Pád titánů

kniha od:

Pád titánů https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366606/bmid_pad-titanu-b48-366606.jpg 4.6 859

Století / Storočie série

1. díl >

2. Vydání První část monumentální historické ságy Století, v níž bestsellerista Ken Follett (Pilíře země, Na věky věků) poutavým, jímavým a zároveň napínavým způsobem mapuje fiktivní osudy několika rodin v různých částech světa, jež byly dramaticky poznamenány moderními dějinami. Pád titánů přivádí na scénu příslušníky britské a německé aristokracie, velšské horníky, ruské dělníky i americké demokraty či zbohatlíky, aby několikrát propojil jejich životní cesty a vložil jim do nich zásadní překážku – první světovou válku. Sto let staré historické události – a v jejich skrytu příběhy lásky, přátelství, hrdinství, ale i beznaděje, ponížení či falše – znovu ožívají…... celý text

Žánr:
Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

Fall of Giants , 2010


více info...

Komentáře (181)

Komentáře 181 Recenze 1

Eicherik
Eicherik
12.11.2023 5 z 5

Pád titánů je takovou zábavnou a poutavou učebnicí dějepisu. Po pravdě jsem první světovou válku znal pouze z fragmentů. Tenhle rozsáhlý román mi je umožnil poskládat dohromady a hlavně pochopit. Velmi se těším na druhý díl, který nás posune do války druhé a odhalí další osudy oblíbených i neoblíbených postav.
Citace: "Co se to událo zajímavýho?"
"Ale jen zprávy ze zahraničí," mávla rukou. "Nějaká vražda. Princeznu to strašně rozrušilo. Rakouského arcivévodu Františka Ferdinanda zavraždili někde v Sarajevu."
"To musí vyděsit každou princeznu."
"To ano," přitakala Nina. "Ale stejně bych řekla, že takových, jako jste vy a já, se to nijak nedotkne."
"Jistě," souhlasil Lev, "taky si myslím."

domi88
domi88
21.07.2023 3 z 5

Historie počátku 20.stoleti bez větších literárních ambic. Za mě dost politiky a málo příběhu.


alkazemka
alkazemka
22.06.2023 4 z 5

"Pád titánů" je druhá knížka od Kena Folletta, která se ke mně dostala. Obě pěkně tlusťoučké a každá úplně jiná.
Tenhle příběh, či spíše příběhy několika rodin, které se různě prolínají, anóbrž sága, se tentokrát odehrává v období kolem první světové války. Nejsem pamětník, takže nezbývá než věřit, že to tak nějak bylo. To ostatně čtenáři Follettových knih nečiní velký problém. Děj je nejen uvěřitelný, je také po většinu času poutavý, což je při sedmistechpadesáti stránkách docela majstrštyk.

"Snít o pomstě však nemělo smysl. Šlo o to nevzdat se."

Pawlisman
Pawlisman
21.06.2023 3 z 5

Mno, co říci, asi mám Folleta již plné zuby. Středověká trilogie ze stavby chrámu je asi i literárně kvalitnější. Zde možná více lákalo moderní téma. Po 200 stranách ale odkládám. Jednak vlastně stále to samé a pak také je to takové povídání, rozhovory, snaha o udržení napětí, jak trochu Daniel Steelová. nevidím žádnou pořádnou přidanou hodnotu - ani intelektuální ani uměleckou. Není pro mě, ačkoliv chápu, že mnoho mainstreamových čtenářů hodně potěší.

BorisBell
BorisBell
17.05.2023 1 z 5

Spíše než mistr historických románů a ság se pán autor jeví jako technologický a marketingový mistr v namíchání několika vybraných historických okamžiků s lascivní růžovou knihovnou. Tato pro někoho čtenářsky atraktivní syntéza je však zesměšněna neuvěřitelnou schopností hlavních postav z různých koutů světa se vždy sejít společně u historických událostí, ať se dějí kdekoliv a kdykoliv. Historicky povrchní a zavádějící. Snad jen ta růžová knihovna, ale i tady to skřípe...

