Dva divoši

Legendární kniha E. T. Setona, s níž vyrůstali současní otcové, se vrací v novém překladu, aby si i dnešní děti mohly prožít naplno svůj klukovský sen. Snad každý kluk chtěl někdy strávit alespoň dva týdny mezi indiány v pláních Divokého západu, toužil se naučit rozdělávat oheň třecími dřívky, ušít si indiánský oděv, p... celý text

Snad každý kluk chtěl někdy strávit alespoň dva týdny mezi indiány v pláních Divokého západu, toužil se naučit rozdělávat oheň třecími dřívky, ušít si indiánský oděv, postavit si týpí nebo podniknout lov na jelena. Všechno, o čem sní kluci od okamžiku, kdy se poprvé dozví o životě indiánů, sepsal Seton v příběhu Yana a Sama, „dvou chlapců, kteří se učili žít jako indiáni,“ jenž od roku 1903 stále znovu a znovu uchvacuje nové generace čtenářů.
Zdroj: www.kosmas.cz méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/54_/548/dva-divosi.jpg 4.7270

Two Little Savages (1903)

Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Computer Press (CPress)

Mistr119

Knihu považuji vlastně za takovou Vinettouovku, hodně jsem se dozvěděl o přírodě a o vztahu člověka k Ní. :)

Loginus

V téhle knize je všechno... Hrdina se kterým se mohou leckteré děti s láskou k přírodě a nepochopením rodičů ztotožnit. Yan je možná ve všem nejlepší, ale je to hlavně o zájmu a snaze. Pohltilo mě to. Netroufám si odhadnout, kolikrát mi byla tahle knížka skvělým společníkem.

vlkodlaq

Tyhle knihy (u táborového ohně, dva divoši, Rolf zálesák...) mě utvářely po celé dětství a mají velký podíl na tom, jaký jsem dnes. Byť už jsem ve věku, kdy se přestává říkat mladý muž, stále (stále víc) jsem milovník přírody, zastánce zásad a hlavně srdcem zálesák.

liba235

Tato knizka me provazela celym mym detstvim. Ted kdyz jsem se k ni vratila, znovu se vracim do mych deseti let. Krasne vzpominky.

Hanjimka

Jako dítě jsem tuhle knížku milovala. Záviděla jsem klukům jejich možnosti a chtěla jsem být s nimi v lesích. Četla jsem ji několikrát a vždy s nadšením. Po mnoha letech se mi dostala do rukou znovu. Už tam sice nebylo to nadšení pro táboření, ale i tak na mě sálala ta pohoda a dobrodružství co si kluci užívali. Za mě super.

tatjana1737
03.07.2016

V návaznosti na jednu diskusi, a s cílem odškrtnout si položku v Čtenářské výzvě, jsem po hodně dlouhé době sáhla po Dvou divoších. A oproti prvnímu čtení, kdy mi bylo -náct a mou hlavní četbu tvořil žánr knih táborových ohní, se mi četlo výrazně lehčeji a rychleji. Dříve mi vadila první část knihy o Yanově touze poznávat přírodu, o jeho okukování vycpaných ptáků ve výloze obchodu či o jeho stavění chaty. Nyní jsem v těchto pasážích viděla úvod k tomu, co přijde, vysvětlení toho, proč se Yan vůbec stal "divochem"; zkrátka celá knížka a Yanova touha po znalosti přírody (která ve své době byla hodně výstřední) je vystižena úvodním Setonovým citátem o vyhloubení studny. Stejně jako při prvním čtení mne však moc nebavily kapitoly o sloučení Sangerských indiánů s Boilery, přestože ty byly pomyslným závěrem na Yanově cestě k tomu stát se zálesákem.

Nejvíce jsem si vychutnala kapitoly, kdy se Yan skamarádí se Samem a začnou napodobovat život Indiánů. A chutnalo mi nejen díky útržkům lesní moudrosti, ale i díky úžasnému slovnímu humoru, který autor vkládá do úst především Samovi. Navrch usmíření dávných přátel a rozuzlení záhady, kdo kdysi střílel... tuhle knihu si nelze nezamilovat.

Škoda jen, že už jsem zkaženým dítětem města, takže si neušiju vlastní plachtu na tee-pee nebo mokasíny. Raději se budu vymlouvat na to, že se mi zase podebrala moje zraněná noha :-). Ale vím, že pokud někdy budu potřebovat pitnou vodu, stačí vyhloubit si indiánskou studnu. A (nejen) to, když člověk vyráží ven, je dobré znát.

10.06.2016

Po skoro dvaceti letech čtu znovu a kniha je krásná, až dojímá. Dost se v Yanovi vidím, kluk, který měl k dispozici kousek přírody jen pro sebe, neutuchající vášeň pro každou chvilku strávenou v ní a nenapravitelnou duši romantika. Dřív jsem si myslel, že tyhle záliby mě v dospělosti opustí, opak je ale pravdou, jsem ještě větší milovník přírody, čundrů a zálesáctví a s postupem času se má skoro až posedlost ještě prohlubuje.

peta5472
06.06.2016

Krásný příběh o dvou hoších, kteří zažívají dobrodružství. Knížku jsem si přečetla hlavně z toho důvodu, že chodím do skautu a E.T. Seton patří mezi zakladatele skautingu. Knížka je moc hezky psaná a má poutavý příběh.

