Kočka na rozpálené plechové střeše

Kočka na rozpálené plechové střeše

Neschopnost komunikace mezi nejbližšími, touha po penězích, bolestná odhalení pravdy, strach ze smrti, ale zároveň ze života ve lži, pocity opuštěnosti v blízkosti těch, které milujeme. To vše čtenář nalezne ve hře jednoho z největších dramatiků 20. století

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/136945/kocka-na-rozpalene-plechove-strese-7D5-136945.jpg 4.3149

Cat on a Hot Tin Roof (1955)

Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno:, Artur

ZajDa37

Nedělám to rád, ale nevyhnu se tomu, musím srovnávat, a to s dílem ze stejného období od podobného autora, Smrtí obchodního cestujícího, které jsem četl předtím. A Kočka z tohoto srovnání vychází jako vítěz.
Ani nevím proč, ale v té knize je něco, co mne uchvátilo. Snad ta hutnost atmosféry, tíživost dopadajícího stínu smrti, přesné a trefné glosy o životě, dialogy mrazivé jako ostrá čepel, prostě "něco", co tomuhle dílu dává jedinečnou příchuť.
A přitom ani ten konec nezavání moc velkým happy endem. (Spoilery!) Taťka skutečně umře na rakovinu, Brick se s největší pravděpodobností z alkoholismu nedostane, Maggie bude stále kočkou na rozpálené plechové střeše, navíc zřejmě s kotětem, které přivede do světa kruté samoty, honby za ziskem a neschopnosti si cokoliv říct. Do světa, kde se i takový pevný bod jako rodina hroutí.
Drama Kočka na rozpálené plechové střeše je jižansky pálivé, řeže bez milosti do našich nejskrytějších citů a za to si zaslouží pět hvězd.

TheMelorry

Obyčejně neobyčejné drama, tak jako v ostatních dramatech autora. I přesto, že se v knize nic moc nestane, má něco do sebe a já si její čtení moc užila.

denib

Přiznat si pravdu sám o sobě i o blízkých je těžké. A je těžké se sám chovat upřímně. Podle mě se jedná o jedno z nejlepších děl, které to ukazují. Je jedno, že se to odehraje během jednoho večera, je tam všechno. Většina členů rodiny mi neuvěřitelně lezla na nervy, ale to se v rodinách stává a vlastně mi to připadá o to reálnější. Vynikající hra.

Hathor89

Začátek mi přišel nudný a říkala jsem si, že se budu muset do dočtení nutit. Naopak, ke konci jsem nechtěla knihu odložit. Syrovost, upřímnost, neschopnost čelit pravdě, strach, místy až mrazivá konverzace, city a problematické vztahy … to mě nakonec dostalo.

Eeli

Mám dojem, že v této hře nejde ani tak o děj, jako spíš o poukázání na lidské vztahy, protože děj samý nestojí za nic, vlastně ani pořádně nepostřehnete, že se "něco děje". Ale i kdyby nic jiného, ty dialogy stačí. Nástin jakéhosi děje ve hře spíše tvoří pozadí pro promluvy postav, kterými autor skvěle vyjádřil lidské povahy a emoce. Ta surovost, přímost dialogů mezi členy rodiny je dechberoucím zobrazením jejich vzájemných vztahů, ze kterých čtenář, popř. divák může cítit především různě motivované zoufalství. Myšlenky řečené v dialozích jsou nadčasové. Ani nevíte, zda s některou z postav sympatizovat, nebo ji nesnášet, nic tady není černobílé.

ArtieLoony
18.11.2016

Upřímně? Nečekala jsem od téhle knihy mnoho. Její název se mihnul v knižní šifře a objevil se i v kánonu maturitních knih naší školy. A jak už to bývá, tonoucí se stébla chytá a i na mé maturitní já došlo. Název mě zaujal, to ano. A délka mě vlastně i potěšila. Tak jsem po knize v knihovně sáhla a hned ten večer jsem měla přečteno. Děj nebyl sám o sobě nijak strhující, ale mne zaujal. Težko říct jak, čím? Zasazením děje do zajímavé části americké historie, tím, že se tam vlastně tolik neřešilo postavení otroků v tehdejší společnosti, dotýkání se vážných témat s určitým nadhledem a názory, leč skrytými, podobnými těm mým? Na to, jak jsem se doposud dramatům vyhýbala, tak jsem nadšená. Asi bych neměla na tenhle dialogový směr literatury zapomínat.

pecinka21
01.11.2016

Čekala jsem, že se stane něco závratného něco co by knihu aspoň trochu zpestřilo ale bohužel celé je to nezáživné.

