Dewey – kocour z knihovny, který okouzlil celý svět

Dewey – kocour z knihovny, který okouzlil celý svět

Jedno chladné zimní ráno jde Vicki, vedoucí malé iowské knihovny, vybrat ze schránky vrácené knihy a objeví v ní droboučké, na kost promrzlé kotě, které tam někdo předešlou noc vhodil. Vytáhne zubožené zvířátko z hromady těžkých svazků, a jakmile se jí schoulí do náruče, je rozhodnuto. Kocourek pojmenovaný Dewey podle slavného amerického knihovníka se stane trvalým inventářem knihovny. Jak moc může nějaké zvíře ovlivnit osudy lidí? A dokáže opuštěné kotě změnit život jedné malé knihovny, pozvednout tradiční americké městečko a nakonec se ještě proslavit po světě? Deweymu se to rozhodně podařilo. Postupně si získal srdce velkých i malých čtenářů – ať už to byla postižená holčička na vozíčku, osamělý starý pán, jemuž nedávno zemřela manželka, nebo spolek genealogů, kteří se v knihovně pravidelně scházeli na schůze. Jeho jedinečný dar umožnit lidem zapomenout na starosti se projevil i v případě samotné Vicki. Protože ani ona neměla v životě zrovna na růžích ustláno. Zažila ztrátu rodinné farmy, manželství s alkoholikem, měla vážné zdravotní problémy a při tom všem ještě sama vychovávala dceru. I jí Dewey pomohl najít životní rovnováhu a dívat se na věci s nadhledem. Devatenáct let rozdával radost svým nadšením, laskavostí, skromností (tedy alespoň na kočičí poměry) a především svým šestým smyslem, díky němuž uměl přesně odhadnout, kdo ho v danou chvíli potřebuje nejvíc. Jeho sláva se šířila od města k městu, od jednoho amerického státu ke druhému a nakonec pronikla do celého světa, jak dokládá skutečnost, že si ho přišla nafilmovat delegace až z Japonska. O zázračném kocourkovi vycházely články v novinách, návštěvnost knihovny rostla, a s tím i dotace od městské rady. Z Deweyho se vyklubalo něco víc než pouhý roztomilý zvířecí kamarád; pro obyvatele obyčejného farmářského městečka v srdci Spojených států, které se právě zvolna vzpamatovávalo z nejhorší krize ve své historii, se stal zdrojem pýchy a hrdosti. Když v roce 2006 zemřel, oplakávaly ho doslova tisíce lidí. Avšak jeho odkaz žije dál, jak dokládá tato kniha, která se po vydání stala okamžitě světovým bestsellerem. Prodalo se jí kolem milionu výtisků, práva koupilo téměř třicet zemí a jeho osud zaujal natolik, že se chystá i filmová verze. Jeho příběh totiž dokazuje, že pocit sounáležitosti mezi lidmi ani laskavost kupodivu v dnešním bláznivém světě dosud nevymřely....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31624/dewey-kocour-z-kniho.jpg 4.4145

Dewey (2008)

Literatura světová, Biografie a memoáry, Příroda, zvířata
Vydáno:, Ikar (ČR)

kika 13
předevčírem

Pohodové čtení moc se u toho nemusí přemýšlet.

Záhadný

Přemýšlel jsem, jestli dám 4 nebo 3 hvězdičky, nakonec dávám 4. Historky o kocourovi jsou čtivé, co mi však vadilo, tak bylo popisování historie města, které podle mě ani s příběhem moc nesouvisí. 70 %.

Květi62

Milé čtení o zrzavém kocourkovi, kterého všichni milovali. Nenáročné čtení na pohodu.

rozvera

Autorčino vzpomínání na rodinu, život v malém středoamerickém farmářském městě a hlavně na její dvě lásky a to knihovnu, ve které působila čtvrt století a kocoura, kterého našla v mrazivé zimní noci jako polozmrzlé zbědované kotě. Vyrostl z něj statný kocour, který se stal členem kolektivu, prožil v knihovně celý svůj dlouhý život, působil jako "terapeut " pro zlepšení nálady návštěvníků a hlavně ho milovaly děti. Díky němu se knihovna stala známou po celém státě i mimo něj.Knížka připomene starším knihovníkům minulé doby se skříněmi a dlouhými zásuvkami s kartotéčními lístky, ve kterých se jim míhaly šikovné prsty a kočkomily potěší vyprávění o neobyčejném kocourovi.

