Žízeň po životě

Vincent van Gogh, za života tragická, po životě do nebes vynášená postava moderního umění, nestačil svou žízeň hasit a skončil sebevraždou. Vedle tragiky to však byla i nezměrná píle a cílevědomost, jež ho hnala vpřed, které však zákeřně nahlodávala postupující psychická porucha. Za pouhých deset let, do nichž se vejde celá umělecká dráha malíře, který nemohl tušit, že se stane velikánem moderního malířství, vytvořil Vincent van Gogh 750 obrazů a 1600 kreseb. Nevydělal na nich téměř nic......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/51_/51890/zizen-po-zivote-roman-o-vincentu-van-goghovi-51890.jpg 4.7438

Lust For Life (1934)

Literatura světová, Romány, Biografie a memoáry
Vydáno:, BB art

Kniha Žízeň po životě

Deniska147

Naprosto nádherný a dechberoucí příběh mého nejoblíbenějšího umělce.

horkosladka

Nádherný román o van Goghovi. Jedna z knih, kterou musíte přečíst, než zemřete.

MKrat

Jedna z knih kterou jsem po 30 letech znovu toužila přečíst n e z a p o m e n u t e l ný román - poděkování autorovi.

Jonny

Zajímavé, dobře napsané, místy nutící k zamyšlení.

Druhý životopis, co jsem od Irvinga přečetl a je úplně jiný. Začátek knihy byl hodně vtahující (málem jsem přejel zastávku metra), ale postupně jsem se musel do čtení víc přemlouvat.

Chvílemi bylo těžké uvěřit, že popisovaný životní příběh Vincenta van Gogha, by měl být věrný realitě.

Fascinuje mě, jak Vincent zvládl žít z bratrovy podpory bez větších výčitek. Já bych pocit, že bych měl být za něco tak moc vděčný/dlužný, neunesl. A možná proto, ze mě nebude věhlasný malíř (byť posmrtně).

Ještě víc mě zaráží, jak těžce nesl Teo, Vincentovu smrt. Nedivil bych se, kdyby pro Tea byla bratrova smrt do určité míry úlevou.

Kovářskej

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, ke které se často vracím. Po prvním přečtení jsem dokonce podnikl cestu ve Vincentových stopách...musel jsem to cítit na vlastní kůži. Paříž, Arles...A také jsem to tam cítil...

Jap

Strhující román a kdybych mohl dát někdy víc hvězdiček, tak tady by to bylo právem.

biki

Jedna z knih, na které nikdy nezapomenu. Lépe, než moje vlastní neobratné komentáře, dokáží mé dojmy a emoce z knihy vyjádřit slova jedné písně.

Evule81

Neskutečná kniha o mém oblíbeném málíři 5*.

Sjuzz
27.12.2018

Táto biografia je mojou prvou prečítanou a som rada, že som na ňu narazila.
O živote Van Gogha som moc nevedela, bol to pre mňa proste maliar...kniha nielenže odhaľuje jeho utrpenie v živote a v láske, odhaľuje aj jeho dušu.
Keďže je to kniha o maliarovi, očakávala som že tam bude príliš opisov prírody a scenérie a farieb, napriek tomu že to v knihách proste nemusím...tu mi to naopak nevadilo.
Kapitoly sú rozdelené podľa miest, v ktorých pôsobil, takže sa čitateľ lepšie zorientuje aj v postavách, ktorých v knihe vystupuje veľké množstvo. Napriek tomu autor dokázal ich charaktery opísať akoby ich sám poznal a hlavne Vincenta Van Gogha.

orson
10.12.2018

K autorovi jsem se dostal přes jeho knihu Námořník na koni, která se věnovala mému oblíbenci Jacku Londonovi. O Vincentu Van Goghovi jsem věděl snad jen dvě věci - Slunečnice a Ucho. Knížka mi toho ukázala mnohem více. Vůbec jsem netušil, jak těžké to ve svém životě měl a co vše pro něj udělal jeho bratr. Nějak si nedovedu představit, jak by se něco podobného mohlo stát v současné době. Skvělá kniha (i když z počátku bylo náročné se začíst), od které jsem hodně často odbíhal na wikipedii a google, abych se podíval, zda to tak skutečně bylo a jak vypadal obraz, který právě hrdina v knize maluje.

Damato
07.11.2018

Jako asi většinu čtenářů , k přečtení mě dostal film o tomto malíři a bylo to čtení opravdu úžasné. Byla jsem totálně Van Goghem uzemněna . Po knize Nahý jsem přišel na svět (Rodin) další úžasný román z umění výtvarného, které možná i díky tomu, že nemám výtvarný talent mi zůstalo hodně utajeno.

