orson orson komentáře u knih

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Zatím je to letos nejlepší kniha, jakou jsem četl, dokonce předčila předchozí díl, na který volně navazuje a to už je co říct. Asi bych to nenazval kalsickou detektivkou, protože detektivní zápletka je opět pouze jednou částí díla. Dalšími částmi je líčení drsné přírody (které většinou nensnáším, ale tento autor to umí napsat tak, že člověk začne googlit fotky z té lokality), popis krušného života obyvatel v minulosti a i v přítomnosti a konečně osudy hlavních postav. Nemůžu se dočkat, až vyjde třetí - závěrečný díl této série.

13.05.2014 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Silný příběh, celou dobu člověka mrazí z toho, co se tam stane a kdo zemře. Napínavé až do konce a perfektně napsané.

22.03.2024 4 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Dávám sice plný počet, ale na Prvoka, Šampóna a spol to nemá. Ale líbilo se mi tam hodně věcí - to, že to je příběh spolužaček Prvoka, takže se autor vrací do stejného světa, ale kouká do něj z jiného úhlu (tohle mě vždy baví). Taky se mi líbilo, že celá kniha popisuje jen jeden týden. ale tedy hodně nabitý. A v neposlední řadě i ty jednotlivé příběhové linky. Nečekejte ovšem žádné velké finále, jsem rád, že závěr vyšel tak nějak do ztracena. Mně se to líbí.

15.01.2024 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Klasická oddechovka, jako podle šablony - autorka píše všechny ty knihy úplně stejně, jen mění lokaci... no ale stejně si to vždy rád přečtu :)

04.08.2023 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Marťan byl sice lepší, protože uvěřitelnější, ale tohle se také povedlo!

21.02.2022 5 z 5

Knížka mě zaujala už svým názvem a obálkou a ani po přečtení jsem rozhodně nebyl zklamán. Mám rád životopisné knihy založené na skutečných událostech a osudech. Tohle byl hodně pohnutý osud. A kduž jsem se v knize dočetl, že o ní a jejím bratrovi napsal jednu povídku i Ota Pavel, hned jsem si ji musel znovu přečíst. A to asni nemluvím o pročítání wikipedie ...

05.02.2022 5 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Bál jsem se, že se v množství postav ztratím, ale bylo jich přiměřeně (mnohem mnohem méně než ve Hře o trůny :)), kniha mě chytla hned od začátku a někde v půlce jsem zjistil, že ji hltám a že je hodně poučná - tolik informací o vzniku a průběhu prvná světové války jsem se nikdy nedozvěděl a přitom je to vše jen tak mimochodem - čtenář chce vědět, co se děje s hlavními postavami a při tom se nenásilně dozví tolik zajímavých faktů! Samozřejmě jsem průběžně žhavili wikipedii, protože jsem si to chtěl ověřit a nebo dovysvětlit. Jdu na další díl.

29.06.2021 5 z 5

Cirkadiánní kód Cirkadiánní kód Satchin Panda

Kniha obsahuje spoustu zajímavých faktů, o kterých budu ještě dlouho přemýšlet. A docela mě nadchla myšlenka přerušovaného půstu - doteď jsem myslel, že půst podstupují jen blázni a nechápal jsem proč. Knížka mi na to dala spoustu odpovědí a další nacházím ve starší knížce od Melvilu, po které jsem hned šáhnul (Kompletní průvodce půstem). Zkusil jsem i aplikaci, kterou v knížce autor zmiňuje ale přijde mi dost nepřehledná. Abych jen nechválil, kniha má i své chyby - spousta informací se tam dokola opakuje, klidně i třikrát, pětkrát (asi jsou na to američtí čtenáři zvyklí), mě to dost rozčilovalo. Dalo by se to seškrtat klidně na třetinu a bylo by to o hodně čitelnější (zejména poslední třetina knihy mi přišla trochu zbytečná - opakovací).

11.01.2021 4 z 5

Žízeň po životě Žízeň po životě Irving Stone (p)

K autorovi jsem se dostal přes jeho knihu Námořník na koni, která se věnovala mému oblíbenci Jacku Londonovi. O Vincentu Van Goghovi jsem věděl snad jen dvě věci - Slunečnice a Ucho. Knížka mi toho ukázala mnohem více. Vůbec jsem netušil, jak těžké to ve svém životě měl a co vše pro něj udělal jeho bratr. Nějak si nedovedu představit, jak by se něco podobného mohlo stát v současné době. Skvělá kniha (i když z počátku bylo náročné se začíst), od které jsem hodně často odbíhal na wikipedii a google, abych se podíval, zda to tak skutečně bylo a jak vypadal obraz, který právě hrdina v knize maluje.

10.12.2018 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Úžasné čtení. Tahle kniha vás chytne hned po pár stránkách, sebere vám veškerý volný čas a po tisíci stránkách, které zhltnete za pár dní, s ní prožijete hned několik životů.

Opět to byla jedna z mála knih, která mě donutila zjišťovat si různá historická fakta (ač hlavní děj - stavba katedrály - je fikce, mnohé okolnosti jsou podle skutečnosti).