vojteska70

Přišla jsem k té knížce náhodou. Ale úplně mne okouzlila. Bylo mi lito, když byl konec

xreni

nechapu hodnoceni 90%, knizka o kocourovi, na kterou jsem se tak tesila byla strasne nudna. vypraveni o kocce suche. jedine svetle chvilky v knize byly, kdyz autorka popisovala pribeh sve rodiny, to se i dalo cist.. za me teda nic moc. docist to byla vyzva.

raty

Pokud jste si kocourka z knihovny oblíbili jako já, snad vás potěší odkaz na tento krátký film o něm :-)

Alexxxka

Tato knižka ma dostala. Nie je len o skvelom kocúrovi ale aj o skvelých ľuďoch. Som rada, že vďaka Výzve som sa k Deweymu dostala :-)

wiolca

Já miluju kočky, ale říkala jsem si než jsem začala číst, že z toho někdo moc nadělá. Příliš velké haló kolem jedné kočky. Ale od půlky knížky jsem se nemohla odtrhnout. Není to jen o kocourovi Deweym, ale je tam hezky, mile a láskyplně popsany životní příběh Vicky, s kterou se život taky úplně nemazlil. A jak píše na konci, vlastně jí Dewey v těch horších a lepších dnech držel nad vodou, jako nejlepší přítel.

bekule

Není to jenom kniha o výjmečném kocourovi, ostatně většina lidí které si jejich mazlíčci ochočili je přesvědčena že právě ta jejich kočička,pejsek je ten nejúžasnější ze všech. Překvapilo mě kolik je v knize věnováno provozu knihovny, přijde mi že se ty americké až tak moc neliší od našich knihoven.

m_friedlova

Obyčejně neobyčejný příběh přátelství člověka se zvířetem (kocourem). Autorka jednoduchým slovem a čtivou formou popisuje nejen život kocoura Deweyho, ale i svůj vlastní a sled událostí v městečku Spencer. Nevyhýbá se ani negativním životním událostem, v některých pasážích až příliš osobní. Je neuvěřitelné, co vše v nás dokáže vyvolat láska jednoho zvířete.

oranginka

Krásná, milá knížka. Kočky miluju a přítomnost Deweyho byla úplně cítit. Na konci i slza ukápla.

HankaJóga

Velmi milá kniha, na kterou jsem narazila jen díky výzvě a jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla. Dojemný příběh vedoucí knihovny a kocourka, žijícího v knihovně, mě úplně dostal a to nejsem žádná velká milovnice koček.

niki-chan
25.12.2017

Knížka, ze které je cítit přítomnost Deweyho a opravdu důvod, proč si ho celý svět zamiloval.

medlovice
03.10.2017

Ješte jsem ten obal pohladila ,tak se měj Dewey, než jsem ho vhodila do boxu na vrácené knihy a v tu chvíli mi došlo jak je to osudové, tam kde všechno začalo zase končí. Jedno nechtěné kotě a tolik radosti rozdalo. Líbilo se mi všechno. I historie Iowy i soukromý život knihovnice a hlavně Dewey. Jen mi připadlo, že autorka píše víc o sobě něž o kocourovi. A taky mě moc mrzí. že jsem na knihovnu a Deweyho nenarazila v době ,kdy jsem mohla sednout na motorku a zajet se tam podívat- možná bych byla první Čech. Podívala jsem se i na videa. Moc pěkná kniha.

Ivetak14
02.10.2017

moc krasna kniha, velice pekny pribeh :)

JezinkaJ
30.03.2017

Dewey měl ale kliku. A já jsem si přečetla milou knížku. Kočky mám ráda, knížky taky, dobrý to bylo.

LadyCharlene
04.01.2017

Tato kniha mě opravdu velmi nadchla. Miluji kočky, miluji knihovny ( stále doufám, že tam jednou budu pracovat) a miluji americký venkov. Ačkoliv mě některé pasáže ze života knihovnice Vicki moc nebavily a ke konci knihy vyložené nudily, celkový příběh o zachráněném kotěti, které nakonec "zachránilo" městečko, jsem si zamilovala od začátku do konce. U této knížky jsem pocítila jak radost, tak smutek, konec jsem dočetla se slzami v očích a po dočtení této knížky jsem měla přesně takový ten pocit prázdnoty, kterou by měl pocítit každý čtenář po dočtení opravdu dobré knihy.

