misa.lemperova misa.lemperova komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tohle je přesně ten příběh, přesně ta kniha, na kterou člověk nikdy nezapomene. Je velmi citlivě a čtivě napsaná, nejde se od ní odtrhnout, musela jsem číst dál a dál. Příběh je krásný, silný a smutný. Hana by rozhodně měla patřit mezi “povinnou četbu”, nutí k přemýšlení a hodně čtenáři dá.
Tato Kniha s velkým “K” bude v mé knihovně zastávat čestné místo. Děkuji, paní autorko!

03.01.2021 5 z 5

Nemám slov, to je tak nádherná kniha! Prostě Tolkien nám bude pořád a pořád dokazovat, že nad něj není. Ještě když uvážíme, před jakou dobou byly knihy napsány! S dnešní tvorbou absolutně nesrovnatelné, to mi prostě nikdo nevymluví. Hobit byl oproti Pánovi prstenů opomíjený, ale rozhodně neprávem. Oba příběhy zbožňuju a stále nedokážu pochopit, jak člověk dokáže ve své hlavě vymyslet tak dokonale promyšlené a propletené příběhy, které budou chytat po generace pořád další čtenáře. Děkujeme za Vaše nesmrtelné knihy, PANE spisovateli! ️

30.05.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Nádherné čtení, rozhodně doporučuji!!!
Po přečtení si člověk uvědomí, že ačkoliv dnešní doba také není vždy jednoduchá, pořád můžeme být rádi za to, co máme. Neustále si na něco stěžujeme, ale neuvědomujeme si, že to, co my teď máme, o tom se dříve lidem často ani nesnilo.
Autorka prostě umí. Má můj obdiv, tato kniha je její prvotina, přitom je vážně skvělá. Zatím jsem četla jenom Hanu a teď Slepou mapu, ale další knihy od ní mám doma a čekají na mě.
Nemůžu hodnotit jinak, než 5/5* :)

02.01.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malý princ je moje láska. Miluju všechny ty myšlenky, které v knize nacházím. Ale chápu, že se každému nelíbí. Z vlastní zkušenosti vím, že se k této knize musí dospět. Já jsem byla nucena číst ji na prvním stupni základní školy, v tom věku mi absolutně nic neříkala, přišlo mi to jako hrozná blbost a nesnášela jsem, že ji musím číst. Až když jsem se po cca 15 letech rozhodla dát jí druhou šanci, konečně jsem pochopila a nelitovala jsem. Patří teď k mým nejoblíbenějším knihám a nedám na ni dopustit :-)

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Silná kniha. Rasismus je velké téma. Kdo ho znevažuje, ať si přečte tuto knihu a třeba to všechno prostě a jednoduše pochopí…
Určitě doporučuji, je to důležitá kniha, která mi do života něco dala a vždy bude mít v mé knihovně i v mém srdci místo. Netřeba něco dodávat, za mě 5/5*.

05.01.2022 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Tahle kniha mě hodně ovlivnila. Předem říkám, není to pěkné čtení, pro slabší povahy rozhodně ne. Přesto si myslím, že bychom se téhle knize neměli vyhýbat, je velmi důležitá a rozhodně stojí za přečtení. Díky ní jsem se začala zajímat o další knihy s tématikou drog. Je až děsivé, jak jednoduše lze tomu všemu propadnout a o kolik těžší ještě je se z toho všeho dostat... Po přečtení však mám alespoň snahu pochopit lidi, kteří tento problém mají... Kniha mi byla doporučena a já ji ráda doporučuji dál! Je to pro mě jedna z těch zásadních knih, které by si člověk během života měl rozhodně přečíst.

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Tak tenhle humor miluju! Kniha je prostě plná cynismu a sarkasmu, který je vždy použit v té nejlepší situaci. Jsem z ní nadšená, četla jsem už několikrát a pořád mě stejně baví. Je to česká nenahraditelná klasika, která nikdy nezklame :-) Doporučuji a sama se k ní zase brzy ráda vrátím. Je to jedna z nejvtipnějších knih, jakou jsem kdy četla.

