orson

Přečtené 508Z hovna bič
27. květen 2021
Z hovna bič 2017, C.D. Payne

Takový vyčpělý Mládí v hajzlu po dvaceti letech. Čekal jsem něco víc, něco co má aspoň pointu nebo závěr. Celkově asi nejslabší kniha od autora, co jsem četl.


Inspektor s velkým mozkem
27. květen 2021
Inspektor s velkým mozkem 2021, František Niedl

Tahle série mě baví! Vtipných detektivek je sakra málo. Moc se mi líbí, jak se ta postava postupně vyvíjí a jsem zvědav, kam bude pokračovat. Jen prosím žádné globální spiknutí a podobně.


Nasterea
27. květen 2021
Nasterea 2021, Petra Stehlíková

Musím uznat, že svět a příběh je hodně originální. Ale mě osobně to až tak moc nesedlo (hlavně tedy ta hlavní hrdinka). Trochu moc natahované trochu moc myšlenek hlavní postavy... ale je mi jasné, že já nejsem ta správná cílovka...


Naslouchač
květen 2021 (10.-27.)
Naslouchač 2016, Petra Stehlíková

Trochu mi to stylem připomíná Hunger games, na můj vkus trochu zbytečně moc cizích slov, u kterých jsem pak postupně zapomněl i jejich význam.


Faja
květen 2021 (10.-27.)
Faja 2017, Petra Stehlíková

Původně jsem to četl skoro do čtvrtky jako první díl a vůbec jsem nechápal, co na té knize lidi vidí - samé cizí slovo a pořád se tam nic neděje. Když jsem to pak četl ve správném pořadí, tak to bylo o dost lepší :)


Chlad Chiméry
duben - květen 2021
Chlad Chiméry 2020, Jan Hlávka

Paráda! Tahle série se mi fakt líbí a vždy s napětím čekám na další díl. Jen by to možná chtělo na začátek knihy dát malou předmluvu, kde bude popsáno, co se stalo v předchozích dílech. Já to vždy mezitím pozamenu...


Čajovna v Tokiu
duben - květen 2021
Čajovna v Tokiu 2021, Julie Caplin

Fajn oddychovka, ale pořád tak nějak stejné jako všechny ostatní autorčiny knihy :) Ale psát a přitáhnout čtenáře tak, že knihu odloží teprve až po přečtení poslední stránky, to tedy autorka umí!


Kenozoikum
duben - květen 2021
Kenozoikum 2020, Sergej Lukjaněnko

Fajn pokračování na úrovni.


Doktore, to je ale mazec!
? - duben 2021
Doktore, to je ale mazec! 2018, Patrick Taylor

Pořád dobré oddechové čtení... a to už to je 13. díl!


Stráže! Stráže!
březen - duben 2021
Stráže! Stráže! 2009, Terry Pratchett

Pořád nevím, jestli se mi knihy o Zeměploše líbí nebo ne. Toto byl asi 4. pokus a pořád nejsem rozhodnut - na jednu stranu jsou tam skvělé nápady a vtípky. Na stranu druhou mi to přijde občas už trochu přehnané a tlačené. Prostě nějak jsem s Pratchettem nekompatibilní... ale ještě to s ním párkrát zkusím :)


Aréna
březen - duben 2021
Aréna 1996, William R. Forstchen

Knížku jsem si přečetl kvůli synovi, který holduje Magicu. Říkal jsem si, že by se mu mohla líbit a měl by aspoň co napsat do čtenářského deníku. Ač neznám Magic the Gathering, kniha se mi dost líbila - pěkná akce, od které byl problém se odtrhnout, i když několik logických výtek k ději bych měl. Ale co je důležité - syn ji pak přelouskal za dva dny!


Kvazi
březen - duben 2021
Kvazi 2018, Sergej Lukjaněnko

Knížek a filmů o zimbíkách je hodně. Ale většinou jsou na jedno brdo. Lukjaněnko šel trocu dál a do svého postkatastrofického světa přidal několik nových neotřelých myšlenek, které zombíky postavily do trochu jiného světla. Mě se to dost líbilo, nebyla to žádná akční brakovka.


Kecy mýho fotra
březen - duben 2021
Kecy mýho fotra 2011, Justin Halpern

Fajn oddechovka s několika super hláškama.


Věci, na které nastal čas
březen - duben 2021
Věci, na které nastal čas 2020, Petra Soukupová

Ta kniha vlastně nemá děj, tedy vlastně děj jako takový má, ale vede tak nějak do ztracena a není vlastně vůbec důležitý, nebo možná nemá žádný cíl, ale takový je prostě život. A přitom je ta kniha chytlavá a čtivá. Myslím si, že se v ní každý najde (já hned v několika postavách). Je trochu depresivní, ale to jsou asi všechny autorčiny knihy. Mě se to rozhodně moc líbilo a s chutí si přečtu další autorčino dílo.