vedana
02.11.2016

Myslela jsem si, že mě tato kniha nadchne, jelikož jsem milovník koček, ale nebyl to můj šálek kávy.

lenyleny
30.10.2016

Kniha je nejen krásný a dojemný příběh kocoura Dewey, ale je i velmi ojedinělým způsobem popsán život ve státě Iowa, městečku Spencer a rodině autorky Vicki a taktéž vřelý vztah nejen autorky k domovu. V celé knize jsou krásné myšlenky o vztahu člověka k člověku a člověka a zvířete. Jedna z nich např."Uvědomili jsme si, když jsme tam tak společně stáli, že pouhými slovy to, co jsme k Deweymu cítili a cítíme, vyjádřit nedokážeme. Nedalo se nijak snadno vysvětlit, v čem byl tak jedinečný." Kniha je krásná příběhem i formou.

lucille48
19.07.2016

Román se mi velmi líbil, hodně povedené líčení o kocourovi obývající knihovnu. Doporučuji každému, kdo si chce přečíst oddechovou literaturu a má rád zvířata.

medvedice3
21.03.2016

A u nás by se jmenoval MDT :-))))). Ač vyprávění o knihovním kocourkovi vypadá jako vymyšlené, tak knihovna existuje a kocourek v ní opravdu byl. Neumím si představit, že v některé zdejší městské knihovně by mohl být kocour. Téměř závidím americkým kolegyním.

Petratra
20.03.2016

Krásná knížka, která pohladí. Ale není to jen veselý hřejivý příběh o kocourkovi v knihovně. Je to i povídání o lidech, které život zrovna nešetřil. A Dewey tomu všemu dodává sílu a přitulení. Chtěla bych taky kocourka :-)

Katka244
21.02.2016

Krásná knížka, ač kočky moc nemusím, zajímavý byl i popis hospodářské krize, o které jsme u nás nevěděli, doma kolovala od jednoho k druhému, už se loučíme a jde zpět do knihovny, mohu jen doporučit :-)

cinapo
30.01.2016

Hned jsem věděla, že se mi bude kniha líbit a že ve mě nechá významnou stopu. A taky že jo. Seznámila jsem se s městečkem, způsobem života jeho obyvatel, náturou a postojem k životu a také životními osudy samotné spisovatelky (pěkná pecka teda) a hlavně jsem poznala kočičího krále, který nebyl "pouhou kočkou", byl něčím mnohem víc. Miluju zvířata a vždy mne fascinuje, když poznám takové, které se vymyká standardu. Ne vzhledem, ale povahou a tím, jak se chová...někdy je to až neuvěřitelné. Je to nádhera a čest mít takového společníka na cestě životem. Tak hezky spinkej Dewey, moc ráda jsem tě poznala. Děkuji ti.

jaja1989
17.01.2016

Miluju kočky, ale taky z domova vím, jak jsou tvrdohlavy:´))))
Super příběh pro kočkomili:)

Pivco
16.01.2016

Super poutavy pribeh, konec je ovsem smutny, ale takovy uz je zivot :-)

Tiffany
30.12.2015

Autorka milým způsobem vzdává hold svému kočičímu příteli, který ji doprovázel , jejím ne zrovna lehkým životem, dlouhých 19 let. Je to takové rozloučení. Zároveň je z knížky cítit láska k městu , ve kterém žije, k lidem v něm a vlastně i k celé Iowě, kterou nám svým příběhem přiblíží. Navíc v dnešní době , je možné, si stránky knihovny vyhledat , a to jak na internetu tak FB. A Dewney je opravdu dál její součástí. Vzpomínkou. Mám za to, že když si člověk uvědomí, jak důležité je pro nás pouto se zvířetem a že prostě k člověku zvíře neodmyslitelně patří, může to být vždycky jen přínos

Káča Máča
29.12.2015

Dojemný příběh, který mě opět přesvědčil o tom, že zvířata (speciálně pak kočky) mají vrozený šestý smysl, díky kterému se dokáží "napojit" na člověka i jeho psychiku. Víc asi není potřeba dodat :).

rarášek
13.10.2015

Moc pěkný :) Dewey byl určitě velice vyjímečná kočka, která si dokázala utvořit spoustu přátel a každého potěšit. Konec byl velmi smutný :( Obálka je moc pěkná. Z Deweyho tam vyzařuje takový klid a inteligence. Moc se mi příběh o Deweyovi líbil :)