Na Seně

kniha od:

Na Seně https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447922/bmid_na-sene-pBM-447922.jpg 4.1 106

Vzduchem se nesla vůně sena, klubovna byla jejich domovem a čas chlapectví se zdál být věčný. Aspoň tak to vypadalo na začátku parného léta toho roku, kdy Šíma potkal Vojtu a Tobiáše a společně zosnovali pomstu na nenáviděném starém Habešovi, který jim už dlouho škodil. Co na tom, že pivo bylo zvětralé a cigaret i dívek pomálu. Všechno vypadalo ideálně; tedy až do okamžiku, než je Tobiáš seznámil s novou partou, vedenou patnáctiletým Pavlem Neumannem, zvaným Péčko. Od té chvíle jako by dosud neohrožení kamarádi uchopili všechny výsady dospívání za špatný konec. Nikdo z nich ale netušil, jaké následky to může mít. A jak závratnou rychlostí jim život sebere dětství, aby je navždy proměnil v muže.... celý text

Žánr:
Novely , Literatura česká

Vydáno: , Host
více info...

Komentáře (38)

Komentáře 38 Recenze 2

Varjohukka
Varjohukka
14.09.2023 4 z 5

Opět velmi příjemné překvapení. Příběh mě dokázal vtáhnout, byl velmi uvěřitelný.

soupik2012
soupik2012
30.06.2023 4 z 5

Neměla jsem ani tušení, že tuto novelu napsal tak mladý autor. Chtěla jsem knihu kritizovat, že je znát autorova nevyzrálost, ale v tomto věku, to nemohu považovat za vadu, ale přirozený proces. Autor má jistě talent, píše poutavě, ale zatím je ten jeho psaný projev hodně neučesaný. Parta kluků, žádní Rychlý šípy, ale spíš Bratrstvo kočičí pracky, zažívá ve velmi krátkém časovém horizontu tolik dobrodružství, že to až balancuje na hraně věrohodnosti. Vyzdvihnout musím samotný závěr, který právě k této partě kluků nejlépe pasoval. Kniha není příkladná, ale spíš odstrašující a snad určena více rodičům než jejich dětem. Audiokniha je vydařená, zvolený narátor se k tomuto příběhu velice hodil a načetl jí pan Jáchym Šíma.


Nuttelka
Nuttelka
02.04.2023 5 z 5

(Audiokniha)
I když byl příběh z pohledu mladého kluka, zavzpomínala jsem si opět na svá mladá "telecí" léta :-) Ale je pravda, že kluci jsou větší sígři, co si budeme povídat... Děj mě opravdu chytil od samého začátku a čekala jsem, co se kdy a kde stane. Stačí blbost, mžik, blbá náhoda a život se úplně změní. Jako prvotina mladého autora si myslím, že je to povedená kniha.
Interpretace se mi také líbila, sedlo mi to.

Kaja1
Kaja1
12.01.2023 4 z 5

Jak se z "nevinné" zábavy může stát tragédie. Přečteno za večer.

SonaH
SonaH
02.11.2022 5 z 5

Komu se líbily Vrány nebo Soběstačný nebude zklamaný. Skvělá knížka od velmi mladého autora, klobouk dolů. Někdo tu zmiňuje nevyzrálost psaní, ale vždyť “to vypráví 14tiletý”, tak co by ne. Autorovi se kdejaké nedostatky mohou dovolit. Drží tempo i napětí a já všemu věřila. A ten šok, na který nás připravuje opravdu přišel až mě mrazilo. A já váhám… stalo se to fakt?

mcabr
mcabr
27.10.2022 5 z 5

Pěkné, smutné.

Artep25
Artep25
03.07.2022 4 z 5

Pěkná novela.Takova šikovná jednohubka.

katasukivasukim
katasukivasukim
28.05.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla za 3 hodiny.Bavila mě a konec dostal.Je to přesně tak,jak se píše na obálce.KDYŽ CHLAPECTVÍ ZMIZÍ PŘÍLIŠ RYCHLE.
Ještě chcete být dítětem,ale okolností Vás donutí dospět.

