orson - Přečtené 308


Algar tarch
? - březen 2018
Algar tarch 2001, K. Francová

Vcelku podprůměrná fantasy. Do dočtení jsem se musel trochu nutit a to jsem fanoušek fantasy žánru. Co mi nejvíce vadilo, tak to byly nelogičnosti - pozor spoilery - jak mohl princ za těch několik týdnů nepoznat vlastní sestru? Proč vůbec přibral na tajnou výpravou za kouzelníkem někoho cizího? A proč tam vůbec ta postava byla? Až zpětně m také došlo, že tam snad neumřela žádná postava! Prostě průměr až podprůměr. Myslím, že u nás máme lepší spisovatelky fantasy - třeba Rečkovou...


Predátoři
únor - březen 2018
Predátoři 2007, M. Žamboch

Jedna ze slabších Žambochových knih... ale pořád je to hodně dobrá akční oddechovka, jen má trochu moc přehnaně kladného hlavního hrdinu - takový Olda Šetrný :)


Kaštánek a Kaštanka
? - březen 2018
Kaštánek a Kaštanka H. Greschek


Tyrkysové oko
26. únor 2018
Tyrkysové oko 2016, L. Chalupová

Z počátku poklidný příběh s hodně složitým rodinným propletencem se změní v docela slušnou akci, kdy nebudete chtít knihu odložit a bude se bát o její hrdin(k)y. Četlo se to hodně dobře, ale přišlo mi to zbytečně komplikované a trochu přitažené za vlasy.


Slepá mapa
únor 2018 (17.-22.)
Slepá mapa 2013, A. Mornštajnová

Poutavý příběh tří generací v jedné rodině na pozadí světových válek a komunismu. Zpočátku trochu chaos v postavách, ale pak už to jelo. Každopádně román Hana je ještě o něco lepší.


Moje milá smrti
prosinec 2017 - únor 2018
Moje milá smrti 2017, V. Hurdová

Jako jednu z posledních knih v minulém roce jsem přečetl Moje milá smrti od Veroniky Hurdové. Tuto blogerku příležitostně sleduji (tip na ni mi dala manželka, která si její knihu koupila). Asi nejvíce jsem byl zvědav na její životní příběh, ale nakonec mě mnohem více zaujaly její myšlenky o životě a smrti. Škoda jen, že si nedala tu práci a text ještě více neučesala, trochu moc z něj totiž trčí fakt, že to jsou sesbírané články z jejího blogu a tak se tam některá fakta a myšlenky zbytečně několikrát opakují (hlavně pak v uváděných rozhovorech). Každopádně se ke knize určitě někdy vrátím.


Pomníky zimy
17. únor 2018
Pomníky zimy 2017, J. Hlávka

Původně jsem si myslel, že tímto dílem sága končí, tak mě trochu vyděsilo, že se chystá pokračování (mám rád uzavřené příběhy). Naštěstí se současný příběh aspoň trochu uzavře, ale spousta věcí zůstane otevřena, takže se těším na pokračování, jen doufám, že si budu ještě pamatovat jednotlivé postavy.


Tenký led
únor 2018 (06.-17.)
Tenký led 2014, J. Hlávka

Sága se mi líbí čím dál více. Propracované postavy, jen lehce načrtnutá minulost a spousta zajímavých intrik, zvratů a nápadů. Myslím, že čeští autoři v pohodě obstojí před těmi zahraničními.


Mráz a hry
únor 2018 (01.-06.)
Mráz a hry 2013, J. Hlávka

Hodně pomalý rozjezd, ještě tak ve třetině jsem se rozmýšlel, zda knihu neodložit, přece jen ten začátek byl dost nepřehledný, postav hodně, takže docela trvalo, než se člověk trochu zorientoval. V půlce knížky mě to začalo bavit a pak během chvilky jsem byl na konci ani nevím jak. Takže za mě dobrý, jdu na druhý díl.


