Král Lávra

Koupit

Irská lidová pověst o králi s tajemstvím. Králův holič Kukulín nesmí nikomu prozradit co při holení vídá na jeho hlavě. Toto tajemství řekne vrbě. Muzikant Červíček si udělá z vrby kolíček k base. Basa na bále vše prozradí a král již nemusí před lidem dál skrývat pod vlasy to, co už všichni od Červíkovské basy slyšeli.

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2324/kral-lavra-2324.jpg 3.91475
Humor, Literatura česká, Poezie
Vydáno, Tribun EU

Kniha Král Lávra

theMarty

Vzpomínám si, že tahle básnička byla jak v základkovské, tak ve středoškolské čítance, a já ji četla pořád dokola, jak se mi líbila.
Tak teď oficiálně pro Databázi knih.
Havlíček umí.

n.ezn.amy

Pověst o králi, který měl oslí uši a aby se o tom lid nedozvěděl, tak každého holiče, který toto zjistil nechal popravit, než přijde řada na holiče Kukulína, jehož matka vyprosí u krále milost a ten se stane jeho dvorním holičem, ovšem udržet tajemství, je více než těžké a tak vymyslí plán komu se svěřit. Krátká a vtipná kniha, kterou máte přečtenou za chvilku

vaclav9688

To je chlapík.

ReadMore

Hodnotím za sto protože:

1. nenásilná dávka humoru
2.vtipné okénko do tehdejší doby
3.poučné, s přesahem dodnes

kaja77

Klasika ze zš... taková dětská zdá se... ale člověk by tam i lecos moudrého našel

verka5083

Tahle knížka se mi hodně líbila. Stále jsem si říkala, co by se dělo, kdyby se celý svět dozvěděl o tajemství krále. Čekala jsem, že se král bude hodně zlobit a bude velké zle, ale konec mě mile překvapil. A jsem ráda, že knížka takhle dopadla.

safarikmartina

Báseň s vtipným příběhem, který je jednoduchý, ale poučný.

jelad

Ta propojenost irské legendy, řecké mytologie a českého „švejkovství“ a jakési zemitosti a surovosti jazyka je okouzlující. KHB je zabiják satirou, není divu že ho Habsburkové nenáviděli tak, že ho poslali do exilu. Monarchie jako Absurdistán, kde platí děsivě směšné zákony a nařízení, které mají zakrýt „oslí uši“ - tedy nesmyslnost a nepřizenost celého – jinak mocného a na první pohled neochvějného - systému.

„Než co platí hvězdy, zlaté třepení,
když srdéčko trápí ostré hryzení:
nevyjevit nic po věčné časy,
co vidívá králi pod vlasy
vždy při holení!

Husy štěbetají, tichá je labuť:
kdo chce tajnost smlčet, holičem nebuď:
holičovi vědomosti škubou,
než je poví, přenáramně hubou:
jazejček je rtuť!“