Vango

Vango je tajuplný hrdina, kterého jako malého chlapce vyvrhlo moře na břeh jednoho z Liparských ostrovů u Sicílie, a který se snaží rozluštit záhady obestírající jeho život: kde jsou jeho rodiče? Proč mu neustále někdo usiluje o život? Kdo to nad ním při jeho dobrodružných cestách po Evropě i Americe neustále drží ochrannou ruku? Strhující román o chlapci milujícím výšky, pařížské střechy, vysoké věže a skotskou dívku Ethel sepsal francouzský spisovatel Timothée de Fombelle, mimo jiné autor velkého dobrodružného románu pro děti Tobiáš Lolness. Nyní přináší příběh klenoucí se nad první polovinou minulého století, v éře prvních vzducholodí, rychlovlaků, mrakodrapů, ve složité době mezi dvěma světovými válkami, která prověřovala lidské charaktery a odlupovala dobro od zla....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175272/big_vango-a1J-175272.jpeg 4.7264
Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež

Vydáno: , Baobab

Vango, entre le ciel et la terre / Vango, un prince sans royaume, 2011

Kniha Vango

tereza1198

Tak mám trochu jiné představy o litaratuře pro děti. Tady jsou zběsilé útěky, mrtví, morální dilema, vraždy, odboj a okupace. Kniha mě absotně vtáhla do děje. Přečetla jsem ji za dva dny a celou dobu jsem byla na útěku z Vangem. První polovina knihy se mi líbila víc, později jí trochu dochází dech a náhod už je trochu moc. Ale pořád je to skvělá, čtivá, dobrodružná, nadprůměrná kniha

Kaduri
30.10.2021

Úžasné.
V prvom rade, toto nie je knižka pre deti.
Autor s nami hrá hru, pri ktorej postupne rozpletá osudy hlavných postáv. Osudy, ktoré sú úzko späté s reálnymi historickými postavami.
Je to knižka tajomná, komická, dojemná. Kuzelná. Plná vzducholodí, útekov po strechách, odchodov a opätovných návratov. Knižka, v ktorej precestujete celý svet.
Mrzí ma, že nemá takú publicitu, akú by si zaslúžila.
Určite odporúčam.

helusa2
17.10.2021

Vanga jsem zakoupila na základě velmi dobrého hodnocení do školní knihovny. Pravda, tloušťka mě trošku překvapila ;-)
Rozhodla jsem se, že si ji nejdřív sama přečtu, pokud mě knížka vtáhne po přečtení prvních 2 stránek… a co myslíte? Na desáté jsem se musela vzpamatovat, že v danou chvíli vlastně jen testuji sílu “vtažení do děje” :-D
Je to velice napínavé, zamotané, obsahuje mnoho postav a doporučuji číst “najednou” bez větších pauz - jinak si všechny souvislosti a nitky asi nezapamatujete. Styl psaní mě nadchl a zkrátka bavil.
Nevím, jak velký zájem o Vanga v knihovně bude (hlavně vzhledem k objemu), ale určitě ho budu doporučovat :-)