Vypravěčka
leden 2018 (02.-26.)
Vypravěčka 2014, J. Picoult

Zpočátku mi dalo trochu zabrat, než jsem se zorientoval ve třech dějových liniích, ale pak se to vše rozjelo. Přiznávám, že některé pasáže o holocaustu rozhodně nejsou pro slabší povahy a měl jsem z nich noční můry (hodně čtu před spaním). Celkově to je hodně působivá a skvěle napsaná kniha, u které jsem až do konce nevěděl, jak dopadne.


Dobře mi tak
leden 2018 (02.-26.)
Dobře mi tak 2014, R. Třeštíková

Suveréně nejslabší knížka autorky, těžkopádné, pomalé čtení, do kterého jsem se musel nutit. Jako nebylo to celkově až tak špatné, pár myšlenek zajímavých, pár zvratů nečekaných, ale to je asi tak vše :(


Autobus sebevrahů
leden 2018 (21.-26.)
Autobus sebevrahů 2006, A. Paasilinna

Nápad skvělý, zpracování horší. Taková road movie, celý děj by se dal shrnout na dvě stránky, postavy mi přišly málo propracované (však jich taky byl celý autobus). Žádné velké překvapení (pointa) se nekonalo.


Kdo jinému jámu kopá
leden 2018 (21.-25.)
Kdo jinému jámu kopá 2017, M. Rejfová

Jako oddechovka dobré, ale myslím si, že tu má příliš vysoké hodnocení, zas až tak velká sláva to nebyla.


Géniové XX. století – kniha první
leden 2018 (02.-12.)
Géniové XX. století – kniha první 2015, K. Pacner

Hned první příběh mě málem odradil, protože jsem nepochopil způsob jakým to autor píše (nejprve v několika odstavcích popíše vrcholné okamžiky daného člověka a pak se vrátí a začne popsiovat jeho život od narození a to nejlepší zase vynechá). Ale nakonec jsem vytrval a nedokázal jsem knihu odložit - dozvěděl jsem se spoustu zajímavostí, hodně se mi líbilo, jak to bylo provázané s dějinami (hlavně nástupem nacismu a světových válek). Ale stejně si myslím, že za pár měsíců si z toho už nic pamatovat nebudu :)


Vánoční zázraky
02. leden 2018
Vánoční zázraky 2017, A. Stainforth (pseudonym)

Koupil jsem si ji na Palmknihách ve vánoční akci za dvacku, říkal jsem si, že podle komentářů to bude fajn oddechovka na svátky... no přečíst se to dalo, ale to je asi tak všechno. Představte si příběhy z časáku Chvilka pro tebe, Žena a život nebo Překvapení jen natažené na víc stránek, ale ten styl a vyjadřování stejné... :)


Entomologův odkaz
prosinec 2017 - leden 2018
Entomologův odkaz 2017, P. May

Zatím asi nejlepší díl této série, alespoň pro mě :) Vše uvěřitelné, žádné megaspiknutí, vše do sebe hezky zapadá... P.S. Ale na ostrov Lewis to pořád nemá :)


Temná hmota
prosinec 2017 (14.-20.)
Temná hmota 2017, B. Crouch

Zpočátku mi to přišlo takové průměrné, bylo dosti zřejmé, jak se bude příběh vyvíjet, ale závěr mě mile překvapil.


Nejskrytější přání
prosinec 2017 (07.-18.)
Nejskrytější přání 2017, M. M. Whalen

Příjemné počtení, zajímavé postavy, trochu mi to připomínalo Prázdné místo od Rowlingové (ale ta to měla ještě trochu propracovanější a hlavně ten konec se mi u ní líbil více).


Ajťák vrací úder
prosinec 2017 (07.-10.)
Ajťák vrací úder 2017, L. Pavlásek

Fajn počtení pro ajťáky, ale oproti předchozímu dílu o dost slabší. Už to nemá tu šťávu :(


Špinavá práce
listopad - prosinec 2017
Špinavá práce 2007, C. Moore

Příjemná oddechovka, o moc víc od této knížky nečekejte, ale závěr byl docela svižný a dobrých nápadů je v knize až až. Nad některými scénami jsem se docela pěkně zasmál.


