Mona-Lisa Mona-Lisa komentáře u knih

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Kniha rozhovorů s lidmi, kteří prchli z KLDR.
Přiznám se, že tyto ideologické režimy v hlavní roli s vymýváním mozků a omezováním práv mě solidně dokáží nadzvednout.
A nakouknout ze své bubliny mi tyto zážitky profesorky, dělníka, převaděče, vysokoškolačky, feministky, řidiče a důchodkyně umožnily maximálně. Až jsem někdy měla chuť s knížkou šlahnout do rohu.
S každou další stránkou přicházel větší hnus až se to nabalovalo jako sněhová koule.
- život předurčený kastou do které se narodíš s žádnou vidinou změn\přilepšení
- veřejné popravy např. za znásilnění, špionáž, zpívání jihokorejských písní, krádež
- až desetiletá vojenská služba plná šikany, násilí, hladu a strachu, nováčci často páchají sebevraždy
-černý trh s dívkami, které rodiče prodávají do Číny
Taková obživlá noční můra, kterou nechceš být součástí, zažívají ji cca 23 milióny lidí a přečíst si ji je nesmírně důležité.
Ona pak ta svoboda, demokracie a jim podobné pojmy nabydou živější obrysy a člověk si váží, toho co má.
Ať už je současná situace u nás jakákoliv pořád máme světlo na konci tunelu. V KLDR ani neví, jak to světlo vypadá.

01.02.2021 5 z 5

Vango Vango Timothée de Fombelle

Epická kniha, na kterou budu dlouho vzpomínat.
Vango je název knihy, hlavní hrdina a taky motor celého příběhu. Nevíš odkud pochází, proč se mu lepí smůla na paty ale od první stránky jsi ve víru jeho osudu a to je panečku jízda . Je pronásledován padouchy a celý život nese nálepku psance.
Dějištěm je reálný svět. A tím mám na mysli celý švět - Rusko, Skotsko, Francie, Německo, USA, Itálie - tam všude tě kniha zavede. Pohybuješ se v letech 1899 až 1943.
To je takový skvost. Nejenom plný dobrodružství, akce, vtipu a lásky. Ale hlavně plný lidskosti skrz dokonale napsané postavy, které si zamiluješ, na mou duši. Nic mi tu nepřišlo prvoplánové a často jsem zvraty nečekala.
Timothée oplývá nadáním zažehnout v tobě duši dítěte a na každou věc tak nazírat s úžasem. Zaručuju, že jestli v tobě kousíček ještě dřímá, takhle knížka je pro ni .
S Vangem zažiješ šplhání po horách, let vzducholodí i zběsilé honičky v mnoha prostředcích.
Jakoby stránky ožívaly, strhly tě do sebe a házely napříč destinacemi. Z jednoho dobrodružství do druhého a člověk sice musí dávat neustále pozor a orientovat se taky v přehršely postav, ale vůbec to nevadí.
Ten jeho jazyk a slovní obraty dělaji z těchto 700set stran jednoduše klenot.
Nejdřív mě množství stran zaskočilo, ale upřímně už dlouho jsem nic nečetla s takovou lehkostí.

"Vango v hloubi duše nehledal nic jiného než tento poklad, tajemství svého života."

25.01.2021 5 z 5

Sydney Sydney Tereza Horváthová

Rozhodně to není pohádkové čtení z imaginárního světa.
Tady jde o drsnou realitu zprostředkovanou dvanáctiletým klučinou.
Ten se svým šestiletým bráchou žije v domácnosti s rodiči alkoholiky.
Jeho denní náplní je tedy shánění jídla, dřeva, peněz, vyhýbání se fackám a jednoduše existovat ve světě, který zná.
I když je to celkem drsné čtivo, je tu i naděje mezi řádky a dětský čtenář aspoň takto může okusit v jakých podmínkách někdo může žít.
25 kraťoučkých kapitol, navíc lemovaných krásnýma ilustracema, uteče jako nic.
Je to psané hovorovou češtinou ale netrhá uši, naopak se člověk snáze dostane do hlavy hlavní postavy.
Jako 'oddechovka' pro 12/13-ti leté dítě na prázdniny mezi povinnou četbou super.

