orson - Přečtené 324


Jiná rasa
červen - červenec 2018
Jiná rasa 2013, J. Scalzi

Ideální pohodová scifárna na dovolenou - milá, čtivá, oddechová.


Hon na lovce
červenec 2018 (10.-16.)
Hon na lovce 2014, G. R. R. Martin

Do čtení jsem se pustil hlavně proto, že to napsal můj oblíbenec Martin, ale až při dočtení jsem si pořádně všiml, že byl jen jeden ze tří autorů :) každopádně to byla spíše lehce nadprůměrná sci-fi, ale za přečtení rozhodně stála. Skoro celou dobu jsem byl zvědav, jak se to nakonec podaří hrdinovi zaonačit a se závěrem jsem byl rozhodně spokojen :)


Armada
16. červenec 2018
Armada 2016, E. Cline

Na tuto knížku jsem se těšil, předchozí autorův počin Ready player one se mi totiž hodně líbil, ale musím přiznat, že jsem byl trochu zklamán. Základní myšlenka je skvělá, ale to je asi tak vše, zbytek průměr a přehnaný patos :(


Kronika mého života
červen 2018 (13.-20.)
Kronika mého života 2007, J. Lada

Příjemné nahlédnutí do života malíře Josefa Lady. Zpočátku mi chvíli trvalo, než jsem si zvykl na jeho archaický styl a taky se na začátku trochu moc věnoval svému dětství. Nejzajímavější byla asi prostřední část, kde popisoval, jak se snažil prorazit coby kreslíř. Neměl to tenkrát nijak snadné.


Nejlepší pro všechny
14. květen 2018
Nejlepší pro všechny 2017, P. Soukupová

Zase jedna knížka, která se vám dostane pod kůži. Sice některé hlavní postavy byly dosti nesympatické, ale byly tak věrohodně vykresleny, že jsem na ně nemohl přestat myslet.


Nezkoušej na mě zapomenout
květen 2018 (04.-14.)
Nezkoušej na mě zapomenout 2017, P. Heteša

Fajn oddechovka, výborně vymyšlené prostředí, příběh má spád, ale poměrně brzy bylo zřejmé, kdo za tím vězí (což je asi jediné mínus).


Hotýlek
? - květen 2018
Hotýlek 2015, A. Mornštajnová

Třetí kniha od Mornštajnové, kterou jsem přečetl... a nějak zjišťuji, že ten styl je pořád stejný, jen hrdinové se změnili. Což mě trocu zklamalo, ale pořád to bylo hodně zajímavé čtení.


Zeptej se prachu
duben - květen 2018
Zeptej se prachu 2002, J. Fante

Mám rád Bukowského, i toho českého (Irovského), ale tohle mi fakt nesedlo. Bylo to takové uondané, nesympatický hrdina, no prostě jsem se do čtení musel hodně nutit, takže nic pro mě.


... s duší beadníka
duben - květen 2018
... s duší beadníka 2018, J. Irovský

Na knížku jsem se těšil a rozhodně mě nezklamala - opět skvěle napsaná, úžasné příběhy, humor a sebeironie. Rozhodně jsem se u čtení nenudil. Ale myslím si, že kratší povídky z předchozí tvorby byly o chlup lepší. Ani ne tak obsahem, ale formou. Děj knihy zachycuje život hrdiny během několika týdnů, ale nemá to žádné finále, pointu... Každopádně pořád je to pro mě nadprůměrná kniha, takže se těším na další!


Podivuhodná robotí expedice
? - duben 2018
Podivuhodná robotí expedice 2016, J. Janíček

Tuhle knížku si vybral syn v knihovně, když jsem viděl tu grafiku a námět, neodolal jsem a večer si ji taky přečetl. Moc příjemné čtení a nádherná grafika!


A každé ráno je cesta domů delší a delší
duben 2018 (18.-20.)
A každé ráno je cesta domů delší a delší 2018, F. Backman

Krásné, ale krátké.


Doktore, tak na zdraví!
duben 2018 (08.-18.)
Doktore, tak na zdraví! 2014, P. Taylor

Jedna z lepších knih této série, opět se střídají dvě dějové linky - současnost a minulost doktora F. Příjemná oddechovka.


Hořící pokoj
březen - duben 2018
Hořící pokoj 2015, M. Connelly

Docela příjemná oddechová detektivka, ale tak nějak mě nakonec moc nezaujala. Děj plynul tak nějak sám o sobě, detektivům všechno hezky vycházelo... prostě ten průběh byl na mě moc plynulý...


Co by můj syn měl vědět o světě
leden - duben 2018
Co by můj syn měl vědět o světě 2017, F. Backman

Asi nejslabší z Backmanových knih. Četl jsem to příležitostně (v kuse se to moc nedá), nad jednotlivými vzkazy jsem se pousmál, dál mu za pravdu, ale to je asi tak všechno.


Medvědín
březen 2018 (09.-18.)
Medvědín 2017, F. Backman

Je to už pátá kniha, kterou čtu od tohoto autora a myslím, že jedna z jeho nejlepších. Lepší nebo stejná je Muž jménem Ove. Hodně pěkně vykreslený příběh, uvěřitelné zápletky a svižný spád s děsivým podtextem (díky lehkému napovídání vypravěče).


