martini.ce martini.ce komentáře u knih

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Štěpán je obyčejný 11letý kluk, má želvu, rodinu, kamarády a touží po novém telefonu. Ale život se s ním nemazlí a hází mu pod nohy jeden klacek za druhým. A postupně se ukazuje, že není obyčejný kluk a musí / umí / chce se porvat s úplně jinými situacemi než jeho vrstevníci. Moc jsem mu fandila a četla místy se zatajeným dechem. Jako máma stejně starého syna jsem to prožívala o to intenzivněji. A z knihy odcházím s otázkou k přemýšlení: jak v sobě najde takový kluk TOLIK síly?

06.11.2021 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Poslechnuto jako audiokniha, s milým hlasem pana Ebena. Byl to pro mě takový doping laskavosti. Milé, vtipné, inteligentní, s nadhledem - a to můžu. Za srdce mě chytila láska k manželce, která je mezi řádky.

28.07.2021 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Myslela jsem, že jsem ji už četla a tak Četba na pokračování bude jen opakování. Ale nevybavila jsem si z ní vůbec nic. Jen jsem zjistila, že mi asi audiokniha nevyhovuje. Poslechla jsem ji během týdne, při každé volné chvilce, ale nenadchlo mě to. Spousta postav, které přicházely a odcházely, mi splývaly a nikdo (ani žádná ze tří hlavních ženských postav) mi k srdci nepřirostl.

13.07.2023 3 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Těžko to popsat. Bavil mě vyšetřovací tým, Šéfka i jejich vzájemné vztahy a popichování. Téma rasismu bylo popsané zajímavě a zároveň pro mě byly některé části náročné k přečtení. Když Kim zvracela, vůbec jsem se jí nedivila.

09.09.2022 4 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Mě to prostě baví. Styl vyprávění, jednotlivé lidské osudy i detektiv, co neumí ani na dovolené odpočívat. A do polozapomenuté vesničky u moře bych se taky hned podívala.

24.07.2022 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Výborná kniha na dovolenou k moři - to si člověk líp představí dlouhé pláže, duny a příliv přinášející poklady z moře. Baví mě tento způsob vyprávění, detektivka, kde je dostatek prostoru pro seznámení s jednotlivými postavami. A Josef Bergman je fajn chlap.

14.07.2022 5 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Přečteno v rámci opakování, HH od začátku do konce, pěkně popořadě :) Výborný díl. Harry, Ellen, poprvé Rachel a Oleg. Ožívá dávná válečná historie. Plný počet hvězd.

31.12.2020 5 z 5

Trochu mi v knížce chyběla mapa, tak jsem občas Ladislavovy výlety a přesuny googlila. O vztahu k alkoholu na Kavkazu jsem tak něco tušila, ale že je to až taková součást života, mě zaskočilo. Historky, setkání a popis lidí se mi moc líbil. Někdy jsem se smála, až mi tekly slzy, a někdy jsem jen překvapeně zírala na to, co čtu. Hlavně okénka do historie byly dechberoucí.

23.11.2023 5 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

O knize jsem vůbec netušila, že existuje, až jsem ji objevila v knihovně mezi vrácenými. A až doma jsem zjistila, že je to 2. díl série. Ale vůbec to nevadilo.
Příběh mě zaujal a Tomáše Volfa jsem si oblíbila. Bavilo mě prolínání časů pátrání a vypravování i propojení s předvolební situací. Asi by se tam našlo pár nesrovnalostí, ale četlo se to dobře (až na drsné finální rozuzlení) a jsem ráda, že jsem našla nového českého autora.

11.01.2023 4 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Četla jsem ji krátce po vydání a teď znovu. A od prvního čtení mi zůstaly v paměti jen některé střípky situací, které se mi teď při čtení vybavovaly. Zaujaly mě i "malé" postavy a příběhy, které se v knize mihly, ale bylo jich tolik, že velmi brzy zase z hlavy mizí. Pohled do historie přes obyčejné životy obyčejných lidí. Pohraničí, válka, odsun - a mezitím lidské životy, s radostmi a trápením. Líbí se mi styl psaní, úsporný, bez zbytečných květnatých popisu.

08.06.2022 4 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Mám ráda Ladislavův pohled na svět. Vtip, laskavost, důvěra. Bylo to zajímavé cestování. A varování na obalu je pravdivé - opravdu to v člověku vyvolává touhu stoupnout si k silnici a zvednout palec.

30.12.2021 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Ach, to je tak výborný díl. Harry, dávná přítelkyně, bratři, lásky a nenávisti v různých podobách. Po letech jsem si z ní pamatovala jen pár detailů, takže velké finále bylo samozřejmě překvapující.

24.01.2021 5 z 5

Kuchařka pro dceru Kuchařka pro dceru Jana Florentýna Zatloukalová

Už dlouho jsem po ní pokukovala, až jsem si udělala radost :) Je výborná. Recepty a postupy jsou napsané podrobně a jednoduše, připadám si s kuchařkou jako s kamarádkou. Má u nás doma svoje pevné místo. Doporučuju pro každou začínající kuchařku i pro všechny, kdo se nespokojí s vysvětlením "to se tak dělá", ale zajímá ho "proč".

31.12.2020 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Sérii o HH čtu podruhé, od začátku, postupně. A je to daleko lepší než číst díly tak, jak vycházely. A to je co říct, protože už po prvním čtení byl HH moje oblíbená postava. Útržky z jeho života, souvislosti, vzpomínky... to všechno najednou působí jinak, líp.

11.12.2020

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Bergman s kolegyní Sedlákovou mě baví. Prima tip na podzimní večery.

05.11.2023 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Za mě výborná kniha. Realistická, silná, místy drsná, o přátelství a o tom, jak nás ovlivňuje prostředí, rodina, čtvrť... Vím, že existuje seriál (neviděla jsem), ale některé scény si umím představit s hudbou Ennia Morriconeho.

05.06.2023 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Zvláštní kniha s krutým příběhem. Místy mě pátrání bavilo, někdy jsem Elišce přála, ať to už pustí z hlavy a "jen" žije. Přijde mi, že i po konci zůstává ve vzduchu plno otázek.

14.12.2022 3 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Přečteno za jeden večer. Silné a působivé.

28.09.2022 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Moje oblíbená autorka a můj oblíbený detektiv.

12.09.2022 5 z 5

Štěstí je zadarmo Štěstí je zadarmo Michaela Klevisová

Budu se opakovat, ale styl Michaely Klevisové mi sedí. Baví mě charaktery jednotlivých postav, způsob jejího vyprávění. Přijde mi to přirozené, ze života a plné laskavosti. Na začátku mi chvilku trvalo než jsem si zvykla na povídkový styl, protože mi přišlo líto, že už nějaký příběh končí a nepokračuje dále. Za mě výborná kniha.

05.05.2022 5 z 5