Poslední aristokratka ekniha

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu, žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií (III.) vrací do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku „zdědí“ hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene. Chudobný navrátilec, krkolomně navazující na slavný rodokmen, emigrantství, místní zemitost, zámek jako konkurenceschopná atrakce, kníže Schwarzenberg, zpěvačky Cher a Helenka Vondráčková, to jsou motivy, z nichž autor, profesí kastelán, upředl sérii panoptikálně komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu, nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky. Má jedinou ambici: pobavit čtenáře!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/189006/posledni-aristokratka-189006.jpg 45370

Aristokratka 1.

Humor, Romány, Literatura česká

Vydáno: (ekniha), Druhé město

Kniha Poslední aristokratka

LucyA7
dnes

Viděla jsem divadelní představení, pak film a až nakonec jsem se dostala ke knize. Přesto jsem se nenudila, četla jsem jedním dechem a už se těším na další díly. Je to oddechová četba a já jsem se bavila dobře.

ItalkazTerstu

Nasmála jsem se. Hezké.

JariMachova
dnes

Po Poslední aristokratce jsem sáhla již podruhé, protože jsem chtěla něco odlehčeného a nenáročného na vánoční čtení. Je pravda, že na druhé čtení kniha nebyla už tak vtipná jako poprvé, protože člověk už věděl, co od příběhu čekat. Avšak ničemu to nevadilo, protože i tak si člověk našel vtipné části.

Pro ty, kteří nečetli anotaci, kniha je psaná formou deníkových zápisků Marie III. Kostkové, přičemž hlavní hrdinka v jednotlivých zápiscích rozebírá, co za příhody se její rodině a následně i obavytelům zámku Kostka přihodilo.

Jednotlivé postavy mě baví svou "jednoduchostí" a jistou dávkou charakteristických čecháčkovských vlastností, přičemž každá postava má jinou. Zároveň mě baví sledovat vývoj jednotlivých postav, protože i ten je do jisté míry komický. Bohužel i přes to, že ne vždy je to kladný vývoj.

Kniha se dobře, pohodově čte, nejedná se o nic náročného. Doporučuji každému, kdo si chce přečíst něco odlehčeného a trochu se u toho pobavit. Pro začátek doporučuji číst někde, kde nebude vadit, že se budete u knihy smát nahlas.

P.S.: Vím, že kniha nemusí sednout každému, setkala jsem se už i se čtenáři, pro které byla nudnou záležitostí, ale doufám, že osloví co nejvíce čtenářů.

TessieP
včera

Mám zřejmě zcela jiný typ humoru, protože jsem se u knížky pousmála asi jen dvakrát, jinak mi to přišlo spíše jako rádoby vtipné za každou cenu, což mě tedy nijak neoslovilo.

JaniMa

Nenáročná kniha s humorným laděním. Zprvu slibné čtení, které se po pár stránkách přeměnilo ve stereotypní parodii. Ke knize jsem se musela opakovaně vracet, abych ji dočetla. Trochu postrádám ucelenou pointu. Uznávám ale, že tam byly pasáže, u kterých jsem se upřímně bavila.

Gaboskaaa

Knihu jsem začala číst před lety, ale nezaujala mě, možná díky velkým očekáváním, které jsem díky referencím měla. V mezičase jsem viděla film, který mi v tomto případě pomohl se začíst.
Poslední aristotkratka je oddychovka psaná čtivým způsobem. Přesto humor, se kterým se v knize pracuje, není vždy můj šálek kávy.

aktaeb

Před přečtením knihy jsem nejprve viděla filmovou verzi. Ta mě přilákala svým odlehčeným humorem, kterým pěkně vybočovala z řady typicky českých, hořkosladkých komedií s nádechem tragiky všednodenního života, a jelikož jsem byla s filmem spokojená, pustila jsem i do čtení knižní předlohy. Ta je psána deníkovou formou, což není úplně pojetí, které bych běžně vyhledávala, ale tady mi to nevadilo. O zábavu zde ani tak není nouze, jednotlivé charaktery mají své žertovné rysy, na nichž je poté stavěn situační humor zprostředkovaný vyprávěním Mariiny postavy jako plejáda vtipných historek ze života Kostkovic rodiny, ovšem ne vždy jsou vtípky vydařené a část z nich zavání spíše trapností, než trefným uhozením pointy na hlavičku.
Z počátku vás kniha bude bavit, později si uvědomíte, že je všechen humor na jedno brdo a jeho příchuť se při čtení vytratí do světa nudy. Posléze přijde éra čekání na něco nového, osvěžujícího, co by příběh znovu nakoplo, a když konečně získáte dojem, že by se to mohlo znovu rozjet k lepšímu, najednou zjistíte, že jste na podivně ustřiženém konci knihy, který je zapíchnut doslova uprostřed další příhody. Není to zrovna galantní zakončení, ale svůj účel částečně plní - zatímco jsem během čtení poslední třetiny knihy byla rozhodnutá, že do dalších dílů rozhodně nepůjdu, po dočtení váhám, zdali přeci jen nedat šanci ještě i navazující knize. Poslední aristokratku hodnotím jako lehký nadprůměr adekvátními 3,5 hvězdičkami.

Tea98

Oddechová kniha vyprávějící vtipné situace. Doporučuji.