orson - Přečtené (276)Prázdné místo
červenec - srpen 2017
Prázdné místo 2013, J. K. Rowling

Rowlingová prostě umí psát, ať napíše cokoliv, tak je to čtivé. Prázdné místo se mi líbilo zvoleným tématem - běžná smrt jednoho z lidí na malém městě a jak to ovlivní spoustu životů, tak hlavně propracovaností postav. Sice jich na mě bylo na začátku moc, ale to skládání střípků do celkové mozaiky se mi líbilo.


SPAD
červenec - srpen 2017
SPAD 2016, F. Kotleta

Začetl jsem se do knihy na návštěvě, takže jsem si ji pak musel pořídit, abych ji mohl dočíst. No nebylo to špatné, ale po 14 dnech už si nějak ani nemůžu vzpomenout o čem to bylo. Prostě oddechovka na uvolnění mozku :)


Pod vlivem Jupiteru
? - srpen 2017
Pod vlivem Jupiteru 2016, G. D. Schmidt

Spíše povídka než román. Taková líbivá oddechovka s očekávaným koncem. Ale napsané je to čtivě.


Doktore, poplach, jde o všecko!
? - červenec 2017
Doktore, poplach, jde o všecko! 2015, P. Taylor

Tuhle sérii čtu trochu napřeskáčku, po prvním díle se mi dostal do ruky až tento a byl jsem tedy trochu zklamán. Nějak to nebylo ono, pořád jsem se nemohl začíst, v postavách jsem měl docela zmatek. První díl byl nesrovnatelně lepší. I když některé informace o válce na moři byly hodně zajímavé. No zkusím sehnat druhý díl a vzít to postupně...


Doktore, fofrem, jde o život!
? - červenec 2017
Doktore, fofrem, jde o život! 2009, P. Taylor

Na tuhle knihu jsem dostal tip od kamaráda. Vzal jsem si ji tedy na dovolenou a nelitoval jsem. Krásná oddechovka. Kdo četl sérii Zvěrolékaře, tak tohle je skoro to samé, jen místo zvířat se léčí lidi :)


Osm
červenec 2017 (12.-15.)
Osm 2017, R. Třeštíková

Letos asi jedna z nejlepších knih. První kapitola čtenáře hodí do děje, má trochu zmatek v postavách, ale i přesto si udělá svůj názor na to, kdo je ten špatnej a kdo hodnej. Pak následuje skok v čase a začne se vše rozplétat a gradovat. Postavy jsou krásně propracované.


Mariňáci
červen - červenec 2017
Mariňáci 2000, R. Fabian

To je prostě klasika, četl jsem už asi podruhé nebo potřetí. Samozřejmě, že to má i slabší místa (hlavně ten závěr), ale to se dá prominout.


Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku
červenec 2017 (12.-15.)
Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku 2016, G. Milton

Knížka mě krapet zklamala. Čekal jsem podle anotace trochu zajímavější příběhy, ale tohle bylo slabší a příběhy trochu moc stručné.


Vlci
červenec 2017 (12.-15.)
Vlci 2015, F. Kotleta

Na mě trochu moc krátké a těch vtipných hlášek tam moc nebylo. Ale jako oddechovka docela dobrý...


Semper Fi
? - červen 2017
Semper Fi 2009, R. Fabian

Četl jsem už podruhé a opět výborné, oddechové akční čtení!


Překlep a Škraloup
květen - červen 2017
Překlep a Škraloup 2016, T. S. Končinský

Moc pěkná kniha (i když podle obálky bych ji dětem asi nekoupil). Každopádně ty ilustrace uvnitř od Daniela Špačka, tomu dávají druhý level (hlavně pro čtoucí rodiče). Cenu Magnesia Litera si knížka rozhodně zasloužila.


