Žhářka

Andy McGee utíká se svou osmiletou dcerou před agenty tajné vládní organizace Dílna. Utíká pro to, že před mnoha lety se se svou budoucí manželkou zúčastnil pokusu s novou syntetickou drogou P6. Poté se u něj vyvinula mírná schopnost mentální dominance a jeho dcera Charlie má velmi silnou schopnost pyrokineze. Agenti Dílny se neštítí žádné špinavosti, včetně vraždy, aby malou Charlie dostali do svých laboratoří. Charlie je tak přinucena použít svou nebezpečnou zbraň, kterou ještě nedokáže plně kontrolovat...

Případy spontánního zapalování (tzv. pyrokineze) vzrušují mysl laiků i odborníků na celém světě. Existuje množství záznamů z reálného života považovaných za ověřené, kdy se generují takřka nepředstavitelné teploty, a některé vlády do výzkumu těchto jevů investovaly mnoho prostředků. Není proto divu, že tento záhadný úkaz neunikl pozornosti současného světového mistra všech záhad Stephena Kinga. Třebaže je Žhářka pouhým románem, stěžejní příběh dívky obdařené tímto „divokým talentem", ale i množství dalších motivů románu jsou založeny na skutečných událostech. Autor podle svého vyjádření nám ovšem nechce vnucovat, že řetěz událostí, tak jak jsou v knize popsány, je možný, či dokonce pravděpodobný, tvrdí jen to, že náš svět, třebaže osvětlený miliony zářivek, výbojek a neonů, má stále svá temná zákoutí a znepokojivé pukliny, a doufá, že čtenářům připravil mnoho příjemných a vzrušujících chvil. Po úspěšném prvním vydání z roku 1998, nakladatelství Beta nyní připravilo další v novém překladu. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1126/zharka-1126.jpg 4.2807

Firestarter (1980)

Horory, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský

Schary
včera

Kniha se mi hrozne libila a podle me patriezi nejlepsi kingovky. Jde o pribeh holcicky s pyrokinetickou schopnosti a vypravi nam osud jeji a jeji rodiny..

MikeDV3

Na knize mě především upoutal popis toho, jak své schopnosti vnímá sama charlie, její rodiče a zástupci organizace dílna. Díky této knize máte možnost zjistit jaké to je, když nevíte komu můžete věřit, žijete na útěku a musíte dělat extrémně obtížná rozhodnutí. V knize mi chyběli nějaké zajímavé zvraty a více napínavých částí.

Část může být vnímána jako SPOILER
Úsměvná mi přišla část, kdy musí Andy přesvědčit Charlie aby nechodila za Johnem nahoru a místo toho, aby na ní zkusil nějak promluvit a přesvědčit ji slovně ho okamžitě napadne, že ji bude muset přimáčknout. Ano, proč se snažit o komunikaci, když můžeme využít zvláštní schopnosti. :-)

wiix

Zažila som u Kinga už aj lepšie príbehy, v tomto chýbala mysterióznosť a zapeklitosť príbehu. Čítať sa to dalo, ale bolo vcelku zjavné, o čo v príbehu ide a ako to dopadne a nezachránila to ani snaha o psychologický rozbor postáv.

buldozer5

Dalo se to číst, ale nedokázal jsem se moc vžít do pocitů hlavních postav, což mi dost vadilo. Na druhou stranu mě potěšilo, že kniha neobsahovala moc nudných částí, jak je u Kinga zvykem. Takhle bych knihu ohodnotil dvěma hvězdičkama, ale za to, kolik to asi Kinga stálo práce, než vůbec tenhle příběh napsal, musím knize udělit 3*.

cat5

Nebylo to úplně špatné, ale mezi mnou a Žhářkou prostě nepřeskočila ta pravá jiskra.