KarolKula
07.11.2018

Krásně zpracovaný životopis. Ze všech drobností, které jsem o Van Goghovi věděla, se vytvořil barevný odraz jeho duše a zamilovala jsem do něj ještě víc. S napětím jsem čekala jak to vlastně bylo se slunečnicemi, uříznutým uchem a prvním prodaným obrazem. Silně popsané nasazení a bída mladého klerika Vincenta a až pryštící nezastavitelná touha tvořit = žít Vincenta malíře. Oceňuji s jakou jednoduchostí, přirozeností, láskyplností a klidem vypravěč provádí příběhem. Reprodukce Van Goghových děl umocňují náladu textu. Velice se mi líbilo i obsazení dalších významných umělců. Vřele doporučuji!

JessieEx
03.10.2018

Musím se přiznat, že jsem vůbec nevěděla, že knížka byla poprvé vydána už v roce 1934. Myslela jsem, že je mnohem novější, což je teda ostuda, ale zároveň to svědčí o tom, že je příběh psaný docela moderním jazykem, takže z tohoto čistě jazykového hlediska je text velmi nadčasový.
A děj? O Vincentu Van Goghovi jsem věděla jen to, co jsem si zapamatovala ještě ze školy. Poznala bych jeho nejznámější díla a věděla jsem, že si uřízl ucho snad prý kvůli nešťastné lásce - takový podivín. Ano, kniha potvrdila, že Van Gogh podivín byl, ale zároveň ukázala, jak velké měl srdce. To, jak se dokázal zamilovat je jen jedna stránka jeho osobnosti. Mě nejvíce uchvátilo, jak obětoval vše, co měl, včetně svého zdraví, aby pomohl chudým a trpícím horníkům a jejich rodinám v Borinage. Proto bylo velkým paradoxem číst, jak byl naopak také schopen obětovat štěstí a majetek svých blízkých jen pro svou tvorbu.
U mě to vedlo k zamyšlení se nad smyslem umění vůbec. Díky knize jsem začala o tom smyslu tak trochu pochybovat, říkala jsem si jestli to vůbec stojí za ty útrapy, které zažije nejen umělec sám, během své tvorby, ale především jeho nejbližší. Ano, umění je výživou naší duše, ale když Goghova partnerka i její děti měly hlad, zatímco on utrácel veškeré peníze (které mu poslal bratr) za malířské náčiní či modely, uvědomila jsem si, jak sobečtí a zabednění někteří umělci umí být. Přesto byl Gogh nejen velkým malířem, který milionkrát předčil své kritiky z řad znalců umění a "kolegů" malířů - po těch teď už ani pes neštěkne, většinu z nich sotva vyhledáte na Googlu. Ve svých světlých chvilkách kdy nebyl sužován nešťastnou láskou či potřebou jen tvořit, byl opravdu krásným člověkem.
Ovšem úplně nejvíc mě dostaly další dvě vedlejší postavy, lidé s nádhernou duší, a těmi byli Vincentův bratr Theo a potom Margot, ti dva v něm vždycky viděli jen tu lepší stránku a vždy mu důvěřovali. V té vší smůle, která Vincenta za celý život potkala, si možná ani dostatečně neuvědomil,jaké měl štěstí, že měl kolem sebe tyto dva lidi...

slunecnice45
11.09.2018

Moc hezká kniha o mém oblíbeném malíři (mimochodem, jeho jméno číst "choch"). Rozervanost, citlivost až přecitlivělost a touha jít vždy až na dřeň je u hlavní postavy doslova cítit. Přitom se pořád něco děje, děj nestagnuje. Gogh se jednoduše vyhřeznul do svých obrazů.
Obdivovala jsem také vztahy popisované v knize, tu nezištnou pomoc člověka člověku (a to ani nemluvím o Theovi) - kdo by to dnes dokázal??
Kniha rozhodně stojí za přečtení, je krásná.

Iv8
22.08.2018

K přečtení knihy mě inspiroval film "Já, Vincent"...těžké životní osudy za života neuznaného malíře jsou popsány zajímavě a nenudí. No a teď mám chuť se znovu podívat na film :)

Ifuska66
11.08.2018

Nádherná kniha s otiskem neutuchajícího hledání vlastní cesty životem.

Moncele
31.07.2018

Jsem plna dojmů... Vynikající příběh muže, který byl za svého života outsiderem a podle všech měřítek neschopným mužem. A čas ukázal úplný opak...

Vandina
07.07.2018

Příběh není o cestování a přitom budete s Vincentem pobývat na zajímavých místech v Evropě.

Příběh není přednostně o výtvarném umění a přesto se seznámíte s pohnutkami k tvorbě malířů, kteří byli ve své době zatracováni. Doporučuji si k jednotlivým pasážím v knize, kde jsou zmiňováni umělci a jejich díla, konkrétní obrazy vyhledávat. Představíte si tak lépe dobu a místa, kde žili a zamilujete se do baletek od Degase i Lautrecových kurtizán. Nejvíce se však zamilujete do obrazů Vincenta van Gogha a zjistíte, že mezi jeho díly rozhodně nedominují malby slunečnic a autoportrétů s uříznutým uchem.

