Král Lávra

Irská lidová pověst o králi s tajemstvím. Králův holič Kukulín nesmí nikomu prozradit co při holení vídá na jeho hlavě. Toto tajemství řekne vrbě. Muzikant Červíček si udělá z vrby kolíček k base. Basa na bále vše prozradí a král již nemusí před lidem dál skrývat pod vlasy to, co už všichni od Červíkovské basy slyšeli.

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2324/kral-lavra-2324.jpg 3.91763

Kniha Král Lávra

bookwoman

Báseň jsem znova četla k maturitě, nicméně i předtím už jsem se s ní několikrát setkala, když jsme se o ní učili. Jednoduchá, velmi čtivá i rychle přečtená, protože není dlouhá. Líbí se mi, jak Borovský uměl zesměšnit situaci tak, že to pochopí opravdu každý a ještě se u toho i pobaví. Jsem ráda, že jsem se s básní mohla opět setkat, protože tohle dílo se neomrzí.

marti7729

Tohle by měl znát každý ať už čte či nečte. Ať už skládal maturitu či nikoliv. Je to prostě základ všeobecného přehledu. KHB byl autorem své doby, jeho tvorbu miluju. Málo kdo v té době uměl psát tak s lehkostí a humorem o nepříliš veselé příběhu.

ddkk

Jedna z mých nejoblíbenějších básní, které se tak krásně učily!

Byltě jednou jeden starý dobrý král,
ale je to dávno, taky od Čech dál,
troje moře, devatery hory
dělí kraj ten od české komory,
kde on panoval.

A v básni skryto tajemství a trocha napětí - co že to ten Lávra skrýval pod tou hřívou? A proč že se holiči tak báli, až na ně padne los? Až Červíčkova basa to všechno provalila:

Táhli hudci k bálu, až pan Červíček
silným kvapem ztratil z basy kolíček,
a když přišli k Viklovskému brodu,
zpozoroval tu svou velkou škodu
na stoku dvou řek.

Tam u duté vrby s basou smutně stál:
„Půjdu-li ho hledat, promeškáme bál!"
Uříz' z vrby větev na kolíček,
co způsobí, o tom pan Červíček
nic se nenadál.

Způsobil tam s basou králi čistou věc,
jak na bále pustil po strunách smyčec,
tu řve basa, až všechno přehluší:
„Král Lávra má dlouhé oslí uši,
král je ušatec!"

Nu, už ani na tu vrbu není spoleh!...Ale na Krále Lávru já dopustit nedám!

IvetaZ

Krátká a jednoduchá báseň. Pro mě první setkání s Borovským a jsem mile překvapena, jak lehce a čtivě psal.

freejazz

jednoduché, prosté, jednoznačné... jak jiné ve srovnání s existenciálními plky o ničem a experimentálním blábolením současných umluvených nicneříkajících veršoepců...

Miliarda
28.12.2021

Krátký, zábavný příběh inspirovaný pověstí o řeckém králi Midásovi. Ačkoliv poezii moc nemusím, Borovský dokázal tento příběh podat zajímavě, čtivě a místy i úsměvně. Kdyby více básní oplývalo takovou kvalitou, můj vztah k poezii by byl zajisté kladnější.

Lejčís
08.12.2021

Havlíčkova tvorba je jedna z mála své doby, která mě zvládla oslovit už na gymnáziu. Málokdo dokáže psát o velmi smutných záležitostech s takovou lehkostí, nadsázkou a sarkasmem jako právě Havlíček, přitom zrovna s ním se život a hlavně doba ani trochu nemazlili...

Madelisi
25.11.2021

Ano, přečetla jsem znovu kvůli výzvě, předtím dobrovolně a i povinně na gymnáziu.
Havlíčka mám ráda, ze všech obrozenců píše pro mě nejsrozumitelněji.

Kytice
Kytice