Dewey – kocour z knihovny, který okouzlil celý svět

Jedno chladné zimní ráno jde Vicki, vedoucí malé iowské knihovny, vybrat ze schránky vrácené knihy a objeví v ní droboučké, na kost promrzlé kotě, které tam někdo předešlou noc vhodil. Vytáhne zubožené zvířátko z hromady těžkých svazků, a jakmile se jí schoulí do náruče, je rozhodnuto. Kocourek pojmenovaný Dewey podle slavného amerického knihovníka se stane trvalým inventářem knihovny. Jak moc může nějaké zvíře ovlivnit osudy lidí? A dokáže opuštěné kotě změnit život jedné malé knihovny, pozvednout tradiční americké městečko a nakonec se ještě proslavit po světě? Deweymu se to rozhodně podařilo. Postupně si získal srdce velkých i malých čtenářů – ať už to byla postižená holčička na vozíčku, osamělý starý pán, jemuž nedávno zemřela manželka, nebo spolek genealogů, kteří se v knihovně pravidelně scházeli na schůze. Jeho jedinečný dar umožnit lidem zapomenout na starosti se projevil i v případě samotné Vicki. Protože ani ona neměla v životě zrovna na růžích ustláno. Zažila ztrátu rodinné farmy, manželství s alkoholikem, měla vážné zdravotní problémy a při tom všem ještě sama vychovávala dceru. I jí Dewey pomohl najít životní rovnováhu a dívat se na věci s nadhledem. Devatenáct let rozdával radost svým nadšením, laskavostí, skromností (tedy alespoň na kočičí poměry) a především svým šestým smyslem, díky němuž uměl přesně odhadnout, kdo ho v danou chvíli potřebuje nejvíc. Jeho sláva se šířila od města k městu, od jednoho amerického státu ke druhému a nakonec pronikla do celého světa, jak dokládá skutečnost, že si ho přišla nafilmovat delegace až z Japonska. O zázračném kocourkovi vycházely články v novinách, návštěvnost knihovny rostla, a s tím i dotace od městské rady. Z Deweyho se vyklubalo něco víc než pouhý roztomilý zvířecí kamarád; pro obyvatele obyčejného farmářského městečka v srdci Spojených států, které se právě zvolna vzpamatovávalo z nejhorší krize ve své historii, se stal zdrojem pýchy a hrdosti. Když v roce 2006 zemřel, oplakávaly ho doslova tisíce lidí. Avšak jeho odkaz žije dál, jak dokládá tato kniha, která se po vydání stala okamžitě světovým bestsellerem. Prodalo se jí kolem milionu výtisků, práva koupilo téměř třicet zemí a jeho osud zaujal natolik, že se chystá i filmová verze. Jeho příběh totiž dokazuje, že pocit sounáležitosti mezi lidmi ani laskavost kupodivu v dnešním bláznivém světě dosud nevymřely....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31624/dewey-kocour-z-kniho.jpg 4.3197
Literatura světová, Biografie a memoáry, Příroda, zvířata
Vydáno, Ikar (ČR)

Dewey, 2008

Kniha Dewey – kocour z knihovny, který okouzlil celý svět

Anež00
20.10.2020

Moc pěkná kniha. Doporučuji všem milovníkům koček.

ivana02
19.04.2020

Všimla jsem si, že čím je delší anotace, tím se mi kniha méně líbí. Začátek byl více než slibný, ale pak dostával osobní příběh knihovnice větší prostor před příhody kocoura a to mě nezajímalo. Zrovna tak nemusím pořád dokola číst, že je vedoucí. Nehodnotím, nedočetla jsem.

Hanjimka
10.01.2020

Krásná odpočinková knížka. Máme taky kocourka, takže přesně rozumím radostem i starostem s tímto zvířetem. Měl krásný život v knihovně a pomáhal ho zlepšovat všem kolem.

jiri1k
23.11.2019

Nádherná kniha, která opravdu okouzlí.

JointlieKat94
06.11.2019

Dewey, kocour z knihovny, který okouzlil celý svět.. musel být úžasný.

Kniha je čtivá, avšak čtení mi trvalo poměrně déle, než jsem čekala. Kapitoly, které se týkaly města a historie a všeho kolem, tam podle mě být nemusely.. ale jo, asi to k této knize patří.

Kniha je doplněna menšími fotkami Deweyho, a taky jsem ocenila odkazy ke shlédnutí videí s ním, ráda jsem si je pustila.
A možná díky nim jsem lehce změnila názor.. asi tak od první čtvrtiny knihy jsem si říkala, že knihu asi pošlu dál, že na ní není nic tak vyjímečného, pak jsem skoukla videa, a k Deweymu jsem měla o něco blíž..

SPOILER:
..a pak jsem si pobrečela, jelikož ani po několika letech nedokážu číst o uspání milovaného zvířete.. to je pro mě to nejhorší téma. A to mě dorazilo. Knihu dál nepošlu a budu jí opatrovat, a vždy si pohledem na ní připomenu osudy všech mazlíčků, které milujeme a milovali jsme.

"Hlavní nejsou materiální věci, hlavní je láska. A lásku člověk nikdy nedokáže předpovídat."

Radovan_R
24.06.2019

Moc pěkná knížka o kocourovi, snad ještě lepší než Kocour Bob.
Některé části mi tam tak úplně nepasovaly - ty, kde autorka píše o sobě nebo o městě, ale na druhou stranu vyplnit celou knihu jen tím, co se týká jen kocoura, to by asi bylo trochu málo.
Naprosto chápu, že se na něj jezdili kouknout lidé i z velké dálky. Být to někde u nás, nejspíš bych sešel taky podívat.
To odkazované video na Youtube je fajn, je vidět, že to byl pořádný macek, zatímco na obálce knihy vypadá jako malé kotě.

Dija
24.05.2019

Milá nenáročná knížka ideální na cesty vlakem. Příběh kocoura je krásný a chytne za srdce.

Afka
22.02.2019

Krásná knížka. O to hezčí, že ji nenapsala spisovatelka, ale prostě člověk, který se chtěl podělit o příběh. Je psaná srdcem, proto je v ní všechno, co autorka milovala - Iowa, její rodina i Dewey.

kočky knihovny

Autoři knihy