orson - Přečtené 342


Mluviti pravdu
říjen - listopad 2018
Mluviti pravdu 2008, J. Formánek

Formánkovy knihy nutí k zamyšlení a nejinak tomu bylo i tentokráte. Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientoval ve dvou dějových linkách, ale pak už jsem s napětím čekal, jak to dopadne.


Svět nezrozených drahokamů
říjen - listopad 2018
Svět nezrozených drahokamů 1996, J. Railly (pseudonym)

Jedna z mých prvních fantasy, kterou jsem četl a která mě tenkrát opravdu nadchla (četl jsem poprvé když mi bylo cca 16 let). Dnes mi přijde trochu moc idealistická a přímočará, ale jako dobrá rychlá oddechovka funguje pořád.


Malý pražský erotikon
září - říjen 2018
Malý pražský erotikon 2014, P. Hartl

Patrik Hartl mě rozhodně zaujal a to nejen svými knihami (už jsem od něj četl Okamžiky štěstí a Šampón, Prvok...), ale i svým smíchem v pořadu Horoskopičiny (vřele doporučuji shlédnout!). Nicméně tato kniha se dle mě řadí k těm jeho slabším kouskům. Ale pořád je hodně čtivá a zajímavá. Zatím se mi nejvíce líbil Prvok, Šampón...


Sítě
září - říjen 2018
Sítě 2016, P. Dvořáková

Manželka si tuhle knihu půjčila v knihovně a já se do ní náhodou začetl a už jsem se nemohl odtrhnout. Skvěle napsané! Trochu jsem si říkal, že ty hrdinky jsou tak "hloupé", že vůbec nepřemýšlejí... ale pak jsem si uvědomil, že mám ve svém okolí hned několik podobných případů a rozhodně o nich nemůžu říct, že jsou hloupé.. je to prostě život, priority a zvyky.


Kvalita života
září - říjen 2018
Kvalita života 2018, J. Rečková

Knížky Jany Rečkové mám rád, i když jejich kvalita byla hodně rozkolísaná. Proto jsem nezaváhal a přečetl si i její poslední knihu. Rozhodně to nebylo jednoduché čtení, už jen než jsem se na začátku zorientoval a zjistil, že se prolíná povídka a povídání o autorčině životě. Ale rozhodně nelituji toho času. Její realistické líčení života s rakovinou bylo hodně silné. Součástí knihy jsou i tři její fantasy povídky. Přičemž ta první se mi nelíbila, druhá byla lepší a třetí asi nejlepší.


Artemis
září - říjen 2018
Artemis 2018, A. Weir

Předchozí kniha - Marťan - byla o dost lepší, více uvěřitelná. Toto je už je taková normální scifárna, ale pořád na úrovni.


My proti vám
září 2018 (09.-23.)
My proti vám 2018, F. Backman

Backmana mám rád, a tahle kniha jen potvrzuje, že je skvělý spisovatel. Moc rád jsem se zase vrátil do Medvědína, protože mě zajímalo, co se stalo s hrdiny předchozí knihy. A rozhodně jsem nebyl zklamán - napínavé čtivo, kdy absolutně netušíte, jak se bude děj dále vyvíjet.


Kafe @ cigárko
duben 2016 - září 2018
Kafe @ cigárko 2015, M. Doležalová

Je mi líto, ale tuhle knihu jsem nedočetl, ač jsem se na ni docela těšil :( Přišlo mi to tak nějak o ničem a rádobyvtipné.


Ultramaratonec
září 2018 (04.-09.)
Ultramaratonec 2017, C. Engle

Mám rád knížky o běhání, takže tahle mi také neušla. Rozhodně stála za přečtení, protože příběh je to neskutečný. Našel jsem si pak i stránky autora a podíval na trailer k dokumentu o běhu přes Saharu... opravdu neskutečné, co člověk dokáže.


Prvok, Šampón, Tečka a Karel
září 2018 (04.-09.)
Prvok, Šampón, Tečka a Karel 2012, P. Hartl

Tahle knížka mě nadchla a skvěle pobavila a taky mi tak trochu nastavila zrcadlo a přinutila zamyslet se nad sebou (jsem ve věku hlavních postav). Každopádně super! Dokonce jsem se podíval i na autorův web a na to, jak sám přeběhl nahatý Staromák - tomu se říká překryv do skutečnosti :)


Poslední argument králů
srpen - září 2018
Poslední argument králů 2009, J. Abercrombie

Závěr slušný, čtivý, napínavý. Nejvíce se mi na trilogii asi líbily postavy - nebyla tam snad ani jedna veskrze kladná :) Všechny se tak nějak vyvíjely a měly své slabé stránky...


Až budou viset
28. srpen 2018
Až budou viset 2009, J. Abercrombie

Trochu slabší než první díl, ale pořád dobré čtení. Jsem zvědav na závěr :)


Sama čepel
srpen 2018 (13.-28.)
Sama čepel 2008, J. Abercrombie

Měl jsem chuť přečíst si zase jednou nějakou fantasy a tahle kniha se mi dostala pod ruku. Děj má slušný spád, postavy jsou zajímavé a docela se vyvíjí, ale vůbec netuším, co je tím hlavním tématem v trilogii, budu si muset přečíst další díly.