06.01.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Hodně náročné čtení na psychiku. Na to, jak je příběh krátký, nese v sobě obrovskou myšlenku. Není to kniha pro každého, je dost depresivní. Četla se velmi rychle, děj plynul a najednou byl konec. Konec jaký jsem opravdu nečekala, musím říct. Je to ten typ knihy, o které budete přemýšlet ještě několik dní po dočtení. Za mě 5/5!

26.12.2023 5 z 5

Těžká noc Těžká noc Lenka Lanczová

Snad po sto letech jsem se vrátila k Lanczové, na které jsem vyrostla. Dá se říct, že v pubertě jsem si především díky jejím knihám vybudovala lásku ke čtení :). Tehdy jsem od této autorky hltala jeden román za druhým, pravidelně jsem chodila do knihovny, potají četla až do rána… Takže když jsem zahlédla teď po takové době v knihkupectví novou knihu od ní, dlouho jsem se na ni chodila dívat, protože přece jenom teď už většinou sahám po trochu jiném druhu literatury, ale nakonec jsem neodolala. Nelituju toho, nemohla jsem se odtrhnout, dá se říct, že jsem příběh hltala stejně jako před lety :). Ale oproti dřívějším knihám je Těžká noc napsaná už spíš pro “dospěláky”. Bavila mě, je to příjemná oddychovka a ráda si od autorky zase někdy něco na odreagování přečtu.

30.01.2023 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Tuhle knihu jsem si vytáhla u maturity a dodnes si pamatuji, že učitelka literatury na mě vrhla pohled říkající “Tak tohle nedáš”. Vytřela jsem jí zrak, protože tahle klasika byla jeden z mých favoritů na mém seznamu povinné četby a od zkoušky mě museli prakticky vyhodit s plným počtem bodů, protože bych byla schopná o ní mluvit ještě hodně dlouho :-D
Jinými slovy tím chci říct, že tahle kniha je perfektní a mám ji moc ráda. Líbí se mi pohled na svět u hlavních postav a celkově hlavní myšlenka knihy. Než jsem ji začala v těch svých cca 15 letech číst, vůbec by mě nenapadlo, že mě zrovna tahle kniha tolik vezme. Rozhodně doporučuji! Skvělé je i filmové zpracování pod názvem Přelet nad kukaččím hnízdem.

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Dočteno a z příběhu mě úplně mrazí. Nebojím se říct, že je to jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Je to náročné čtení, velmi silný a smutný příběh, ale krásný, barvitě a detailně vyprávěný Musím také podotknout, že filmové zpracování je také velmi povedené. Ale panu Kingovi patří můj obdiv, tento příběh je prostě neskutečný a nesmrtelný. Nemohu jinak než doporučit!!

29.06.2023 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Tohle je přesně ta kniha, kterou zhltnete za chvilku, protože je prostě napínavá od začátku až do konce. Kdo byl nakonec vrahem mě celkem překvapilo, celou dobu jsem netušila, kdo by to mohl být, všichni se obviňovali navzájem… Komu se líbilo Deset malých černoušků od Agathy Christie, tomu se bude líbit i Nevítaný host. Doporučuji :)

11.01.2022 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Tahle kniha byla skvělá, čtivá, hodně jsem se nasmála. Ale první díl je prostě nejlepší, další už jsou dost podobné prvnímu. Na odlehčení super, můžu doporučit :-)

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Jednoduše řečeno, je to kniha, která neskutečně otevírá oči. Díky ní se můžeme alespoň trochu pokusit představit si, jak odlišný život lidé s autismem žijí a hlavně jak moc jiný je jejich svět oproti tomu našemu. Jak jsou pro ně obtížné situace, které jsou pro nás úplně běžné, co všechno pro ně může představovat nepřekonatelnou překážku… Tato kniha je skutečný unikát a moc ji všem doporučuji.