To prší moře
19. červen 2017
To prší moře 2015, R. Třeštíková

První třetina knihy trochu depresivní a trochu zmatek v postavách, ale pak se to ustálilo a já jen čekal, jak to všechno dopadne. Přišlo mi to hodně dobře napsané, proskoky do minulosti byly výborné a závěr překvapil.


Carpe Diem
květen - červen 2017
Carpe Diem 2012, R. Fabian

Četl už jsem podruhé a určitě ne naposledy. Moc dobře napsané, skvělá akce i zápletky a nápady... tak zase za 5-10 let :)


Černé světlo
květen 2017 (11.-23.)
Černé světlo 2017, P. May

Docela dobrá Mayovka, ale nijak výjimečná. Kniha má spád, na konci o dost zrychlí, když se ukáže, že něco je jinak, ale trochu mi vadí, že je případ tak nějak nedořešen, že vše souvisí s předchozími a nejspíše i následujícími díly.


Od A do Z. Souhrné vydání nejlepších povídek, svazek 2
? - květen 2017
Od A do Z. Souhrné vydání nejlepších povídek, svazek 2 2010, R. Dahl

Výborné povídky se skvělými pointami. Pro lepší požitek doporučuji číst pozvolna.


Intimní historie od antiky po baroko
duben - květen 2017
Intimní historie od antiky po baroko 2007, V. Vondruška

Skvělá kniha, z ní by mohly učitelky občas dětem v dějepise předčítat, aby si uvědomily, jaké to tenkráte bylo... Asi nejvíce mě zarazilo, jak křesťanství zamávalo s úrovní života. Že v podstatě většina dnešního standardu už byla za starověkého Řecka a Říma...


Šok z pádu
duben - květen 2017
Šok z pádu 2014, N. Filer

Knížku jsem si nevybral, půjčila si ji manželka z knihovny a já se do ní jednou začetl, přišlo mi to zajímavé, to napětí na začátku, ta předzvěst něčeho děsivého... pak už jsem jen pomalu dočítal abych se dozvěděl, co se vlastně stalo. Do toho se hodně měnil styl knihy, autor skáče z minulosti do přítomnosti, kolikrát se čtenář ani nezorientuje a už je zase jinde... připadal jsem si jak hlavní hrdina čtené knihy (možná to byl záměr). No dočetl jsem to, ale spíše kvůli tomu, že knihy nerad odkládám nedočtené.


Případ ukradeného zubu
duben 2017 (20.-23.)
Případ ukradeného zubu 2017, W. Ritter

Za mě to bylo trochu slabší než předchozí díl, ale sám nevím proč. Do čtení jsem se musel spíše trochu nutit a přemýšlel jsem u toho, proč mě ten první díl tak nadchnul. Ale dám tomu ještě šanci, už jen proto, že příběh z tohoto dílu nebyl vůbec ukončen.


K moři
20. duben 2017
K moři 2007, P. Soukupová

Pro mě to byla netradičně napsaná kniha - autorka skáče z hlavy jedné postavy do druhé a čtenář se dozvídá, jak daný děj vnímá ta která postava. Když se to vezme kolem a kolem, tak se v celé knize nic moc vlastně nestalo, ale přesto tam je děj, má to spád a čtenář má obavy co se v následujících stránkách stane. Taky se mi líbil závěr, kde byly stručně popsány osudy všech postav. Je to už mé třetí setkání s autorkou a určitě si přečtu další (zatím nejvíce se mi líbila její povídka v knize Praha NOIR)


Dubánci - příběhy jednoho roku
? - duben 2017
Dubánci - příběhy jednoho roku 2017, L. Šťastná

Mezi tiárou a orlicí
březen - duben 2017
Mezi tiárou a orlicí 2006, V. Vondruška

Mé první setkání s tímto autorem. Na to, že to je historická próza postavená na skutečných událostech to bylo docela čtivé, i když občas to bylo jako z hodin dějepisu (pořád nějaké události). Každopádně autor mě zaujal, tak si zkusím od něj přečíst něco dalšího. Hodně se mi také líbil popis těch dobových reálií.


