Karel Havlíček Borovský

česká, 1821 - 1856

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Nová kniha

Karel Havlíček - Korespondence IV 1848

Karel Havlíček - Korespondence IV 1848 - Karel Havlíček Borovský

Čtvrtý z plánovaných šesti svazků první kompletní kritické edice korespondence Karla Havlíčka (1821–1856) zahrnuje bezmála dvě stě dopisů z přelomového roku 1848, valnou ... detail knihy

Komentáře (8)

ozzak
ozzak
03.04.2021

výborný spisovatel novinář fejetonista

Kostěj
Kostěj
01.07.2019

Neuvěřitelnej člověk - pro nehistorika určitě nejvýraznější obrozenec a vlastně jedinej, jehož poselství a odkaz věky nijak nevybledly - však si jen rozklikněte ty citáty.

Ta jeho křivda a trnová koruna od Němcové se ve světle dost hrozných dějin 20. století nutně musí jevit jako drobnosti - lidstvo se umí překonávat, jen co je pravda. Ostří jeho inteligence, zásadovosti a sžíravý ironie ale nikdo neotupil a já si Havlíčka cením teď, když jsem dosáhl věku jeho smrti, ještě víc, než na základce.


Kuža007
Kuža007
02.05.2018

Spolu s Boženou Němcovou patří Borovský k nejúžasnějším spisovatelům českého realismu. Vlastenec a zajetec (i když přepychový) rakouské monarchie.

triatlet
triatlet
04.11.2017

"Jehly, špičky, sochory a kůly
stesal
skoval
zostřil
sebral
kvůli vojně s hloupostí a zlobou místo šavel
Borovský Havel."
Uvedený epigram dokazuje, že Karel Havlíček Borovský měl obrovský dar - jednoduchou formou, pomocí pár slov jasně vystihnout myšlenku.
Za svůj poměrně krátký život se zapsal nejen do dějin české literatury, ale i do politiky.
Také jeho rozsáhlejší skladby (Křest svatého Vladimíra, Král Lávra a Tyrolské elegie) fungují i v podobě fragmentů.
"Pro nic za nic robotovat -
nevěděl bych věru,
na tu jeho čokoládu,
že mu na ni seru." (Křest svatého Vladimíra)
Líbí se mi písnička Jaroslava Hutky, v níž vedle sebe staví Karla Havlíčka Borovského a Václava Havla.

Damato
Damato
20.06.2015

Komentáře na Havlíčka jsou úžasné, myslela jsem, že jen my doma ho citujeme , u nás je nejoblíbeněnší. Ne a ne a nebudu hřmít, co z toho mám... a pak také začátek tohoto verše ... Cár necár, svátek nesvátek...
Ale je úžasné, jak je oblíbený, byl to prostě Frajer

vosje
vosje
30.09.2014

Pronikavě inteligentní chlap to byl a strašně ho mám ráda. A z Křestu sv. Vladimíra se u nás doma často cituje. Že byl nadčasový, to ukazuje zejména onen verš:
"Tak to chodí na tom světě,
každou chvíli jinak,
dneska ctí tě za svatého,
zejtra budeš sviňák!"
Když jsem se se svým prvním dojmem svěřovala tatínkovi, jen pokýval hlavou a pravil, že na tom verši je zajímavé také to, že za Bachova absolutismu prošel, kdežto v padesátých letech (míněno 20. století) ne. Četla jsem i knihu, kde byly procesy s Karlem Havlíčkem, u kterých se sám obhajoval a bylo to taky moc zajímavé čtení. Bohužel nevím, jak se to jmenovalo a člověk, od kterého jsem to měla půjčeno, zemřel, tak se ani nemám koho zeptat...

WEIL
WEIL
26.09.2011

Zajímavý autor, prý si žil ve vyhnanství dobře, to tvrdí jedni, jiní zase, že si žil ve vyhnanství špatně. Zůstalo po něm ale zajímavé dílo, hlavně epigramy a básně.

hafinka
hafinka
17.05.2011

Mám ho ráda. V epigramech jsem jich našla jen několik schopných a ty jsou v učebnicích. Víc se mi líbily dlouhé básně. Krále Lávru znám už od malinka, líbilo se mi to jako pohádka. Křest sv. Vůladimíra a Tyrolské elegie u mě vítězí.