Didi15
Didi15
04.05.2023 5 z 5

Naprosto skvělý historický román , Follett tohle fakt umí a mě nezbývá nic jiného než skočit na druhý díl:)

Elapheg
Elapheg
26.01.2023 5 z 5

Knihá Pád titánů je velmi dobrý historický román, kde autor klade hodně důraz na autentičnost a menší důraz na fiktivní příběhy k mnoha historickým postavám, které se mohly stát. Postav skutečných i fiktivních je tu opravdu hodně a politika je také na denním pořádku. Často zatlačuje fiktivní příběhy do ústraní, takže je to vlastně taková učebnice o tom, jak diplomatická a tajná služba spolu s vládami zemí v Evropě a v Americe začaly a skončily první světovou válku až do roku 1923. Na rozdíl od knih: Večer a Jitro, Pilířů země, Na věky věků, kde hlavní roli hraje dramatický příběh fiktivních postav, který je vždy velmi poutavý, v knize Pád titánů hraje prim skutečná událost, která může místy nudit a taky mě trochu i občas nudila. Láska tu je, ale ne tolik jako v jeho jiných knihách. Na druhou stranu jsem se díky této knize mnoho nového pro mne dozvěděl, věci, které jsem neznal ani ze škol. Jsou zde postavy z Ruska: Katěrina, Grigorij, Lev, Car, Anglie: Maud, hrabě Fitherbert, princezna Bea, Billy Williams, Ethel Williamsová, Německa: Walter, Otto, Robert von Ulrichovi, Ameriky: Gus Dewar, Rosa a mnoho jiných dalších. Tyto postavy natolik vzdálených zemí se nakonec střetnou i v samotném závěru a vygradují v závěru knihy. Konec je otevřený a pokračuje dílem Zima světa, který si s chutí přečtu. Pád titánů je poutavá kniha, ale sága Pilíře země u mě hraje prim právě tím, jak poutavě jsou vylíčeny osudy fiktivních postav na pozadí historických reálií a zbývá mi poslední nedočtený díl: Ohnivý sloup. Knihu Pád titánů doporučuji všem zájemcům o historii a trpělivým čtenářům. Jsem velmi zvědavý na pokračování, na které se těším. :-) Pět hvězd a doporučení :-)

keselylenka
keselylenka
22.12.2022 5 z 5

Moje první setkání s Kenem Follettem a vím, že si od něj přečtu všechno. Jestli napíše telefonní seznam, tak i ten. Úžasně čtivě zpracované dějiny, s postavami žijete. Když jsem na úvodu knihy viděla seznam postav, bála jsem se, že se budu ztrácet, ale vůbec. Všechno krásně zapadá.

Stepanka897
Stepanka897
05.12.2022 4 z 5

Skvělá sága a učebnice dějepisu v jednom. Přečteno jedním dechem, hned pokračuji druhým dílem.

Jahýnek
Jahýnek
01.12.2022 3 z 5

Mám ráda historické romány, ale Follettovou fanynkou se nestanu. Příběh mne po obsahové stránce velmi zaujal, postavy byly hned od začátku reálné, uměla jsem si je představit a neztrácela se mezi nimi *****
Odložila jsem, protože se mi špatně četl sloh, proto i ten malý počet hvězd.

mataj
mataj
09.11.2022 5 z 5

Pozoruhodný historický román, čtivý a zajímavý. Postupným odhalováním životních příběhů jednotlivých postav se přenášíme do velice divokého období první světové války. Maud, Ethel, Bill, Walter, Gus, Gregorij, Lev a mnoho dalších jsou vhozeni do nového, měnícího se světa a my můžeme sledovat jejich napínavé dobrodružství na pozadí skutečných historických událostí. Napsáno neuvěřitelně poutavě.

