Křest svatého Vladimíra

Koupit

Satirická báseň Křest svatého Vladimíra vznikala v letech 1852-1855. Havlíček stihl napsat jen 10 zpěvů, skladba zůstala nedokončena. Vydána byla posmrtně roku 1876. Autor se opíral o námět převzatý z Nestorova letopisu (Nestor - ruský spisovatel, sestavil roku 1113 soubor letopisů, tzv. Pověst dávných let), kde se píše o tom, jak ruský kníže Vladimír nařídil utopit v Dněpru sochu pohanského boha Peruna....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/96_/96083/krest-svateho-vladimira-96083.jpg 4639
Literatura česká, Poezie
Vydáno, Jiří Chvojka

Kniha Křest svatého Vladimíra

martin09

Rozhodně nejsem příznivcem poezie, ale tato satiristická skladba mě v lecčem dostala. Báseň obsahuje mnoho dějových prvků a je z velké části psána ,,srozumitelnou" češtinou. Díky tomu je dílo velmi čtivé a zajímavé. Pokud jsem náhodou nerozuměl nějakému archaickému či cizojazyčnému výrazu, tak jsem využil přehledný slovník na konci sbírky. Za mě velmi povedené dílo.

Alethea_k

Asi nejsem na českou poezii, jelikož se mi snad ještě krom Kytice nic nelíbilo. Ani tady to nebyla výjimka.

Romča11

Nikdy jsem nebyla fanoušek poezie, ale tahle báseň je celkem jednoduchá, dobře se čte, obsahuje celkem i dost děje. Je vtipná a lehce i vulgarní, ale na správných místech. Báseň se mi líbila, ale jak jsem řekla nejsem fanoušek poezie.

Kostěj

Druhej zpěv (https://bit.ly/2xtIQln ) je neskutečně vtipnej, trefnej a nadčasovej, no a zbytek zaostává jen nepatrně. Havlíček se utrhl ze řetězu a nakládá úplně každýmu, až se práší :-)

Sám se žádný starat nechce,
o všechno se modlí,
jako by měl každý boha
jen pro své pohodlí.

Tomu sušit, tomu močit,
tomu pole hnojit,
dřív si, prase, zdraví zkazil,
potom ho mám zhojit!

guardian

Za mě nejgeniálnější satiricky podané rýmy, u kterých se prostě nejde nesmát.

theMarty

Občas se mi zdá, že mě školní výuka od poezie spíš odrazuje.
To teda neplatí v tomto případě, neboť pan Havlíček je vtipný, kritický, a ještě se mu to rýmuje.

Twinny

Opět jsem si potvrdila, že díla, o kterých se učíme na hodině literatury, nemusí být vždy jen nudná. Křest svatého Vladimíra - vtipná, pravdivá a výborně napsaná satira.
Mohu jen doporučit.

Dakarianna
05.08.2018

Je mi skutečně líto, že toto dílo nestihl Borovský dokončit. Ve své kritice se nevyhýbá nikomu – vládnoucímu carovi, bohu Perunovi, ale také ministrům a jezuitům. Musel být neskutečně odvážný – takto psát v takové době. Myslím, že se tato kniha hodí i pro ty, kteří nemají rádi poezii, protože se dobře čte a je vtipná. Zkrátka tato kniha je ukázkou toho, že klasika nemusí být nudná.

Karel Havlíček Borovský
česká, 1821 - 1856