Král Lávra

Irská lidová pověst o králi s tajemstvím. Králův holič Kukulín nesmí nikomu prozradit co při holení vídá na jeho hlavě. Toto tajemství řekne vrbě. Muzikant Červíček si udělá z vrby kolíček k base. Basa na bále vše prozradí a král již nemusí před lidem dál skrývat pod vlasy to, co už všichni od Červíkovské basy slyšeli.

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2324/kral-lavra-2324.jpg 3.91629

Kniha Král Lávra

ninano

Krásná kniha, i když dnešní době poněkud vzdálená.

Lucy018

Knížku jsem přečetla za jedno odpoledne a chtěla bych ji doporučit všem, kteří příští rok nebo někdy v budoucnu budou maturovat. Teda jestli ji budou mít v literárním seznamu četby k maturitě. Je to nejlepší volba na výběr z poezie, protože kniha se dobře čte a myslím si, že se kniha dá snadno pochopit, co autor chtěl říci a vyjádřit. Má to jednotný děj a smysluplnou myšlenku. A dá se o tom dobře mluvit. Knihu vřele doporučuji nejenom maturantům, ale i čtenářům, kteří mají rádi poezii. Nebo nemají rádi, ale stejně tuhle knihu si oblíbí. Nemám, co bych knize vytkla. Proto dávám plný počet hvězd, protože je to jedna z mála knih v žánru poezie, kterou jsem pochopila a přečetla knihu celou.

baruna74

Přestože nejsem vášnivou čtenářkou knih tohoto žánru, Krále Lávru jsem si přečetla ráda. A stálo to za to. Dílo má patrně základ v řecké mytologii – král Midas. Přestože se jedná o poměrně krátké dílo, navíc veršované, je nabité dějem, který postupuje rychle kupředu a čtenář se opravdu nenudí. Celá skladba vyznívá jako pohádka – Byltě jednou jeden starý dobrý král.
Hlavním hrdinou je, už podle názvu, Král Lávra, dobrosrdečný, citlivý, vlídný k poddaným, oblíbený mezi prostým lidem, ale zároveň trpící strachem, že by se mu lidé vysmáli, kdyby bylo vyzrazeno jeho tajemství. To se nakonec ukáže jako liché, lidé si u krále váží jiných důležitějších vlastností, než je jeho vzhled.
Zajímavá je promluva vdovy, která krále vlastně kárá a promlouvá mu do duše, což je představa poměrně naivní, nicméně vidíme zde podobnost např. s klasickou českou pohádkou - Byl jednou jeden král, v hlavní roli s vynikajícím Janem Werichem, kde se také objevuje prostořeká vdova – pradlena, tedy žena z prostého lidu.
Kniha poukazuje na to, že člověk nemusí schovávat své nedostatky, protože se stejně nic neutají. Báseň působí velmi mile a je přitažlivě napsána. Bylo by velmi jednoduché ji zhudebnit.

DomArt

(+ SPOILER) Král má oslí uši!
Král je ušatec!!!

Hermiona419

To je tak nádherná a čtivá báseň! Jedním slovem, miluju!!

SydBarrett

K. H. je tuze pohledný a tudíž mi jeho dílo nemohlo uniknout. Báseň je to velmi čtivá a zábavná, přesně ten typ veršů vhodných i pro lidi, které básničky z jakéhokoliv důvodu nebaví.

Listy

Havlíček Borovský mě prostě baví. Jednak je jeho styl náramně čtivý, jednak má v dílech vždy alespoň nádech ironie a silnou satiru.
Toto dílo krásně vystihuje, jak mohou naše obavy zcela zbytečně znesnadňovat život.
Nepřestává mě bavit, jak byl H. B. rýpavý.

jahnovaz

kraťounká básnička a navíc zábavná.