Tyrolské elegie

Název elegie (tj. nářek, žalozpěv) je ironickou nadsázkou; dílo je humorným a satirickým popisem Havlíčkova zatčení a internace v Brixenu v Tyrolsku. Kritizuje policii, společenský systém (nenavrhuje lepší). Používá skutečných jmen a příhod (např. příhoda o zatčení, kdy se splašili koně, a Havlíček sám je musel krotit). Skládá se z devíti zpěvů. Objevují se zde satirické, lyrické a ironické prvky. Celé dílo je psáno v pravidelných rýmovaných čtyřverších....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/193069/tyrolske-elegie-193069.jpg 3.6606
Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Jiří Chvojka

Kniha Tyrolské elegie

alzbeta4340

Krátké, leč velmi velmi výstižné.

Hoshi

Čteno v rámci ČT a ačkoliv jsem se bála toho, co mě čeká, jsem mile překvapena s jakou lehkostí, sarkasmem, ironií autor toho krátké dílko napsal.

Twinny

Krásná báseň plná sarkasmu a ironických narážek. K pochopení poselství Tyrolských elegií potřebujete znát některé historické souvislosti.

LucyBooks

O životě K. H. Borovského jsem při četbě nevěděla tolik informací, takže kniha k tomu byla dobrá, zase mi nějaké věci přiblížila. Možná mohla být i delší, nezlobila bych se.

Lymril

Babča má obrovskou knihovnu plnou starých knížek. Když si k ní zapomenu vzít svoje čtivo, tak se přehrabuju těma stoletýma bichlema co tam má. Náhodou (díky bohu za ně!!!) jsem tam našla Tyrolské elegie od Borovského. Už předtím jsem byla překvapena, že mě povinná četba baví, ale tohle je jiná liga. Tohle je prostě skvělí. Všem doporučuji!!! (Je dobré vědět něco o životě borovského - kamarádce jsem knížku půjčila, ale jelikož nevěděla nic o jeho životě, tak jí to zas tak nenadchlo.)

KURACHJO2018
27.12.2018

Ke knize jsem se dostal- jak jinak- v rámci přípravy na maturitu a v zamiloval jsem se do ni. Borovský se stal nedílnou součástí vybavení mé knihovny a nedám na něj a na jeho dílo dopustit. Tak jak on dokázal ironicky a vlastně asi i pravdivě vykreslit absolutismus , to neuměl nikdy nikdo.
O to víc mě dokáže rozhněvat komentáře, nerad, ale cituji níže uvedený kus komentáře, rádoby českého, inteligentního čtenáře : "Proto je tohle rádoby dílo úplná sračka a katastrofa, která by měla být vyřazená z povinné četby."
Borovského, jehož cit pro český jazyk a naprostý talent nám záviděl celý zbytek Rakouska-Uherska a paní Němcová mu na rakev dala trnovou korunu , by tento analfabet- hňup chtěl vyřadit z povinné četby .
No nic, většina našich , českých čtenářů jeho dílo chápe a kdyby byl sám Borovský na živu, pravděpodobně by se před tímto analfabetem obhájil - a bravurně - sám.

Petulla72
04.11.2018

Četla jsem v rámci povinné četby a musím říct, že nelituji. Jak dokázal pan Borovský podat humornou ironickou formou své vlastní vyhnanství je pro mě skutečně záhadou.
Před touhle knížkou musím doporučit něco málo se dozvědět přímo o Karlu Havlíčkovi Borovském.

Lewi
03.11.2018

Po knize jsem sáhla jen kvůli maturitní četbě. Děj mi nic moc neříkal, forma také ne. Najdou se zde tací, kteří ji budou vychvalovat do nebe, žel já se k nim řadit nebudu.

RemiBlack
14.09.2018

2018/41
Dnes už se asi nenajde moc lidí, kteří po téhle knize sáhnou z vlastní iniciativy. Děj není nijak valný, ale pokud máte titul v povinné/maturitní četbě, tak mohu jedině doporučit. Stejně tak rozbor a audioknihu, oboje k dohledání na Youtube.
Jak říkám, sice nic moc, ale děj docela srozumitelný, a 45 stran se přelouskat dá.

Zlatinka.Emilly
25.06.2018

Občas je dobré přečíst si něco, co nás nebaví. A tahle útlá knížečka, kterou jsem přečetla za cca 10 minut, mě opravdu nenadchla. I když důvody, proč byla napsaná, jsou dnes legendou. Nechci zlehčovat osud K. H. Borovského, pro kterého čas vzniku elegií nebyl vůbec příhodný. A tak jsem si Elegie přečetla ještě jednou, snad pak lépe pochopím … nepochopila.

Pazúzu96
03.05.2018

Ač velmi úzká knížečka, dlouho jsem se k ní nemohl dostat. Nakonec jsem ji přečetl a rozhodně nelituji vynaložené půlhodiny :-). Už ze školy jsem dobře věděl, co budu číst, ale jsem rád, že jsem se dozvěděl spoustu nových slov.