Praha Noir
? - duben 2017
Praha Noir 2016, P. Mandys

Moc povedené povídky, nenašel jsem mezi nimi snad ani jednu podprůměrnou (no dobře asi nejméně mi sedl Petr Stančík). Navíc to zasazení do Prahy je skvělé - zrovna o víkendu jsme se na procházce s rodinou snažili najít ten dům vedle Národního divadla s různými okny :) Nejvíce se mi asi líbila povídka od Soukupové.


Není co ztratit
? - březen 2017
Není co ztratit 2015, R. Coleman

Taková oddechovka, spíše červená knihovna, ani nevím, jak se dostala na můj seznam knih na přečtení, ale četlo se to dobře.


Zeptej se táty
březen 2017 (05.-13.)
Zeptej se táty 2010, J. Balabán

Dlouho jsem váhal, zda si knihu přečíst nebo ne, nakonec za mě rozhodla sleva v e-shopu, ale bohužel moje pochyby byly oprávněné. Díky tomu, že jsem se zasekl ve vlaku jsem knihu nakonec přečetl, ale požitek jsem z toho moc neměl. V postavách jsem se dlouho ztrácel, autor skákal z jednoho místa na druhé, z postavy na postavu, absence uvozovek tomu také moc nepomohlo. Na druhou stranu některé myšlenky tam byly pěkné.


Všechno je jinak!
únor 2017 (23.-28.)
Všechno je jinak! 2014, G. Legardinier

Takové příjemná oddechovka. Nápad hezký, dobře zpracovaný, ale asi by to šlo ještě o trochu líp, ten prostor na zajímavé scény tam byl.


Máváme labutím
leden - únor 2017
Máváme labutím 2015, R. Nekuda

Některé povídky povedené, jiné slabší, některé jsem i přeskočil.


Bábovky
únor 2017 (14.-23.)
Bábovky 2016, R. Třeštíková

Čtivě napsané, perfektně vykreslené postavy, jen to proplétání jejich osudů bylo už trochu zbytečně moc komplikované - člověk musel být neustále ve střehu a budovat si v duchu databázi vztahů jednotlivých postav. Ale určitě zkusím i nějaké další autorčino dílo.


Podzime
? - únor 2017
Podzime 2014, L. Šťastná


Hrdý Budžes
únor 2017 (08.-14.)
Hrdý Budžes 2002, I. Dousková

Příbehy z dob socialismu vyprávěné malým dítětem. Občas se člověk zasměje, občas zhrozí a hodně často zavzpomíná (pokud socialismus zažil). Děj skoro žádný.


Dvě slova jako klíč
únor 2017 (07.-08.)
Dvě slova jako klíč 2016, J. Formánek

Tak trochu jiná kniha, s menším dějem, ale více myšlenkama, nad kterými stojí za to se zamyslet. A přitom je to stále dobře čtivé.


Infico
08. únor 2017
Infico 2016, P. Heteša

Život je plný náhod! Knihu Infico jsem začal číst hned po dočtení jiné knihy se stejným námětem - obývání cizího těla: Den co den (http://www.databazeknih.cz/knihy/den-co-den-187422). Každý to pojal trochu jinak a nedá se říct, kdo to zvládl lépe :) Myslím, že Heteša by to dokázal ještě trochu líp. Nějak mi tam chyběla větší zápletka, hrdinovi v podstatě všechno vychází... ale zase pojal to docela vtipně :)


Den co den
? - únor 2017
Den co den 2013, D. Levithan

Po delší době zase jednou kniha s originálním námětem, který autor dokázal dobře využít. Snad jen je trochu škoda toho otevřeného konce, ale třeba to bude mít ještě nějaké pokračování....


