Antigona

Antigona pohřbí svého bratra i přes zákaz krále Kreona, který se obětavě, ale poněkud umanutě snaží obnovit blahobyt morem zdevastovaných Théb. Je chycena a poslána na smrt. S tím nesouhlasí její snoubenec, syn krále Kreona, Haimon, a tak spáchá sebevraždu. Když se to dozví jeho matka, tak také spáchá sebevraždu. Králi Kreonovi nezbude vůbec nic. Takto je potrestán za svoji pýchu, která i jeho dobré skutky proměnila v zaslepené. Sbor je vypravěčem. Posouvá děj dopředu a je i rádcem krále, ale je nejednotný. Část sboru souhlasí s tím, aby poslal Antigonu na smrt, druhá část včetně věštce by nechala Antigonu jít. Druhá část sboru by dovolila i pohřbít druhého bratra. S tím král nesouhlasí a řídí se podle sebe a první části sboru. Antigona je dcera bývalého krále. Snaží se o to, aby oba bratři měli stejná práva. Ráda by měla i podporu sestry, ale k ničemu ji nenutí. Její společný rys s králem je, že si myslí, že dělá správnou věc a že je podobně neústupná....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5504/antigona-5504.jpg 3.5536
Literatura světová, Divadelní hry

Vydáno: , Dilia

Αντιγόνη, -442

Kniha Antigona

Knihodrak

Četla jsem už Romea a Julii, Hamleta a i Mnoho povyku pro nic, to jsou všechno Fila od Shakespeara, ale žádné z nich se nemůže rovnat Sofoklově Antigoně️. To je tak krásně napsané drama. Líbí se mi zde, že tady když chce nějaká postava sdělit nějakou myšlenku, tak to není dlouhý monolog, ale týká se to dialogů a hned to podobá děj dopředu. Velmi se mi i líbï rychlé slovní přestřelky a to, že pokud je člověk v řecké mytologii vzdělaný, tak chápe krásné metafory tohoto díla️️️️️

SknihouVrukách

Včera sa mi v priebehu pár minút podarilo prelúskať aj toto povinné dielo. Ja som ho síce čítala dobrovoľne, aby som o knihe na hodine mala nejaký prehľad, ale kniha patrí medzi povinnú literatúru. Prekvapivo sa mi to celkom páčilo.

Samozrejme neviem ako to hodnotím, keďže niečo podobné bežné nečítam, ale posnažím sa v krátkosti zhrnúť svoje pocity, ktorých nie je veľa. Veľmi sa mi páčilo ako každá postava mala svoje charakterové črty a veľmi dobre sme mohli vidieť kontrast v ich správaní. Príbeh veľmi rýchlo ubiehal aj vďaka tomu, že kniha má len pár strán. Našťastie tu neboli hluché miesta ako vo väčšine povinných čítaní a bola som veľmi rada, že sa tu stále niečo dialo. Môj jediný problém ktorý s touto knižkou mám je to, že kvôli jej dĺžke vo mne nezanechala pocity. Avšak mala veľmi pekné posolstvo a pokiaľ máte radi knihy z povinného čítania tak táto by vás nemala minút. 3,5/5✨

SweetCake

Celkem zajímavá a čtivá kniha, i když monology postav jsou občas moc zdlouhavé. Každopádně k maturitě fajn.

HollyUndead

(+ SPOILER) Na dílo nesmíme moc nahlížet z hlediska moderního vnímání literatury, protože toto drama hraje velkou roli historickou, velkou roli ve vývoji literatury jako takové. Když si vezmeme fakt, že dílo bylo vytvořeno Sofoklem před takřka více než 2400 lety, ukázalo nám poměrně dost z dobových reálií a myšlení. Děj je celkem zajímavý a není vůbec jednoduché, ani v dnešní době, rozlišovat mezi morálkou osobní a morálkou povinnosti vůči rodině či státu. Tedy, alespoň některé záležitost řešené tímto dramatem můžeme nalézt i v dnešní době, alespoň dle mého skromného názoru.

Gordonlord
03.07.2020

Z dnešního soudného pohledu je Antigona samozřejmě naprosto podřadný brak.

Příběh dvou mrtvých bratrů, kdy jeden se provinil vůdči obci a na rozkaz krále mu byl zapovězen pohřeb, o který se přesto postarala jeho sestra.

Vcelku prostá zápletka a krátký příběh. Mimo jednoduchou, až směšně divadelní linku zde nic moc není. K dobru díla mluví antickou epičností opentlená vzletná mluva, kterou je příběh napsaný. I přes svoji kostrbatost přidává hodně na atmosféře a dokáže navodit pocit velké myšlenky i přes malomyslnost vyprávění .

Jako plus by se dal počítat náhled do pokrouceného smýšlení morálky a logiky tehdejší doby, ale tenhle klad bych připsal spíš historii, než autorově obratnosti.

Elevant
17.03.2020

Ukázkový příklad antické tragédie. Typický jazyk, archetypální postavy, nějáké ty sebevraždy.
Jako mnohým se mi kniha dostala do rukou jako povinná četba a velmi se mi líbila. V určitých aspektech navazuje na Krále Oidipa, proto doporučuji si Antigoné přečíst teprve po něm. Po Oidipovy je tato kniha mé druhé setkání se Sofoklem i s řeckou tragédií jako takovou, a určitě není poslední.

karolina8017
14.03.2020

Kniha má velice zajímavý příběh. Pokud jsi velký čtenář a nedělají ti problém historismy a archaismy, tak můžu jen doporučit.

- maturita 2020

kuceju
27.02.2020

Mile překvapena. 442 let před naším letopočtem a přece tak nadčasové dílo. Myslím, že to bylo u této knihy, kdy jsem dospěla silnému uvědomění, že jako lidé jsme pořád stejní, se stejnými touhami, prohřešky, hrdostí, city... A nemění se ani to, že jsou zde stále Zákony, které jsou nad ty naše lidské. Ani to, že pro ně stále umírá mnoho krásných a ušlechtilých bytostí, jako byla Antigona. Její schopnost nebrat si prohřešky své rodiny příliš osobně, její síla a oddanost jsou mi v mnohém velkou inspirací a povzbuzením.