Minority Report a jiné povídky
leden - březen 2021
Minority Report a jiné povídky 2002, Philip K. Dick


Kompletní průvodce půstem
leden - březen 2021
Kompletní průvodce půstem 2018, Jimmy Moore

Nikdy jsem nechápal půsty a lidi, kteří je podstupovali. Přišlo mi to nezdravé. Po přečtení cirkadiálního kódu a této knihy jsem se dozvěděl spoustu vědecky podložených informací, které zcela změnily můj pohled na půsty. A vlastně i mé osobní návyky. Uvidím za pár měsíců, jak moc mi tyto knihy změnily život :)


Cesty rytířů
únor - březen 2021
Cesty rytířů 2020, František Niedl

Dobrá oddechovka, Niedl drží svůj standard, těším se na další pokračování.


Barva kouzel
únor - březen 2021
Barva kouzel 1993, Terry Pratchett

Po dvaceti letech druhý pokus o začtení se do Zeměplochy (chce si to přečíst dcera, tak jsem to taky zkusil)... a nějak mě to moc nechytlo. Místy vtipný, to jako jo, ale nějak tomu chybí ta šťáva, drajv, nebo něco... po dočtení knížky nemám žádnou velkou chuť vrátit se do toho světa a přečíst si další příběh... ale dám tomu ještě šanci, první díl série prý není nejlepší, takže zkusím Stráže, stráže a uvidím.


Pád Hyperionu
únor - březen 2021
Pád Hyperionu 2018, Dan Simmons

Čekal jsem, jak se to vše zakončí, jak dopadnou jednotliví hrdinové... a na jednu stranu jsem byl nadšen na stranu druhou jsem byl zmaten. Děj trochu už pokulhával a v těch myšlenkách a časových rovinách jsem se trochu ztrácel.


Hyperion
únor - březen 2021
Hyperion 1996, Dan Simmons

Zpočátku trochu chaotické, ale pak jsem se zorientoval a příběhy v knize mě uchvátily - skvělé myšlenky a nápady! Možná jako samostatné povídky by to fungovalo ještě lépe. Takto jsem napnut, jak se celý ten spletenec uzavře.


Neviditelný svět
leden 2021 (01.-11.)
Neviditelný svět 2017, Liz Moore

Překvapivý román. Líbilo se mi, že při čtení jsem neměl tušení, kam se děj posune, resp. co se v minulosti hlavní postavy stalo a jen jsem hádal. Takže napětí od začátku do konce. Do toho příjemné (alespoň pro mne - programátora) prostředí IT společností, no paráda. A závěr mě překvapil, to už byla jen taková třešnička na dortu.


Cirkadiánní kód
leden 2021 (05.-11.)
Cirkadiánní kód 2020, Satchin Panda

Kniha obsahuje spoustu zajímavých faktů, o kterých budu ještě dlouho přemýšlet. A docela mě nadchla myšlenka přerušovaného půstu - doteď jsem myslel, že půst podstupují jen blázni a nechápal jsem proč. Knížka mi na to dala spoustu odpovědí a další nacházím ve starší knížce od Melvilu, po které jsem hned šáhnul (Kompletní průvodce půstem). Zkusil jsem i aplikaci, kterou v knížce autor zmiňuje ale přijde mi dost nepřehledná. Abych jen nechválil, kniha má i své chyby - spousta informací se tam dokola opakuje, klidně i třikrát, pětkrát (asi jsou na to američtí čtenáři zvyklí), mě to dost rozčilovalo. Dalo by se to seškrtat klidně na třetinu a bylo by to o hodně čitelnější (zejména poslední třetina knihy mi přišla trochu zbytečná - opakovací).


Hrobař
prosinec 2020 - leden 2021
Hrobař 2020, Jaroslav Irovský

Trochu jiná kniha, než Irovského předchozí díla. Taková uhlazenější, mainstreamovější. Už to není Bukovský... na jedenu stranu je to škoda, protože ta poloha se mi moc líbila. Ale na druhou stranu jsem rád, že i v tomto novém stylu se mu daří psát čtivě. Sice se začátku to vypadalo jako klasický román s přímočarým dějem a šťastným koncem, ale nakonec to bylo trochu jinak a jsem za to moc rád. Příjemné překvapení.


Krvavá Rose
prosinec 2020 (13.-17.)
Krvavá Rose 2020, Nicholas Eames

Králové Wyldu byli lepší, už jen pro ten nápad, jak jdou důchodci do boje :) ale tohle také nebylo špatné. Sice pomalejší rozjezd, spousta postav, ve kterých jsem se už ztrácel, ale závěr stál za to. A ty hlášky se také povedly.


Zpráva o životě vesmířanů
prosinec 2020 (07.-13.)
Zpráva o životě vesmířanů 2019, B. Chambers (pseudonym)

Trošku slabší, než předchozí díly - chyběla mi tu napínavější dějová linka, ale pořád hodně nadprůměrné čtení s originálními nápady a propracovaným světem. Těším se na další pokračování, které si určitě a rád přečtu.


Hotýlek na Islandu
prosinec 2020 (06.-11.)
Hotýlek na Islandu 2020, Julie Caplin

Fajn oddechovka, líbí se mi, jak se v autorčiných knihách objevují postavy z jiných jejích knih. Ale celkově je to pořád na jedno brdo jak přes kopírák, jen prostředí se mění. Ale na vypnutí mozku a relax to je (jednou za čas) fajn.