21.02.2016 5 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Po přečtení Zlodějky knih mě další tvorba autora moc nelákala, ale jsem rád, že jsem nakonec toho Posla zkusil. Bylo to moc milé čtení, na které jsem se vždy těšil a minimálně jen kvůli tomu si tuto knihu znovu rád v budoucnu přečtu. Závěr mě trochu zklamal, ale bral jsem to celou dobu s nadhledem. Nejsem žádný milovník jazyka, ale některá přirovnání, dialogy, myšlenky jsou tu skvěle vyjádřeny.

Jenom tak sedíme.
Audrey a já.
A nepohoda.
Vmáčknutá mezi nás.
Audrey zanedlouho řekne: „Jsi můj nejlepší kamarád, Ede.“
„Já vím.“
Těmahle slovama můžete chlapa klidně zabít.
Bez pistole.
Bez nábojů.
Stačej slova a jedna holka.

12.07.2015 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Kniha mě velmi mile překvapila, nemohl jsem se od ní odtrhnout a dočítal pozdě v noci. Jasně, že má jednodušší děj, některé zvraty byly docela očekávatelné, něco trochu přehnané, něco příliš jednoduché... ale má to úžasný spád, nápad a hlavně ty reálie z osumdesátých let, detaily o prvních počítačových hrách, to ajťáka z pařanskou minulostí opravdu bere :) Doporučuji! Jdu zkusit nainstalovat Jousta nebo nějakou jinou gamesku z osmibitů :)

17.09.2013 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Líbilo se mi to hodně. Nevím jak je to možné, ale zase jsem se v té knize místy nacházel. Patrik Hartl o naší generaci prostě umí psát.

22.03.2024 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Jsem si vůbec nevybavoval o čem to je! Pamatoval jsem si jen tu moderní verzi ze seriálu BBC, takže jsem si to rád přečetl a dobré to bylo. Jen jsem musel najít verzi psanou v moderní češtině, tu starou jsem nedával.

01.01.2024 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Znovu jsem si přečetl, hlavně kvůli filmu. A tedy je to úžasná kniha, pěkně promyšlená i ty další pokračování, co si tak pamatuji, tak měly skvělé myšlenky. Ale na druhou stranu je tam občas trochu moc filozofování.

04.08.2023 5 z 5

Jako sama smrt Jako sama smrt Jakub Hoza

Četlo se jedním dechem. Mělo to pěkný spád, dobrý nápad a slušnou akci. Hlavně ty drobné zvraty a příběhy jednotlivých postav jsou dobře vymyšlené a ten závěr rozhodně nezklamal! Tohoto autora budu sledovat.

01.03.2023 5 z 5

Agónie a extáze Agónie a extáze Irving Stone (p)

Mám hodně rád životopisné romány a od Irvinga Stona už jsem četl Námořníka na koni a Žízeň po životě, obě můžu jen a jen doporučit a tato kniha se k oběma uvedeným také může přidat. Autor dokázal popsat život Michalangela, jako by mu koukal pod ruce a do hlavy. Knížku jsem každou chvíli musel odložit, abych si našel na internetu fotky soch a fresek, které se zrovna v knize popisovaly. Dozvěděl jsem se o něm spoustu nových věcí, které jsem vůbec netušil.

01.03.2023 5 z 5

Noční brána Noční brána Peter May

Hezký návrat Enza po několika letech. Dost jsem si to užíval a zase jsem při čtení googlil. Stejně kvalitní - ne-li o trochu lepší než předchozí díly.

26.06.2022 4 z 5

Dva divoši Dva divoši Ernest Thompson Seton

Tohle je klasika, kniha mého mládí a jedna z mých nej, nej knih, ke které se pravidelně vracím a znovu ji čtu.

20.05.2020 5 z 5

Lars láme kosti Lars láme kosti Daniel Gris

Po Remarkovi jsem si chtěl dát nějakou pořádnou oddechovku s rychlým spádem a spoustou vtipných hlášek. Nemohl jsem si vybrat lépe. Snad jen mě trochu mrzí, že příběh byl tak nějak moc přímočarý, nerozvětvený, ale to se dalo čekat. Alespoň že tam bylo pár pěkných zvratů.

Pár nejoblíbenějších hlášek:
Jak řekl dalajláma, existujou dny, kdy i vaše ranní kafe potřebuje kafe, aby se probralo.

Nic proti jehovistům, každej potřebuje nějakýho boha, ale já už mám Jacka. Jacka Danielse.

Přikejvnul jsem. Jasně že to zvládnu. Prostě budu v kritickejch okamžicích držet hubu a v duchu počítat ovečky. „Počítej raději kretény, Larsi, těch je víc.“

Podlaha byla z velkejch leštěnejch dlaždic, na stěnách viselo několik obrazů. Vesměs šlo o moderní malby, tak moderní, že bych ani netušil, kterou stranou nahoru je pověsit.

14.10.2019 5 z 5