20.01.2021 4 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Amerika/1997/středostavovská zbohatlická čtvrť.
Hned na první straně víš, že shořel dům a zbytek knížky dumáš, kde je zakopaný pes, v tomto mi to připomnělo Sedmilhářky.
A ta podobnost pokračovala dál: "všechno je to jen na oko - pozlátko - a ty se teď jen začti a bude ti naservírovaná ta pravá špína pod povrchem."
Vše má své pro a proti a ze začátku je v tomto duchu v hlavní roli porovnávání a mapování stylu života hlavních postav.
Hodně se tu skáče v čase, aby člověk pořádně pochopil osobnost a jednání hrdinů je mu předestřen celý jejich život.
Důležité jsou tu úhly pohledu. Třeba na jedné straně dcera, která celý život vnímá přehnanou kritičnost matky jako nepochopení a odmítání. A na straně druhé rodič, který se tak bojí o život svého dítěte, že sám v sobě z přílišného zkoumání a drilu přetaví starost na nevraživost.
Je to kniha plná kontrastů. První zkoumáš rodinu zakořeněnou na jednom místě po tři generace svázanou pravidly a očekávaními a pak je tu matka s dcerou - nomádky, co nikde nezůstanou déle, jak pár měsíců a žijí ze dne na den. Střetnutí jejich životů je hlavní obsah knihy.
To mě na tom bavilo nejvíc - to uvědomnění si více perspektiv.
Jak svět a život nejsou ani za mák černobílé a kdo si chce hledat ve všem pevný řád a pravidla narazí.
Každá část měla něco do sebe, ať už - ztracených středoškoláků, volnomyšlenkářské umělkyně, povrchní (ale uvnitř nejisté) zazobané matky a ještě víc.
Autorka moc dobře a trefně pojmenovává vnitřní procesy postav a jejich emoce.
Silná byla ve více směrech ale plného hodnocení by dosáhla, kdyby mě aspoň v jednom poslala do kolen, což se nestalo.
Takto teda silné 4 hvězdy.
P.S.- Moc se těším na seriálové zpracování

11.01.2021 4 z 5

Žhářka Žhářka Stephen King

Toto je ryzí King jak ho miluju.
Nebere si servítky, sází svůj um od první strany hlava nehlava. Vulgarismy, sexuální narážky, není rasově korektní - prostě a jednoduše nesluníčkový popis dobové Ameriky.
Jde tu o tajnou vládní agenturu, pokusy na lidech a především o výsledek těchto pokusů - pyrokinezi (ovládnutí ohně), kterou vládne hlavní sedmiletá hrdinka.
Jde tedy hlavně o Charlie (žhářku z názvu) a jejího tátu, se kterým prchá napříč státy před záporákama.
Já ho prostě miluju.
- to, jak i naprosto vedlejší postavě, která jen prosviští stránkou, vtiskne duši a udělá ji zapomatovatelnou.
- to, co jiní vidí jako rozvleklost a ukecanost, ty jako fanoušek vnímáš jako budování atmosféry a přípravu na epické finále.
A ty jeho konce, no krása.
Tuto mistrovu sedmou knihu hodnotím vysoko hlavně kvůli perfektnímu popisu vztahu otec/dcera, vnitřnímu boji hlavní hrdinky se strašnými schopnostmi a děsivému záporákovi, kterého bych ráda viděla na plátně.

