Tyrolské elegie

Koupit

Název elegie (tj. nářek, žalozpěv) je ironickou nadsázkou; dílo je humorným a satirickým popisem Havlíčkova zatčení a internace v Brixenu v Tyrolsku. Kritizuje policii, společenský systém (nenavrhuje lepší). Používá skutečných jmen a příhod (např. příhoda o zatčení, kdy se splašili koně, a Havlíček sám je musel krotit). Skládá se z devíti zpěvů. Objevují se zde satirické, lyrické a ironické prvky. Celé dílo je psáno v pravidelných rýmovaných čtyřverších....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193069/tyrolske-elegie-193069.jpg 3.7907

Kniha Tyrolské elegie

peeetta
předevčírem

K přečtení knihy mě inspiroval seriál o Boženě Němcové, kde Karel Havlíček Borovský vystupuje. Ač krátká kniha, tak výstižně popisuje způsob jakým byl autor odveden do Brixenu.

-markéta-

Líbilo se mi, že i když byl Borovský kvůli odporu režimu vyhnán a musel se narychlo rozloučit s rodinou, tak to bral humorně (ono taky co jiného člověku pak zbývá, že?).
Některé verše byly krásné, jiné mě zase neoslovily. Jsem ráda, že jsem knihu přečetla, ale jednou stačilo.

Vendula39

Elegie se mi velmi líbily, protože mám ráda humorné básně. Nejvíce mě zaujalo zobrazení černého buldoga, měsíčku nebo verš o borovském kostelíčku. Určitě si na tyrolské elegie ještě někdy vzpomenu a znovu si je ráda přečtu.

irskádívka

Přečteno kvůli čtenářské výzvě (a předtím kvůli maturitě a ještě kdysi dávno ze zvědavosti).
Patří to ke klasice, je to krátké, posměšné vyprávění ve verších o zatčení a převozu Karla Kavlíčka Borovského do Brixenu.
Autor s humorem a nadhledem popisuje absurdní situaci, do které se dostal.
Jestli číst? Je to povinné a navíc velmi krátké. A slova jsou poskládaná do tak nádherných ironických popisů a výrazů, že nebudete litovat.

radimch

mne zde černý dvojhlavý orel
drží v klepetech

Pěkné

koolsavage

Hory, skály ohromnější ještě
než jest hlouposť mezi národy,
vedle cesty propasť bezedná jak
držka armády.

Bmisarova

Opravdu úžasné! Miluju to, jak my Češi si dokáže dělat legraci ze všeho i z ran osudu. Satirické básně mě pobavily a kdo trošku zná život K. H. Obrovského určitě neprohloupí s přečtením.

ArwenAragorn

Výstižné satirické verše o Havlíčkově zatčení a umístění V Brixenu. Na knížku jsem zapomněla a vzpomněla jsem si na ni díky mému oblíbenému uživateli zde Awča.