orson

Přečtené 568Skleněný vrch
26. červen 2022
Skleněný vrch 2015, František Niedl

Příjemný oddechový příběh. Zase jsem si uvědomil, proč mám rád knížky pana Niedla - do svých příběhů přidává střípky historie, které jsou hodně zajímavé.


Noční brána
květen - červen 2022
Noční brána 2022, Peter May

Hezký návrat Enza po několika letech. Dost jsem si to užíval a zase jsem při čtení googlil. Stejně kvalitní - ne-li o trochu lepší než předchozí díly.


Já legenda
květen 2022 (23.-27.)
Já legenda 2008, Richard Matheson

Viděl jsem film, ale až teprve po přečtení komentářů tady jsem zjistil, že knižní předloha je dost jiná a tedy poprvadě se mi míbila více než film. Mělo to nějakou myšlenku a také vysvětlení toho názvu (což ve filmu vlastně nebylo). A ty další povídky byly také dobré! Sice některé byly slabší, ale zase jiné byly super. Hlavně ty extra krátké.


Domek v Irsku
květen 2022 (20.-27.)
Domek v Irsku 2022, Julie Caplin

Oddechovka, pořád ve stejném stylu jako ostatní, ale krásně se to čte a úplně se vypne mozek se všema těma starostma :)))


Pan Mercedes
květen 2022 (09.-27.)
Pan Mercedes 2014, Stephen King

Kinga můžu a tohle mi připomínalo jeho dřívější styl. Zajímavé postavy, napínavé až do konce a hlavně ke konci. A má to i další pokračování!


Každá ráda kamaráda
květen 2022 (09.-27.)
Každá ráda kamaráda 2022, Christina Lauren

Vtipná oddechovka u které se nemusí přemýšlet.


Kapry bijem
duben - květen 2022
Kapry bijem 2020, Andrzej Pilipiuk

Ten Vandrovec je snad čím dál lepší! Myslel jsem, že po druhé třetí knize už se bude opakovat a bude to nuda, ale rozhodně není. Ty nápady a myšlenky a hlavně to propojení s aktuálními trendy (Harry Potter a další). Prostě paráda!!!


Bílá Voda
? - květen 2022
Bílá Voda 2022, Kateřina Tučková

Na knihu jsem narazil pár dní před vydáním a už ten název mě zaujal - pocházím z vesnice kousek od Bílé Vody a když jezdíme z Prahy k našim, tak to poslední dobou berem přes Bílou Vodu (z Polska), takže jsem se těšil a moc neřešil o čem kniha přesně je, protože předchozí knížky autorky jsem četl. Ze začátku se kniha hodně držela historie, nic moc vymyšleného tam nebylo, jen mě trochu mátl popis cesty (z okresního města přes vysoké hory? Kde by se to v té rovině vzalo) a Mariahilf, ale budiž. Konec už je hodně beletristický a některé spojitosti tam byly trochu zbytečné až násilné. V doslovu autorka dopsala, co byla fikce (třeba i o tom přesunutí Mariahilf o pár desítek km) a co skutečnost. Možná to vyznívá, že se mi to nelíbilo, ale opak je pravdou! Donutilo mě to neustále koukat do map, na internet a do wikipedie a dohledávat si skutečná fakta a to se mi na těch historických románech strašně líbí. V každém případě se těším, až v létě pojedu zase kolem, nejspíše tam zastavím a trochu se porozhlédnu.


Osvícení
duben 2022 (21.-22.)
Osvícení 1993, Stephen King

Tady v komentářích jsem se dočetl, že knížka je (zejména v druhé půli) liná než film a protože film se mi hodně líbil, řekl jsem si, že si to musím přečíst. No byl jsem trochu zklamán, ale to bylo hlavně proto, že jsem ten děj už znal z filmu a tedy jsem přišel o většinu překvapení. Příště jedině v obráceném pořadí - kniha a pak film.