Gentleman v Moskvě
srpen 2018 (03.-28.)
Gentleman v Moskvě 2018, A. Towles

Z počátku šlo čtení trochu ztuha, pak jsem si to začal užívat a závěr už měl pro změnu pěkný spád. Moc pěkná a vtipná knížka.


Darebáci
červenec - srpen 2018
Darebáci 2016, G. R. R. Martin

První povídky byly super, od půlky ale byly povídky slabší a slabší a poslední od G. R. R. Martina úplně nejslabší :(. A to jsem to raději ani nečetl v kuse, ale prokládal jsem to jinými knížkami.


Okamžiky štěstí
červenec - srpen 2018
Okamžiky štěstí 2016, P. Hartl

Četl jsem nejprve Jáchyma a moc se mi to líbilo. Nápad napsat stejnou knihu jednou z pohledu jednoho hrdiny a poté z pohledu toho druhého je dobrý, ale u druhého pohledu už člověk ví, kam všechno směřuje a tak už je to takové slabší...


Ztracená brána
srpen 2018 (03.-12.)
Ztracená brána 2014, O. S. Card

Orson Scott Card je můj velký oblíbenec, ale tato kniha mě moc nezaujala. Do čtení jsem se musel místy i nutit, což se mi u něj hodně dlouho nestalo.


Stavy nestavy, bytosti nebytosti
červenec - srpen 2018
Stavy nestavy, bytosti nebytosti 2015, P. Heteša

Některé povídky super, jiné slabší, ale Heteša je pořád dobré čtení :)


Jiná rasa
červen - červenec 2018
Jiná rasa 2013, J. Scalzi

Ideální pohodová scifárna na dovolenou - milá, čtivá, oddechová.


Hon na lovce
červenec 2018 (10.-16.)
Hon na lovce 2014, G. R. R. Martin

Do čtení jsem se pustil hlavně proto, že to napsal můj oblíbenec Martin, ale až při dočtení jsem si pořádně všiml, že byl jen jeden ze tří autorů :) každopádně to byla spíše lehce nadprůměrná sci-fi, ale za přečtení rozhodně stála. Skoro celou dobu jsem byl zvědav, jak se to nakonec podaří hrdinovi zaonačit a se závěrem jsem byl rozhodně spokojen :)


Armada
16. červenec 2018
Armada 2016, E. Cline

Na tuto knížku jsem se těšil, předchozí autorův počin Ready player one se mi totiž hodně líbil, ale musím přiznat, že jsem byl trochu zklamán. Základní myšlenka je skvělá, ale to je asi tak vše, zbytek průměr a přehnaný patos :(


Kronika mého života
červen 2018 (13.-20.)
Kronika mého života 2007, J. Lada

Příjemné nahlédnutí do života malíře Josefa Lady. Zpočátku mi chvíli trvalo, než jsem si zvykl na jeho archaický styl a taky se na začátku trochu moc věnoval svému dětství. Nejzajímavější byla asi prostřední část, kde popisoval, jak se snažil prorazit coby kreslíř. Neměl to tenkrát nijak snadné.


Nejlepší pro všechny
14. květen 2018
Nejlepší pro všechny 2017, P. Soukupová

Zase jedna knížka, která se vám dostane pod kůži. Sice některé hlavní postavy byly dosti nesympatické, ale byly tak věrohodně vykresleny, že jsem na ně nemohl přestat myslet.


Nezkoušej na mě zapomenout
květen 2018 (04.-14.)
Nezkoušej na mě zapomenout 2017, P. Heteša

Fajn oddechovka, výborně vymyšlené prostředí, příběh má spád, ale poměrně brzy bylo zřejmé, kdo za tím vězí (což je asi jediné mínus).


Hotýlek
? - květen 2018
Hotýlek 2015, A. Mornštajnová

Třetí kniha od Mornštajnové, kterou jsem přečetl... a nějak zjišťuji, že ten styl je pořád stejný, jen hrdinové se změnili. Což mě trocu zklamalo, ale pořád to bylo hodně zajímavé čtení.


Zeptej se prachu
duben - květen 2018
Zeptej se prachu 2002, J. Fante

Mám rád Bukowského, i toho českého (Irovského), ale tohle mi fakt nesedlo. Bylo to takové uondané, nesympatický hrdina, no prostě jsem se do čtení musel hodně nutit, takže nic pro mě.


... s duší beadníka
duben - květen 2018
... s duší beadníka 2018, J. Irovský

Na knížku jsem se těšil a rozhodně mě nezklamala - opět skvěle napsaná, úžasné příběhy, humor a sebeironie. Rozhodně jsem se u čtení nenudil. Ale myslím si, že kratší povídky z předchozí tvorby byly o chlup lepší. Ani ne tak obsahem, ale formou. Děj knihy zachycuje život hrdiny během několika týdnů, ale nemá to žádné finále, pointu... Každopádně pořád je to pro mě nadprůměrná kniha, takže se těším na další!