Jancas.s
Jancas.s
24.05.2022 5 z 5

Knížku jsem přečetla na jeden zátah, úplně jsem se vrátila do téhle "dětské" doby, kdy se člověk snaží vrhnout po hlavě do světa dospěláků a užívá si všeho zakázaného s pocitem, že mu svět patří :) Joo, to až zpětně si uvedomíš, že fakt není kam spěchat. Jediné, co bych vytkla, byl spoiler v ději.

aralka
aralka
12.05.2022 3 z 5

Na této knize jde hodně poznat, že to psal mladý, nezralý a nezkušený autor, ty dialogy by chtěly víc přirozenosti, a celkově to je takové moc pubertálně patetické... no nicméně si myslím, že určitý talent autor má, nechybí mu slovní zásoba, některé slovní obraty jsou zajímavé, ale potřebuje se víc vypsat ...

elenai
elenai
13.07.2021 4 z 5

Myslím, že se máme od tohoto mladého muže na co těšit. Nejsem si tedy úplně jistá, zda osmáci za mých mladších let řešili to, co řešili kluci v této knize. Možná tři, čtyři - tady to byli snad úplně všichni. Většina měla jiné starosti, třeba aby je rodiče pustili odpoledne vůbec ven. O nočních toulkách nemohla být ani řeč. Vrcholem láskyplného laškování byla mlaskavá pusa. :-) Ke konci jsem ovšem ani nedýchala, jak byl děsivý. Autor hodně přitvrdil a podařilo se mu vystihnout tu hrůzyplynou atmosféru. A ačkoliv ho obdivuju, já bych nejspíš nebyla schopna něco takového vytvořit, domnívám se, že se ještě trochu potřebuje vypsat. ***1/2

dia.riedl
dia.riedl
09.06.2021 4 z 5

Věděla jsem, že tahle knížka se mi bude líbit! Hezký náhled do dospívání chlapců, moc dobře se to četlo, příběh mě překvapil, dojal i mě z něj mrazilo. Přesto mě trochu mrzela předvídatelnost konce. Sdílím ale obdiv k mladému autorovi.

blacklucie
blacklucie
05.06.2021

mě to prostě zoufale nebavilo...určitě nejsem cílová skupina, ale spousta jiných YA knih mě nadchla. Proste jsme si s touto nesedly :)

pavlačinka.1
pavlačinka.1
03.06.2021 5 z 5

Obdiv k mladému autorovi, výborný příběh a děj táhnul krásně dopředu. Super:-)

cérka
cérka
26.05.2021 5 z 5

Nejsem cílová skupina a kdybych na knihu nebyla upozorněna svou kolegyní, zřejmě by se mi do rukou nikdy nedostala.
Uf, celkem mě to vzalo. Když jsi teď zpětně uvědomím co všechno jsem v dětství vyváděla, např.kouřila špačky v kůlně naplněné senem a slámou, tak mi ještě teď běhá mráz po zádech. Asi jsem měla obrovské štěstí, dospělosti jsem dožila celkem bez úhony.
Tématu celkem odpovídá věk autora. Kvalita a forma vyprávění je ovšem mnohem vyšší :). Skvělá prvotina! Pavli, měla jsi pravdu!

pakoshka
pakoshka
04.05.2021 4 z 5

Já jsem předem moc nevěděla, co mám čekat. Na Seně jsem si vybrala, protože mi na databázi vyskočila, že je podobná Vranám, tak si říkám, proč ne, pučim si ji a uvidím. No ale vidím, že to je young adult knížka! A velmi fajn, i když nejsem původní cílovka.

Na Seně začal Vojtěch Rauer psát v 17 letech, klobouk dolů. To já v 17 jsem byla spíš trochu jako postavy z jeho novely - i když my jsme věděli, že když už chceme kouřit, tak nikdy né na seně.

V rámci žánru s klidným svědomím doporučím a až bude brácha starší, tak mu ji nacpu.

lucakuca
lucakuca
13.03.2021 4 z 5

Dobrej příběh. Puberťáci jak víno. V malém množství příjemná společnost, ve velkém pořádný průser...