pepa4081
23.01.2016

Četl jsem to jako kluk a zničil doma spoustu věcí, když jsem sháněl suroviny na výrobu mokasínů, luku, čelenky, bubnu a všeho, co je v té knížce popsáno. Přece jenom kravskou kůži a podobně jsme doma neměli :-). Teď už nic neničím, ale jednou za čas si knížku přečtu znovu. Dal bych ji jako povinou četbu všem klukům od šesti do stopadesáti let. Díky pane Setone, za kus krásného dětství.

mihal5570
12.01.2016

Jako dítě jsem ji četl asi stokrát :)

Peti
03.11.2015

Přečetla jsem tuto knihu několikrát - hezké čtení pro mládež.

hnusák
30.10.2015

Krásná kniha o přátelství, vztahu k přírodě a zálesáctví

Luccy78
07.09.2015

Nádherné kniha plná dobrodružství dvou chlapců, kteří si hrají na Indiány, ale zároveň rozdávají lásku a touhu po vědění všeho, co je obklopuje - od stromů, ptáků, bylinek. Poznávají lesní moudrost, zkoušejí si postavit indiánské týpí, rozdělávají oheň bez sirek, udělají si mokasíny, indiánské čelenky, luk a šípy, rozpoznávají zvířecí stopy - prostě vše, po čem dětská duše touží a taky by si ráda zkusila.. Rodiče, vezměte svým dětem herní konzole, vypněte počítače, televize, zabavte mobily a vyžeňte je ven, nejlépe do lesa! Jo.. A dejte jim přečíst tuhle knížku..

woodward
18.08.2015

Jako kluk jsem ji přečetl snad stokrát a vracím se k ní dodnes.

Moška
21.07.2015

Jak já tu knihu jako malá holka milovala! Už dlouho jsem ji nečetla, ale možná je zase na čase :-)

Bobšule
02.04.2015

Nádherná knížka a svým způsobem bible mého dětství. Neznám nikoho, kdo by ji četl a alespoň na chvíli nezatoužil vyrobit si vlastní luk, ušít opravdové mokasíny, nebo rovnou postavit své vlastní tee-pee a trávit v něm prázdniny. Já osobně pak hodně trpěla kvůli fatálnímu nedostatku výrů velkých u nás na chatě ve Slivenci. Velmi, velmi jsem toužila ho ulovit a vlastnoručně vypreparovat... (A Guy mě neskutečně štval!) A tak jediné, co mi zbylo jako patrně možný následek čtení této knihy, je láska k přírodě a skutečnost, že mě její pozorování snad nikdy neomrzí. Stejně jako hlavní hrdina jsem schopná se na kdovíjak dlouhou dobu zašít někam do lesa, nebo k jezírku a buď jen pozorovat, nebo si fotit či malovat, co vidím.

luboss23
31.12.2014

Další z knih, které mě v dětství ovlivnily. Nikdy jsem ji nevlastnil, měl jsem ji pouze půjčenou, ale strašně jsem po ni toužil. A tak jsem rád, že se mi ji zrovna před pár dny a zrovna zde, podařilo koupit. :-) Je to sice s asi třicetiletým zpožděním, ale i tak se na ni těším, jako malý kluk... ;-)

honzakral
15.11.2014

Naprostý základ pro každého kluka, který má vztah k přírodě...

Kapis
30.10.2014

Kniha, která posílila v mém životu určitý směr, lásku k přírodě a vůbec ke všemu živému, jak jen jsem ta dobrodružství hltal a snil o něčem podobném. Ta láska k přírodě a k co nejdelšímu pobytu v ní mi zůstala a snad ji předám dalším generacím.

Vlken
16.09.2014

´To nejlepší co jsem četl jako junior.Přečteno několikrát a stále láká

Snovač
11.09.2014

Poutavé dobrodružné vyprávění nejen pro malé kluky - a řekl bych dokonce zdařilá agitace pro život indiánů. Včetně mnoha užitečných rad a návodů... Setonův hrnec forever! :)

25.07.2014

Na tomhle jsem vyrostl a něco ze dvou divochů ve mě zůstalo dodnes..

MayB2
22.05.2014

Zásadní kniha na prázdniny, prožívali jsme jí tak, že došlo i na šití týpí.

SiuxBeast
17.04.2014

Skvělá kniha kterou čtu i několikrát do roka (taky podle toho vypadá) myslím že není třeba moc komentovat ;)

Kmotr99
14.02.2014

"Protože jsem poznal muka žíznivé touhy, chtěl bych vyhloubit studnu, z které by i jiní mohli pít." Nic více ke knize netřeba psát.

heavy66
07.02.2014

výborná kniha pro malé i velké kluky !

Ermisuck
10.11.2013

Mé mládí. Díky tomuto jsem začal číst.

tomvall
29.07.2013

Tahle kniha mne velmi ovlivnila a do značné míry určila mé směřování životem.

knihomilka
01.07.2013

Krása - dobrodružstvá v prírode, zvieratá, chlapčenské nadšenie, výchova podľa indiánskych hodnôt, učenie sa lesnej múdrosti... a navyše všetko okorenené vtipom. A človek tu nájde návody na výrobu takých vecí, aké by márne hľadal kdekoľvek v iných knihách alebo na internete. Detailne opísané kroky a nákresy, takže sa to dá podľa toho aj vyrobiť. A pritom nejde o odbornú knihu!

nobynoblhoch
11.04.2013

klasika do knihovničky každého kluka