06.01.2021 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Osudy žen dvou generací podané vkusnou češtinou. Jde o opravdu nenáročné, rychle ubíhající čtení, kdy člověk otočí poslední stránku a diví se, že už je konec, aniž nedospěl k žádnému závratnému hřebu nebo přelomovému momentu napříč knihou.
A to je hlavní znak tohoto kousku - jde o chytlavé, čtivé peripetie z nelehkých dob (předválečné a válečné časy), které tě nenudí, ale za týden už lovíš z paměti, o čem to vlastně bylo.
Převládající názor - že ženská je na světě proto, aby trpěla a poslouchala svého manžela, frčí už několik generací a na vlastní kůži ho zažiješ s Editou a Irmou.
S Editou se ocitneš u pohraničí a zažiješ odsun Čechů. A hlavně s ní zakusíš plnými doušky název knihy.
Vyloženě mě kniha neurazila ani nelituju času nad ní, ale jsem zmlsaná úderností a jazykovou dovedností jiných českých autorek jako Tučková, Katalpa nebo Hanišová a jednoduše na plné hodnocení dosáhne máloco.
Mé babičce se kniha moc líbila a pro čtenářky, co budou hledat nenáročný román, mám další tip. Hlas kukačky za mě nedosáhl na autorčino Heřmánkové údolí, proto 4 hvězdy.

03.12.2020 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Proslulý sci-fi román tě zavede do budoucnosti na Dunu (Arrakis) pouštní planetu s nehostinnými podmínkami.
Moc tady nenarazíš na vodu, ale zato jako jediná je nalezištěm koření, což je více než zlato.
Už na začátku zjistíš, že hlavní postava a středobod všeho je Paul - syn vévody Leta a čarodějky z Bene Gesseritu.
Právě vévodovi je svěřena správa nad planetou Arrakis.
A tady to všechno začíná.
Od první stránky víš, že Pul je předurčen k velkým věcem, že je vyvolený a nic se mu nemůže stát. Ale tato jistota ničemu neubírá na napínavosti. Té je tu požehnaně. Zvraty doslova čekají téměř na každé straně. Ale upřímně, byl to teda těžký rozjezd.
Pan Herbert stvořil neuvěřitelně komplexní a propracovaný vesmír a jenom vysvětlovaní všech pojmů by zabralo min. pět stran A4.
Je tu spousta ras, jmen, rodů a všude přítomných intrik, musíš být neustále ve střehu čí slovní souboj sleduješ a co se ukrývá mezi řádky.
Ale láska se nakonec dostavila. Pojmy se zaryjou pod kůži a činy postav začínají dávat smysl.
Chápu, proč někteří uctívají tuto knihu pro její eko\mystično přesah. Mých pět hvězd je ale hlavně za celý přerod chlapce v legendu, jež on sám ví, že se jí má stát.
Ta předurčenost, obsažena na každé straně, v každém jeho kroku, ta tíha osudu národa a vesmíru na jeho bedrech - no nádhera.
Mínusy ale mám - někdy byly dialogy moc krkolomné a když už jsem je rozluštila moc to na mě hýřilo mystičnem a ezoteričnem.
Nicméně výsledný efekt je pozitivní.

27.11.2020 4 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Jsme zase zpět v Medvědíně (v dějišti předcházejícího dílu). Po události, která otřásla
tímto severským maloměstem a rozdmýchala v lidech to nejhorší ale i to......ne, jen to nejhorší.

Prvních cca 50 stran je opakování a omílání toho, co už víš. Chápu nezbytnost pro nečtenáře prvního kousku, ale stejně mě to štvalo a byla jsem nedočkavá na nové žďárání do duší, další příběhy z Medvědína.
On totiž pan Backman rád nahazuje udičku v podobě- "jeden z nich zemře" nebo "byla by to epická láska, kdyby trvala celý život" a ty jen dalších x stránek čekáš pohromu a rozuzlení hádanky.
Pan Becket umí svoje řemeslo a splnil má očekávání - rozpitvání postav a pojmenování věci pravím jménem.
"Je tak jednoduché přimět lidi, aby se nenáviděli, až je nepochopitelné, že to někdy jde i jinak."
"Smutek člověka, který ví, že je v něčích očích hotová bestie, se nedá popsat."
Těchto mouder je tu nespočet a můžou se zdát kýčovitá a nic neříkající takto vytržené z kontextu. Ale on jim ten kontext dává. Taky má dar pro nemilosrdný popis důsledků špatných rozhodnutí. Ukáže ti, jak jsou slova mocná. Jak lidi ve své omezenosti a ulitě můžou zničit jiný život, když tnou do živého.
A někdy to nejde vzít zpátky.
Takže narovinu, neměla jsem během čtení příjemný pocit a hrozně jsem se za místní obyvatele styděla, jako bych patřila mezi ně. Ale to vůbec nestojí v cestě nejvyššímu hodnocení.