Louisareading
Louisareading
11.03.2021 5 z 5

Tohle se mi tak moc libilo. O to vic, ze talentovany autor je tak mlady. Smekam!

Katrinreading
Katrinreading
05.03.2021 5 z 5

Líbilo se mi to. Moc. Všechny ty postavy i jejich popisy, stejně jako vykreslení jednotlivých událostí. Bylo to opravdové, prostě přesně tak, jak to kluci v mladém věku, dle mého názoru, mají.

Hotovson
Hotovson
20.02.2021 4 z 5

Vypadalo to jako pohodička a nakonec to bylo docela drsný. Ale jako chlastat a hulit na seně??? Ale no tak...jak to asi mohlo dopadnout? Pokud neni člověk úplný vyhráblo, tak ví, že ve stohu se nekouří a odstavený vagony se nepřelejzaj...například (a ono by se toho našlo víc).

Jako literární počin to určitě nebylo špatný, ale žádná z postav mi nebyla sympatická, což bylo asi teda dáno tim, že byly tak dobře popsaný. Asi to na mě byla moc drsná parta, nejspíš jsem měl a mam kamarády z úplně jinýho těsta :)

markej
markej
08.02.2021 4 z 5

Prvotina havlíčkobrodského spisovatele, kterou napsal mezi svým 17. a 19. rokem. Novela o klucích, kteří přes jedny prázdniny dospějí, a to hlavně kvůli jedné tragické události. Autor rozhodně umí psát, byť mi některé obrazy připadaly jako klišé, což se ale asi u prvotiny velmi mladého tvůrce dá čekat a omluvit. Myslím, že dobře vystihl život teenagerů na vsi, jejich první zkušenosti s láskou či ochutnávání zakázaného ovoce v podobě alkoholu, cigaret a marihuany. Nejsem si úplně jistá tím, že se čtrnáctiletí kluci tak moc a tak drsně perou, to mi nepřipadá moc věrohodné. Osobně celkově víc vyzdvihuju styl a způsob vyprávění než samotný příběh, ten podle mě spíš ocení čtenáři mužského pohlaví.

Šebestová3
Šebestová3
18.01.2021 4 z 5

Na to, jak je autor mladý, respektive byl v době vzniku knihy, je text opravdu povedený. Vhled do myslí dospívajících kluků, jejich životní priority, rozhodnutí a srovnávání se s následky neuvážených činů. Knížka mi připomněla dobu mého dětství, kdy jsme za barákem na poli taky měli stoh a rodiče nás zrazovali právě od toho, abychom na něj lezli, pohrůžkou, že se do něj propadneme a udusíme se tam...

lvcx
lvcx
20.12.2020 4 z 5

Krásný pohled do mysli dospívajícího kluka, který si postupně uvědomuje, že všechny jeho činy mají své následky. Je znát, že jde o autorovu první knihu, nicméně i přes trochu amatérský styl psaní jsem si čtení opravdu užila. Jen si nemohu odpustit drobné rýpnutí: "Mezi mnou a ---- se hned druhý den vytvořily neviditelné síly jako u magnetů s opačnými póly. Odpuzovali jsme se." Možná by nezaškodilo oprášit znalosti z fyziky :)

los
los
18.12.2020 4 z 5

na prvotinu, navíc napsanou v 17 letech, velmi vyzrálé dílo - obsahově i jazykově, jestli bude autor takto pokračovat, těším se na nového mistra české literatury

téma mi je blízké; i naše parta raně náctiletých se celé léto válela za vsí v družstevní slámě, jen jsme tomu říkali "chodit na stoh", teď si říkám, jaké jsme měli štěstí, že se u nás stoh foukal, balíky se začaly vázat a skládat do hromad až po revoluci

fruitbueno
fruitbueno
13.12.2020 3 z 5

Nezkušená ruka autora je znát, nejvíce mě rušily pasáže s promluvami postav. Jednoduše jsem nevěřila, že se takhle baví puberťáci. Zápletka, hloubka i finále knihy vystavěny v rámci možností pečlivě a až se autor dostatečně "vypíše", bude stát za to ho sledovat.