Ajrad1981
25.07.2016

Já tady ty "vztahové" příběhy moc nemusím - kdo koho miluje, kdo s kým spí, kdo komu lže, jestli se lhalo teď nebo před tím - nějak mě to prostě nebere.

AllyKumari
15.07.2016

Nuda, nuda, šeď, šeď... Přečteno povinně ke státnicím, zapomenuto okamžitě tak dokonale, že jsem si ji pak s hrůzou musela přečíst znovu na seminář.

Pawlisman
30.06.2016

žádné převratné dílo, ale mnoho hezkých trefných a absurdních dialogů.Líbil by se mi nějaké silnější vyvrcholení a závěr.

dark.ma93
25.06.2016

Vím proč mám ráda Williamse a jeho knihy - pro jeho dialogy, které jsou syrové a upřímné ze kterých jdou nabité emoce. Odkrývá i ty nejtajnější lidské pocity. Skvělé!

"Lidský stvoření je jenom obyčejně smrtelný zvíře, který když má peníze, tak kupuje, kupuje a zase kupuje, kupuje všechno co se dá, a já myslím, že to dělá z toho důvodu, poněvadž chová v hloubi duše bláhovou naději, že se mu jednoho dne podaří koupit si věčnej život. Jenomže to se nikdy stát nemůže... Lidskej tvor je jenom obyčejný smrtelný zvíře..."

Barette
29.05.2016

Čekal jsem, kdy přijde ta kočka a ono nic...

Wolfie
01.04.2016

Co je vítězstvím pro kočku na rozpálené plechové střeše?
Já bych teda narozdíl od hlavní hrdinky řekla, že je to zmizet co nejrychleji, ale i přes tuto drobnou neshodu v názoru jsem z knihy nadšená! Nečekala jsem, že se mi bude až tak líbit.

Nemám ráda sáhodlouhé rozbory a hodnocení - řídím se tím, že buď byla kniha hrozná, nebo ušla, nebo byla perfektní. A Kočka na rozpálené plechové střeše je perfektní.

bookworm.
28.02.2016

Williamsovy dialogy mi občas v reálném životě hrozně chybí.

wiix
17.06.2015

„Co je vítězstvím pro kočku na rozpálené plechové střeše? – To kdybych věděla, asi aby tam vydržela co nejdéle ...“ (Maggie). Rovnako uchvacujúce dielo ako Tramvaj do stanice touha, rovnako pravdivé, dramatické a tragické. 7 hviezd z 5!

Mánička178
26.04.2015

Bohužel jsem se do hry nemohla nějak vpravit, ale to bude zřejmě tím, že dramata zase tak často nečtu. Aspoň je načase na něčem zapracovat :) Nejvíc se mi líbilo zpracované téma o neschopnosti čelit pravdě... a i po tolika letech od prvního vydání to pořád odráží každodenní realitu... nadčasové, výsledný pocit super! :)

Aneneta
01.06.2014

Mě tato kniha příliš nenadchla :(

Miken008
26.01.2014

Perfektní divadelní hra, která se ze začátku může tvářt lehce tuctově, ale v průběhu chytne a nepustí. Jednoduchý děj? Možná, ale v jednoduchosti je síla. Doporučuji ***** :)

ondra1995
15.12.2013

Na můj vkus hodně mrazivá konverzace členů rodiny. Nedal jsem 5* snad jen proto, že jsem čekal trochu epičtější konec. Konec mě nezklamal, ale spíše překvapil, že přišel tak brzy. Čekal jsem ještě několik stránek navíc.

Hikari
13.10.2013

Po shlédnutí úžasného filmu, jsem si přečetla knihu. Akorát mě trochu zklamal jiný konec. :) určitě stojí za to přečíst i zhlédnout

anett123
08.08.2013

''Co je vítězstvím pro kočku na rozpálené plechové střeše? - To kdybych věděla... Asi aby tam vydržela co nejdýl.''

Napanee
17.03.2013

Skvělá kniha.. uvidíte sami kdo si ji přečtete..

Lidka
16.12.2012

Tak to je knížka u které vás mrazí a máte husí kůži. Jak se říká emoce nahusto, ale krásné....
Je to o odhalení pravdy, což může být někdy hodně těžké až kruté, je odhalena pravda o pocitech, jako jsou strach ze smrti, láska k životu , utajené vinna, majetnictví, ale také o neschopnosti čelit pravdě. A taky je to o síle citů partnerské a otcovské a jak jejich deficit může ovlivnit toho druhého, který na ně čeká, touží po nich a komu chybí. Postavy trpí neschopností vzájemné komunikace .
Maggi: Člověk si může připadat opuštěnější, když žije s někým koho miluje, než když je úplně sám! - Když tě totiž ten, koho ty miluješ nemiluje ..."