kyssling
kyssling
06.08.2022 5 z 5

Přesně kvůli takovýmto dílům (toto není kniha, ale skutečné dílo), je třeba u jiných knih šetřit s hvězdami a nedávat všemu plný počet.
Tohle je sága, která na začátku vyleká soupisem postav, kdy si člověk řekne, v tom se zase ztratím ... Ne tak u Folletta, ten dokáže vykreslit charaktery postav tak, že se v nich člověk orientuje. Navíc buduje skvělý napínavý příběh (nebo spíše linii různých příběhů, kde žádná není slabá), výborné dialogy, postavy se chovají v rámci příběhu a své povahy rozumně ... Prostě DALŠÍ skvělý Follett !!

vierak
vierak
14.05.2022 4 z 5

Konečne kniha o prvej svetovej vojne, kde som pochopila vzájomné súvislosti. Nie som historik a dejepis ma nikdy nebavil, no vidieť túto časť dejín z pohľadu vtedy žijúcich ľudí ma neskutočne bavilo. Krásne boli vykreslené zásadné črty a odlišnosti jednotlivých národov zúčastnených vo vojne. Osobne ma prekvapilo, že o našom najväčšom hrdinovi M.R.Štefánikovi nepadlo ani slovo. S radosťou by som tento román dala prečítať svojim deťom, nebyť podrobne popisovaných sexuálnych scén. Z môjho pohľadu to naozaj nebolo nutné. Inak svelá kniha.

gladya
gladya
08.04.2022 5 z 5

Nádherné čtení. Velmi zdařile se autorovi podařilo propojit fakta a fikci. Skoro všichni hrdinové jsou silné a vlastně výjimečné osobnosti. Velká část z nich je u toho, když se "točí kola dějin", někteří i významně a blízko. Postavy jsou z různých zemí a různých společenských vrstev, jejich životní dráhy se přesto občas více či méně střetávají.
Hrdinům člověk rozumí, i když ne vždycky jsou kladní a zachovají se správně. A někdy se dokonce můžeme ptát, co je vlastně správné a jak bychom se zachovali my?
Některé dílčí příběhy jsou možná trochu schematické, ale i ty dávají smysl jako ilustrace doby.
Je zajímavé, jak Folletovo beletristické zpracování situace v Rusku na začátku minulého století sedí nejen s tím, co mě učili v dějepise (pravda, mě ještě z pohledu bolševiků, takže myslím jasná fakta, ne jejich interpretaci) ale i s tím, co píše třeba Figes.
Někde jsem četla, že tahle sága je moc "levičácká" . Jenže v prvním díle je jen popsána realita společnosti té doby. I to, proč někde uspěly ideologie, které se ukázaly zrůdné.
Jelikož všichni víme, co v historii bude dál, o některé postavy se vysloveně bojím. Už se těším na další díly.

ydnac
ydnac
19.03.2022 5 z 5

VELKOLEPÁ KNIHA :-)

Rozsáhlé zpracování, které nás provede 1. světovou válkou.
Všichni známe dějiny, ale v tomto příběhu je nám ukázáno, přestože se jedná o fiktivní postavy, jak někteří chtěli bojovat v nesmyslné válce, jiní chtěli mír, svobodu, lásku, přátelství.
Intriky a mocenské boje o nadvládu a území po staletí zaslepují vůdce, cary, krále, prezidenty a ti posílají miliony lidí smrt.
V tomto příběhu jsem si oblíbila postavy za Británii, Německo, Rusko i Ameriku - Maud, Ethel, Guse, Grigorije, Waltera, Billiho.
Někteří z nich měli být nepřáteli, ale stali se z nich manželé a přátelé.
Někteří přátelé stáli proti sobě (jejich země) na bojišti.
Samozřejmě historický vývoj byl jasný, ale nešlo nefandit těm, kteří chtěli mír a zpět ke svým rodinám.
Obyčejní lidé nechtěli bojovat, hodně z nich ani nevědělo proč, ale museli...
Nikdy nelze pochopit a v dnešní době obvzlášť, proč ti co vedou země potřebují stále víc a víc a obětují to nejcennější - lidský život.
Kniha je to velice dlouhá, ale výborně napsaná, čtivá a nenásilně vás naučí o historii.
Další díly si určitě přečtu :-)
DOPORUČUJI.

