Ztracená čest Kateřiny Blumové

Ztracená čest Kateřiny Blumové https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/192951/bmid_ztracena-cest-kateriny-blumove-192951.JPG 4 45 8

Kateřina Blumová je obviněna z vraždy. Jak k tomu mohlo dojít v případě ženy, známé jako světice a „jeptiška"? Příběh napsal slavný německý autor na základě skutečné události a jako jeden z prvních v ní demaskoval zrůdný svět bulvárního žurnalismu a médií, jejichž moc dokáže zdeformovat život lidského jedince.

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

Die verlorene Ehre der Katharina Blum , 1974

Taťka Hraboš
18.09.2019 4 z 5

Böllova ostrá kritika zaujatých médií, neštítících se jakýkoli prostředků ve snaze pošpinit osobu, kterou si - kupříkladu z ideologických důvodů - vyhlédnou jako oběť, motivovaná jeho vlastním příběhem. Psáno zajímavou kombinací střídmého, suchého novinářského stylu a žíravé ironie a humoru. Ač se jedná o veskrze vážný příběh, u některých pasáží nezbývá člověku než se smát. Věc aktuální v 70. letech minulého století v Německu, stejně jako v nynější české realitě.

Palivo
17.10.2018 3 z 5

Ztracena cest Katky Svestkove je moje osma kniha od Heinricha Bölla, takze ted uz muzu napsat, ze jsem v zivote vickrat cetl knihu od Bölla nez zehlil a utiral prach dohromady.

Musim rict, ze jsem ze zacatku trochu pochyboval o inteligenci hlavni hrdinky. Katka ztrati cest a v knize neni ani slovo o tom, ze by zkontrolovala prostor za lednickou, nebo ze by prohmatala skviry mezi sedackama na gauci. Tam to ja kontroluji vzdycky nejdriv. Je pravdou, ze svoji cest jsem tam ale nikdy nenasel a to predevsim proto, ze jsem ji ztratil na diskotece v Blizkovicich, kde jsem jednou kadil po par vodkach na parkovisti a nekdo rozsvitil automobilove svetlomety primo na mne. #kaditoo

Kniha je zajimava, forma poutava a ucelna a Katka Svestkova k politovani. Zaver byl smutnejsi nez moje posledni vyplata a to nechces homie.

7/10

Marika Vanova
25.04.2018 4 z 5

Zajímavě psaný příběh, kde NOVINY značně pošramotily čest i samotný život jedné mladé dámy a její rodiny a přátel. Je v tom i špetka humoru. Čteno čistě do výzvy, ale nelituji.

Maanna
11.04.2018 4 z 5

Kontrast mezi snahou bulvárních NOVIN vytáhnout ze všeho co největší senzaci a úzkostným na faktech založeným reportážním podáním Kateřinina příběhu mi přišel zajímavý. Opravdu se dalo až hmatatelně vnímat, jak bezmocný vlastně člověk vůči údajné svobodě tisku může být. Jen mi trochu nesedlo, že by tolik mužů mohlo být do chladně působící Kateřiny zamilováno.

Sabinaski
27.03.2018 2 z 5

Tohle mě až tak moc nenadchlo. Nápad sice dobrý, ano, bulvár je hnusný a nejen Kateřině ničí život, ale styl psaní mě nijak neoslovil. Celý ten novinářský styl typu dám vám vědět, co se kdy každou hodinu a minutu stalo, mě docela rušil.

Jiitush
25.02.2017 4 z 5

Nápad skvělý, klidně bych ještě přitvrdila s ukázkou toho, jak bulvár Kateřině zničil život. Akorát mě autor štval tím svým neustálým literárním perfektionismem, kdyby psal víc jako normální člověk a ne jako nějaký "literatur and grammar Nazi", četlo by se to tisíckrát líp.

Veselá myš
09.09.2014 5 z 5

Četla jsem povinně při studiu německé literatury a kniha mě oslovila. Myslím, že stojí za přečtení :)

ondra1995
13.03.2014 2 z 5

Škoda. Nápad dobrý, ale provedení mi opravdu nesedlo.

Heinrich Böll
německá, 1917 - 1985