Říkej tomu, jak chceš
duben 2022 (13.-22.)
Říkej tomu, jak chceš 2021, Brigid Kemmerer

Další skvělá kniha od Brigid Kemmerer, která se čte jedním dechem. Jakmile se začtete, jste ztraceni a knížku můžete odložit až po dočtení poslední stránky.


Zhubni
duben 2022 (11.-22.)
Zhubni 2012, R. Bachman (pseudonym)

Dlouho jsem nečetl žádnou knížku od Kinga, tak jsem to musel napravit a tahle mě zaujala, už jen tím, že patří do Bachmanova období (které je podle mě to nejlepší). A rozhodně mě nezklamala. Prvotní zápletka je jednoduchá a čtenář čeká, co udělá hlavní hrdina, až dojde ke konfrontaci a to co udělal mě tedy příjemně překvapilo! Rozhodně to bylo nečekané.


Bílí baroni II.
duben 2022 (08.-22.)
Bílí baroni II. 2014, Jiří Kučera

Víc chlastu, víc deprese, víc tragické než vtipné - taková byla doba. Skvělé čtení a poučení o době komunismu.


Bílí baroni: bílé pláště v zajetí zelených mozků
březen - duben 2022
Bílí baroni: bílé pláště v zajetí zelených mozků 2011, Jiří Kučera

Výborné čtení! Vtipné i smutné, tragikomické. Hodně přesně popisuje tu dobu. Za mě hodně dobře srovnatelné s Černými barony.


Dobrodružství milovníka knih
březen - duben 2022
Dobrodružství milovníka knih 2014, Charlie Lovett

Zajímavé informace o Shakespearovi, které jsem neznal. Trochu komplikované čtení v několika časových rovinách, ale výsledek byl dobrý.


V kanclu: Komiks ze života, ve kterém se možná poznáte
08. duben 2022
V kanclu: Komiks ze života, ve kterém se možná poznáte 2022, TomB

Sleduji je na facebooku už pěkně dlouho, ale stejně jsem knihu hned chtěl a moc se mi líbila. Krásně jsem si zavzpomínal na časy v korporátu, kdy jsem tam pracoval jako senior frontend developer :)))


Bitevní mág
březen 2022 (19.-20.)
Bitevní mág 2020, Peter A. Flannery

Možná je to pro trochu mladší publikum, ale mě se tahhle fantasy hodně líbila - originální nápady, zápletky také měly zajímavé nepředvídatelné rozuzlení a hlavně to bylo napsané tak čtivě, že jsem kniku odkládal až dlouho po půlnoci. Jen ke konci už autorovi trochu docházel dech. V každém případě se těším na další jeho přeložené knihy.


Myšlenky za volantem
březen 2022 (03.-20.)
Myšlenky za volantem 2020, Marek Eben

Vtipné fejetony s pointou, doporučuji dávkovat po kouskách, déle vám to vydrží :) Musím se mrknout na další Ebenovy knihy.


Vyjednavač
únor - březen 2022
Vyjednavač 2010, Brandon Sanderson

Nebylo to špatné, hezky vymyšlený svět i hlavní zápletka a důvody proč co kdo dělá. Líbilo se mi to, jen tedy někde v půlce jsem se začal trochu nudit. Závěr mi to ale dost vynahradil, rozuzlení mělo zase pěkný spád.


Děti nade vše
únor 2022 (13.-21.)
Děti nade vše 2021, Delphine de Vigan

Dobře napsané a vlastně popsané aktuální téma. Jasně v té knize je to dotaženo až do absurdna (tedy určitě takové youtubery taky najdete), ale co je důležitější - začnete přemýšlet o tom, zda se vám vyplatí zveřejňovat informace o sobě a své rodině na sociální sítě za pár lajků...


Spasitel
únor 2022 (05.-21.)
Spasitel 2021, Andy Weir

Marťan byl sice lepší, protože uvěřitelnější, ale tohle se také povedlo!


Pivo na Loiře
leden - únor 2022
Pivo na Loiře 2020, Tommy Barnes

Pokud máte rádi pivo, tak tohle se vám bude líbit! Je to fajn oddechovka občas s trochu silnějšími výrazy a střelenými nápady hlavního hrdiny a jeho psa.