Kaja1
Kaja1
21.01.2022 5 z 5

Je to románová učebnice dějepisu, kdy jsme svědky toho, jak se chovaly všechny zúčastněné strany konfliktu. Dlouho jsem knihu odkládala pro velký počet stránek, ale už nyní se těším na další díly, jen si dám trochu odstup, aby té historie nebylo na mne trochu moc :))

helena842
helena842
20.01.2022 5 z 5

Opravdu skvělý historický román, oceňuji hlavně to, jak autor propojuje historii s románovými příběhy hrdinů, opravdu výborná práce. Tuto knihu jsem přečetla opravdu jedním dechem, líbila se mi snad ještě víc než knihy ze série Pilíře země. Hned se jdu pustit do dalšího dílu.

Evaho73
Evaho73
11.01.2022 5 z 5

Televíziu nesledujem a po večeroch iba čítam knihy. Počas celého jedného týždňa som sa vždy tešila na večer, kedy som mohla otvoriť knihu Pád titánov a ponoriť sa do spletitých vzťahov nielen fiktívnych, ale i skutočných postáv na pozadí reálnych historických udalostí.
Autor oplýva schopnosťou zaujať pútavým štýlom jazyka a dokonalou znalosťou histórie, ktoré spolu dokážu udržať pozornosť čitateľa od prvej až po poslednú stránku.
Kniha sleduje životy postáv viacerých národností z rôznych spoločenských vrstiev počas udalostí, ktoré viedli k prvej svetovej vojne a následnej k hospodárskej kríze. Prostredníctvom toho čitateľ získava viacrozmerný pohľad na prvú sv. vojnu a lepšie dokáže pochopiť zmätok ohľadom jej vypuknutia z pohľadu niekoľkých národov.
Na záver veľmi oceňujem autorov neutrálny postoj, v duchu ktorého knihu napísal.

RaDaR26
RaDaR26
22.12.2021 5 z 5

Divím se, že tahle kniha nemá hodnocení 100 %. Dechberoucí a od začátku až do konce skvěle promyšlená historická sága.

ajasin
ajasin
03.12.2021 5 z 5

Naprosté nadšení. Nechápu, proč jsem tuto knihu tak dlouho odkládala a jak to, že jsem se o ni nezajímala dříve. Rozhodně doporučuji všem, kdo si chtějí zajímavou formou zaplnit mezery ve znalostech dějin dvacátého století.

Hanys_
Hanys_
10.11.2021 5 z 5

Naprosto geniální začátek série (snad se dostanu k dalším dílům). V podstatě taková učebnice dějepisu začátku 20. století. Zatím top tohohle roku.

Kutcho
Kutcho
04.11.2021 5 z 5

Výnimočná kniha, ktorá stojí za prečítanie. V prvom rade ma prekvapilo, že sa väčšina knihy zaoberá prvou svetovou vojnou. Ďalšie dve knihy musia tým pádom pokryť 85 rokov, a to nás ešte čaká druhá svetová vojna. Nakoľko prvá svetová vojna nie je taká "populárna" a spracovaná,  bolo to pre mňa zaujímavé čítanie aj z historického hľadiska.
Autor ku všetkým udalostiam pristupoval s citom a precízne. Čo sa mi však najviac páčilo boli postavy. To, aké boli pred vojnou,  ako sa v priebehu vojny zmenili a vypracovali,  ale najmä, že každá dostala vlastný príbeh, dostatok priestoru aby ju čitateľ spoznal a vytvoril si s nou vzťah.
Neviem ani o jednej strane z tých 800 a niečo, ktorá by nudila a nemala význam.
Toto je skvelá, poučná, zábavná kniha a neviem človeku, ktorý by si ju nemal prečítať.

