Poslední aristokratka

Poslední aristokratka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/189006/posledni-aristokratka-189006.jpg 4 6296 1644

Aristokratka série

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu, žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií (III.) vrací do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku „zdědí“ hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene. Chudobný navrátilec, krkolomně navazující na slavný rodokmen, emigrantství, místní zemitost, zámek jako konkurenceschopná atrakce, kníže Schwarzenberg, zpěvačky Cher a Helenka Vondráčková, to jsou motivy, z nichž autor, profesí kastelán, upředl sérii panoptikálně komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu, nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky. Má jedinou ambici: pobavit čtenáře!... celý text

MahtielNencon
27.12.2023 5 z 5

Veľmi som sa bavila!

andy_nejedla
21.12.2023 5 z 5

Vtipné, čtivé. Přečetla jsem během jednoho dne a už se těším na další díl. Vyhovoval mi deníkový styl knihy.

Ronnie68
20.12.2023 4 z 5

Řekla bych fakt vtipná kniha psaná v podobě deníkových záznamů ... Zachycuje cca půl roku života Marie III. na Kostce ... Určitě si přečtu i další díly ...

MiraiYume
10.12.2023 3 z 5

Po všech směrech oddychová knížka přesně na dobu, kdy chcete vypnout hlavu a nad ničím nepřemýšlet. Místy mi humor připadal nacpaný na sílu, musela jsem si zvyknout na styl autora, ale stačilo si uvědomit, že to prostě není žádné veledílo, ale oddechovka, a hned to bylo lepší. Takové milé, rychlé čtení.
Film mám moc ráda, možná proto jsem měla trochu jiná očekávání.

dzejkbeltygros
08.12.2023 4 z 5

Četla jsem už podruhé, a musím říct, že napoprvé mi to přišlo neskutečně vtipné, dynamické a oddechové. Druhé čtení už zase tak vtipné nebylo. Opakovaný vtip přestává být vtipem. Pokud tedy potřebujete vypnout hlavu, když je váš život až příliš vážný, tak bych po téhle knize klidně sáhla. Ale pozor, je v ní docela specifický humor, tak ať nejste spíš znechuceni. Chystám se i na film a doufám, že bude stejně dobrý jako kniha.

Šárka88
29.11.2023 4 z 5

Audiokniha - Veronika K. Kubařová
Oddechovka s krásným humorem . Aristokraté vracející se do ČR z New Yorku i se svými příbuznými v krabici od pracího prášku. Musím uznat, že jsem se pobavila u poslechu a odpočinula, jen opravdu chybí ta zápletka. Shlédla jsem i film a ten je oproti knížce dost ochuzen, chyběla mi scéna se zabíjačkou a misto dvou dog byli koně, ale skvělí herci!
Určitě poslechnu další díl.

Matematicka
17.11.2023 4 z 5

Ano, je to pouze oddechovka. Ano, humor je tu pouze situační. Schází tu zápletka a směřování odněkud někam. Ale autor nesklouzává k žádnému prvoplánovému humoru a i jazykově mě to někdy bavilo. Občas jsem se smála nahlas a odpočinula si od starostí všedního dne. Pokud neočekáváte víc, můžu doporučit. Výborné postavičky "hraběcí" rodinky i jejich personálu, povedená zabijačka, ale i třeba "rýpnutí" si do moderních písní zpívaných v kostele.

"Josef pak ještě dodal, že Deniska jako učitelka dějepisu přesně zapadá do projektu Totálního zámku a návštěvníkům se její neotřelý výklad historie bude určitě líbit, jelikož jsou na stejné vědomostní úrovni. Doložil to několika otázkami, které návštěvníci pokládají: Kdo byl baroko? Odkdy je letopočet náš? Kvůli čemu ukřižovali jezuité Ježíše Krista? Co je Rembrandt? Kde ležel středověk? Proč byl Zeus? Za co se zavíralo do zpovědnice? K čemu sloužila hoboj? Na kterém zámku je Zeď nářků? Čím se poháněl šerosvit?"

čtenářka76
01.11.2023 5 z 5

Pokud očekáváte odlehčení a humor, toto je ta správná kniha. Četla jsem jedním dechem na dovolené.

