto celkově taky průměrně hodnotím.

Hotovson
03.10.2018

Konec byl teda velice výživnej. Tohle jsem teda fakt nečekal. A výbornej. Nechápu, proč to vydavatel chtěl změnit, asi byla jiná doba.

kap66
01.10.2018

"Později jsem se divil, jak jsem mohl být tak slepý," říká vypravěč zapletený do vyšetřování coby snoubenec dívky z rodiny zavražděného a syn vyšetřovatele; musí vám být ale jasné, že ho tam nastrčila sama autorka, ta mazaná potvůrka, jen proto, aby nás mátl a vodil, kudy ona sama chtěla. Jeho úvahy o vrahovi vám budou připadat naprosto logické - a zavedou vás téměř vždy do slepé uličky.
Agatha Christie uměla vymyslet v naprosté většině svých knih skvělou zápletku a často téměř neodhalitelného vraha - a já její knížky miluji. Ale: jakmile je součástí příběhu zápletka milostná, ojoj, skřípe mi to, obsahově i jazykově. Bohužel tady k tomu přispěl i překlad Karla Voleského, který jako by byl starší než kniha sama (jen namátkou: "Byl zavražděn jaksepatří." "Je pln žárlivosti na Rogera.").
Stejně je ale Agatha Christie britský národní poklad. Provází mě od dětství - a až začnu zapomínat, ale fakt pořádně, budu ji číst znovu a znovu.