Hana
27. listopad 2017
Hana 2017, A. Mornštajnová

Čtivý román o utrpení a o tom, jak malé činy můžou ovlivnit budoucnost. Jsou to drobnosti, ale jejich důsledky jsou zásadní. A při tom za to člověk ani pořádně nemůže. Určitě zkusím nějakou další autorčinu knížku.


Krumpáč a motyky – Hrobnické historky
listopad 2017 (15.-27.)
Krumpáč a motyky – Hrobnické historky 2012, Z. Kučera Holub (pseudonym)

Trochu mi to připomíná kroniky Jakuba Vandrovce, ale ty byly o dost vtipnější. Takhle je to jen průměrná oddechovka...


Příběhy o úkladech a intrikách
listopad 2017 (16.-27.)
Příběhy o úkladech a intrikách 1995, J. Alenský (pseudonym)

Na mě moc krátké a jednoduché. Rychle se to čte, ale o nic to člověka neobohatí. Ostatní knihy tohoto autora jsou o dost lepší.


Slavné bitvy českých panovníků
říjen - listopad 2017
Slavné bitvy českých panovníků 2003, V. Vondruška

Výborný nápad a perfektní zpracování. U každé bitvy je nejprve lehce beletristický příběh, poté historická fakta a vysvětlivky a na konci popis místa ze současnosti a nastínění průběhu bitvy pro případ, že byste se tam chtěli jet podívat. Vše skvěle napsané, čtivé a rozhodně ne nudné. Takhle kdybychom to probírali v dějáku na škole, tak by mě ten dějepis bavil!


První konec
říjen - listopad 2017
První konec 2016, L. James

Sakra zase jsem se nechal nalákat. Mám rád knížky o cestování v čase, nebo kde se odehrává více dějů v různých časech, prostě kde si dovede autor s časem hrát. Tohle bylo ale zklamání. Dlouho předlouho sledujete různé linie v různých časech, aby se nakonec nic moc nestalo a hlavně nevysvětlilo? WTF?!


Neviditelný
září - listopad 2017
Neviditelný 2012, C. D. Payne

Takový Nick Twisp po dvaceti letech. Ulítlý bláznivý příběh. Myslím, že s tou neviditelností by toho šlo vymyslet více :(


Doktore, to byste se divil!
říjen - listopad 2017
Doktore, to byste se divil! 2011, P. Taylor

Oddechovka co dodat. Na rozdíl od ostatních knih série se děj odevzdává někde jinde, někdy jindy, jsou to v podstatě vzpomínky Kinky na její mládí... ale i tak to bylo čtivé a zajímavé.


Zátah na hackery
září - listopad 2017
Zátah na hackery 1995, B. Sterling

Popravdě nedočetl jsem, někde v půlce mě to přestalo bavit, přišlo mi to trochu zmatečné, ale na druhou stranu docela zajímavý náhled do historie hackerství...


Rekviem za sen
říjen - listopad 2017
Rekviem za sen 2001, H. Selby

Film jsem viděl několikrát. Patří mezi mé oblíbené - už jen kvůli té skvělé hudbě a závěrčné smršti... Byl jsem několik let zvědav na knihu a tak jsem si ji konečně pořídil a přečetl. Víceméně kopíruje přesně film, jen je trochu více popisnější, více se věnuje pocitům hlavních hrdinů. Když tak přemýšlím, tak nevím, co je lepší, zda film nebo kniha.... oboje stojí za to!


Malá máma
02. listopad 2017
Malá máma 2017, L. Sadvar

Skvělé zábávné čtení pro (na)stávající maminky a tatínky. Na každé stránce jsem ty naše mrňata poznával a chechtal se u toho :) Doporučuji!


