Kočka na rozpálené plechové střeše

Neschopnost komunikace mezi nejbližšími, touha po penězích, bolestná odhalení pravdy, strach ze smrti, ale zároveň ze života ve lži, pocity opuštěnosti v blízkosti těch, které milujeme. To vše čtenář nalezne ve hře jednoho z největších dramatiků 20. století.

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136945/big_kocka-na-rozpalene-plechove-strese-4oZ-136945.jpg 4.2290
Literatura světová, Divadelní hry

Vydáno: , Artur

Cat on a Hot Tin Roof, 1955

Kniha Kočka na rozpálené plechové střeše

Renatka11

Skvělé a naprosto uvěřitelné. Před očima jsem při čtení živě viděla Elizabeth Taylor a Paula Newmana, přestože jsem film viděla už hodně dávno. Každopádně teď se na něj určitě ráda podívám znovu.

oliverjunior

Neobyčejné drama o životě obyčejných lidí, které jejich problémy přerůstají a rozdělují zároveň. Krásný sloh, dynamická spádovost a barvitost postav v kontrastu s pokrytectvím, sobectvím a proradností.
Nejsilněji působí to, co zůstalo nevyřčeno.

Hobitek

Spálené tlapky, až v srdci mrazí... Dívat se na ty, kdo vztahoví vrazi.

Greenfingers

Tennessee Williams získal svůj věhlas světového dramatika právě Kočkou na rozpálené plechové střeše a Tramvají do stanice Touha.
"Kočka" je dílo, které má všechny znaky klasického dramatu. V dialozích se před čtenářem rozkrývají složité mezilidské vztahy, konkrétně vztahy mezi příslušníky rodiny farmáře kdesi na americkém jihu. Jsou to vztahy narušené: poznamenané nenávistí, přetvářkou, touhou po majetku a z ní plynoucí závistí. Autor zde mistrovským způsobem uplatnil znalost lidské povahy a jednotlivé postavy jsou vykresleny velmi plasticky.
Doporučuji!

julika

Jako PDFko na procvičení angličtiny předčila má očekávání. Nevím, jak je tomu na jevišti či knize v češtině, ale já měla v daném souboru třetí dějství 2x, pokaždé trochu jinak a s možností zvolit si své nejmilejší. ;-)

Kipam
28.08.2020

Nejdříve přečíst knihu a pak vidět film. Já to bohužel udělal obráceně a dost mě to při čtení ovlivňovalo :-(.
Z filmu jsem vůbec nepochopil podstatu a poselství celé knihy, přestože je velice dobře natočený.
Je to nadčasové drama o palčivých společenských otázkách, které se v 50. letech v americe jen těžko prosazovali. Je to hezký záznam doby a tehdejšího přístupu a k řešení těchto otázek.

klara5466
21.02.2020

Kniha se mi velmi líbila hlavně svým obsahem a dějovou linii. Říká se o tom že je to psychologické dílo a já bych řekla že určitě ano. Tedy alespoň na půl. Všechny postavy tam byli úžasné vystihnute, jak je to například i v hodně rodinách kde vládne idylka ale doopravdy je to všechno jinak... Lži a neupřímnost v rodinách bohužel bývá.

EvaFialova
24.08.2019

Již dlouho jsem se chystala na přečtení této hry a rozhodně toho nelituji. Na můj vkus by mohla být delší, ale všehovšudy nakonec je to divadelní hra. Četla se snadno, rychle a nikde nebyly nudné pasáže, do kterých bych se musela nutit, ba naopak jsem byla zvědavá na nějaké vyvrcholení/řešení konfliktů mezi členy rodiny.

Brick: Maggie – tvůj hlas mi v poslední době kazí požitek z pití.

Oceňuji zajímavé charaktery osob, které nemají zrovna moc kladů, ale přesto jsou poutavé. Zvláštním způsobem jsou mezi sebou proplétané a vše do sebe zapadá. Člověk má chuť se při čtení smát a zároveň pociťovat lítost.

Taťka: Já si budu mluvit, jak budu chtít, Ido, narozeniny nenarozeniny, a jestli se to tady někomu nelíbí, tak ví, co mi může!