Gigian
13.04.2018

K této knize jsem se dostala přes její audiokihu, kterou jsem chtěla použít jako zlehčení k maturitě. Ovšem po poslechu jsem se do knihy naprosto zamilovala. Miluji tu jeho satiru a ironii s jakou popisuje své zážitky. Kniha se mi líbila tak moc, že když jsem ji později objevila v knihkupectví musela jsem si ji koupit. Dnes je nedílnou součástí mé knihovny ke které se ráda vracím.

Svarcesky
31.03.2018

Karel Havlíček Borovský, mistr jazyka a slovních hříček. Doporučuji. Krátký, výstižný žalozpěv s kapkou ironie. Satira jak na Habsburskou monarchii, tak na Bachův absolutismus.

sabiburesova
08.02.2018

Určitě bych všem maturantům doporučila. :) mně se kniha četla dobře a do 10 minutek jsem ji měla přečtenou.

Tucaka
18.01.2018

Moc jsem nerozumněla. Některé pasáže pro mě byly pochopitelné, jiné zas ne. Krátké, výstižné, pro maturitu naprosto perfektní... ale já na tu poezii zkrátka nejsem.
Za mě lepší Křest sv. Vladimíra.

laepus
29.12.2017

Desetiminutová vtipná chuťovka plná ironie i nostalgie po domově. Havlíček solí Rakousko, policii, církev - klasika.

Mat_bery
03.11.2017

Ac mne to samotneho celkem prekvapuje, Tyrolske elegie se mi libili a take me zaujaly! Jednoduchost, ale zaroven obsah teto malicke knizecky je neuveritelny!

Omlouvam se, ze pisu bez diakritiky. Jsem ale momentalne v Peru na peruanskem pocitaci. Kdyby vas zajimal muj zivot zde v Peru, Muj pribeh, nevahejte si pocist na mem blogu:

nikiem
11.10.2017

Přečteno jako povinná četba, asi před pěti lety. Kniha je lehká na čtení a musela jsem se i vracet a číst věty znova.

MOu598
13.09.2017

Četla jsem v únoru 2003. Podle mých poznámek:
Epická básnička, spíš říkanka. Dá sepřečíst za 5 minut.
Sarkasmy, dnes přežilé.

AndysPolakova
06.04.2017

Měla jsem to velmi rychle přečtené, ale nějak mě to nevzalo, zřejmě to pro mě není, přečetla jsem si to jen kvůli povinné četbě a to je vše, už se k tomu asi nikdy nevrátím. :/

dancadragneel
06.03.2017

Hrozně rychle přečtené a hrozně snadno pochopitelné. Snad první poezie, při které jsem neměla problém pochopit o co jde. Rozhodně doporučuji k maturitě.

zuzanagelnarova
24.11.2016

Vím, že to má jen pár stránek a člověk to přeletí během ani ne 5 minut, ale nějak furt tápu ve tmě.. No, pro mně dosti nezáživná četba asi na poezii nikdy nebudu :(

simonit
11.11.2016

Tyrolské elegie mám jako povinnou četbu. Krátká, pěkná báseň. A také už vím něco málo o autorově pobytu v Brixenu :)

Bára...
22.06.2016

Moje povinná četba. Jsem toho názoru , že i kdybych četla jakoukoli skvělou knihu tak povinná četba mě ji znechutí. A bohužel Tyrolské elegie jsme museli číst na střední také.

bakjo95
11.06.2016

Vůbec...k tomuto žánru jsem se dostal, bohužel, přes povinnou četbu a nějak mi to nesedlo...Ještě k tomu jen 12 stránek, takže než jsem se pořádně začetl, tak už jsem četl citaci... 50%

Damato
19.02.2016

Úžasné dílo, poprvé jsem ho četla, když jsem knihu vyšantročila o prázdninách z babiččiny knihovny a nejvíc se mi tam líbily Ladovy obrázky a moc jsem tomu nerozuměla, ale líbilo se mi, jak se to Borovskému hezky rýmuje. Jako dospělá jsem Borovskému přišla na chuť a rozhodně v naší knihovně nesmí chybět.

LucyMi
17.02.2016

Krátké, vtipné, výstižné. Dokonalá povinná četba :D Taky jsem si zopakovala život autora. Hodně věcí jsem o něm nevěděla. Knížku doporučuju :)

Kiwisska
04.12.2015

Přečteno v rámci povinné četby. Nenadchlo a neurazilo.

katerina9455
09.09.2015

Poezii mám ráda, ale Borovský nikdy nebude můj šálek kávy...

Feferka
31.05.2015

Dynamické satirické dílo. I přes komičnost podání mě mrazí, představím-li si, že bych se ocitla v Havlíčkově kůži.