Antigona

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Antigona pohřbí svého bratra i přes zákaz krále Kreona, který se obětavě, ale poněkud umanutě snaží obnovit blahobyt morem zdevastovaných Théb. Je chycena a poslána na smrt. S tím nesouhlasí její snoubenec, syn krále Kreona, Haimon, a tak spáchá sebevraždu. Když se to dozví jeho matka, tak také spáchá sebevraždu. Králi Kreonovi nezbude vůbec nic. Takto je potrestán za svoji pýchu, která i jeho dobré skutky proměnila v zaslepené. Sbor je vypravěčem. Posouvá děj dopředu a je i rádcem krále, ale je nejednotný. Část sboru souhlasí s tím, aby poslal Antigonu na smrt, druhá část včetně věštce by nechala Antigonu jít. Druhá část sboru by dovolila i pohřbít druhého bratra. S tím král nesouhlasí a řídí se podle sebe a první části sboru. Antigona je dcera bývalého krále. Snaží se o to, aby oba bratři měli stejná práva. Ráda by měla i podporu sestry, ale k ničemu ji nenutí. Její společný rys s králem je, že si myslí, že dělá správnou věc a že je podobně neústupná....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/55_/5504/antigona-5504.jpg 3.5487
Žánr
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno, Dilia
Orig. název

Αντιγόνη, -442

více informací...


Nahrávám...

Komentáře (37)

Kniha Antigona

Přidat komentář
Elevant
17. března

Ukázkový příklad antické tragédie. Typický jazyk, archetypální postavy, nějáké ty sebevraždy.
Jako mnohým se mi kniha dostala do rukou jako povinná četba a velmi se mi líbila. V určitých aspektech navazuje na Krále Oidipa, proto doporučuji si Antigoné přečíst teprve po něm. Po Oidipovy je tato kniha mé druhé setkání se Sofoklem i s řeckou tragédií jako takovou, a určitě není poslední.

karolina8017
14. března

Kniha má velice zajímavý příběh. Pokud jsi velký čtenář a nedělají ti problém historismy a archaismy, tak můžu jen doporučit.

- maturita 2020

kuceju
27. února

Mile překvapena. 442 let před naším letopočtem a přece tak nadčasové dílo. Myslím, že to bylo u této knihy, kdy jsem dospěla silnému uvědomění, že jako lidé jsme pořád stejní, se stejnými touhami, prohřešky, hrdostí, city... A nemění se ani to, že jsou zde stále Zákony, které jsou nad ty naše lidské. Ani to, že pro ně stále umírá mnoho krásných a ušlechtilých bytostí, jako byla Antigona. Její schopnost nebrat si prohřešky své rodiny příliš osobně, její síla a oddanost jsou mi v mnohém velkou inspirací a povzbuzením.

teri1003
29.12.2018

Kniha se mi líbila, ze začátku jsem se zhrozila jakým jazykem je kniha napsána. Nakonec se mi to líbilo a chtěla bych si někdy dílo přečíst znovu.

Twinny
27.12.2018

Kniha čtená v rámci povinné četby. Nečekala jsem vůbec nic. O to víc mě překvapila a moc se mi líbila. Nejspíš mi připomínala Staré řecké báje a pověsti, kterých jsem jako dítě pár přečetla (asi si je přečtu znovu a ohodnotím).

Dikyld
22.12.2018

Jako většina ostatních jsem se k tomuto dílu dostala přes povinnou četbu k maturitě. Na jednu stranu jsem ráda, že jsem se dokopala i k něčemu takovému. Na to, že to je z antiky, se mi to četlo s překvapením dobře. Ale musím dát hvězdičku dolů, jelikož (jako většinu) mě to moc neoslnilo.

amejzlík
28.10.2018

Ke knize jsem se dostala opět díky povinné četbě na SŠ . Bohužel mě žánr tragédie nijak neoslovil. Všech postav kromě krále mi bylo líto. Tragédie byla jinak brilantně napsaná.

kristyna3
12.09.2018

Četla jsem ji v rámci povinné četby a i když to není žádná špatná knížka, má výborný děj a prostě je to klenot staré literatury, tak mě moc nezaujala:)

1