19.11.2020 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Krása! Od začátku do (mírně cukrkandlového) konce.
Ten příběh, ta atmosféra, každá stránka ti křičí do ksichtu - toto, co čteš, není v pořádku,
bojuj za pravdu a svoboda není samozřejmost!
Rok 1957 - Madrid za diktatury Franka, El Caudilla, souputníka Hitlera a Mussoliniho, který drtí svou zemi a celý svět přihlíží.
Tato kniha je přímo hmatatelná esence Španělska. Sepetys ti tuto zemi naservíruje se vším všudy. Největší chudobu vedle okázalého luxusu. Stále krvácející rány z války a persekuce těch, kteří žijí s cejchem dětí zločinců.
Vidíš pohled z perspektivy těch, co musí přežít ze dne na den i turistů, kteří žijí v bublině tvořené vlastním luxusem.
A ano je to Sepetys, tak je tu romantická linka. Ana - ze španělského dna a Daniel - americký turista se stříbrnou lžičkou v puse. Přeskočí jiskra a jejich cestu sleduješ dál.
Netlačí na pilu a není to přeslazené, díky Bohu.
Od anotace k obálce to svádí k cejchování typu- "osudová romance v kulisách diktátorského režimu". Ale chyba lávky.
Tady je v hlavní roli Španělsko, které bylo ponižované, vzali mu důstojnost, právo uctít své mrtvé a ztratilo hlas.
O tom všem by se mělo mluvit nahlas a pořád.
Děkuji za takové knihy.

12.11.2020 5 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Pátý díl v sérii. Miluješ vyšetřovatele a styl vyprávění, očekávání jsou vysoká.
A do určité míry je tato 568-set stránková bichle naplnila. Líbí se mi, jak jsou všechny díly přímočaré a nelítostné, ale zároveň plné citů a uvěřitelně popsané bolesti. Ten Švédský, nebo chcete-li severský styl je sexy a má něco do sebe.
Zde je konkrétně opět hodně jmen a vazeb a člověku se vyplatí dávat pozor a posléze slavit triumf s odhalením vraha, protože poctivě četl drobečky nápověd mezi řádky.
Chápu, že některým může to detailní až explicitní vyobrazení násilí připadat vulgární a provokativní. Já to vnímám, jako nezbytný prvek, který je spjatý s tímto žánrem. K pachateli tak člověk aspoň nahromadí potřebný odpor a přeje mu zaslouženou zkázu.

A teď k mínusům. Ač to pořád vnímám jako nadprůměrnou detektivku, předchozí díly mě chytly víc. Měly určitou přidanou hodnotu, kterou jsem tady pro mě nenašla. Místo, zápletku, vyčnívající postavu...
Ale závěr byl hodně vydařený a finální twist jakbysmet, stálo mě velké sebeovládání nepřeskočit dopředu, jak to dopadne.
Tentokrát jsou to silné 4 hvězdy a snad se to zlomí v dalších dílech, co mám před sebou.

08.11.2020 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Od autorky mám přečteno Sůl moře. Extrémně čtivou věc z druhé světové vyprávěnou pohledem 4 postav.
Tady se dostavilo stejné nadšení. Zase kousek ne moc známé historie. Konkrétně příběh deportace nepohodlných Litevčanů na Sibiř Sověty je podán očima 15-ti leté Liny. Ta spolu se svým bratrem a rodiči absolvuje cestu v dobytčím vagónu trvající několik týdnů.
"A brzo budeme zase doma. Až zbytek světa zjistí, co Sověti páchají, udělají tomu všemu přítrž."
-"Vážně?"
Popis cesty je hodně realistický. Jakoby člověk sám zažíval hlad, kousaly ho vši, vstřebával tu špínu a pomalu ztrácel důstojnost a naději.
Některé pasáže a dialogy měly blízko k naivitě a nereálnosti. A její snaha nacpat romantickou linku do kterékoliv doby, i když jsou postavy na úplném dně (jak psychicky tak fyzicky), je trošku úsměvná a místy chápu, proč spisovatelku hází do škatule Young adult.
Ale vem to ďas, mně to žíly netrhá. Četlo se to perfektně a člověk se dověděl o další hnusné etapě z dějin cizí země. Už mám v hledáčku její další knihu Potrhaná křídla.