Hadohlavec
27. září 2017
Hadohlavec 2017, P. May

Vždycky si říkám, že další díl této série už číst nebudu a vždycky to poruším. A tentokráte ani moc nelituji :) Závěr neuvěřitelně strhující a celý příběh dobře vymyšlený (až na ty velké náhody). Škoda jen, že Pay nepíše více knih jako byla trilogie z ostrova Lewis, kde šlo o příběhy jednotlivců a ne o globální spiknutí :(


Problém tří těles
září 2017 (12.-27.)
Problém tří těles 2017, L. Cch'-sin

Možná je to trochu netradiční sci-fi, ale mě tedy moc nenadchla a o čtení dalších dílů moc neuvažuji. Přišlo mi to takové rozvláčné...


Inovátoři
srpen - září 2017
Inovátoři 2015, W. Isaacson

Dělal jsem si na tuto knihu dlouho zálusk a rozhodně jsem nebyl nakonec zklamán. Walter Isaacson ty životopisné knihy fakt umí - spousta faktů, spousta jmen, ale pořád je to dobře čitelné, výborně poprojované souvislosti a spousta zajímavostí!


Prázdné místo
červenec - srpen 2017
Prázdné místo 2013, J. K. Rowling

Rowlingová prostě umí psát, ať napíše cokoliv, tak je to čtivé. Prázdné místo se mi líbilo zvoleným tématem - běžná smrt jednoho z lidí na malém městě a jak to ovlivní spoustu životů, tak hlavně propracovaností postav. Sice jich na mě bylo na začátku moc, ale to skládání střípků do celkové mozaiky se mi líbilo.


SPAD
červenec - srpen 2017
SPAD 2016, F. Kotleta (pseudonym)

Začetl jsem se do knihy na návštěvě, takže jsem si ji pak musel pořídit, abych ji mohl dočíst. No nebylo to špatné, ale po 14 dnech už si nějak ani nemůžu vzpomenout o čem to bylo. Prostě oddechovka na uvolnění mozku :)


Pod vlivem Jupiteru
? - srpen 2017
Pod vlivem Jupiteru 2016, G. D. Schmidt

Spíše povídka než román. Taková líbivá oddechovka s očekávaným koncem. Ale napsané je to čtivě.


Doktore, poplach, jde o všecko!
? - červenec 2017
Doktore, poplach, jde o všecko! 2015, P. Taylor

Tuhle sérii čtu trochu napřeskáčku, po prvním díle se mi dostal do ruky až tento a byl jsem tedy trochu zklamán. Nějak to nebylo ono, pořád jsem se nemohl začíst, v postavách jsem měl docela zmatek. První díl byl nesrovnatelně lepší. I když některé informace o válce na moři byly hodně zajímavé. No zkusím sehnat druhý díl a vzít to postupně...


Doktore, fofrem, jde o život!
? - červenec 2017
Doktore, fofrem, jde o život! 2009, P. Taylor

Na tuhle knihu jsem dostal tip od kamaráda. Vzal jsem si ji tedy na dovolenou a nelitoval jsem. Krásná oddechovka. Kdo četl sérii Zvěrolékaře, tak tohle je skoro to samé, jen místo zvířat se léčí lidi :)


Osm
červenec 2017 (12.-15.)
Osm 2017, R. Třeštíková

Letos asi jedna z nejlepších knih. První kapitola čtenáře hodí do děje, má trochu zmatek v postavách, ale i přesto si udělá svůj názor na to, kdo je ten špatnej a kdo hodnej. Pak následuje skok v čase a začne se vše rozplétat a gradovat. Postavy jsou krásně propracované.


Mariňáci
červen - červenec 2017
Mariňáci 2000, R. Fabian

To je prostě klasika, četl jsem už asi podruhé nebo potřetí. Samozřejmě, že to má i slabší místa (hlavně ten závěr), ale to se dá prominout.


1 2 3 4 5 6 >