Pád titánů

2. Vydání První část monumentální historické ságy Století, v níž bestsellerista Ken Follett (Pilíře země, Na věky věků) poutavým, jímavým a zároveň napínavým způsobem mapuje fiktivní osudy několika rodin v různých částech světa, jež byly dramaticky poznamenány moderními dějinami. Pád titánů přivádí na scénu příslušníky britské a německé aristokracie, velšské horníky, ruské dělníky i americké demokraty či zbohatlíky, aby několikrát propojil jejich životní cesty a vložil jim do nich zásadní překážku – první světovou válku. Sto let staré historické události – a v jejich skrytu příběhy lásky, přátelství, hrdinství, ale i beznaděje, ponížení či falše – znovu ožívají…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366606/big_pad-titanu-b48-366606.jpg 4.6753

Století / Storočie 1.

Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

Fall of Giants, 2010

Kniha Pád titánů

vierak

Konečne kniha o prvej svetovej vojne, kde som pochopila vzájomné súvislosti. Nie som historik a dejepis ma nikdy nebavil, no vidieť túto časť dejín z pohľadu vtedy žijúcich ľudí ma neskutočne bavilo. Krásne boli vykreslené zásadné črty a odlišnosti jednotlivých národov zúčastnených vo vojne. Osobne ma prekvapilo, že o našom najväčšom hrdinovi M.R.Štefánikovi nepadlo ani slovo. S radosťou by som tento román dala prečítať svojim deťom, nebyť podrobne popisovaných sexuálnych scén. Z môjho pohľadu to naozaj nebolo nutné. Inak svelá kniha.

gladya

Nádherné čtení. Velmi zdařile se autorovi podařilo propojit fakta a fikci. Skoro všichni hrdinové jsou silné a vlastně výjimečné osobnosti. Velká část z nich je u toho, když se "točí kola dějin", někteří i významně a blízko. Postavy jsou z různých zemí a různých společenských vrstev, jejich životní dráhy se přesto občas více či méně střetávají.
Hrdinům člověk rozumí, i když ne vždycky jsou kladní a zachovají se správně. A někdy se dokonce můžeme ptát, co je vlastně správné a jak bychom se zachovali my?
Některé dílčí příběhy jsou možná trochu schematické, ale i ty dávají smysl jako ilustrace doby.
Je zajímavé, jak Folletovo beletristické zpracování situace v Rusku na začátku minulého století sedí nejen s tím, co mě učili v dějepise (pravda, mě ještě z pohledu bolševiků, takže myslím jasná fakta, ne jejich interpretaci) ale i s tím, co píše třeba Figes.
Někde jsem četla, že tahle sága je moc "levičácká" . Jenže v prvním díle je jen popsána realita společnosti té doby. I to, proč někde uspěly ideologie, které se ukázaly zrůdné.
Jelikož všichni víme, co v historii bude dál, o některé postavy se vysloveně bojím. Už se těším na další díly.

ydnac

VELKOLEPÁ KNIHA :-)
Rozsáhlé zpracování, které nás provede 1. světovou válkou.
Všichni známe dějiny, ale v tomto příběhu je nám ukázáno, přestože se jedná o fiktivní postavy, jak někteří chtěli bojovat v nesmyslné válce, jiní chtěli mír, svobodu, lásku, přátelství.
Intriky a mocenské boje o nadvládu a území po staletí zaslepují vůdce, cary, krále, prezidenty a ti posílají miliony lidí smrt.
V tomto příběhu jsem si oblíbila postavy za Británii, Německo, Rusko i Ameriku - Maud, Ethel, Guse, Grigorije, Waltera, Billiho.
Někteří z nich měli být nepřáteli, ale stali se z nich manželé a přátelé.
Někteří přátelé stáli proti sobě (jejich země) na bojišti.
Samozřejmě historický vývoj byl jasný, ale nešlo nefandit těm, kteří chtěli mír a zpět ke svým rodinám.
Obyčejní lidé nechtěli bojovat, hodně z nich ani nevědělo proč, ale museli...
Nikdy nelze pochopit a v dnešní době obvzlášť, proč ti co vedou země potřebují stále víc a víc a obětují to nejcennější - lidský život.
Kniha je to velice dlouhá, ale výborně napsaná, čtivá a nenásilně vás naučí o historii.
Další díly si určitě přečtu :-)
DOPORUČUJI.

Kaja1

Je to románová učebnice dějepisu, kdy jsme svědky toho, jak se chovaly všechny zúčastněné strany konfliktu. Dlouho jsem knihu odkládala pro velký počet stránek, ale už nyní se těším na další díly, jen si dám trochu odstup, aby té historie nebylo na mne trochu moc :))

helena842

Opravdu skvělý historický román, oceňuji hlavně to, jak autor propojuje historii s románovými příběhy hrdinů, opravdu výborná práce. Tuto knihu jsem přečetla opravdu jedním dechem, líbila se mi snad ještě víc než knihy ze série Pilíře země. Hned se jdu pustit do dalšího dílu.

Evaho73

Televíziu nesledujem a po večeroch iba čítam knihy. Počas celého jedného týždňa som sa vždy tešila na večer, kedy som mohla otvoriť knihu Pád titánov a ponoriť sa do spletitých vzťahov nielen fiktívnych, ale i skutočných postáv na pozadí reálnych historických udalostí.
Autor oplýva schopnosťou zaujať pútavým štýlom jazyka a dokonalou znalosťou histórie, ktoré spolu dokážu udržať pozornosť čitateľa od prvej až po poslednú stránku.
Kniha sleduje životy postáv viacerých národností z rôznych spoločenských vrstiev počas udalostí, ktoré viedli k prvej svetovej vojne a následnej k hospodárskej kríze. Prostredníctvom toho čitateľ získava viacrozmerný pohľad na prvú sv. vojnu a lepšie dokáže pochopiť zmätok ohľadom jej vypuknutia z pohľadu niekoľkých národov.
Na záver veľmi oceňujem autorov neutrálny postoj, v duchu ktorého knihu napísal.

RaDaR26
22.12.2021

Divím se, že tahle kniha nemá hodnocení 100 %. Dechberoucí a od začátku až do konce skvěle promyšlená historická sága.

ajasin
03.12.2021

Naprosté nadšení. Nechápu, proč jsem tuto knihu tak dlouho odkládala a jak to, že jsem se o ni nezajímala dříve. Rozhodně doporučuji všem, kdo si chtějí zajímavou formou zaplnit mezery ve znalostech dějin dvacátého století.