Profesor Neřád neboli Konec tyrana

Profesor Neřád – středoškolský učitel, prototyp človíčka s narušeným egem, který ve své přízemnosti zneužívá svých omezených možností k tyranizování svých studentů a svého okolí se ve snaze o překažení erotických eskapád jednoho ze svých studentů Lohmana, kterému se jinak nemůže dostat na kobylku zamiluje do místní povětrné dívčiny. Postupně s ní promrhá jak své peníze, tak i sporný kredit váženého občana, naplno se obrací proti maloměšťácké morálce, odhaluje svým anarchismem až ke krajním mezím její pokrytectví a prohnilost. Ta kniha by měla mít název Profesor Neřád aneb z uvozhřeněného šosáka anarchistou. Profesor Neřád tady není jen hrdinou – je nemilosrdně nastaveným zrcadlem společnosti své doby. Byl také po svém vydání nekompromisně odsouzen společností „lepších lidí“, která se jím cítila být – a to právem – napadena a zostuzena. Proto také trvalo 25 let, než se dočkal filmového zpracování a pod názvem Modrý anděl učinil jak z Josepha von Sternberga,který jej režíroval, tak zejména z herečky Marlene Dietrich hvězdy první velikosti, kterým se kořil i filmový Hollywood....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44057/big_profesor-nerad-neboli-konec-tyrana-2YF-44057.jpg 3.6110

Vydáno: , SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění

Professor Unrat oder Das Ende eines Tyrannen, 1905

Kniha Profesor Neřád neboli Konec tyrana

ViktorieMars
27.01.2021

Jako dobrý, sranda docela, akorát se mi obtížně četla a nevtáhla mě do děje.

JulianaH.
06.04.2020

Temná kniha s obludně karikaturními hrdiny. Toliko dvě poznámky:

1. Asi nikdy nebudu mít ráda bratry Mannovy, protože mám příliš ráda vilémovské Německo. Nejspíš jsem měla jako čtenář sympatizovat s kvintány Lohmannem, Kieselackem a von Ertzumem. No, nepovedlo se.
2. Zdá se, že autor chtěl, aby se čtenářův vztah k Neřádovi vyvíjel analogicky se vztahem Lohmannovým. Není divu, pokud je Lohmann autobiografický hrdina. Ke konci knihy se tedy stává nemožné s profesorem soucítit, protože tehdy už vůbec není člověkem, stává se ideou, Mannovou varovnou ideou misantropa a despoty. [spoiler] Nemohl skončit jinak, je determinovaný jako meteor k zániku „ve tmě".

Kuža007
15.02.2019

Trochu smutné, trochu depresivní, ale když si vzpomenu na film s Marlene Dietrichovou tak dám tomu čtyři hvězdy.

Marekh
13.02.2019

Když jsem přidával na můj blog knihy od Thomase Manna a následně jsem chtěl přidat knihy od Heinricha Manna, zjistil jsem v Databázi knih, že knihu Profesor Neřád neboli Konec tyrana nemám zatrženou v položce PŘEČTENO. Asi jsem na tuto knihu zapomněl, poněvadž v minulosti jsem si nezaznamenával průběžně přečtené knihy v Databázi knih.

Kniha se mi líbila. Ve skriptech se uvádí, že tato kniha patří k nejkritičtějším dílům Manna. Jeho vydání vyvolalo prudkou vlnu nevole v příslušných německých kruzích, které se v románu poznaly. Je sondou do zvrácené morálky maloměstské "elity", odhaluje některé zvrhlé rysy německé povahy a nachází v školském systému zbabělost a malost.

Při čtení této knihy mne napadlo, že je hodně důležité, jaký profesor nás vyučuje konkrétnímu předmětu. Na střední škole se mi vybavuje profesor, který byl hodně přísný, vyučoval mě dějepis, naštěstí jenom v prvním ročníku. Dále vyučoval Český jazyk a literaturu a opětovně píšu, že štěstím bylo, že jsme měli na tento předmět jiného vyučujícího. Měl hodně vědomostí, byl chodící encyklopedií, ale z druhé strany mi připadalo jakoby neměl srdce. Dá se říci, že studenti měli z jeho hodin strach. Z jedné stránky mne "donutil" studovat, ale jeho forma výuky byla diskutabilní. Osobně se mi styl výuky a jeho zkoušení nelíbil. Chci říci, že jsou mi raději sympatičtější středoškolští profesoři, kteří nemají až tak rozsáhlé znalosti, ale mají z mého úhlu pohledu dobré srdce, jednoduše řečeno jsou lidští a na každého studenta mají stejný metr, studenti se v jejich hodinách cítí příjemně a vyučování je baví. Podle mě je důležité, aby profesor dokázal motivovat studenty k výuce, nikoliv aby měli studenti sevřený žaludek zejména při ústním zkoušení, aby výuka spočívala jen v psaní poznámek do sešitu. Právě při čtení této knihy se mi vybalil profesor, který mne v minulosti učil dějepis.

los
12.02.2019

asi jsem zvolil zastaralý překlad (na originál jsem si kvůli specifickému jazyku, který je záměrně volen pro dokreslení rozdílu mezi společenskými vrstvami, netroufl), a tak jsem se do příběhu začítal jen velmi pomalu
logika příběhu je, domnívám se, pevně svázaná s dobou a místem, v nichž se děj odehrává

marie-anna
31.01.2019

Profesor Neřád mě jako postava opravdu bavil. Jeho vývoj a zvláště pozorování jeho vnitřního souboje v poslední části knihy.
Ze začátku mi dělalo problém jeho krkolomné vyjadřování, ale brzy jsem začala přeskakovat všechna “arciť, jistěže” a hned to začalo dávat smysl :D

ArthasKarfa
30.01.2018

Kniha nepopře svého autora, poměrně těžký text, i když zábavné pasáže vám opravdu někdy vykouzlí úsměv na srdci, protože postava Raata (nerad bych mazal do pelechu) je svým způsobem velmi komická a úsměvná. Některé pasáže jsou trošku zdlouhavé, ale jiné zase energické a dynamické . Doporučuji vydání z roku 1964, které je doplněné o pěkné a dobarvující ilustrace. A při čtení pozor na mravní Neřády!

Kabátice
19.11.2015

Kniha se tak náhodou namanula ke čtení, ale kdybych věděla dopředu o čem to bude, zřejmě bych se do čtení nepustila. Téma celkově mě moc neoslovilo, ale docela dobře jsem se bavila postavou pana Neřáda. Byl to takový zlý a urputný maniak, až to bylo komické.