Podivuhodná robotí expedice
? - duben 2018
Podivuhodná robotí expedice 2016, J. Janíček

Tuhle knížku si vybral syn v knihovně, když jsem viděl tu grafiku a námět, neodolal jsem a večer si ji taky přečetl. Moc příjemné čtení a nádherná grafika!


A každé ráno je cesta domů delší a delší
duben 2018 (18.-20.)
A každé ráno je cesta domů delší a delší 2018, F. Backman

Krásné, ale krátké.


Doktore, tak na zdraví!
duben 2018 (08.-18.)
Doktore, tak na zdraví! 2014, P. Taylor

Jedna z lepších knih této série, opět se střídají dvě dějové linky - současnost a minulost doktora F. Příjemná oddechovka.


Hořící pokoj
březen - duben 2018
Hořící pokoj 2015, M. Connelly

Docela příjemná oddechová detektivka, ale tak nějak mě nakonec moc nezaujala. Děj plynul tak nějak sám o sobě, detektivům všechno hezky vycházelo... prostě ten průběh byl na mě moc plynulý...


Co by můj syn měl vědět o světě
leden - duben 2018
Co by můj syn měl vědět o světě 2017, F. Backman

Asi nejslabší z Backmanových knih. Četl jsem to příležitostně (v kuse se to moc nedá), nad jednotlivými vzkazy jsem se pousmál, dál mu za pravdu, ale to je asi tak všechno.


Medvědín
březen 2018 (09.-18.)
Medvědín 2017, F. Backman

Je to už pátá kniha, kterou čtu od tohoto autora a myslím, že jedna z jeho nejlepších. Lepší nebo stejná je Muž jménem Ove. Hodně pěkně vykreslený příběh, uvěřitelné zápletky a svižný spád s děsivým podtextem (díky lehkému napovídání vypravěče).


Humans of Prague
leden - březen 2018
Humans of Prague 2017, T. Princ

Humans of Prague je skvělý projekt, který už několik let příležitostně sleduji na facebooku, takže na knížku jsem se docela těšil a rozhodně jsem nebyl zklamán. Jen doporučuji číst po malých dávkách - déle vám kniha vydrží a více si ji vychutnáte.


Algar tarch
? - březen 2018
Algar tarch 2001, K. Francová

Vcelku podprůměrná fantasy. Do dočtení jsem se musel trochu nutit a to jsem fanoušek fantasy žánru. Co mi nejvíce vadilo, tak to byly nelogičnosti - pozor spoilery - jak mohl princ za těch několik týdnů nepoznat vlastní sestru? Proč vůbec přibral na tajnou výpravou za kouzelníkem někoho cizího? A proč tam vůbec ta postava byla? Až zpětně m také došlo, že tam snad neumřela žádná postava! Prostě průměr až podprůměr. Myslím, že u nás máme lepší spisovatelky fantasy - třeba Rečkovou...


Predátoři
únor - březen 2018
Predátoři 2007, M. Žamboch

Jedna ze slabších Žambochových knih... ale pořád je to hodně dobrá akční oddechovka, jen má trochu moc přehnaně kladného hlavního hrdinu - takový Olda Šetrný :)


Kaštánek a Kaštanka
? - březen 2018
Kaštánek a Kaštanka H. Greschek


Tyrkysové oko
26. únor 2018
Tyrkysové oko 2016, L. Chalupová

Z počátku poklidný příběh s hodně složitým rodinným propletencem se změní v docela slušnou akci, kdy nebudete chtít knihu odložit a bude se bát o její hrdin(k)y. Četlo se to hodně dobře, ale přišlo mi to zbytečně komplikované a trochu přitažené za vlasy.


Slepá mapa
únor 2018 (17.-22.)
Slepá mapa 2013, A. Mornštajnová

Poutavý příběh tří generací v jedné rodině na pozadí světových válek a komunismu. Zpočátku trochu chaos v postavách, ale pak už to jelo. Každopádně román Hana je ještě o něco lepší.


Moje milá smrti
prosinec 2017 - únor 2018
Moje milá smrti 2017, V. Hurdová

Jako jednu z posledních knih v minulém roce jsem přečetl Moje milá smrti od Veroniky Hurdové. Tuto blogerku příležitostně sleduji (tip na ni mi dala manželka, která si její knihu koupila). Asi nejvíce jsem byl zvědav na její životní příběh, ale nakonec mě mnohem více zaujaly její myšlenky o životě a smrti. Škoda jen, že si nedala tu práci a text ještě více neučesala, trochu moc z něj totiž trčí fakt, že to jsou sesbírané články z jejího blogu a tak se tam některá fakta a myšlenky zbytečně několikrát opakují (hlavně pak v uváděných rozhovorech). Každopádně se ke knize určitě někdy vrátím.


1 2 3 4 5 6 >