Fremr

Velmi solidni hon na kočku s myší. Kniha má slušné tempo a věřím tomu, že kdybych uměl zapalovat věci silou vůle, šli by ti šmejdi po mě nějak podobně jako po Žhářce a jejím tátovi.
Ten překlad názvu knihy je blbej, protože kniha není o žhářství, ale o jednom nepovedeném pokusu na několika lidech, kteří jsou poté navždy poznamenáni ve formě zvláštních schopností. Víc než podpalovací schopnost holčičky mě bavila schopnost jejího otce - ponoukání. Pasáže kdy využívá své ponoukací schopnosti byly pro mě to nejlepší na této knize. Úplně jsem si dokázal představit, jak mu musí bejt blbě když to s tím trochu přežene. Škoda, že těch pasáží tam nebylo víc.
Stephen King je mistr převleku, takže zvládl velmi dobře ukočírovat myšlenkové pochody Charlie a toho čeho je schopna. Nejdu ale s hodnocením na maximum. Asi je to tím, že jsem Žhářku četl až po Holčičce, která měla ráda Toma Gordona, ve které je uvažovaní a psychika malé dívky dovedená k dokonalosti.

Svatoslav

Žhářka je nadčasovým dílem. Psychologickou studií lidí na pokraji sil, lidí skrývajících tajemství a alegorií na problém s menšinami v naší společnosti. Román zpracovává témata, která jsou aktuální dodnes. Dodává jim na síle pomocí thrillerového příběhu o holčičce zneužívané vládou a následným řáděním. Podobně jako Carrie je hodně explicitní, co se násilí, brutality a sexuality týče. Oproti tomu krásně pracuje s rodinným motivem a otcovskou láskou, která se v románech objevuje mnohem méně, než ta mateřská. Osmdesátá léta Kingovi zkrátka přála a najde se málo románů či povídek, které se z té doby nezapsaly mezi to nejlepší na poli žánru.

Chipakali

Kniha nebyla špatná, po Řbitovu zvířátek, byla jak to říct no byla to taková oddechová knížka. Nicméně čekala bych lepší ukončení nejen hlavních hrdinů, ale velké zklamání bylo ukončení postavy Reinbirda. Nicméně tímto nechci odradit od čtení určitě doporučuji si ji přečíst, i když nebyla jedna z nejlepších já si ji ráda jednou přečtu znovu :-).

olle3
15.12.2016

Příjemná oddechovka, která stojí na dobrých postavách (jak už to u Kinga bývá), nenudí a donutí trochu se i zamyslet. S hodnocením si trochu nevím rady, protože dílu nelze nic vytknout, na druhou stranu, slova jako "napínavý" nebo "strhující" bych v anotaci použít nemohl...

Zuziiik
20.11.2016

Je mi trapné, dát panu Kingovi jen tři hvězdy, ale tuhle knihu už prostě nikdy číst nebudu.......vůbec mne to nebavilo a dočetla jsem to jen z úcty k autorovi. Jedna hvězda je za ten začátek.......to vykreslení těch pokusů, druhá za vysvětlení minulosti a třetí z úcty........

HančaŠ
14.10.2016

King opět nezklamal. Jeho umění psát je téměř k neuvěření.

borknagar
17.07.2016

Další kniha z pera Kingova dočtena a byla to jízda. King má mnoho lepších knih, ale i o dost horších. Zde příběh plyne směle do konce, bez nějakých nudných odpoček, hlavní postavy jsou více než sympatické a hlavní záporná organizace jako by z Bonda vypadla. Na příběhu se mi líbil i konec, který ne vždy mistr umí ukočírovat (a že by se tady dalo vypsat románů, které zazdil naprosto špatný konec). Poctivé čtyři hvězdičky a dobrý pocit z dobře odvedeného čtení......

marek6463
02.07.2016

Moje 1. čtená kniha od Kinga, která mě vůbec nezklamala. Ovšem film knižní předloze nesahá ani po kotníky.

papajapa
04.06.2016

Kniha Zharka byla moje prvni setkani s Kingem a jak uz uvedli jini, je zdaleka nejlepsi.

Michal1999
29.05.2016

První knížka, kterou jsem od Kinga přečetl. I přes svou délku mě moc bavila od začátku do konce (a čím dál tím víc).

MartinSt
23.05.2016

Knih od Kinga jsem zatím přečetl pouze tolik, že by se spočítaly na prstech obou rukou, ale tahle je zatím jednoznačně nejlepší :) Od začátku do konce zajímavé, napínavé, žádná nuda. Škoda, že se s Charlie loučím, hrozně mi přirostla k srdci :)

blanickaa1
08.04.2016

Konečně kingovka, která mně úplně pohltila. Ani chvilku jsem se nenudila a hltala jsem stránku za stránkou.

