ondra1995 ondra1995 komentáře u knih

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Ke čtení jsem se odhodlal až po skončení 4. série seriálu. I když člověk věděl, co přijde, bylo čtení velmi silným zážitkem.
Krvavé scény nejsou popisovány s takovou brutalitou jako v seriálu. Za to erotické scény jsou líčeny až možná příliš.
DOPORUČUJI!!!

18.07.2014 5 z 5

Ztracená čest Kateřiny Blumové Ztracená čest Kateřiny Blumové Heinrich Böll

Škoda. Nápad dobrý, ale provedení mi opravdu nesedlo.

13.03.2014 2 z 5

Nová utrpení mladého W Nová utrpení mladého W Ulrich Plenzdorf

Nebýt seminární práce v němčině, tak bych na tuto knížku jen těžko narazil. Začalo to nadějně. Vyprávění mrtvého chlapce působí zajímavě. Ovšem postupem času ztrácí děj rapidně na tempu a člověk je rád, že mu již nechybí mnoho do konce.

07.03.2014 3 z 5

Na můj vkus hodně mrazivá konverzace členů rodiny. Nedal jsem 5* snad jen proto, že jsem čekal trochu epičtější konec. Konec mě nezklamal, ale spíše překvapil, že přišel tak brzy. Čekal jsem ještě několik stránek navíc.

15.12.2013 4 z 5

Profesor Neřád neboli Konec tyrana Profesor Neřád neboli Konec tyrana Heinrich Mann

Kdybych býval nemusel číst tuto knihu kvůli referátu na hodinu němčiny, nikdy bych se k ni zřejmě nedostal a nemyslím si, že by to byla nějaká velká škoda. Kniha se mi od samého začátku četla velmi špatně a nechápal jsem spojitosti, i když jsem se sebevíc soustředil. Postavy mě absolutně neoslovily a nudily mě. Neřáda bych měl asi obdivovat pro jeho obměnu, ale nevidím k tomu žádný důvod. A jestli v tom bylo něco hlubšího (kromě ukázky tehdejší společnosti), tak jsem to opravdu nepochopil.

16.11.2013 2 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

První část knihy mě ještě bavila, ale ta druhá, kde je popisován život v cele a soudní proces, již nikoli. Spád nabírá opět až poslední kapitola. Děj nabízí přesto mnoho zajímavých životních úvah.

14.09.2013 3 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Po třech přečtených Čapkových dramatech jsem měl chuť i na román. Moje chutě byly dokonale naplněny.
Velmi mě bavily situace, kdy si Juraj říkal pro sebe své prvotní reakce na něco.
Když vyšetřovatelé pátrali po vrahovi a postupně odkrývali děsivou pravdu, kterou čtenář již znal, byl jsem nadšen.

27.08.2013 5 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Strhující příběh bezmocnosti a lidského utrpení.

11.07.2013 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Naprosto strhující děj. Bylo velmi těžké se od knihy vůbec odtrhnout. Líbil se mi pohled na celou záležitost očima rodiny. V průběhu jsem moc nedoufal, že se dr. Galénovi podaří uspět, ale poté, co Maršál musel změnit postoj, jsem si říkal, že asi přeci jen bude světový mír naplněn. Pak přišly poslední dvě osudné stránky!
Od Čapka jsem četl kromě Bílé nemoci ještě R.U.R., které není zlé, ale Bílá nemoc je trochu někde jinde.

06.07.2013 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Do čtení R.U.R. se mi zpočátku moc nechtělo, ale myslím, že jako správný Čech bych měl mít něco od Čapka přečtené. Navíc je tato kniha samozřejmě v maturitním seznamu.
Zaujalo mě již předehra a ani s dalšími dějstvími jsem neměl problém. Toto drama bylo velmi čtivé a líbilo se mi, že Čapek přehání ohledně čísel (stovky milionů robotů).
Knihu můžu jen doporučit, i když zřejmě ne každému sedne.

03.07.2013 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Neuvěřitelně emotivní příběh. Zatím jsem nečetl moc silnějších knih, pokud vůbec nějakou. Věděl jsem ze školy, jak to celé skončí, přesto mě konec zasáhl. Nemůžu než všem doporučit. :)

22.06.2013 5 z 5

Muži v ofsajdu Muži v ofsajdu Karel Poláček

Kniha, která nezklame, ale ani nevyrazí dech. Obsahuje lehký, příjemný humor. Děj je nekomplikovaný. Všechno je přirovnáváno k fotbalu. Je to zkrátka oddechové čtení.

19.06.2013 3 z 5

Německo: Zimní pohádka Německo: Zimní pohádka Heinrich Heine

Čteno v rámci četby na hodiny němčiny. Pro Němce je Zimní pohádka určitě významné dílo. Nám Čechům tolik asi neřekne. Nicméně verše jsou velmi působivé.

10.05.2013 3 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Čtení této knihy pro mě nebylo úplným utrpením, ale moc k tomu nechybělo. Oceňuji pouze několik částí, kdy ze sebe Werther nechrlil city, jak na běžícím pasu.

31.03.2013 3 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Velmi silná kniha o týraném chlapci a slabém kuřeti.

17.12.2012 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Velmi zvláštní příběh o proměně z člověka na hmyz. Zpočátku jsem čekal spíše vtipný průběh, ale čím více blíže ke konci jsem byl, bylo dílo silnější a silnější.

14.10.2012 4 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Velmi povedené drama z venkova. Počínání Maryši se mi vážně líbilo.

28.09.2012 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Neuvěřitelné, bravurní! Tato kniha je velmi silná. Mladí kluci ze školy bojují a postupně umírají .... nejhorší je, že se to opravdu dělo.

20.09.2012 5 z 5

Antigona Antigona Sofoklés

Podařená antická tragédie.

06.09.2012 4 z 5

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Zpočátku se mi do čtení Vladimíra moc nechtělo, ale nakonec jsem byl z díla nadšen. Příjemné verše.

29.08.2012 5 z 5