Lockdown
prosinec 2020 (07.-08.)
Lockdown 2020, * antologie

Za mě skvělé povídky, mnohem mnohem lepší než obdobný covidový počin "Za oknem".


Underground
prosinec 2020 (07.-08.)
Underground 2020, F. Kotleta (pseudonym)

Klasický akční kotletovský nářez s vtipnýma hláškama :)


Nezvratné alibi
prosinec 2020 (07.-08.)
Nezvratné alibi 2020, Peter May

Kvalitní završení celé série. Moc se mi líbilo, že v posledním díle spojil indície, které se objevovaly postupně v dílech předchozích, skoro až mám chuť je znovu otevřít a přečíst abych si vše řádně propojil. Ale to si nechám až za pár let.


Megapolis
říjen - prosinec 2020
Megapolis 2004, Miroslav Žamboch

Klasika, četl jsem už podruhé a nikdy mě nepřestane udivovat fantazie pána Žambochova :) Ať si vybere jakýkoliv žánr a prostředí, dokáže napsat něco nového, jiného, vtipného a hlavně čtivého. Jen ten hrdina je vždy stejný, ať se jmenuje JFK, Koniáš, Bakly...


Lars útočí
prosinec 2020 (07.-08.)
Lars útočí 2020, Daniel Gris

Tuhle sérii mám rád, ale zrovna tomuhle dílu něco chybělo, vše to šlo nějak až moc snadno, bez komplikací, bez větších zádrhelů... Předchozí byly lepší, ale určitě si rád přečtu i další :)


Pláž v Chorvatsku
prosinec 2020 (07.-08.)
Pláž v Chorvatsku 2020, Julie Caplin

Oddechovka, kdy vypnete mozek a hltáte stánky i když víte jak to dopadne.


Protovy světy
prosinec 2020 (07.-08.)
Protovy světy 2019, Gene Brewer

Přijde mi, že poslední díl vyšel už jen proto, aby se ještě něco vytřískalo z úspěchu předchozích knih. Jednička byla nejlepší - skvělý neotřelý nápad, dvojka ten nápad ještě trochu poposunula, ale v trojce už nic zajímavého nebylo :( Ale na druhou stranu, přečetl jsem si ji rád :)


Doktore, vy jste se zamiloval!
prosinec 2020 (07.-08.)
Doktore, vy jste se zamiloval! 2017, Patrick Taylor

Klasika, která vždy pobaví. I když poslední díly na můj vkus až trochu moc rozebírají pocity hlavních postav...


Muž s vůní kávy, žena se špetkou skořice
říjen - prosinec 2020
Muž s vůní kávy, žena se špetkou skořice 2014, Lenka Požárová

Nějak mi to nesedlo. Možná, kdyby v té knize byly nějaké recepty, fotky, tak by se mi to líbilo více. Takhle to byl spíše jen takový deník o cestování a vztazích. A mě cestování a různé kultury zase tak moc neberou.


Dopisy ztraceným
prosinec 2020 (01.-05.)
Dopisy ztraceným 2019, Brigid Kemmerer

Tahle kniha mě moc mile překvapila. Nic moc jsem od ní nečekal, na začátku jsem se i lekl, že to je nějaká ta young adult... ale příběh, postavy, zápletky a zvraty byly úžasné. Takže další díl to jistí!


Měsíční zahrady
26. září 2020
Měsíční zahrady 2008, S. Erikson (pseudonym)

Věděl jsem, že to bude těžké čtení, spousta lidí mi to říkala. Ale taky jsem viděl, že knihy této série jsou ve fantasy žebříčkách v první deítce. Zvědavost mi nedala a pustil jsem se do toho. Byl jsem vhozen do děje, mezi spoustu postav bez vysvětlení, kdo je dobrý, kdo špatný, o co jde ... no prostě guláš. Časem jsem se trochu zorientoval, ale těch postav bylo trochu moc a vůbec jsem netušil, proč to dělají. Jako dočetl jsem to s vypětím všech sil, říkal jsem si, že tam bude nějaké velké finále, nebo nějaký důvod, proč si přečíst další díly... no nenašel jsem ho. Postavy veskrze nezajímavé, svět jako takový docela zajímavý, ale to je pro mě málo.


Svět podle Prota / Na světelném paprsku
červenec - září 2020
Svět podle Prota / Na světelném paprsku 2008, Gene Brewer

Viděl jsem film a moc se mi líbil, kniha je také hodně dobrá. Člověk pořád neví, co si o tom myslet a to je na tom skvělé.


Spolubydlící
červen - září 2020
Spolubydlící 2019, Beth O’Leary

Taková fajn oddechovka, která není uplně hloupá.


Laila
červen - září 2020
Laila 2019, Josef Rubáš

Docela komplikovaná, ale zajímavá kniha. Chvílemi jsem se ztrácel a pak zase nacházel, jak autor v čase skákal.


1 ...