Páté srdce
leden 2017 (13.-27.)
Páté srdce 2016, D. Simmons

Od Simmonse jsem četl jen Terror a ten se mi hodně líbil. Sherlock mě zlákal zdejším hodnocením (recenze moc nečtu abych se nepřipravil o zážitek) a teda docela mě zklamal. Ještě tak v půlce knihy to bylo zajímavé a čtivé, ale někde ve třech čtvrtinách jsem se musel do čtení hodně nutit a pokračoval jsem spíše jen proto, abych to konečně dočetl a mohl se vrhnout na nějakou zajímavější knihu. Nějak mi to prostě nesedlo, jakoby autor od půlky knihy nevěděl, jak se z toho vyplést, tak to rychle nějak dokončil.


Harry Potter a prokleté dítě
? - leden 2017
Harry Potter a prokleté dítě 2016, J. K. Rowling

Není to jako předchozí knihy, díky tomu, že se jedná o divadelní hru, tak je to spíše taková povídka. Což je docela fajn, protože poslední Pottrovky byly až trochu moc rozvláčné. Každopádně Rowlingová opět dokázala, že psát umí a že ve světě HP je pořád možné napsat něco nového a neotřelého. Mně se to opravdu líbilo.


Umrlčí cesta
leden 2017 (03.-13.)
Umrlčí cesta 2016, P. May

Opět jedna z lepších Mayovek. Skvělá myšlenka - hlavní hrdina ztratí paměť, takže ani on, ani vy nevíte, kdo to je a jestli spáchal to, co si myslí, že spáchal. Osobně mám ale raději příběhy, kde jsou těmi nepříteli jednotlivci a ne velká spiknutí nadnárodních korporací...


Babička pozdravuje a omlouvá se
prosinec 2016 - leden 2017
Babička pozdravuje a omlouvá se 2015, F. Backman

Dlouho jsem rozmýšlel, zda si tuto knihu koupit či ne (Ove byl super, ale Britt-Marie mě trochu zklamala), ale nakonec jsem si ji pořídil v některé slevové akci a nelituji. Dobře vymyšlené téma (ač místy trochu nudnější), které se postupně otevírá, takže čtenář dlouho netuší o co vlastně v knize půjde. A pro mě v tom byl malý bonus v podobě postavy Britt Marie, jejíž osudy jsem četl dříve :)


Zakuti v oceli
16. prosinec 2016
Zakuti v oceli 2016, M. Žamboch

Žamboch, ten se nedá hodnotit méně než čtyřmi hvězdičkami :) Klasický akční příběh s docela pěknou pointou :) Pěkně vymyšlený svět, tak jak je u něj standardem...ale mou srdcovkou stejně zůstává Koniáš a Bakly. Trochu my to stylem připomínalo jeho Predátory, jen v jiném světě.


Běžkyně - Krátký příběh o dlouhém běhu
16. prosinec 2016
Běžkyně - Krátký příběh o dlouhém běhu 2016, L. Hawker

Mám rád knížky o běhání a tahle mě také nadchla... tedy na začátku, když šlo ještě o autorčin příběh. Postupně nad příběhem začlo převažovat filozofování, některé části příběhu se opakovaly, druhá půlka knihy už vypadala, jako by psala dopis svému příteli... ke konci už jsem přeskakoval. Škoda, že autorka nezůstala u stylu z první poloviny knihy.


Xenocida
16. prosinec 2016
Xenocida 2002, O. S. Card

Rozhodl jsem se, že si přečtu celou ságu (kdysi jsem ji čet, první díly vícekráte) a tady u třetí knihy už mi začal trochu docházet dech. Ač je příběh pořád hodně napínavý, občas už to bylo trochu zdlouhavé...


Mluvčí za mrtvé
16. prosinec 2016
Mluvčí za mrtvé 2002, O. S. Card

Hodně dobré a hodně jiné pokračování Enderovy hry. Méně akce, více otázek a zamyšlení.


1 2 3 4 5 6 7 >