Příběh je o životě Vincenta van Gogha a vy se převážně dozvíte něco o tom svém.

Kutcho
25.04.2018

Po prečítaní tejto knihy mám dojem, ako keby som sa celú dobu pozeral na obraz Vincenta van Gogha, ako keby som zažil niečo magické. Mám pocit, ako keby som s ním putoval 10 rokov po Európe a sedel mu za chrbtom pri maľovaní každého jedného jeho obrazu. Moje oči sú unavené z toľkého času na slnkom zaliatých poliach, horšie sa mi dýcha kvôli uholným baniam a som unavený z nedostatku spánku. Tak silná je táto kniha, ktorá čitateľa dokáže úplne pohltiť a dokonale priblížiť život jedného génia. Je to príbeh o bolesti a utrpení, odhodlaní a vytrvalosti, ale aj o viere a pochopení. Krásne a inšpiratívne. Klobúk dole pred pánmi Irvingom a van Goghom.

Le Chat
30.03.2018

Výborný román! Určitě si od autora přečtu i další knihy.

Nef18
27.03.2018

Po přečtení knihy ještě více pochopíte výtvarná díla Vincenta van Gogha a pokud jste je měli rádi, teď je budete milovat...

Uroborus
11.03.2018

Po knihe som siahol čírou náhodou a neľutujem!

zazvorek
10.03.2018

Mě to fakt mrzí, ale po pár desítkách stran jsem knihu odložila. Nemůžu ji hodnotit negativně, vypadá to, že napsaná je čtivě a jistě zajimavě rozvíjí už tak zajímavý lidský osud, ale beletrizované životopisy asi nebudou můj šálek kávy...Zkusím se Vincentově duši přiblížit spíš skrze dopisy.

Marekh
07.02.2018

Kniha se mi líbila.

Mimo jiné se v knize dozvíme o drsných podmínkách v dolech, kde pracovali i děti.

V knize nalezneme také obrazy, které namaloval Vincent van Gogh.

bruntal
24.01.2018

Životopis, za svého života nedoceněného velikána umění, formou strhujícího románu.

Karhal
11.01.2018

Umělec má mít hlad do šedesáti let! pro každou kreativní duši veledůležitá četba.

intelektuálka
10.01.2018

Tohle je další z mých literárních pokladů - vydání z r. 1957 s krásnými reprodukcemi. Umělcům málokdy rozumí doba, v níž tvoří.

Lina_S
06.12.2017

Do čtenářské výzvy mi chyběl poslední bod - Kniha doporučená kamarádem. Obrátila jsem se proto na svou nejlepší kamarádku, jestli by mi mohla nějakou doporučit. Odpověděla: "Jako první mě napadla Žízeň po životě od Irvinga Stonea. Ale je to životopis Vincenta van Gogha, tak nevím, jestli by to zrovna tebe bavilo." Uklidnila jsem ji, že čtenářská výzva je právě proto výzvou, že sáhnu i po knize, kterou bych jinak nečetla. Je pravda, že moje znalosti v oblasti malířství končí tím, že Leonardo namaloval Monu Lisu a Michelangelo Sixtinskou kapli, ale je to moje nejlepší kamarádka v tom nejlepším slova smyslu, knížku do výzvy mi nemůže doporučit nikdo jiný, to prostě nepřipadá v úvahu. Smířila jsem se s tím, že tohle čtení patrně nebude úplně můj šálek čaje, ale i o tom mimo jiné přece čtenářská výzva je. Když mi pak objednanou knihu v knihovně přinesli, napadlo mě při pohledu na její tloušťku, že i nejlepší přátelé mohou být velmi krutí. :-) Ale knížka tisíckrát překonala veškerá má očekávání! Jejích téměř čtyři sta stránek jsem nadšeně zhltla za dva večery. Není to příběh o malířství, je to příběh o životě. Je to čtení plné zvratů, často krutosti, bolesti, mockrát se mi chtělo nad tou beznadějí brečet, a přesto je to čtení krásné, kniha si mě připoutala od začátku až do konce. Nejlepší kamarádka mě prostě nemohla zklamat a já jí moc děkuju. A nejen za tuhle knížku.

Siwan
20.11.2017

Životopisy nejsou zrovna moje parketa. Tohle je ale úžasně napsaný román. Když si na něj vzpomenu, normálně mám husinu.

Gustik5
10.11.2017

Tak se mi podařilo v antikvariátu ukořistit starší, ale zachovalý výtisk Žízně po životě. Překvapilo mě, jak málo je nové vydání k dostání, respektive prakticky není. Nakonec jsem za to ale rád, neb staré knihy mají zvláštní kouzlo. Kniha se mi nesmírně líbila už jen pro mou fascinaci Van Goghem a jeho pohnutým životem.