Křest svatého Vladimíra

kniha od:


Koupit

Satirická báseň Křest svatého Vladimíra vznikala v letech 1852–1855. Havlíček stihl napsat jen 10 zpěvů, skladba zůstala nedokončena. Vydána byla posmrtně roku 1876. Autor se opíral o námět převzatý z Nestorova letopisu (Nestor byl ruský spisovatel, sestavil roku 1113 soubor letopisů, tzv. Pověst dávných let), kde se píše o tom, jak ruský kníže Vladimír nařídil utopit v Dněpru sochu pohanského boha Peruna....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96083/krest-svateho-vladimira-B3E-96083.jpeg 4713
Žánr
Literatura česká, Poezie
Vydáno, Jiří Chvojka
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (64)

Kniha Křest svatého Vladimíra

Přidat komentář
Cortegos
27. října

Řekl bych nejlepší Havlíčkovo literární dílo. Čte se relativně dobře a Ladovy ilustrace jsou skvělé. I když se zabývá soudobými tématy, může dnešního čtenáře oslovit.

Orange8knihomol
26. října

Další satirická báseň Karla Havlíčka Borovského. Přestože již dílo není aktuální, zapomínat by se na něj rozhodně nemělo. Umožňuje nám totiž nahlédnout do dějin - do doby, kdy ještě existovalo Rakousko-Uhersko - a obeznámit se s tehdejší situací a problematikou. Dle mého názoru byla kniha trochu slabší než Král Lávra nebo Tyrolské elegie, ale musí se nechat, že se četla rychle a vcelku dobře (až na archaismy a historismy, jež se zde objevovaly, jak jinak než v hojné míře). Myslím si, že jsem rozhodně neudělala chybu, když jsem do své povinné četby zahrnula také Borovského. :)


rozvera
02. srpna

Tuto báseň dávám do Výzvy na počest svého dědy, kterého ji naučil nazpaměť jeho spolubojovník v zákopech první světové války a děda ji až do své smrti dokázal procítěně recitovat.
"Ale svět je pořád stejný, lidé ho nezmění, plivni si stokrát do moře, ono se nezpění". Citát.

Adele02
18. července

Nebudu lhát, nečekala jsem, že se tolik pobavím :D

Awča
17. června

Skvělá kniha, vůbec nezestárla, ani od časů Havlíčka ani od mého posledního čtení ve studentském věku.
Vtipné, svižné, královsky jsem se bavila.
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma.

coquus
28. května

Kdybych věděl, že takový klasik má ve svých básních tolik krásných vulgarismů (např. sv…k, v…ák nebo p…), sáhl bych po něm už mnohem dřív. I v dnešní době se jedná o svěží a stále aktuální dílko – i když bohužel nedokončené. Můžu je doporučit i pro ty, kteří básně běžně nečtou.

anak.anisek
22. dubna

Křest svatého Vladimíra je jednou z knih, které jsem opět četla jen kvůli/díky hodinám literatury. A opět jde o jedno z děl, které mileráda doporučím.
Jde o dílo nadčasové, vtipné a i pro dnešního čtenáře velmi čtivé. Čtenář se u něj baví, když dílo čte pro zábavu a dostává ho do kolen, když pochopí, co tím vlastně chtěl autor pravděpodobně říci.
Už teď si myslím, že nebudu váhat a dílo si jednou s chutí přečtu znovu. I kdyby to opět mělo být jen a jen "kvůli" studiu, potažmo škole.

cérka
20. února

Nadčasové, vtipné a až neskutečně pravdivé.

1

Doporučujeme

Kníška Karla Kryla
Kníška Karla Kryla
Máj
Máj
Král Lávra
Král Lávra
Těžká hodina
Těžká hodina

Autor a jeho další knihy

Karel Havlíček Borovský
česká, 1821 - 1856

všech 51 knih autora

Podobné knihy

Kniha Křest svatého Vladimíra je v

Přečtených1274x
Čtenářské výzvě85x
Doporučených29x
Knihotéce93x
Chystám se číst44x
Chci si koupit7x
dalších seznamech5x