MichelleKing
10.03.2016

Vynikající knížka. Velmi čtivé a hodně ohýnků!

Jarvis
27.02.2016

jako oddechovka po večerech dobré :-)

hancijar
10.02.2016

Paradni kniha, zadny problem...strhujici pribeh s volnym koncem...Dekuji

Romanka89
25.01.2016

Zpočátku jsem měla docela problém se začíst, přišlo mi že se nic moc neděje, ale od požáru na té farmě to mělo spád a každou volnou chvíli jsem četla.

Šárka345
04.01.2016

Velice čtivá kniha, strhující příběh a skvěle psané - prostě King.

Arocrynn
13.12.2015

Nejsem fanoušek Kinga a patrně jím už nikdy nebudu. Pokoušela jsem se číst jeho knihy několikrát, ale většinou jsem nedočetla. To však neznamená, že to občas ze "studijních" důvodů ještě nezkusím. Kniha je prostě kniha a Žhářka se Zelenou mílí jsou dvě, které mi zabrnkaly na tu správnou strunu. Pro mne jsou důkazem toho, že každá kniha je unikát a má právo na svou "šanci". Nesedí vám King, tak zkuste alespoň Žhářku (nebo Zelenou míli)... ;-)

čef
02.06.2015

V každém, byť sebevíce fiction příběhu Kinga, lze najít spoustu perel, reálných věcí ze života a hlubokých postřehů, kvůli kterým tyto jinak neuvěřitelné věci čteme. Vždy nás autor snadno chytne a nepustí až do úplného závěru. Tato kniha není jiná, kromě obligátního dobového pošpinění výzvědných služeb a jejich špinavých triků, přináší hodně optimistických myšlenek o významu boje za ty nejcennější principy, které by měly přetrvat i dobu posilujícího zla.

Terva
29.04.2015

Tak tohle jsem žral snad víc jak Carrie. Žhářka je pro mě jednou z nejlépe čtených a tudíž napsaných knih. CITÁT - Třeba nás už vůbec nechtějí nechat žít.

Nunee
14.03.2015

Krásný, dojemný příběh :-) ke konci mi bylo opravdu ouzko, ale udělala to dobře holka šikovná. Hold, rodiče se mají poslouchat. Trochu mě zamrzelo, že Mistr tak málo rozvedl hroznou smrt toho hajzla Johna..... Ale jinak super :-) Taky bych občas brala nějakou tu schopnost navíc.....

Fastard
09.03.2015

V tomhle případě nečekejte horror, spíš špionážní sci-fi thriller. Knize rozhodně nelze upřít zajímavý námět a sympatické hlavní hrdiny, místy je to ale dost zdlouhavé čtení. Stejně tak jsem čekal velkolepější finále a byl jsem zklamán. Žhářku neřadím k nejlepším Kingovým knihám, je to spíš průměr. I přesto ale zájemcům doporučuju k přečtení (film s mladou Drew Barrymore, doporučuju rovněž). 65%

Mariona
03.12.2014

Neskutečně napínavý a čtivý příběh o otci a dceři, kteří žijí v prokletí drogy P-6, úžasné, jak se King zvládl převtělit do malé holčičky Charlie.

gama
06.10.2014

Napínavé, ale zdlouhavé čtení.

callahanh
15.05.2014

King z osmdesátých let a opět perfektní. Nechte ho inspirovat se skutečností a dostanete famózní a napínavý příběh. Opět se tu rozehrává klasický děsivý osud obyčejných lidí, kterým život změnil až jeden nevinný pokus. Psychologie postav je opět brilantní, Andy a Charlie jsou tragičtí hrdinové, kteří si uvědomují své prokletí a King si s tímhle motivem výborně prohrál. Zejména u Charlie, která postupně cítí moc a jen těžko jí odolává. Postava Johna Rainbirda je opět děsivá, jak to umí snad jen mistr King. Škoda, že takových záporáků tu není víc. Všichni jsou slizcí, to ano, ale chybí tu taková ta krutost, kterou King umí vytvořit. Otevřený konec mi nevadil, naopak mi přišel povedený, protože by to taky mohl zakončit nějak rozplizle a špatně. Žhářka je další výborná kniha, kterou určitě doporučuju ke čtení. Sice u ní neběhá mráz po zádech jako u vrcholných děl Kinga, pořád ale paráda. 80%