Ella_85
Ella_85
20.10.2021 5 z 5

Ja jsem na vysost spokojena. Cetla se krasne, psana v odpovidajicim stylu daneho tematu. Urcite si poridim zbyle dve knihy teto sagy

iveta61
iveta61
07.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Dobrá kniha, určitě stojí za přečtení. Konečně jsem se dočetla, jak to kolem 1.sv. války vlastně bylo. Ze školy nevím nic, jen kdy začala a skončila. Hned jsem se začetla do druhého dílu.

Egeris
Egeris
24.09.2021 5 z 5

Výborná kniha, která se velmi dobře čte. Měl jsem strach z toho, že je zde hodně historie a politiky - ale je to tak dobře napsáno, že mi to nakonec ani nevadí. A co víc, dozvídám se hodně zajímavých věcí, které se v té době opravdu staly. Muselo dát neskutečnou práci vše zasadit do reálného historického rámce, ale autor to zvládl bravurně.

Kasym
Kasym
20.08.2021 5 z 5

Za mne výborné, nemohl jsem se odtrhnout.
A navíc poučné. Mám pocit, že jsem se v trilogii o minulém století dozvěděl víc než v hodinách dějepisu.

Aaron Lewis
Aaron Lewis
18.08.2021 5 z 5

Super:). Zrovna 1. světová válka mě nikdy nezajímala (jako všechny války) + Rusko, a teda. Fakt dobrý. Všechny postavy. Skoro žádná černobílá (Bily, tomu se nedalo nic vyčíst a Walter). Překvapilo mě, že tam bylo hodně vztahů. Jsem zvědavá na další díl. Lva jsem moc nemusela, ale docela se na něj těším. Walter a Maud jsou úplně nej:). Proč asi:). O 1. sv. toho moc nevím ani nepamatuju, ale už nejsem tak naivní, abych si myslela, že je všechno černobílé a že jsou buď dobří nebo špatní. Je to hnus. Hlavně, když vím, že společnost národů je na prd a stejně byla 2.sv, která byla ještě horší… stejně se z toho nikdo nepoučí. Moc je moc a peníze jsou peníze, bohužel.

A nejhezčí pasáž? Příběh Rút z Bible, str. 706
„Kamkoliv půjdeš, půjdu, kdekoliv zůstaneš, zůstanu. Tvůj lid bude mým lidem a Tvůj bůh mým Bohem. Kde umřeš ty, umřu i já a tam budu pochována.“
No ještě teď mě to rozbrečí:). Co je krásnějšího než láska?

mimi55
mimi55
12.07.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Tuto část historie jsme ve škole určitě nebrali. Úžasné propojení fiktivních postav se skutečnými událostmi. Už se těším na další díl.

orson
orson
29.06.2021 5 z 5

Bál jsem se, že se v množství postav ztratím, ale bylo jich přiměřeně (mnohem mnohem méně než ve Hře o trůny :)), kniha mě chytla hned od začátku a někde v půlce jsem zjistil, že ji hltám a že je hodně poučná - tolik informací o vzniku a průběhu prvná světové války jsem se nikdy nedozvěděl a přitom je to vše jen tak mimochodem - čtenář chce vědět, co se děje s hlavními postavami a při tom se nenásilně dozví tolik zajímavých faktů! Samozřejmě jsem průběžně žhavili wikipedii, protože jsem si to chtěl ověřit a nebo dovysvětlit. Jdu na další díl.

Jonny
Jonny
21.05.2021 4 z 5

Fajn. Už těm souvislostem v první světové válce rozumím zase o kus líp.