Na Seně

Vzduchem se nesla vůně sena, klubovna byla jejich domovem a čas chlapectví se zdál být věčný. Aspoň tak to vypadalo na začátku parného léta toho roku, kdy Šíma potkal Vojtu a Tobiáše a společně zosnovali pomstu na nenáviděném starém Habešovi, který jim už dlouho škodil. Co na tom, že pivo bylo zvětralé a cigaret i dívek pomálu. Všechno vypadalo ideálně; tedy až do okamžiku, než je Tobiáš seznámil s novou partou, vedenou patnáctiletým Pavlem Neumannem, zvaným Péčko. Od té chvíle jako by dosud neohrožení kamarádi uchopili všechny výsady dospívání za špatný konec. Nikdo z nich ale netušil, jaké následky to může mít. A jak závratnou rychlostí jim život sebere dětství, aby je navždy proměnil v muže....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447922/big_na-sene-pBM-447922.jpg 482

Kniha Na Seně

Jancas.s
dnes

Knížku jsem přečetla na jeden zátah, úplně jsem se vrátila do téhle "dětské" doby, kdy se člověk snaží vrhnout po hlavě do světa dospěláků a užívá si všeho zakázaného s pocitem, že mu svět patří :) Joo, to až zpětně si uvedomíš, že fakt není kam spěchat. Jediné, co bych vytkla, byl spoiler v ději.

aralka

Na této knize jde hodně poznat, že to psal mladý, nezralý a nezkušený autor, ty dialogy by chtěly víc přirozenosti, a celkově to je takové moc pubertálně patetické... no nicméně si myslím, že určitý talent autor má, nechybí mu slovní zásoba, některé slovní obraty jsou zajímavé, ale potřebuje se víc vypsat ...

elenai
13.07.2021

Myslím, že se máme od tohoto mladého muže na co těšit. Nejsem si tedy úplně jistá, zda osmáci za mých mladších let řešili to, co řešili kluci v této knize. Možná tři, čtyři - tady to byli snad úplně všichni. Většina měla jiné starosti, třeba aby je rodiče pustili odpoledne vůbec ven. O nočních toulkách nemohla být ani řeč. Vrcholem láskyplného laškování byla mlaskavá pusa. :-) Ke konci jsem ovšem ani nedýchala, jak byl děsivý. Autor hodně přitvrdil a podařilo se mu vystihnout tu hrůzyplynou atmosféru. A ačkoliv ho obdivuju, já bych nejspíš nebyla schopna něco takového vytvořit, domnívám se, že se ještě trochu potřebuje vypsat. ***1/2

dia.riedl
09.06.2021

Věděla jsem, že tahle knížka se mi bude líbit! Hezký náhled do dospívání chlapců, moc dobře se to četlo, příběh mě překvapil, dojal i mě z něj mrazilo. Přesto mě trochu mrzela předvídatelnost konce. Sdílím ale obdiv k mladému autorovi.

blacklucie
05.06.2021

mě to prostě zoufale nebavilo...určitě nejsem cílová skupina, ale spousta jiných YA knih mě nadchla. Proste jsme si s touto nesedly :)

pavlačinka.1
03.06.2021

Obdiv k mladému autorovi, výborný příběh a děj táhnul krásně dopředu. Super:-)

cérka
26.05.2021

Nejsem cílová skupina a kdybych na knihu nebyla upozorněna svou kolegyní, zřejmě by se mi do rukou nikdy nedostala.
Uf, celkem mě to vzalo. Když jsi teď zpětně uvědomím co všechno jsem v dětství vyváděla, např.kouřila špačky v kůlně naplněné senem a slámou, tak mi ještě teď běhá mráz po zádech. Asi jsem měla obrovské štěstí, dospělosti jsem dožila celkem bez úhony.
Tématu celkem odpovídá věk autora. Kvalita a forma vyprávění je ovšem mnohem vyšší :). Skvělá prvotina! Pavli, měla jsi pravdu!

pakoshka
04.05.2021

Já jsem předem moc nevěděla, co mám čekat. Na Seně jsem si vybrala, protože mi na databázi vyskočila, že je podobná Vranám, tak si říkám, proč ne, pučim si ji a uvidím. No ale vidím, že to je young adult knížka! A velmi fajn, i když nejsem původní cílovka.

Na Seně začal Vojtěch Rauer psát v 17 letech, klobouk dolů. To já v 17 jsem byla spíš trochu jako postavy z jeho novely - i když my jsme věděli, že když už chceme kouřit, tak nikdy né na seně.

V rámci žánru s klidným svědomím doporučím a až bude brácha starší, tak mu ji nacpu.