02.11.2020 5 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

S tímto Kingem se ocitneš v budoucnosti, která vůbec není růžová.
Celou dobu má hlavní slovo Ben Richards, muž, který se nachází na spodu společenského žebříčku v Americe, která s těmito jedinci jedná jako s odpadem a nechá je obětovat své životy v reality-show. Pokud dřív neumřou na rakovinu díky ovzduší...
Hnedka od první strany jsi hozený do děje a nezastavíš se s Richardsem až do konce.
Tento kousek z roku 1999 patří ke špičkám, co jsem od mistra četla. Rozhodně není korektní a nedrží se při zdi. Sprostá slova lemují stránky, stejně jako narážky na prohnilou společnost.
Bylo to zkrátka kousavé, jízlivé a nekompromisní do začátku do konce.

30.10.2020 5 z 5

Článek II. Článek II. Jiří Šimáček

-"Kdybysme se zabili na místě..."
-"Co by se tím změnilo?"
-"Byl by klid"
-"Jistěže nebyl. Němci popravují od prvního dne okupace. Nemusím vám vysvětlovat, jak těžký hřích by to byl a navíc byste tím zradili všechny, kteří vám tady pomáhali.

Komiks o operaci Anthropoid a o tom, co jí předcházelo a hlavně, co následovalo.
Čiší z něho zlo a rudá krev, i když na stránkách vládne jen černá a bílá.
Smekám před uměleckou rukou pana Lastomírsky a jeho figuralistickou kresbou, která tu dominuje.
Celý příběh vypráví "přes tělo" a exteriérů je tu jen minimum.

Jistě víš, kdo to byl Reinhard Heydrich. Možná ještě Kubiš, Gabčík a znáš datum 1942.
Hůř na tom budou jména jako Vladimír Petřík, Jan Hrubý nebo Marie Moravcová.
Tady to můžeš napravit a nechat promluvit dějiny.

Je na tobě, jako to budeš vnímat. Jako zbytečný čin, který měl za následek drtivou a krutou odplatu?
Nebo...
"Z rozhlasu a novin jste informování o nesmyslném zabíjení u nás doma. Němci vraždí nejlepší z nejlepších..."
"Vzhledem k rozsahu a krutosti s jakou Heydrich likvidoval vojenskou elitu národa, rozhodli se ve VB pro rychlou odvetu."
"...podle našeho názoru je třeba pokusit se o to, aby jeden z nich za to zaplatil, abychom ukázali, že vracíme ránu za ránu."

29.10.2020 5 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Vítejte v příběhu, kde se to hemží výrazy typu zlá krev, mátožně nebo borové mlází, i když se nacházíte ve 20. století.
Počkat, ale vy jste se přišli hlavně bát, tak to jste tady správně!
Skupinka lidí se dobrovolně ocitla v domě společně se značným množstvím duchů a tebe čekají seance, troška romanťárny, velké množství strašení a hlavně tipování, kdo zůstane do konce.
Hlavní postava a zároveň průvodce dějem Remy je sice krapet naivka ale vyloženě na "přesdržku" není.
Sice mi nad některými kroky zůstával rozum stát. Třeba vydat se na útesy v zuřivé bouřce nebo vyvolávat nejhoršího ducha s cílem, snad ho ukecáme aby odešel v míru. Ne, pořád nestačí? A co vrhání se do ohně nebo chození do sklepa, i když jsem sama ale slyším zvuky?
ALE! V rámci žánru - nenáročná hororová rychlovka - jsou všechny naivní činy odpuštěny a vyššímu hodnocení brání jen to, že mě autorčina kniha Duch domu Ashburnů bavila víc.