Časovládci: Skryté ostří
leden - únor 2022
Časovládci: Skryté ostří 2020, Martin Sládek

Začátek hodně hodně zmatený, netušil jsem o co jde, koho sleduji ani kdy se to odehrává. Postupně naštěstí převládl jeden příběh a vše začalo pomalu dávat smysl. Jako nebylo to špatné, vážně to nebylo vůbec špatné.


Cyklistka: Osud poslední baronky
prosinec 2021 - únor 2022
Cyklistka: Osud poslední baronky 2021, Jana Poncarová

Knížka mě zaujala už svým názvem a obálkou a ani po přečtení jsem rozhodně nebyl zklamán. Mám rád životopisné knihy založené na skutečných událostech a osudech. Tohle byl hodně pohnutý osud. A kduž jsem se v knize dočetl, že o ní a jejím bratrovi napsal jednu povídku i Ota Pavel, hned jsem si ji musel znovu přečíst. A to asni nemluvím o pročítání wikipedie ...


Kompletní historie budoucnosti
srpen 2021 - únor 2022
Kompletní historie budoucnosti 2009, Robert A. Heinlein

Svého času to musela být hodně dobrá sbírka povídek. Dnes už se na ní ten čas trochu podepsal a tak některé povídky jsou trochu úsměvné. Ale i tam je tam spousta opravdu dobrých nestárnoucích hitů.


Válečník
31. leden 2022
Válečník 2022, Miroslav Žamboch

Sice jsem už trochu pozapomínal o co přesně šlo v předchozích dílech, ale postupně se mi to vybavilo a musím uznat, že tato trilogie se povedla - každý díl je o něčem trochu jiném, ale celkově to do sebe v posledním díle hezky zapadne a ten závěr je dosti strhující a dobře gradující. Už se těším, až si to po pár letech znovu přečtu!


Jeseníky: Čas, ten pohyblivý obraz věčnosti
leden 2022 (19.-31.)
Jeseníky: Čas, ten pohyblivý obraz věčnosti 2021, Ivan Fíla

Krásné fotky a možná ještě hezčí povídání z mého rodného kraje. Povedený formát a provedení, budu se muset podívat i na další autorovy kníkžy.


Nikdy si nedávejte vycpat svého psa
leden 2022 (12.-31.)
Nikdy si nedávejte vycpat svého psa 2007, Alan Alda

Fajn oddechové čtení, místy vtipné, místy dojemné a hodně pokorné.


Zpod klobouku
? - prosinec 2021
Zpod klobouku 2021, Martin Kinc

Na poezii moc nejsem. Ale protože autora znám z Twitteru a jeho verše mi přišly docela vtipné a trefné, tak jsem rád jeho knihu podpořil. A navíc ta kombinace s kresbami od Lukáše Fibricha! Tomu nešlo odolat :)


Osamělá holubice
prosinec 2021 (02.-17.)
Osamělá holubice 1995, Larry McMurtry

Vysoké hodnocení, skvělé recenze, soumrak divokého západu, Pulitzerova cena ... nechápu jak mi mohla tato kniha tak dlouho unikat. 800 stránek uběhlo jako nic a já přemýšlím, co o knize napsat. Líbilo se mi, jak jsou vykresleny postavy a jak se s nimi autor vůbec nemazí. Jen mě trochu zklamal ten závěr, ale takový je život. Po dočtení jsem nechtěl divoký západ opouštět, tak jsem si dal znovu knížku Muž se srdcem kovboje. Nemůžu si pomoci, líbila se mi více než Osamělá holubice, ale to bude tím, že to je srdcovka!


Příběh Arthura Truluva
listopad - prosinec 2021
Příběh Arthura Truluva 2021, Elizabeth Berg

Tak trochu mi to připomíná Muže jménem Owe nebo Dopisy ztraceným. Příjemný příběh několika postav, fajn oddechovka, která po dočtení zanechá dobrý pocit. Jen více takových knih v této době.