Humans of Prague
leden - březen 2018
Humans of Prague 2017, T. Princ

Humans of Prague je skvělý projekt, který už několik let příležitostně sleduji na facebooku, takže na knížku jsem se docela těšil a rozhodně jsem nebyl zklamán. Jen doporučuji číst po malých dávkách - déle vám kniha vydrží a více si ji vychutnáte.


Algar tarch
? - březen 2018
Algar tarch 2001, K. Francová

Vcelku podprůměrná fantasy. Do dočtení jsem se musel trochu nutit a to jsem fanoušek fantasy žánru. Co mi nejvíce vadilo, tak to byly nelogičnosti - pozor spoilery - jak mohl princ za těch několik týdnů nepoznat vlastní sestru? Proč vůbec přibral na tajnou výpravou za kouzelníkem někoho cizího? A proč tam vůbec ta postava byla? Až zpětně m také došlo, že tam snad neumřela žádná postava! Prostě průměr až podprůměr. Myslím, že u nás máme lepší spisovatelky fantasy - třeba Rečkovou...


Predátoři
únor - březen 2018
Predátoři 2007, M. Žamboch

Jedna ze slabších Žambochových knih... ale pořád je to hodně dobrá akční oddechovka, jen má trochu moc přehnaně kladného hlavního hrdinu - takový Olda Šetrný :)


Kaštánek a Kaštanka
? - březen 2018
Kaštánek a Kaštanka H. Greschek


Tyrkysové oko
26. únor 2018
Tyrkysové oko 2016, L. Chalupová

Z počátku poklidný příběh s hodně složitým rodinným propletencem se změní v docela slušnou akci, kdy nebudete chtít knihu odložit a bude se bát o její hrdin(k)y. Četlo se to hodně dobře, ale přišlo mi to zbytečně komplikované a trochu přitažené za vlasy.


Slepá mapa
únor 2018 (17.-22.)
Slepá mapa 2013, A. Mornštajnová

Poutavý příběh tří generací v jedné rodině na pozadí světových válek a komunismu. Zpočátku trochu chaos v postavách, ale pak už to jelo. Každopádně román Hana je ještě o něco lepší.


Moje milá smrti
prosinec 2017 - únor 2018
Moje milá smrti 2017, V. Hurdová

Jako jednu z posledních knih v minulém roce jsem přečetl Moje milá smrti od Veroniky Hurdové. Tuto blogerku příležitostně sleduji (tip na ni mi dala manželka, která si její knihu koupila). Asi nejvíce jsem byl zvědav na její životní příběh, ale nakonec mě mnohem více zaujaly její myšlenky o životě a smrti. Škoda jen, že si nedala tu práci a text ještě více neučesala, trochu moc z něj totiž trčí fakt, že to jsou sesbírané články z jejího blogu a tak se tam některá fakta a myšlenky zbytečně několikrát opakují (hlavně pak v uváděných rozhovorech). Každopádně se ke knize určitě někdy vrátím.


Pomníky zimy
17. únor 2018
Pomníky zimy 2017, J. Hlávka

Původně jsem si myslel, že tímto dílem sága končí, tak mě trochu vyděsilo, že se chystá pokračování (mám rád uzavřené příběhy). Naštěstí se současný příběh aspoň trochu uzavře, ale spousta věcí zůstane otevřena, takže se těším na pokračování, jen doufám, že si budu ještě pamatovat jednotlivé postavy.


Tenký led
únor 2018 (06.-17.)
Tenký led 2014, J. Hlávka

Sága se mi líbí čím dál více. Propracované postavy, jen lehce načrtnutá minulost a spousta zajímavých intrik, zvratů a nápadů. Myslím, že čeští autoři v pohodě obstojí před těmi zahraničními.


Mráz a hry
únor 2018 (01.-06.)
Mráz a hry 2013, J. Hlávka

Hodně pomalý rozjezd, ještě tak ve třetině jsem se rozmýšlel, zda knihu neodložit, přece jen ten začátek byl dost nepřehledný, postav hodně, takže docela trvalo, než se člověk trochu zorientoval. V půlce knížky mě to začalo bavit a pak během chvilky jsem byl na konci ani nevím jak. Takže za mě dobrý, jdu na druhý díl.


Vypravěčka
leden 2018 (02.-26.)
Vypravěčka 2014, J. Picoult

Zpočátku mi dalo trochu zabrat, než jsem se zorientoval ve třech dějových liniích, ale pak se to vše rozjelo. Přiznávám, že některé pasáže o holocaustu rozhodně nejsou pro slabší povahy a měl jsem z nich noční můry (hodně čtu před spaním). Celkově to je hodně působivá a skvěle napsaná kniha, u které jsem až do konce nevěděl, jak dopadne.