26.10.2020 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

V kostce je to o zapadlém městě, kde je alfou a omegou hokej.
A taky o rodičích, pro které je nejdůležitější bít se za dítě....a hokej samozřejmě.

Můj první Backman a hned láska na první pohled. To moralizování mezi řádky, které vůbec nepůsobí násilně, ale spíš tvoří symbiózu s dějem, který míří ke konfliktu.
A hlavně to, že 389 stran vnímám sport, kterému absolutně nerozumím jako jednu z postav a chápu to haló okolo. Za to Fredriku klobouk dolů.

To jak popisuje hloubku ztráty, bezmocnost rodičů a fakt, jak je těžké překonat sám sebe a nejít s davem.

"Proč se lidi zajímají o sport? protože sport vypráví příběhy."

Medvědín je zapadlé město v lesích. Ale pozor, jak už víš, je tu hokejový klub = naděje a budoucnost.
" Je to víc, než jen klub, je to království, v němž se o moc perou nejsilnější chlapi z lesa."

Je tu široká škála charakterů, každý má jiné postavení a své místo v hierarchii města. Od prvních stránek pozoruješ cestu k nevyhnutelné události a jak semele vše okolo.
Některé postavy mě překvapily, jiné vůbec a jednu jsem si zamilovala tak, že se nemůžu dočkat, až šáhnu po pokračování nebo se dostanu k seriálu podle knihy od HBO.
Takže, jestli tě Backman taky do teď míjel, doporučuju začít tímto. Já Medvědín budu doporučovat všem, kdo hledají nekrvavou světovku sice bez milostné vele zápletky, ale s hezky ropitvanými lidskými osudy.
P.S. Tahle kniha je především o tom, že NE! znamená prostě NE! a tečka

23.10.2020 5 z 5

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

"Ulehnu, usnu a probudím se, neboť síly zla na mě nemohou."
Hned na začátku musím vyzdvyhnout nářečí krásně korespondující se všude přítomnými zvyky a tradicemi. Dědinské charektery, jak vyšité, ukazují zdánlivou semknutost vesničanů. Přesně těch, kteří ti vzápětí směle vrazí kudlu do zad.
Dora, jedna z hlavních postav, je skvěle napsaná a její části jsem si užívala.
Pak tu jsou ale další postavy a jejich prostor vyplněný pro mě drhnoucími dialogy, nejspíše mířícími na mladší cílovku. A hlavně mi vadilo, že se chovají nepřiměřeně svému věku (ať už ve flashbacích nebo v současnosti).
Často se opakující situace a myšlenky mě taky rušily, škoda.
ALE: tajemno a noční můry tu byly popsány skvěle. Miluju pověry a tradice zamíchané do vesnických kulis a tady jich bylo nespočet.
Bezvadný konec plný akce a gradujícího napětí trošku přebil místy ne moc svižné pasáže napříč stránkama.
Takže, celkový soud je u mě 3,5 hvězdy.
Jedním dechem ale dodávám, že mladšímu čtenáři, který se rád rochní v děsivějších pohádkách a nebrání se strachu tento kousek může sednout.

18.10.2020 3 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

"Nemůžeš ho zachraňovat, když on sám nechce."
O tom, že když nemůžeš, tak někdy prostě nejde přidat víc.
Ať už vinou okolí nebo svých vnitřních démonů.
Hanišová v sedmi povídkách otevírá citlivé a diskutované téma sebevraždy.
"Jako by něco v něm rozhodovalo za něj, aby dělal věci jinak než ostatní. Aby škodil sám sobě."
Můžeme dokola diskutovat, jestli se bezvýchodná situace takto jen nejeví...
Nebo o případné odborné pomoci...
Či snad začít zpytovaním svědomí, jestli nejbližší okolí nemohlo udělat víc?
Ve výsledku mají ale vždy konečné slovo dotyční a Hanišová ti dává nahlédnout do jejich myslí i těch přímo zúčastněných okolo.
Jakkoliv je to těžké a náročné téma, tak je podané krásnou češtinou, bez zbytečných příkras a kudrlinek.
Samotný obsah knihy a celé poselství (ať si ho přebereš jak chceš) je těžké sousto, které jsem si musela dávkovat a někdy jsem se bála otočit stránku.
Takové knihy je potřeba psát a číst už jen proto, aby se člověk vyhnul rychlým soudům.