Projít ohněm
listopad 2021 (04.-07.)
Projít ohněm 2020, Jakub Hoza

Moc pěkná "kulhánkovina"... dobře se to četlo, mělo to spád, jakž takž i logiku, snad jen ta originalita trochu chyběla, je to pořád to samé dokola s malými obměnami.


S pokorou a nadějí
listopad 2021 (01.-04.)
S pokorou a nadějí 2021, B. Chambers (pseudonym)

Nadšeně jsem přečetl všechny čtyři předchozí knihy autorky, ale tohle mě fakt nechytlo. Dlouho mi trvalo se začíst, ale kousnul jsem se, ... a ... a nic. Chybí tomu děj, závěr nelogický. Popisy mimozemských živočichů zajímavé, praktické záležitosti kosmických letů super, ale celkově podprůměr. Ani příběh, ani myšlenka mě nezaujala.


Kde zpívají raci
listopad 2021 (01.-02.)
Kde zpívají raci 2020, Delia Owens

Nemám rád, když se v knize objeví popisy přírody a krajiny, nudí mě to, přeskakuji to. Ale tohle je už druhá kniha, kde jsem si to užíval a trochu mi připomněla i tu první (trilogie z ostrova Lewis od Petera Maye). Skvělý příběh, normální vražda (žádné světové spiknutí), vše logicky zapadající a přitom trochu překvapivé. Těším se na další autorčinu knížku, co vyjde v češtině.


Předehra k Nadaci
listopad 2021 (01.-02.)
Předehra k Nadaci 2013, Isaac Asimov

Když je teď ten nový seriál, chtěl jsem si Nadaci nejprve přečíst v knižní podobě. Kdysi (asi před 20 lety) jsem jeden nebo dva díly četl. Teď jsem to zkusil od prvního a dočíst ho bylo dost utrpení. Jednak jde hodně poznat doba, ve které to bylo psáno (ta absence mobilu nebo internetu je tam hodně znát) a jednak mi to přišlo hodně slabé a nudné. Pravda závěr (pár posledních stránek) byl trochu strhující a překvapivý, ale to je asi tak vše.


Kapitán
listopad 2021 (01.-02.)
Kapitán 2021, Miroslav Žamboch

Žamboch no... co dodat :) Těším se na závěrečný díl a až trochu zapomenu o čem to bylo přečtu si to včetně Seržanta v jednom švihu :)


Podzimní boogie-woogie
říjen - listopad 2021
Podzimní boogie-woogie 2020, Jan Švancara

Ale jóó, dobrý to bylo. Příjemná oddechovka s detektivní zápletkou. Trocha historie, spousta vtipných hlášek... Trošku mi to připomínalo sérii s Larsem.


Žárlivost a jiné povídky
září - listopad 2021
Žárlivost a jiné povídky 2021, Jo Nesbø

Dobré povídky. Částečně předvídatelné, ale částečně překvapivé konce, to se mi líbí!


Úkol přežít
22. září 2021
Úkol přežít 2017, V. Mahaněnko (pseudonym)

Původně jsem myslel, že litRPG je něco jako gamebook, že čtenář sám určuje, jak se bude příběh vyvíjet... až později jsem zjistil, že to je jen kniha o hraní počítačové hry. Ale zase nebylo to špatné, mělo to spád i děj, trochu mi to připomínalo Ready player one :) Tak teď uvidím, jestli to chytne synátora (kvůli tomu jsem to vlastně zhltnul)


Koho vypijou lišky
září 2021 (12.-22.)
Koho vypijou lišky 2013, Lidmila Kábrtová

Trochu jsem zavzpomínal na své dětství (teď myslím ty úyryvky z novin a to prostředí :)) Zajímavá forma vyprávění - krásná mozaika. Tohle můžu.


Prokletý kraj
září 2021 (12.-22.)
Prokletý kraj 2021, Michaela Klevisová

Moje první detektivka od Klevisové a teda docela mě zaujala! Myslím, že se mrknu i na její ostatní knihy. Hodně se mi líbily ty náhledy do minulosti, sám pocházím z pohraničí.


1 ...