12.07.2021 5 z 5

Nikdo to tu nepřežije Nikdo to tu nepřežije Jerry Hopkins

Povinná četba pro milovníky The Doors, Jima Morrisona nebo Klubu 27. Jim je legenda, zanechal tu geniální hudbu. Při čtení knihy doporučuju mít jako kulisu puštěné The Doors, potom je to teprve dokonalý zážitek. Jim byl šílenec, ale přesně proto ho milujeme, přesně proto se nám tak dobře četla tato kniha a přesně proto dávám 5/5*! Doporučuji, stojí to za to!

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Naprosto perfektní. Pracuji s autisty, takže přesně vím, o čem autor mluví. Kolikrát jsem se v jeho příbězích našla a kolikrát jsem zde našla i “moje” děti :))) Autismus je těžko pochopitelný pro “nezasvěcené”, proto je super, že se ho někdo pokusil přiblížit takovou milou a nenásilnou formou. Kniha je velmi čtivá. Je určena pro lidi, kteří jsou realisté, berou věci tak, jak jsou. Pokud je vám těchto dětí líto, nebude kniha váš šálek kávy. Autismus je zde podáván po pravdě, bez nějakých příkras a zbytečného litování. Autisti nepotřebují litovat, potřebují lásku, pochopení, trpělivost a pozornost. Dokážou být kouzelní, přesně jako děti v této knize. Fajn čtení! Rozhodně doporučuji a hned se dám do čtení druhého dílu :)))

04.07.2021 5 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Zajímavý námět, zajímavá myšlenka a zajímavé čtení! Líbil se mi nápad pojmout knihu ze tří různých pohledů - z minulosti, současnosti a budoucnosti. Dozvěděla jsem se také zajímavé informace o životě včel, které jsem nevěděla a musím přiznat, že včely jsou vážně fascinující. A nakonec ještě oceňuji autorčinu snahu přimět čtenáře přemýšlet. Přemýšlet nad světem, nad současnou situací, nad ekologií a nad svým vlastním chováním vůči naší planetě. Nevím, jestli to byl záměr, ale pokud ano, na mě to tedy fungovalo. Z mého pohledu velmi důležitá kniha, bavila mě a ráda doporučuji dál.

06.01.2021 5 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Nádherná kniha, kterou mám hrozně ráda už od dětství, kdy jsem ji četla poprvé. Můžu se k ní znovu a znovu vracet a pořád je stejně skvělá. Nestárnoucí klasika, kterou si prostě musí přečíst každý!

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Zajímavá knížka, určitě doporučuju si ji přečíst. Je zde hodně sarkasmu, všechny postavy jsou hrozně upřímné a berou život takový, jaký je. Tedy že ne vždy je všechno růžové a ne vždy je na světě spravedlnost. Autor se snažil zlehčit těžké téma rakoviny, ale to není dost dobře možné. U filmu jsem brečela, u knížky ale ne…

23.05.2022 5 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

(SPOILER) Jednoznačně doporučuji k přečtení. Kniha je psána z pohledu devítiletého chlapce. Ta dětská nevědomost, nevinnost a naivita mě dostávala. Bruno se pořád snažil si ujasnit, co je správné a co ne, proč jsou vlastně nějaké dvě strany plotu, proč jsou dva “druhy” lidí, proč jedni ke druhým nesmějí přijít na návštěvu a hrát si spolu… Co vlastně dělá jeho otec, proč by dělal něco zlého, když je tak hodný a má ho rád? Přesto tušil, že by se na Bruna zlobil, kdyby věděl o jeho novém příteli, který “bydlel” na druhé straně plotu… O smutném konci ani nemluvím, ten jsem obrečela. Čtenáři této knihy prostě budou truchlit při čtení a nejspíš i dlouho potom…

03.02.2022 5 z 5