Dobře mi tak
leden 2018 (02.-26.)
Dobře mi tak 2014, R. Třeštíková

Suveréně nejslabší knížka autorky, těžkopádné, pomalé čtení, do kterého jsem se musel nutit. Jako nebylo to celkově až tak špatné, pár myšlenek zajímavých, pár zvratů nečekaných, ale to je asi tak vše :(


Autobus sebevrahů
leden 2018 (21.-26.)
Autobus sebevrahů 2006, A. Paasilinna

Nápad skvělý, zpracování horší. Taková road movie, celý děj by se dal shrnout na dvě stránky, postavy mi přišly málo propracované (však jich taky byl celý autobus). Žádné velké překvapení (pointa) se nekonalo.


Kdo jinému jámu kopá
leden 2018 (21.-25.)
Kdo jinému jámu kopá 2017, M. Rejfová

Jako oddechovka dobré, ale myslím si, že tu má příliš vysoké hodnocení, zas až tak velká sláva to nebyla.


Géniové XX. století – kniha první
leden 2018 (02.-12.)
Géniové XX. století – kniha první 2015, K. Pacner

Hned první příběh mě málem odradil, protože jsem nepochopil způsob jakým to autor píše (nejprve v několika odstavcích popíše vrcholné okamžiky daného člověka a pak se vrátí a začne popsiovat jeho život od narození a to nejlepší zase vynechá). Ale nakonec jsem vytrval a nedokázal jsem knihu odložit - dozvěděl jsem se spoustu zajímavostí, hodně se mi líbilo, jak to bylo provázané s dějinami (hlavně nástupem nacismu a světových válek). Ale stejně si myslím, že za pár měsíců si z toho už nic pamatovat nebudu :)


Vánoční zázraky
02. leden 2018
Vánoční zázraky 2017, A. Stainforth (pseudonym)

Koupil jsem si ji na Palmknihách ve vánoční akci za dvacku, říkal jsem si, že podle komentářů to bude fajn oddechovka na svátky... no přečíst se to dalo, ale to je asi tak všechno. Představte si příběhy z časáku Chvilka pro tebe, Žena a život nebo Překvapení jen natažené na víc stránek, ale ten styl a vyjadřování stejné... :)


Entomologův odkaz
prosinec 2017 - leden 2018
Entomologův odkaz 2017, P. May

Zatím asi nejlepší díl této série, alespoň pro mě :) Vše uvěřitelné, žádné megaspiknutí, vše do sebe hezky zapadá... P.S. Ale na ostrov Lewis to pořád nemá :)


Temná hmota
prosinec 2017 (14.-20.)
Temná hmota 2017, B. Crouch

Zpočátku mi to přišlo takové průměrné, bylo dosti zřejmé, jak se bude příběh vyvíjet, ale závěr mě mile překvapil.


Nejskrytější přání
prosinec 2017 (07.-18.)
Nejskrytější přání 2017, M. M. Whalen

Příjemné počtení, zajímavé postavy, trochu mi to připomínalo Prázdné místo od Rowlingové (ale ta to měla ještě trochu propracovanější a hlavně ten konec se mi u ní líbil více).


Ajťák vrací úder
prosinec 2017 (07.-10.)
Ajťák vrací úder 2017, L. Pavlásek

Fajn počtení pro ajťáky, ale oproti předchozímu dílu o dost slabší. Už to nemá tu šťávu :(


Špinavá práce
listopad - prosinec 2017
Špinavá práce 2007, C. Moore

Příjemná oddechovka, o moc víc od této knížky nečekejte, ale závěr byl docela svižný a dobrých nápadů je v knize až až. Nad některými scénami jsem se docela pěkně zasmál.


Hana
27. listopad 2017
Hana 2017, A. Mornštajnová

Čtivý román o utrpení a o tom, jak malé činy můžou ovlivnit budoucnost. Jsou to drobnosti, ale jejich důsledky jsou zásadní. A při tom za to člověk ani pořádně nemůže. Určitě zkusím nějakou další autorčinu knížku.


Krumpáč a motyky – Hrobnické historky
listopad 2017 (15.-27.)
Krumpáč a motyky – Hrobnické historky 2012, Z. Kučera Holub (pseudonym)

Trochu mi to připomíná kroniky Jakuba Vandrovce, ale ty byly o dost vtipnější. Takhle je to jen průměrná oddechovka...


Příběhy o úkladech a intrikách
listopad 2017 (16.-27.)
Příběhy o úkladech a intrikách 1995, J. Alenský (pseudonym)

Na mě moc krátké a jednoduché. Rychle se to čte, ale o nic to člověka neobohatí. Ostatní knihy tohoto autora jsou o dost lepší.


Slavné bitvy českých panovníků
říjen - listopad 2017
Slavné bitvy českých panovníků 2003, V. Vondruška

Výborný nápad a perfektní zpracování. U každé bitvy je nejprve lehce beletristický příběh, poté historická fakta a vysvětlivky a na konci popis místa ze současnosti a nastínění průběhu bitvy pro případ, že byste se tam chtěli jet podívat. Vše skvěle napsané, čtivé a rozhodně ne nudné. Takhle kdybychom to probírali v dějáku na škole, tak by mě ten dějepis bavil!


1 2 3 4 5 6 >