LaCucaracha
30.08.2021

Vango je takový dobrodružný, romantický, fabulační román. A vůbec nechápu, proč je veden jako literatura pro děti a mládež. Nebýt této marketingové chyby, možná by se knížka i líp prodávala a neležela zahrabaná v dětském oddělení mezi pohádkami ještě 8 let po vydání. I z recenzí tady je zřejmé, že knížku čtou převážně dospělí. Pár náznaků, proč by to šlo do dětské literatury řadit, tam sice je, ale nestojí to za řeč. Nějaký sečtělý náctiletý by to možná dal, s tím, že si vyzobe základní dobrodružnou linii, jenže pak by to bylo dost ochuzené čtení. Opravdu si neumím představit, jak někdo jiný než dospělý čtenář pochopí a usouvztažní si třeba Stalina a jeho čistky, nebo Romanovce, nebo porozumí laskavé směšnosti zamilované 70leté služky. Četné zápletky a záměny a postavy by pubescent asi taky úplně nepochytal.
Jako kniha pro dospělé: ano, ovšem s výhradami. Je to hlavně zbytečně dlouhé. Jestli chtěl autor nahonit normostrany kvůli honoráři, nevím. Ale zkrátit to, udělal by líp. Ne dva díly, ale jen jeden. Ostatně po rozečtení druhého dílu jsem měla pocit jako tak často v divadle po přestávce – druhá půlka prostě už nefunguje tak dobře jako první. Děj knihy je spletitý snad až moc, ne že bych se v něm neorientovala, ale bylo toho prostě zbytečně hodně. Některé postavy na konci bezhlase vyšuměly a plno jich v závěrečné části jakoby ztratilo charisma. Hlavní hrdina je taky divně neuchopitelný, pořádně si ho nepředstavíte, a i když ke konci už jde o dospělého muže, pořád máte pocit, jako by šlo o chlapce. Autor se až moc zaměřil na různé konspirace a akční zápletky a překvapení, že postavy zůstaly odtažitě neosobní a mě příběh vlastně doopravdy nevtáhl.
Ale jako jo, četlo se to relativně dobře, takové zábavné, nenáročné a taky naprosto neuvěřitelné a smyšlené čtení. V tom by to asi odpovídalo té dětské literatuře.

inachisio
03.06.2021

Nepřipadá mi, že má Fombelle větší hlavu než já, ale i s docela normálními rozměry dokázal vymyslet úžasně spletitý a naprosto nepředvídatelný příběh. Úžasný, úžasný, úžasný!

Dvě věci bych vytkla - někdy bylo vedlejších postav až moc a pak se to motalo. A zadruhé, jeho styl psaní je krásný, ale často se opakují slovní obraty, které jsou poprvé geniální, originální a napínavé, ale poněkolikáté spíš nadbytečné.

Ale jinak! Bezvadná knížka s hrdiny hodnými zamilování! Plná zvratů! S neuvěřitelným příběhem! Zajímavá, originální, napínavá, nepředvídatelná, úžasná, geniální! Nemůžu uvěřit tomu, kde to začalo a kde až to skončilo.

BarBarBar
27.05.2021

Nemám slov. To byla taková krása a nádhera! Už teď vím, že si Vanga brzo přečtu znovu. Nějak si nedovedu představit, že už bych se k němu neměla dneska večer vracet. Bude se mi stýskat. Opravdu krásný, jemný, dojemný, napínavý příběh, který Vás nechává napnuté až do poslední stránky. Protože tolik zvratů, co kdyby náhodou se vše ještě otočilo. Opravdu silný příběh, tak jako všechny od Timothéeho!

panda2
23.05.2021

Jedním slovem bych Vanga popsala jako strhující. Tahle knížka je mistryní ve schopnosti přesně vědět kdy, co, jak a z čí perspektivy čtenáři ukázat, aby mu pro zmatek nezačala být lhostejná a zároveň ho udržela napjatého. Na sedmi set stránkách postupně proniknete do obřího chuchvalce silných osudů, náhodných setkáních a působivých odhalení a pomalu zjišťujete, že ačkoli sledujete mnoho různých příběhů, zapadají do sebe přesně jako dílky puzzle. Příběhem je kniha pohádkou, stylem vyprávění thriller a to vše na pozadí skutečných historických událostí. Doporučuji všem, co hledají něco, co je chytne, překvapí a donutí procvičit mozkové závity při všech úvahách a propojeních.

Palindrom
11.05.2021

Zatím jsem nečetla lepší a propracovanější knížku. Timotheé vás neustále udržuje napnuté, mění časové linie, kličkuje mezi indiciemi a čtenář lapá po rozklíčení zápletek jako po bludičce. Postavy jsou propracované, nádherně vymyšlené jen možná někdy až moc dobré. Rozuzlení, kterých se vám nakonec dostane se nemůžete nabažit. Stále žasnu nad tím jak dopodrobna propracované to Timotheé má. Je mým velkým vzorem. Nenechte se odradit tloušťkou! Přečtete to raz dva!