saumur
saumur
13.12.2020 3 z 5

Autorovi je dvacet let, klobouk dolů za takový příběh a za takové zpracování! Nečekejte ale žádné propracované postavy ani jakoukoliv hlubší myšlenku či invenci. Do kategorie young adult super kniha, nicméně o tomhle zařazení se nakladatel zapomněl zmínit. Takže hodnocení - autorovi pět hvězd, mínus dvě na adresu nakladatele.

eva3992
eva3992
08.12.2020 4 z 5

Jeden příběh, jedno léto. Parta kluků a jejich „klučičí problémy“. Klubovna, cigárko, pivko. Vše se zdálo ideální až do doby, než se seznámili s novou partou. V tu chvíli jim skončilo dětství a stali se z nich příliš brzy dospělí.

Tak tahle knížka mě opravdu hodně bavila. Je to sice útlá knížečka, ale může Vám přinést víc, než nějaký tlustý román. Příběh je neskutečně dobře napsán, okamžitě se vžijete do pocitů hlavního hrdiny a prožíváte s ním všechny radosti i strasti. Autor se zde dotýká spousty témat, které trápí dospívající kluky. Něco rozvede více, něco předá jen náznakem. Konec knížky mě dostal, nečekala jsem ho a bylo to krutý.

Kniha mě zasáhla možná o to víc, že můj syn se blíží do věku hlavního hrdiny a tím jsem ji i víc prožívala.

Pokud si chcete přečíst novelu o životě a ze života, rozhodně Na seně doporučuji, stojí to za to.

lapagerie
lapagerie
07.12.2020 3 z 5

Taková knížka na jedno odpoledne. Svět dnešních teenagerů, tak jak je vykreslený, je dost úzce zaměřený. Kde sehnat cigára, pivo, možná i holku. Nevím, moc mě to neoslovilo.

Knizectvi
Knizectvi
26.11.2020 5 z 5

Poměrně krátký román o dospívání. Autorova prvotina, která nás vezme do života i hlav několika teenagerů v době kdy přecházejí z období dětské bezstarostnosti, mladické nezodpovědnosti bez následků, do doby kdy si uvědomují, že se věci mění, že činy mají následky a odpovědnost za své činy nesou jenom oni sami. V příběhu je tento přerod urychlen sledem silných a dokonce tragických událostí. Každý z nás si prožil ten svůj přerod, proto se dokážeme všichni s příběhem ztotožnit ač zrovna ten náš přechod do dospělosti mohl vypadat trochu jinak.
Z počátku mě asi trochu štval filozofický a až přemoudřelý pohled na svět hlavního hrdiny, který mi na čtrnáctiletého kluka prostě neseděl. Když jsem se však zamyslel nad tím, že i já jsem v tom věku měl asi jiné smýšlení a pohled na svět než většina mých vrstevníků, a navíc autor v době psaní nebyl o moc starší než hlavní hrdina, pěkně mi to tam zapadlo a naopak mi díky tomu začal celý příběh dávat mnohem větší smysl.
Nakonec je to prostě úžasné vyprávění o tom, že i když jsme každý jiný, vlastně všichni řešíme stejné vnitřní problémy. Vyprávění o tom, že každé rozhodnutí a čin, obzvláště z doby dospívání, může změnit naší osobnost, život i budoucnost. A některé věci si sebou poneseme celý život. Jediné co mě tedy opravdu mrzí je, že některá témata, která zde byla nastíněna, nebyla více rozvedená a jenom jsme se jich lehce dotkly a běželi dál. Ano bylo by to rozsahově na mnohem déle, ale mě osobně by to vůbec nevadilo.
Na závěr, opět nemám nikoho specifického, komu bych knihu doporučil. Doporučil bych jí totiž všem. Skvěle napsaný příběh k zamyšlení o to užasnější když si uvědomíme věk autora při psaní.

rodak
rodak
11.11.2020 5 z 5

Musím napsat fakt hustý. Příběh řeší celou škálu radostí a starostí dospívajících. Na to že to napsal takhle mladý kluk hodně dobré.