Jakubicek
01.11.2023 3 z 5

Dlouho jsem se na Aristokratku chystal. Jeden čas mi přišlo ze jsem ji viděl všude. Knížka mě bavila a dost jsem se při ni zasmál. Panoptikum zámku Kostka je správně pošahané, zabedněné a vytváří spoustu vtipných situací. Nejlepší částí pro mě byla zámecká zabijačka. Pak ale knížka nějak ztratí tempo, děj se stane předvídatelným a chybí nějaké vyvrcholení nebo rozuzlení. Zřejmě půda pro další díl. Po vlažném závěru ale nevím jestli se ke zbytku série dokopu.

mila2411
31.10.2023 4 z 5

Pěkné, milé, zábavné, čtivé... naštěstí i docela krátké. Posloucháno jako audiokniha při cestě na dovolenou: ideální.

kramver
03.10.2023 4 z 5

Humoristické knížky mám ráda a pokud je to povedený český humor, je to pro mě o to větší lahůdka. Překvapila mě vybroušenost a vypointovanost každé věty. Nepopadala jsem se smcíhy za břicho, ale úsměv a dobrá nálada mě při čtení neopouštěly. Až se zase příště na jakém zámku zařadím mezi muflony, budu mít určitě spoustu postřehů z knihy na paměti :-)
Zkusila jsem i film, ale scénář použil pouze část dějové kostry, příběh je ale jiný. Postava matky je ve filmu znázorněna dle mého názoru úplně jinak a celkově se jedná o typický český film, který použil pouze námět. Takže kdo viděl film a nechce se mu do knihy, doporučuji si knihu přečíst a užít. Pointa i kvalita je v knize jinde.

DuncanIdaho
01.10.2023 5 z 5

Při čtení této knihy jsem se po dlouhé době dost nasmál. Nejsou zde kdovíjaké vtipy, ale když jsem si představil některé situace, které na Kostce nastaly, musel jsem se smát. Kniha rozhodně pobaví, teda pokud nejste totální suchar.

kamka1103
31.08.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila a při doplnění filmem se skvělým obsazením není co vytknout. Odchové, zábavné, doporučuji

neniacz
29.08.2023 5 z 5

Kniha, která se oddechová, plná humoru a podivných situací. Absurditě se meze nekladou a autor si to uvědomuje v plné míře. Neni to literární skvost, ale na vykouzlení úsměvu a tiché hihňání v mhd ideal :)

petraso
29.08.2023 3 z 5

Oddechové čtení. Při čtení jsem se usmívala a smála. V poslední třetině jsem již měla dost a dočetla jsem jen proto, že knihy dočítám. Předvídatelné a nesmyslné chování všech aktérů.

Ilona70
27.08.2023 5 z 5

Super oddechová smála jsem se nahlas i v tramvaji.

cerna7151
27.08.2023 3 z 5

Vtipné, milé, oddechové čtení :)

AndulinaU
24.08.2023 4 z 5

Byla to fajn oddechovka. Podobný styl jako Saturnin. Jediné co mi trochu vadilo, byli otravný Josef a otec, kteří furt fňukají a už to chvílemi bylo otravné.

Lenka541
22.08.2023 5 z 5

Přečteno v rámci Čtenářské výzvy. Ráda jsem si knížku po dlouhé době zase přečetla. Tento první díl se mi pořád líbí ze všech nejvíc. Vyloženě letní oddechovka .

Hani77
22.08.2023 5 z 5

Rodina Kostkových i další obyvatelé Kostky jsou praštění, ale jejich hlášky dokáží rozesmát. Je to oddychové čtení, když nechcete číst nich náročného. Myslím, že se ke knize vrátím, až budu zase chtít číst něco nenáročného, co mě dokáže pobavit. Výborné jsou i krátké kapitoly, pro čtení např. v čekárně naprosto ideální. A když usnete, můžete navázat rovnou tam, kde jste skončili, nemusíte listovat zpátky :-). Přišlo mi lepší než film, ale i při čtení jsem si vybavovala konkrétní scény a postavy z filmu.