"...začínají vylézat myšlenky, s nimiž bych se nedokázala svěřit ani své terapeutce...Jsou mimořádně zákeřné, napadají moje tělo zevnitř jako sněť a likvidují jeden orgán za druhým."

16.10.2020 5 z 5

Na Seně Na Seně Vojtěch Rauer

Pecka! A napsaná sedmnáctiletou rukou k tomu.
Hlavní postava - čtrnáctiletý Vojta- ti popisuje jedno léto, svoji partičku a jak mu jedna událost změní život.
Moc osvěžující čtení, jako vychlazená limonáda v parném dni.
A to ve spoustě směrech:
- neuvěřitelně čtivé, psané přitažlivou češtinou, ale vůbec ne podbízivou.
- má to hlavu a patu a navíc spád.
- jako se čtenářem s tebou mezi řádky komunikuje a tím zkouší tvoji pozornost.
Suma sumárum - jen superlativy jsou pro mě společným jmenovatelem tohoto čtenářského zážitku, absolvovaného sice během jednoho odpoledne, ale uvíznutým v hlavě ještě na hodně dlouho.
Moc se těším na jeho další knihu!

07.10.2020 5 z 5

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Irsko 2011, střední škola
On: hráč fotbalu, oblíbený introvert, svázaný tím, co si o něm spolužáci myslí
Ona: komplikovaná osobnost bez přátel s provokativním vystupováním, postrádá vřelost

"Marianne žije volně jako pták, vnímal to. To on se zachytává v různých pastech."

Začíná to jejich pusou a pokračuje nepředvídatelně dál, každá strana tě překvapí. Střídají se jejich pohledy.
Kniha nemá pevné schéma, či lehce popsatelnou chronologickou linku a strašně těžce se uchopuje, natož pak zařazuje do žánrové škatulky.
Sleduješ mladé lidi v Irsku (2011-2015), kteří se plácají životem a neví, co od něho chtít.
Když už si myslíš, že ukotví (ať už ve vztahu nebo názorově) nastane zvrat a ty vypluješ s hrdiny úplně jiným směrem.
Řeší se tu život a touha zapadnout. Co je konvenční nebo společensky přijatelné? Když nejedeš v zajetých kolejích,
je těžké hledat vlastní cestu. Jak je obtížné nepřetvařovat se a snažit se zavděčit společnosti.
Výsledný dojem jednoznačně pozitivní. Až se divím. V průběhu totiž převládala chaotičnost. Hodně se skáče v
časových blocích, chybí uvozovky, je tu HODNĚ filozofických (existenciálních) monologů.
Velké plus za pouhé nakousnutí věcí a ponechání prostoru pro fantasii čtenáře.
Otevřeným koncům neholduju ale tady to pasovalo.

26.09.2020 4 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Tak předně, pokud jsi fanoušek mistra, je to povinnost a nezklame tě to.
‌King umí psát dětské hrdiny ( to víme) a jejich interakce s dospěláckým vesmírem. A tady se dosytosti vyřádil .
‌Gradace děje je vynikající, zkracující se kapitoly blíže konci a i častější skoky mezi lokacemi/hlavními postavami mě hnaly dopředu, ale zase nevytvořily napětí k hlodání nehtů.
‌Na to se s Kingem známe dlouho a tušila jsem směřování příběhu i samotný konec.
‌Napříč knihou se táhne jeho rukopis, oblíbené lokace, odkazy na jeho díla, černý humor, krásně napsaní nenávistihodní záporáci a naopak klaďasové, u kterých lituješ, že existují jen na papíře.
‌Mrzí mě ale prosakující korektnost ze stránek u jeho posledních výtvorů, jakoby moc často zařazoval zbytečně zpátečku, když mu nejvíc sluší jízda na plný plyn .

24.09.2020 5 z 5